Úvod > Česká nej > Dopravní > Koněspřežka České Budějovice – Linec – nejstarší železniční trať v České republice
Dopravní

Koněspřežka České Budějovice – Linec – nejstarší železniční trať v České republice

Nejstarší železniční tratí byla koněspřežná železnice spojující již od roku 1832 České Budějovice s Lincem. Trať byla postavena především pro dopravu zboží (hlavně soli), ale také osob. Dodnes se z železnice moc nedochovalo, protože dnešní trať z Českých Budějovic do Lince z větší časti kopíruje dráhu koňky.
Pouze několik staničních budov koněspřežné železnice a zbytek trati jsou chráněny jako technické památky, na rakouské straně je část trati v provozu jako turistická atrakce. Na trati jezdily rychlostí koňského potahu nákladní vlaky nazývané „transporty“ a od roku 1836 i osobní vlaky nazývané „trainy“ pohybující se rychlostí poklusu koňského potahu. Hlavním důvodem pro stavbu železnice z Lince do Českých Budějovic byla přeprava soli z rakouské Solné komory do Čech.

Vlaky jezdily podle jízdního řádu, přičemž celoročně jezdily nákladní vlaky a osobní pouze od dubna do října. Osobní vyjížděly každý den v 5 hodin ráno. Vždy jeden z Lince a druhý z Budějovic. Potkaly se v poledne ve stanici Kerschbaum. Do cílové stanice dorazily v 19 hodin. Cesta trvala včetně přestávky 14 hodin.

Posléze byla železnice přebudována na parní provoz. Přestavba začala v roce 1868, provoz byl zahájen v roce 1872. Původní objekty, pokud je nepřevzala nová železnice, většinou zchátraly. Dodnes je část budějovicko-linecké dráhy vedena v trase původní koňské železnice a nedaleko hranic – kde dnes už vlaky jezdí jinudy – existuje také krátký obnovený úsek „koňky“, kde se pořádají muzejní jízdy.
 

Pozůstatky bývalé dráhy

Podél trati byly rozmístěny strážní domky železničních strážníků, a to vždy u křižovatek železnice se silnicí nebo v těžko přehledných úsecích. Celkem jich bylo 52.
  • České Budějovice – domek č. 1 se zachoval v Mánesově ulici č. 10. Od něho vedla trasa k. ž. dále do města přes Krumlovský rybník, původně po více než 400 m dlouhém mostu, který ve 30. letech 19. století nahradil zemní násep. Po Železném mostě vedla trať k. ž. do Biskupské ulice a dále Radniční ulicí do České ulice. Zde stála budova solního skladu (č. 66) a na rohu Piaristické ulice v Nisslově domě byla osobní pokladna, kanceláře a před ním nástupiště. Ve 30. letech byla k. ž. prodloužena k hostinci U Zelené ratolesti v Husově třídě.
  • Holkov - staniční budova s koňskou stájí. V Holkově bývala první přepřahací stanice směrem od Českých Budějovic.
  • Velešín - nedaleko Velešína u osady Holkov naleznete zachovalý násep a mostek s dřevěnými kolejnicemi. Přes něj vede kolej, která je kopií původního železničního svršku z roku 1828.
  • Bujanov - bývalá staniční budova, tzv. "Koláčová stanice"
  • Pšenice - strážní domek a zbytky drážního tělesa
Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

K nejvýznamnějším kulturním institucím na jihu Čech patří Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Kromě stálých expozic přírody, pravěku a středověku, pořádá každoročně řadu krátkodobých tematických výstav, uskutečňuje přednášky a další kulturně vzdělávací programy a poskytuje odborné služby.

Koněspřežní železnice České Budějovice – Linec

Koněspřežní železnice České Budějovice – Linec

Již odedávna se pro dopravu soli z horního Rakouska do Čech používala cesta z Lince do Českých Budějovic a dále do Prahy. Její délka je 120 km a provoz trati byl zahájen v roce 1832, kdy nákladní i osobní vozy tahalo spřežení se dvěma koňmi.

Muzeum koněspřežné dráhy v Bujanově

Muzeum koněspřežné dráhy v Bujanově

Muzeum koněspřežné dráhy, která vedla z Českých Budějovic do Lince naleznete v objektu bývalého strážního domku v Bujanově. Dozvíte se zde o historii této unikátní technické památky, která byla první svého druhu na evropském kontinentě.

Travelcon 2024

Ve dvou dnech plných přednášek, workshopů a diskuzí se otevřou otázky současných trendů turismu, na které odborníci na cestovní ruch i profesionálové z branže přinesou nové a mnohdy neočekávané odpovědi.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Pražský výběr

Přijďte oslavit Týden v letňáku s legendární kapelou Pražský výběr, která zahraje přímo v srdci Českých Budějovic!
České Budějovice, Jihočeský kraj

Vypsaná fixa

Vypsaná fixa rozproudí Týden v letňáku energickým koncertem přímo v srdci Českých Budějovic!
České Budějovice, Jihočeský kraj

MIG 21

Přijďte oslavit Týden v letňáku s legendární kapelou MIG 21, která zahraje přímo v srdci Českých Budějovic!
České Budějovice, Jihočeský kraj

Queenie

Přijďte oslavit Týden v letňáku s legendární kapelou Queenie, která zahraje přímo v srdci Českých Budějovic!
České Budějovice, Jihočeský kraj

Rybičky 48

Přijďte oslavit Týden v letňáku s legendární kapelou Rybičky 48, která zahraje přímo v srdci Českých Budějovic!
České Budějovice, Jihočeský kraj

