Úvod > Česká nej > Dopravní > Letiště Praha - největší letiště v České republice
Dopravní

Letiště Praha – největší letiště v České republice

Mezinárodní letiště Praha – Ruzyně bylo otevřeno a provoz zde byl zahájen 5.4.1937. V roce 1968 byl zahájen provoz v části Sever (nové letiště) a v novém terminálu. Letiště je stále rozšiřováno a modernizováno. Dne 5. října 2012 došlo k oficiálnímu přejmenování na Letiště Václava Havla Praha, na počest bývalého prezidenta ČR.
Letiště Václava Havla v Praze – Ruzyni obsahuje dva oddělené terminály a jeho rozloha je 920 ha. V roce 2008 odbavilo 12,63 milionů cestujících. Létá z něj 50 leteckých společností spojujících Prahu se 125 destinacemi světa. Letiště je určeno pro mezinárodní i vnitrostátní, pravidelný i nepravidelný letecký provoz.

Se stavbou letiště se v Praze začalo roku 1933, dokončeno bylo 1. března 1937. Provoz na letišti byl zahájen 5. dubna 1937. Jako první zde přistál ráno v devět hodin Douglas DC-2 Československé letecké společnosti, do Prahy přiletěl z Piešťan přes Zlín a Brno. První terminál postavený před válkou se dnes označuje jako Terminál 4 a patří pod Ministerstvo obrany ČR. Ruzyňské letiště se výrazně rozrostlo v letech 1960 až 1968, když vedle dosavadního „starého“ vyrostlo letiště nové. Toto severní letiště zahrnovalo vzletovou a přistávací dráhu, odbavovací terminál, opravárenský hangár a další obslužné budovy. Celková plocha letiště tak byla rozšířena na 800 hektarů. V polovině devadesátých let byla zahájena další výstavba, která letiště rozšířila o nový odbavovací komplex, cargo terminály a další objekty. Dnes má čtyři terminály, z toho dva jsou pro veřejnost, zbylé dva pro soukromé a VIP lety. Do budoucna se počítá s výstavbou další vzletové a přistávací dráhy (RWY 06R/24L), paralelní s dnešní hlavní (RWY 06/24). S výstavbou RWY 06R/24L se uvažuje v roce 2025.

V rámci exkurzí, které se na letišti pravidelně pořádají máte příležitost poznat pracovní zázemí mnoha zajímavých profesí a místa, kam se cestující běžně nedostanou. Uvidíte provoz a shon na odbavovacích plochách, seznámíte se s dráhovým systémem a dostanete se do těsné blízkosti letadel.
 

Opeření zaměstnanci letiště

Na pražském letišti působí sokolníci už 40 let. Lovečtí dravci chrání vzdušný prostor letiště před ostatními ptáky. Na stanici se chovatelé starají o 13 ptáků, mezi nimiž jsou tři orli, dále sokoli, káňata, jestřábi a krahulci. Hlídání prostoru letiště je v podstatě nepřetržitá práce, jejíž směny se odvíjejí od rozbřesku až do soumraku. To v létě znamená obvykle od pěti od rána do devíti do večera. Ve tmě totiž ptáci nelétají.

Sokolníci mají v popisu práce objíždět plochu letiště a monitorovat pohyb ptáků. Pracovní auta mají přizpůsobena k převozu dravců, které vypouští jen v případě, když se v oblasti nachází kořist.
 

Vyhlídky na letadla

Spotterům, kteří se zajímají o letecký provoz na našem největším letišti, ale i rodinám s dětmi, kteří se chtějí podívat "na letadala", nabízí Letiště Ruzyně několik možností, jak se dostat k letadlům blíže a pěkně si je prohlédnout nebo vyfotit ideální snímek. Slouží k tomu dva vyhlídkové valy – vyhlídkový val Kněževes a vyhlídkový val Hostivice.

Přímo v oplocení neveřejného prostoru letiště se na několika místech nacházejí otvory určené pro objektivy fotoaparátů, aby letečtí fandové mohli snadněji získávat své úlovky v podobě zajímavých snímků. Umístění otvorů, stejně jako jejich tvar, bylo projednáno se samotnými spottery a odpovídá nejoblíbenějším bodům, které veřejnost při fotografování letadel využívá. V současné době je fotografům k dispozici 54 otvorů, které jsou umístěny v různých částech oplocení po celém obvodu letiště.

Zavítat můžete také na některou z letištních vyhlídkových teras, kde budete mít přilétající i odlétající letadla jako na dlani. Naskytne se vám nevšední pohled na vzletovou a přistávací dráhu, letištní pojezdové dráhy a budete tak moci sledovat starty i přistání letadel a ruch na letištní ploše. Obě terasy jsou přístupné celoročně. První terasa se nachází ve veřejné části Terminálu 2 a naleznete ji ve druhém patře na začátku spojovacího objektu. Druhá terasa je součástí Restaurace Runway (dříve Restaurace Praha). Vstup na tuto terasu je možný pouze z airside, tedy z neveřejné části.
Exkurze na Letišti Praha

Exkurze na Letišti Praha

Letiště Praha je místem, kde můžete načerpat atmosféru dálek a poznání. Individuální prohlídky se konají o víkendech, skupiny se mohou domluvit na prohlídku i přes týden. Exkurze vás seznámí se současným provozem, leteckými společnostmi a s různými typy letadel.

Vyhlídkové valy u letiště Václava Havla

Vyhlídkové valy u letiště Václava Havla

V bezprostřední blízkosti letiště se můžete podívat na přílety a odlety letadel. Umožňují to vyhlídkové valy u obcí Kněževes a Hostivice. Z vyhlídek je možné sledovat a fotografovat veškeré dění na letištní ploše, a to nad úrovní oplocení letiště.

