Úvod > Aktuality > Tradice: moderní architektura a stavby lahodící oku i duši
Tradice: moderní architektura a stavby lahodící oku i duši
"> "> "> "> "> ">
Památky

Tradice: moderní architektura a stavby lahodící oku i duši

  • Vydáno23. května 2022
Procházky nemusí mířit jen do přírody. Vydejte se s námi ven a obdivujte krásy moderní české architektury. Najdete ji všude kolem sebe – třeba v knihovnách a bankách, v kostelech a klášterech, na nábřeží řek anebo také v cukrárnách a restauracích.
Vůz Slovenská strela vystavený v přístřešku před muzeem Tatry v Kopřivnici (2004)
Slovenská strela v nově postaveném depozitáři u Muzea nákladních automobilů Tatra, Stavba roku 2021
Dobrým průvodcem na procházkách za moderní architekturou mohou být výsledky nejrůznější architektonických soutěží – například Ceny Evropské unie za současnou architekturu – Mies van der Rohe Award nebo Interiér roku. Pojďme na to, zajímavých staveb nás čeká víc než dost.
 

Od vily Tugendhat k Mies van der Rohe Award

Nejprestižnější architektonickou přehlídkou Evropy je Cena Evropské unie za současnou architekturu – Mies van der Rohe Award. Připomíná autora slavné vily Tugendhat, architekta Ludwiga Miese van der Rohe (1886–1969), jednou za dva roky ji pořádá Evropská komise společně s barcelonskou Nadací Mies van der Rohe a první ročník proběhl už v roce 1988. Ačkoli se zatím žádná česká stavba nedostala do finálové pětice, celkem sedm se jich už probojovalo na užší seznam třiceti až čtyřiceti projektů, který mezinárodní porota každoročně sestavuje z nominovaných děl. Které stavby to jsou?

Jako historicky první stavba od českých architektů se v roce 1996 do užšího výběru Mies van der Rohe Award dostala Investiční a poštovní banka v Brně od architektonické kanceláře Burian-Křivinka. O pět let později, v roce 2001, se v užším výběru objevila budova MUZO centrumPraze, centrála systému magnetických platebních karet od ateliéru D3A a trojice architektů Stanislava Fialy, Tomáše Prouzy a Jaroslava Zimy.
 

Architektura ceněná Evropou

Úspěšnou stopu v Mies van der Rohe Award zanechala česká architektura v roce 2003, kdy se do užšího výběru probojovaly dvě české realizace. Šlo o Palác Euro na Václavském náměstíPraze od ateliéru DAM architekti a cesty pro pěší dle projektu Josefa Pleskota a jeho studia AP atelier, které vedou z Klárova přes Opyš do Jeleního příkopu a dál k severní bráně Pražského hradu. Využívají lomový kámen, režné pálené cihly nebo surový beton, nejvýraznějším prvkem pak je klenutý tunel z režných cihel, procházející valem Prašného mostu nad korytem říčky Brusnice. Má vejčitý průřez a délku 84 metrů, otevřené koryto říčky překrývají jen ocelové rošty.

Mezi nominovanými stavbami byl i trapistický klášter Panny Marie v Novém Dvoře, postavený podle návrhu britského architekta Johna Pawsona ve spolupráci s plzeňským ateliérem Jana Soukupa. Zatímco rodinný dům v Černošicích, který mezinárodní porotu ceny Miese van der Rohe zaujal v roce 2009, přístupný není, naopak přímo ve veřejném prostoru se nachází revitalizované kobky na pražských náplavkách od studia Petra Jandy. Největší porevoluční investice hlavního města do veřejného prostoru vzbudila velkou pozornost u nás i v zahraničí, ať už je řeč o šesti kobkách uzavřených za obřími skleněnými čočkami anebo dalších čtrnácti kobkách s robustními ocelovými vraty.
 

Interiér roku

Jedinou soutěží, která se zabývá přímo vnitřním prostorem, je přehlídka Interiér roku. Je silným inspiračním zdrojem pro širokou veřejnost, ovšem většinou jen v mediálním světě: několik kategorií je zaměřeno na soukromé interiéry a podíváte se do nich jen prostřednictvím fotografií. To platí i pro absolutního vítěze sedmého ročníku soutěže, Mezonet 69 v Praze. Autory interiéru jsou Jakub Filip Novák, Daniela Baráčková a Ján Šefčík ze studia No Architects.

