Úvod > Aktuality > V areálu Masarykova nádraží v Praze vznikne železniční muzeum
V areálu Masarykova nádraží v Praze vznikne železniční muzeum
"> "> "> "> ">
Kultura

V areálu Masarykova nádraží v Praze vznikne železniční muzeum

  • Vydáno16. března 2020
Národní technické muzeum chystá vybudovat nové železniční muzeum v areálu bývalých výtopen Masarykova nádraží v Praze. Návštěvníci si zde budou moci prohlédnout na 150 historických parních lokomotiv, prvorepublikových drezín nebo vagonů z druhé světové války. Nové muzeum by mělo být veřejnosti zpřístupněno v roce 2028.
parní vlakNové moderní muzeum, které vznikne v prostorách nejstaršího nádraží v Praze, bude jistě velkým lákadlem pro návštěvníky. Těšit se mohou na železniční expozici s názvem "Dvě století železnice", která je kromě významných kolejových vozidel seznámí s vývojem české železnice od počátku do současnosti. Zajímavostí expozice bude například císařský vůz někdejšího následníka rakousko-uherského trůnu Ferdinanda D´Este nebo typy vozů z druhé světové války, které převážely vězně mezi koncentračními tábory. Muzeum si klade za cíl provést návštěvníky historií železnice v kontextu doby. 

Druhou samostatnou expozicí bude "Svět v sítích", kde bude prezentován vývoj v oblasti elektrotechniky a to jak silnoproudé, tak i slaboproudé. Muzeum přestože bude založeno na cenných originálních exponátech, tak bude interaktivní, včetně organizování odjezdů historických parních vlaků z Masarykova nádraží.

Masarykovo nádražíNárodní technické muzeum připravuje projekt železničního muzea již od roku 2000, kdy rozhodnutím tehdejší Vlády ČR získalo areál bývalého lokomotivního depa na Masarykově nádraží. Teprve však až v lednu roku 2019 došlo k významnému kroku, když současná Vláda České republiky schválila národní dotační program "Péče o národní kulturní dědictví I". První etapa přípravných prací, tzn. zahájení výběru dodavatelů, zejména pro projekt, by měla být započata na přelomu let 2020 až 2021. Dokončení projektových prací je předběžně plánováno na období 2024 až 2025 a samotná stavební realizace včetně dokončení celého projektu a zpřístupnění Muzea železnice a elektrotechniky veřejnosti je uvažována k datu 28. října 2028, kdy si budeme připomínat 110. výročí vzniku Československé republiky.
Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Masarykovo nádraží v Praze

Masarykovo nádraží v Praze

Masarykovo nádraží je jedno z posledních neprůjezdných pražských železničních nádraží. Jeho historie sahá až do poloviny 19. století, nádražní objekty jsou architektonickým unikátem a ačkoliv se uvažovalo o jeho zrušení, dnes slouží k přepravě na významných železničních tratích v České republice.