Rap Night

Přijďte oslavit závěr Týdnu v letňáku s legendárními rappery Smack One, Rest & DJ Wich, Rytmus, Vladimír 518 & DJ Mike Trafik, Prago Union a Porsche Boy, kteří vystoupí přímo v srdci Českých Budějovic!
České Budějovice, Jihočeský kraj

Expediční kamera – České Budějovice

14. ročník filmů o cestování, dobrodružství i divoké přírodě.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Muzeum Koněspřežky v Českých Budějovicích

V letech 1825-1832 byla vybudována mezi městy České Budějovice a Linec železniční trať pro vozy tažené koňmi. O historii dráhy, životě sdrážních dělníků i současnosti strážních domků se dozvíte v domku č.1, v Mánesově ulici.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Tužkárna Koh-i-noor Hardtmuth v Českých Budějovicích

Mohutná tovární budova v českobudějovické ulici F. A. Gerstnera byla postavena během let 1847–1848 jako nové místo pro výrobu grafitových a následně i barevných tužek rakouského vynálezce a průmyslníka Josefa Hardtmutha. Továrna prohlídkové exkurze nenabízí.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Vodárenská věž České Budějovice

Komentované prohlídky Vodárenské věže z roku 1724. Součástí jsou dvě video-expozice o historii vodárenství v Českých Budějovicích. Zájemci také zavítají do přilehlého vodojemu, kde je čeká film o koloběhu vody.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Kachna na prameni – šifrovací hra v Českých Budějovicích

Umíte si ale představit, že by zmizela voda? To je tématem nové hry s vodní tématikou, kterou si nově můžete zahrát v Českých Budějovicích. Přenese vás do ne příliš vzdálené budoucnosti. Do dne, kdy obyvatelé Českých Budějovic otočili vodovodním kohoutkem a vůbec nic se nestalo...
České Budějovice, Jihočeský kraj

Přírodní památka Údolí Lužnice a Vlásenického potoka

Evropsky významná lokalita Přírodní památka Údolí Lužnice a Vlásenického potoka byla vyhlášena v rámci soustavy Natura 2000 na podzim 2023. Nachází se jižně od Dražic u Tábora a jedná se o jednu z druhově nejpestřejších oblastí v tomto regionu.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Zimní stadion České Budějovice – Budvar aréna

V areálu Zimního stadionu jsou provozovány dvě samostatné kryté haly s ledovou plochou a potřebným šatnovým a sociálním vybavením. V prostorách zimního stadionu je restaurace a denní bufet. Areál Zimního stadionu se nachází 500 m od historického centra Českých Budějovic.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Socha Čevava u Vodárenské věže v Českých Budějovicích

Plastika v zahradě zrekonstruovaného areálu Vodárenské věže je dílem sochařky a keramičky Alexandry Koláčkové. Původně se jmenovala „Zvíře“, ovšem hlasování českobudějovické veřejnosti bylo její jméno změněno na Čevavu.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Letní kino Háječek v Českých Budějovicích

Letní kino Háječek vzniklo v 50. letech 20. století. Jedinečné českobudějovické letní kino, kde si můžete užít hvězdy na plátně i obloze. Přijďte strávit večer ve společnosti dobrého jídla, pití a filmů pod noční oblohou v centru Českých Budějovic.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace

Jihočeské pivní stezky

V jižních Čechách můžete projít či projet šest pivních turistických tras. Jsou do nich zapojeny například Budvar, Samson, Dudák i řada minipivovarů. Na šesti pivních trasách lze ochutnat různá piva a navštívit okolní památky.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Kavárna Háječek 1925

V Českých Budějovicích najdete originální kavárničku v bývalém hudebním pavilonu v parku Háječek. Altánek se z chátrající stavbičky proměnil v moderní kavárnu s vnitřním i venkovním posezením.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Pivovar Samson v Českých Budějovicích

Dlouholetá tradice vaření piva a pečlivý výběr surovin dělá ze Samsonu vyjímečný pivovar. Pivovar vaří na osm druhů piv, mezi nimiž nechybí ležáky, ovocná piva, Pito nebo speciální pivo se sníženým obsahem obsahem sacharidů.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Hotel v Centru

Hotel v Centru se nachází v Českých Budějovicích, jen 100 metrů od náměstí Přemysla Otakara II.,
České Budějovice, Jihočeský kraj

Kavárna Borůvka v Českých Budějovicích

Kavárna Borůvka v Českých Budějovicích je místem, kde se lidé rádi potkávají. Můžete si zde dopřát výbornou kávu a vynikající "zdravé" domácí dorty a zákusky.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Budějovická kávová stezka

Vyrážíte do Budějovic a nebo ve městě bydlíte? Máte rádi kávu? Tak výborně, tahle hra je přesně pro vás! Chtěli jsme vás motivovat, abyste objevovali kavárny ve městě, a tak jsme pro vás připravili Budějovickou kávovou stezku.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Restaurace Zvon České Budějovice

Restaurace Zvon v Českých Budějovicích, zařazená do sítě Pilsner Urquell Original Restaurant s tradicí a zkušeností, nabízí kvalitní českou, rakouskou a nově také farmářskou kuchyni.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Grandhotel Zvon České Budějovice

Grandhotel Zvon s nádherným výhledem na historické náměstí Českých Budějovic nabízí komfortní ubytování.
České Budějovice, Jihočeský kraj