Úvod > Co chcete dělat? > Zážitky > Buštěhradská dráha
Zážitky

Buštěhradská dráha

Rozvoj těžby uhlí na Kladensku v 19. století vyvolal požadavek nahradit koněspřežnou dráhu výkonnějším dopravním prostředkem. Proto byla roku 1852 založena Buštěhradská železniční společnost, která od 1. ledna 1855 obdržela koncesi k provozování parostrojní železnice.
Buštěhrad, ač malé město, je známo hlavně podle dráhy, nazvané Buštěhradská dráha. Ale marně bychom hledali v městě nádraží. Nejbliší stanice je Buštěhrad-Vrapice, která je vzdálena od Buštěhradu 45 minut. Zavinili to, jako i na jiných místech, buštěhradští sousedé, kteří si nepřáli železnici v blízkosti svých polí, obávajíce se, že by mohlo "od mašiny" chytnout obilí.

Trať byla otevřena v roce 1831 jako koněspřežka z Prahy (od Písecké brány – okraj dnešních Dejvic) do Lán. Vzápětí se stala součástí uskupení, které vyústilo ve vznik společnosti Buštěhradská dráha. Navzdory častým požadavkům přestavit trať na lokomotivní parnostrojní dráhu, byla přestavba učiněna až v roce 1863 po usnesení generálního shromážděni akcionářů Buštěhradské dráhy.

O pět let později byl zahájen provoz v úseku Dejvice–Bubny–Masarykovo nádraží přes Negrelliho viadukt. Tehdy již dráha jezdila do Kladna, Kralup, Lužné u Rakovníka, Chomutova a Chebu.

1. srpna 1872 zahájila Buštěhradská dráha provoz na úseku z Chomutova do Vejprt s odbočkou Křimov – Nová Ves (Hora Svatého Šebestiána) s napojením na saskou železniční síť v německém Reitzenhainu. O rok později byl uveden do provozu úsek Chomutov – Kadaň – Prunéřov. Také v následujících letech byla síť postupně rozšiřována, až roku 1891 dosáhla své největší délky, celkem 465 km.

V roce 1923 byla trať zestátněna a již neprošla trasa žádnou rozsáhlou modernizací, změny na trati byly pouze dílčí v oblasti zabezpečování trati apod. Po roce 1989 se začalo uvažovat o komplexní modernizaci trati včetně zdvojkolejnění, elektrifikace a výstavby odbočky na letiště, zůstalo ale jen u plánů.

Dnes se na pozůstatcích Buštěhradské dráhy svezete z Prahy do Kladna. Vláček lze sledovat například ve Stromovce, kde vedou koleje. Mostek nad nimi slouží k radosti rodičů s dětmi, které netrpělivě přijíždějící vlaky vyhlížejí. Orientaci v jízdních řádech napomáhá šikovná tabulka na obou stranách mostu. Najdete na nich vytištěny všechny průjezdy osobních vlaků pod mostem.


Za mašinkami musíte do Prahy nebo do Lužné

Z lokomotiv Buštěhradské dráhy se zachovaly dvě ve sbírkách Národního technického muzealokomotiva Kladno z roku 1855 je nejstarší dochovanou lokomotivou v Čechách a bývalá IIIa 272 (ČSD 324.391) jako neprovozní exponát je dnes v muzeu v Lužné u Rakovníka. Dále se zachoval stroj 300.619, který je v současné době také v Lužné.

Animace s Aeroškolou

Máte doma aktivní a zvídavé dítko, které by mohla bavit klasická ruční animace? Pro juniory přibližně v rozmezí 10-15 let (není podmínkou) pořádáme na Střídačce workshop animovaného filmu, na kterém společně odhalíme taje a kouzla oživení různého materiálu.
Praha 7, Praha

Sobotní kroužek 3D tisk a vynálezy

Pokud vás a vaše děti baví svět vynálezů, fungování přírody a poznávání světa kolem sebe, tak tohle je pro vás ta správná zábava na podzimní soboty.
Praha 7, Praha

Jízda budoucnosti – svezte se autonomním minibusem

Už jste někdy jeli autem bez řidiče? A co teprve autobusem? Vyzkoušejte si, jaké to je svézt se samořídícím minibusem. Najdete nás v Praze Na Výstavišti na Bruselské cestě v dolní části Výstaviště vždy od 13:00 do 19:00.
Praha 7, Praha

Metronome Prague 2024 – hudební festival v Praze

Fanoušci dobré a progresivní muziky si už nyní mohou poznamenat termín, kdy se uskuteční sedmý ročník festivalu Metronome. Příští Metronome Prague tedy proběhne, a věříme, že s plnou parádou, 20. – 22. června 2024.
Praha 7, Praha

Chilli Fest a Asia food fest 2023

Máte rádi pikantní pokrmy a chilli papričky zvládnete i ty opravdu hodině pálivé? Tak přesně pro vás je akce Chilli Fest, která 7. října proběhne v Praze na Výstavišti společně s festivalem asijských specialit Asia Fest. Na co se můžete těšit?
Praha 7, Praha

Dýně na Výstavišti

Máte rádi Halloween? U nás na Střídačce se na něj můžete pořádně připravit. Dýně na workshopu můžete dlabat nebo se jimi můžete inspirovat při výrobě jednoduchých ozdob, šperků a dekorací.
Praha 7, Praha

Svět knihy Praha 2024 – knižní veletrh a literární festival

Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha připravuje další ročník. 29. ročník se uskuteční 23. – 26. května 2024 a zaměří se na literaturu německojazyčných autorů.
Praha 7, Praha