Veřejným interiérům se věnují dvě kategorie, první zaměřená na restaurace, kavárny a hotely, druhá na obchody, služby, školy, zdravotnická zařízení a veřejné prostory. V té první uspěla například vinárna Winelist v Praze-Karlíně anebo interiér lázní Cellularium v Institutu přírodní medicíny v budově Main Point Pankrác, kde architektky Dagmar Štěpánová a Martina Homolková (ateliér DAM) rozdělily interiér stěnami ze skleněných tyčí. Mezi finalisty v kategorii veřejných interiérů patřily i restaurace Masaryčka na Masarykově nádraží v Praze s atmosférou první republiky anebo Cukrárna Povidloň v Lipně nad Vltavou. Mimochodem, pokud máte cestu na Lipensko a víc než interiér cukrárny vás zajímá to, co tu vyrábějí, můžete ochutnat orosenou šišku z mléčné čokolády plněnou vanilkovým moussem a lískooříškovým krémem s griliášem; bezlepkový dezert cukrárna připravila k 10. výročí Stezky korunami stromů na Lipně.
 

Další tipy, kam za krásnou moderní architekturou

Nezapomněli jsme ani na prestižní soutěžní přehlídku Stavba roku, jejímž hlavním organizátorem je Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství. Mezi elitní moderní projekty na české architektonické scéně se v posledním ročníku zařadila například Městská plavecká halaLounech, jejíž elegantní tvar zkoseného černého krystalu navrhli architekti z brněnského studia dkarchitekti. Přístupné jsou rovněž kostel Krista SpasitelePraze-Hlubočepech, depo pro motorový železniční vůz Slovenská strelaKopřivnici anebo voliéra La Pampa v Zoo Ostrava; největší průchozí voliéru v českých zoo poslaly mezi vítěze hlasy veřejnosti.
Vila Tugendhat – funkcionalistický skvost v Brně

Vila Tugendhat – funkcionalistický skvost v Brně

Stěžejní dílo funkcionalistické architektury, Vilu Tugendhat, si prohlédnete v Brně – Černých Polích. Vznikla v letech 1929–1930 podle projektu německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Ten vypracoval návrh stavby v roce 1928 na žádost manželů Tugendhatových.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: novinky v turistické nabídce

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: novinky v turistické nabídce

Turistická nabídka novinek posledních let je mimořádně bohatá. Pokud rádi navštěvujete místa, o kterých zatím tolik lidí neví, která byla dlouho zavřená a teprve nedávno se nově vyloupla do krásy, udělá vám následující výčet velkou radost – a možná zároveň čáru přes rozpočet, protože bude potřeba překopat plány na další výlet či dovolenou.

Kobky na pražských náplavkách

Kobky na pražských náplavkách

Na pražských náplavkách Rašínova a Hořejšího nábřeží se nacházejí zrekonstruované „kobky“, kulaté prostory dříve sloužící pro uskladnění materiálu dováženého loděmi. Dnes v nich jsou kavárny, kulturní prostory, ale také wc.

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Muzea v Kopřivnici – ráj nejen pro všechny kluky

Muzea v Kopřivnici – ráj nejen pro všechny kluky

V Kopřivnici, městě, které proslavil Emil Zátopek, ale také automobily značky Tatra, najdete hned 4 muzea a jednu stálou expozici. Navštivte nejucelenější sbírku věnovanou kopřivnické vozovce, později proslavené jako fenomenální automobilka Tatra.

Muzeum nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici

Muzeum nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici

Legendární Drtikolka, kamion, s nímž Karel Loprais vyhrál Rallye Paříž–Dakar, oba obytné vozy, s nimiž cestovatelé Zikmund a Hanzelka projeli svět, a dalších několik desítek skvostů nejstarší české automobilky, to vše na vás čeká v novém muzeu nejstarší české automobilky v Kopřivnici!

Motorový železniční vůz Slovenská strela v Kopřivnici

Motorový železniční vůz Slovenská strela v Kopřivnici

Legendární vlak, technická národní kulturní památka Slovenská strela, prošel velkou revitalizací! Pokud si chcete tuhle nádheru prohlédnout v depozitáři – který mimochodem vyhrál titul Stavba roku 2021 – nejen zvenčí, ale rádi byste prozkoumali i útroby vlaku, vyrazte na komentovanou prohlídku.

Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Muzeum východních Čech v Hradci Králové sídlí na Eliščině nábřeží v monumentální budově postavené podle návrhu architekta Jana Kotěry v letech 1909-1912 a prohlášené v roce 1995 národní kulturní památkou. V roce 2019 se otevřelo po náročné rekonstrukci.

21 nejkrásnějších nádraží

21 nejkrásnějších nádraží

Cestujete vlakem a rádi si prohlédnete hezká nádraží? Pak se vám bude líbit našich 21 tipů. Některá nádraží znáte ze soutěže Nejkrásnější nádraží, jiná zase z filmů či seriálů, a další třeba jako místa, kam jezdíte na dovolenou nebo na výlet. Nejlepší překvapení jsou pak ta, která zatím neznáte – a navíc vám poradíme, kam se můžete podívat v okolí!

21 lávek a mostů, které stojí za to prohlédnout si zblízka

21 lávek a mostů, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové, které teprve vznikají. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si je na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.

