Úvod > Co chcete dělat? > Fantova kavárna na pražském Hlavním nádraží
Gurmánská turistika

Fantova kavárna na pražském Hlavním nádraží

Hlavní nádraží v Praze patří k nejvýznamnějším secesním památkám v Česku, je národní kulturní památkou. Kavárna byla původně odjezdová hala, později sloužila jako místo k posezení při čekání na vlak.

Fantova kavárna, postavená v letech 1901 – 1909 je charakteristická vysokou kupolí, jejíž stěny zdobí secesní motivy a sochy připomínající česká města, do nichž v době vzniku nádraží vedla dráha z Prahy. Interiéry vyzdobili sochaři Stanislav Sucharda a Ladislav Šaloun, autorem celé historické budovy je architekt Josef Fanta.

Wilsonova budova, nazvaná podle amerického prezidenta Woodrow Wilsona, bývala krásnou ukázkou secesní architektury, v minulosti však její krása vzala za své. Budova měla velkolepý, zdobný secesní vstup a halu pokladen s vlastní nevelkou a dekorativní střešní kupolí. V éře komunismu zde však bylo přistaveno několik nevzhledných přístaveb a přímo před secesní budovou vznikla dálnice, která zničila park před nádražím a staré budově přivedla nesmírné znečištění a poškodila její nosnou konstrukci.

Pražské hlavní nádraží prošlo rekonstrukcí. Fantova kavárna s architektonicky cenným interiérem má po dvou letech mimo provoz nájemce, který ji nově otevřel v létě 2015. Je jím indický kavárenský řetězec Café Coffee Day. Nabízí návštěvníkům svoji vlastní kávu, která se dováží přímo z Indie a je upravena speciálně pro evropského zákazníka.
 

Rekonstrukce Fantovy kavárny 2022 – 2023

Roku 2021 byly na budově zrestaurovány zlatá křídla z roku 1907. Socha je součástí sousoší okřídleného kola. Zlatá křídla restaurátoři zlatili. Podle mluvčí Správy železnic Nely Friebové se použilo 4875 plátků 24karátového zlata. Správa železnic má v plánu do roku 2023 opravit i vnitřní prostory Fantovy budovy, která tvoří spolu s přilehlou halou nad nástupišti největší secesní památku v Česku.

Reprezentativním prostorám by se měla v co největší míře vrátit původní historická podoba. Stavební práce proběhnou v přízemí, v prvním podzemním podlaží a v mezaninu. Budova by tak měla získat propojení s podchody, a to formou eskalátorů umístěných v levé části severního podchodu. Pokud vše půjde dobře, skončí práce v polovině roku 2023.

Provozovatel

Fantova kavárna

Wilsonova 301/10
Hlavní nádraží
110 00 Praha 1
Tel.:
+420 221 111 122
Email:
info@cd.cz
WWW:
www.cd.cz
GPS:
50,081086 14,432906
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
 

Časová náročnost

0,5 hodiny