Sklípkani v Zoo Praha

V Zoo Praha uvidíte až do podzimu 40 druhů živých sklípkanů! Výstava se nachází v Galerii Gočárovy domy. Spatříte vůbec největší pavouky světa Theraphosa blondi nebo atypicky vyhlížející zástupce sklípáků Cyclocosmia latusicosta, kteří nápadně připomínají sušenky Oreo.
Praha 7, Praha

Aktivity v okolí

Scéna pod otevřeným nebem – Containall v pražské Stromovce

Po pěti letech se scéna pod otevřeným nebem přesouvá z Malé Strany na nové místo – do Stromovky!
Praha 6, Praha

Jezdecká škola Pony Praha

Jízdy na ponících v Praze na Císařském ostrově pro děti od 3 let. Individuální výukové hodiny – jednorázové lekce a jezdecké kurzy, kurzy drezury a parkuru.
Praha 7, Praha

Cvičení pro maminky

Struhující fitness program s nádechem slunce, pláže, písku, a to vše za přítomnosti vašich dětí. Tančí se u kočárku, před kočárkem, s kočárkem či s miláčkem v náruči. Úžasné rytmy, snadná choreografie, radost, energie – zkrátka Dance Strollering®.
Praha 7, Praha

Jezdecká škola a pony škola Praha 7 na Císařském ostrově

Na Císařském ostrově v Praze 7 se nachází jezdecký areál s venkovní jízdárnou a halou. Ačkoliv se areál nachází v těsné blízkosti centra města, v okolí naleznete krásnou přírodu a klidné prostředí s kulisou Trojského zámku, zoologické zahrady a Stromovky.
Praha 7, Praha

Královská obora Stromovka v Praze

V sousedství holešovického Výstaviště leží Královská obora, dnes zvaná park Stromovka. V současné době slouží k rekreačním, sportovním i kulturně vzdělávacím účelům. Rozloha obory se v různých dobách měnila, rozkládá se asi na 95 ha.
Praha 7, Praha

Šlechtova restaurace ve Stromovce

Šlechtova restaurace, zkráceně Šlechtovka. Původně barokní letohrádek ze 17. století byl reprezentativním panským sídlem, jež se stalo dokonce svědkem císařské korunovační slavnosti Františka. V roce 2022 prošlo oblíbené výletní místo rekonstrukcí.
Praha 7, Praha

Workout a fitness hřiště na Výstavišti

Workout a fitness hřiště je nově otevřené veřejné hřiště na Výstavišti v Praze. Ke cvičení se využívá pouze váha vlastního těla. Cviky jsou prováděny na ocelových konstrukcích a většina z nich vychází ze základních prvků.
Praha 7, Praha

Lanové hřiště na Výstavišti

Na Výstavišti v Praze vyrostlo nové lanové hřiště, které dětem nabízí šplhací plošinu, balanční stezku a další lanové prvky a sítě.
Praha 7, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Samoobslužná restaurace Vozovna ve Stromovce

Zahradní samoobslužná restaurace Vozovna Stromovka se nachází v prostoru Královské obory, největším parku v Praze – ve Stromovce. Své prostory ji propůjčila původní vozovna tramvají, která zde stála až do 30. let minulého století.
Praha 7, Praha

River Camping Prague v Troji

River Camping se nachází na břehu Vltavy, v zeleném pásu, který se táhne podél řeky. Jeho poloha poskytuje velmi dobré spojení s centrem Prahy. Botanická zahrada a Zoo jsou vzdálené jen 1 km. V blízkosti kempu je několik stezek pro jízdu na kolech a kolečkových bruslích.
Praha 7, Praha

Bistro Milada

Za nevšedním kulinářským zážitkem se vypravte do Šmeralovy ulice na Letné do bistra Milada, ve kterém je spolumajitel proslulý michelinský šéfkuchař La Degustation Oldřich Sahajdák.
Praha 7, Praha

Presto kurzy vaření

Nabízíme pro všechny milovníky dobrého jídla a příjemného stolování kurzy vaření poblíž centra Prahy. Kurzy jsou vedeny zábavnou metodou a jsou určeny všem, ať začátečníkům nebo i pokročilejším, kteří rádi vaří a neví jak na to, i těm, kteří vědí jak na to a chtějí se naučit ještě více.
Praha 7, Praha

Griloviště na Výstavišti

Vůně grilovaných dobrůtek, přátelský pokec s přáteli a nádherná zeleň všude okolo. Nezní to báječně? Tohle všechno (a dokonce i mnohem víc) si můžete dopřát na jednom z nejnovějších piknikových míst v Praze, na holešovickém Výstavišti.
Praha 7, Praha

MyStay – bezkontaktní nástroj pro hotelové recepce

MyStay je platforma, která naplní přání a potřeby všech hostů, a kterou je lehké integrovat a přizpůsobit pro jakýkoli ubytovací zařízení. Nabízí online check-in, automatizovanou komunikaci, digitální informace upsell hotelových služeb a nabídek.
Praha, Praha

Farm Letná

Zakládáme si na přípravě jídel z čerstvých a kvalitních surovin, nepoužíváme žádné náhražky, polotovary a glutamáty.
Praha, Praha

Cukrárna Alchymista v Bubenči

Alchymista je nekuřácká, retro cukrárna – kavárna – čajovna na Letné. Sídlí v ulici Jana Zajíc, blízko stadionu Sparta. Její interiér je nádherný, obsluha příjemná a zákusky určitě stojí za ochutnání. Navíc má Alchymista i Muzeum kávy a také čarokrásnou zahradu.
Praha 7, Praha