Vyhlídkové terasy na letišti Václava Havla v Terminálech 1 a 2

Vyhlídkové terasy na letišti Václava Havla v Terminálech 1 a 2

Najděte si chvilku a navštivte vyhlídkovou terasu, kde uvidíte letadla jako na dlani. Odměněni budete nevšedním pohledem na letištní plochu a letadla na ní.

Na Letišti Praha nabídnou zájemcům speciální mikulášské exkurze

Na Letišti Praha nabídnou zájemcům speciální mikulášské exkurze

Letiště Václava Havla Praha připravilo na 3. a 4. prosince 2019 speciální mikulášské exkurze. Kromě standardní prohlídky leteckého provozu bude pro návštěvníky v tyto dny připraven speciální program s mikulášskou nadílkou, fotokoutkem a pro odvážné také možnost nahlédnout do samotného pekla. Série exkurzí je naplánovaná do odpoledních hodin s jednotlivými termíny od 15 do 19 hod. Děti do 15 let mají na exkurzi vstup zdarma.

Užijte si interaktivní expozici i pozorování letadel na akci Na letadla zblízka

Užijte si interaktivní expozici i pozorování letadel na akci Na letadla zblízka

Legendární stíhací letoun MiG-21, motor z vrtulníku letecké katastrofy někdejší první dámy, letecký trenažér, 3G simulátor stavu beztíže či přehlídka nebeských jezdců posledních 100 let – ruzyňské obchodní centrum Šestka popáté zve nejen letecké nadšence na oblíbenou akci Na letadla zblízka. Ta bude návštěvníkům bezplatně přístupná od středy 3. června do 3. července.

Prohlédněte si letadla zblízka ze střechy OC Šestka

Prohlédněte si letadla zblízka ze střechy OC Šestka

Od 26. 6. do 20. 7. budou okupovat střechu Obchodního centra Šestka všichni milovníci letadel, ale nově i obdivovatelé závodních formulí. Již čtvrtý ročník „Na letadla zblízka“ nese totiž podtitul Pilot vs. Pilot. Výstava odpoví na otázky, zda většímu přetížením musí čelit závodní pilot Formule 1 či pilot letadla, jestli jede rychleji formule nebo letadlo než vzlétne a na mnoho dalších. Celá akce včetně doprovodného programu je zdarma.

Název Letiště Praha Ruzyně je již minulostí

Název Letiště Praha Ruzyně je již minulostí

Mezinárodní Letiště Praha Ruzyně bylo dnes ve 12:00 oficiálně přejmenováno na Letiště Václava Havla Praha. Stalo se tak v den výročí narození bývalého prezidenta.

Exkurze na letištích nabízí Praha, Pardubice i Karlovy Vary

Exkurze na letištích nabízí Praha, Pardubice i Karlovy Vary

Prohlídky odbavovacích a příletových hal, ukázky prací hasičských záchranných sborů, odmrazování letadel anebo uklízení letištních drah, s tím vším – a mnoha dalšími detaily – vás seznámí exkurze do zákulisí několika letišť. Kam se na ně můžete vypravit?

Jarní prázdniny 2022: Kam s dětmi v Praze?

Jarní prázdniny 2022: Kam s dětmi v Praze?

Na portálu Kudy z nudy najdete spousty skvělých tipů kam vyrazit s dětmi za každého počasí a v každé roční době. Ať už hledáte jen tip pro běžný výlet anebo super nápady pro jarní prázdniny, které budou bavit všechny členy vaší rodiny, určitě tu najdete inspiraci. I když jsou jarní prázdniny ještě poměrně daleko, už nyní si můžete naplánovat, co s dětmi podniknete. Praha 1 až 5 má „jarňáky“ od 7. do 13. března a Praha 6 až 10 v týdnu od 14. do 20. března 2022. Pojďme se tedy společně projít po Praze a podívat se, co se dá v hlavním městě podniknout.

Jarní prázdniny 2022: tipy pro týden 7. – 13. února

Jarní prázdniny 2022: tipy pro týden 7. – 13. února

První týden jarních prázdnin v období od 7. až 13. února 2022 začne pro děti z Kroměříže, Uherského Hradiště, Vsetína, Zlína, ale také budou mít volno žáci a studenti z okresů Praha-východ, Praha-západ, Mělník, Rakovník, Plzeň-město, Plzeň-sever, Plzeň-jih, Hradec Králové, Teplice a Nový Jičín. Užít si prázdninové dny mohou děti například v aquaparcích, Zoo Zlín, na pražském letišti a v nejrůznějších zábavních expozicích.

Jarní prázdniny 2022: tipy, na výlety a zajímavé akce pro týden 14. – 20. března

Jarní prázdniny 2022: tipy, na výlety a zajímavé akce pro týden 14. – 20. března

Jarní prázdniny jsou tady, v týdnu od 14. až 20. března 2022 budou mít volno děti z Prahy 6 až 10, Chebu, Karlových Varů, Sokolova, Nymburka, Jindřichova Hradce, Litoměřic, Děčína, Přerova a Frýdku-Místku. Na portálu Kudy z nudy jsme vybrali řadu zajímavých tipů kam se vydat a co podniknout. Speciální programy nachystaly aquaparky, zoologické zahrady i pražské letiště.

Letiště Václava Havla v Praze nabízí vánoční exkurze

Letiště Václava Havla v Praze nabízí vánoční exkurze

Také o Vánocích nabízí Letiště Václava Havla v Praze zajímavé prohlídky na několika trasách, díky nimž se dostanete do míst, kam se běžně obyčejný cestující nemá šanci dostat. Speciální exkurze letiště se pořádají od 26. až do 31. prosince a je třeba se na ně předem zarezervovat.