Adolf Loos Apartment and Gallery v pavilonu Expo 58

Adolf Loos Apartment and Gallery v pavilonu Expo 58

Nová výstavní síň Adolf Loos Apartment and Gallery otevřela v ikonickém pavilonu EXPO 58 na podzim 2021. Galerie se nachází v Letenských sadech s dechberoucím výhledem na starou a novou Prahu a řeku Vltavu.

Pavilon Expo 1958 na Letné

Pavilon Expo 1958 na Letné

Na podzim 2021 zde zahájila nově provoz galerie Expo 58 Art. Plánuje pořádat výstavy a na terase i kulturní akce či koncerty.

#světovéČesko a nový život starých náplavek: jak ožívají místa podél řek

#světovéČesko a nový život starých náplavek: jak ožívají místa podél řek

Farmářské a bleší trhy, festivaly plné dobrého jídla a pití, kavárny, cyklostezky, promenády, lavičky svádějící k odpočinku, krásné výhledy a skvělá atmosféra: náplavky si získaly takovou popularitu, že je zahraniční cestovatelské weby zařazují mezi nejlepší tipy pro návštěvu Prahy. O slovo se ale pomalu začínají hlásit i nábřeží v jiných městech.

21 ikonických staveb 21. století: z historických center měst až do lesů a na vrcholky hor

21 ikonických staveb 21. století: z historických center měst až do lesů a na vrcholky hor

Dokud neskončí 21. století, výčet novinek, opravených historických památek a zdařilých rekonstrukcí posledních let samozřejmě nemůže být kompletní. Už teď ale můžete hádat, které se promění v architektonické trvalky a na začátku 22. století se objeví ve výčtu nejkrásnějších staveb za posledních sto let.

#světovéČesko a cena EU za současnou architekturu: od vily Tugendhat k pavilonu Barcelona

#světovéČesko a cena EU za současnou architekturu: od vily Tugendhat k pavilonu Barcelona

Sídlo sklářů v Novém Boru, originální kulaté kobky na pražských náplavkách, vinařství, radnice, muzeum anebo mateřská školka: to je jen výběr staveb, které zastupují Českou republiku v novém ročníku prestižní soutěže Mies van der Rohe Award. Pojďte se blíž seznámit nejen s nimi, ale i s favority a vítězi předchozích kol. Stranou samozřejmě nenecháme ani slavnou vilu Tugendhat, autentickou stopu architekta Ludwiga Miese van der Rohe a jedinou tuzemskou moderní stavbu, zapsanou v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

#světovéČesko a příběh zámožné židovské rodiny Löw-Beer

#světovéČesko a příběh zámožné židovské rodiny Löw-Beer

Löw-Beerové patřili v 19. století k nejvýznamnějším a nejbohatším jihomoravským podnikatelům. Byli svědky doby, kdy se pro Brno začalo používat označení moravský či rakouský Manchester: tehdy zdejší vlnařský průmysl dosáhl své největší slávy a zběsilé tempo průmyslového města připomínalo originální anglické průmyslové město Manchester.

České značky: automobily Tatra z Kopřivnice

České značky: automobily Tatra z Kopřivnice

Tatrovky zdaleka nejsou jen ikonické náklaďáky, které se úspěšně účastní jedné z nejnáročnějších automobilových soutěží Rallye Dakar. Mezi legendy kopřivnické automobilky patří také Tatra 11, Hadimrška, proudnicové tatrovky, slavná šestsettrojka a další vozy, které objely celý svět. Zblízka se s nimi můžete seznámit přímo v Kopřivnici, v muzeu automobilů Tatra.

21 nejkrásnějších proměn: hradní paláce, hotely, zámky, zahrady i továrny

21 nejkrásnějších proměn: hradní paláce, hotely, zámky, zahrady i továrny

V roce končícím číslicí 21 vám symbolicky nabízíme přehlídku jednadvaceti zdařilých rekonstrukcí. Užijte si společně s portálem Kudy z nudy jednadvacet příběhů o tom, jak zanedbané a roky opomíjené hrady, zámky a další památky, roubenky, staré továrny i ryze praktické technické stavby vstaly z popela, chytily druhý dech a rozzářily se k novému životu.

Cena Evropské unie za současnou architekturu: jaké stavby reprezentují Česko?

Cena Evropské unie za současnou architekturu: jaké stavby reprezentují Česko?

Ludwiga Miese van der Rohe známe jako tvůrce brněnské vily Tugedgat, památky UNESCO. Jeho jméno také nese cena Evropské Unie za současnou architekturu, Mies van der Rohe Award 2019, o kterou letos bojuje čtyřicet zajímavých architektonických počinů. Jak na tom je naše architektura?

Oranžerie v Královské zahradě Pražského Hradu

Oranžerie v Královské zahradě Pražského Hradu

Z původní fíkovny a oranžerie určené k pěstování exotického ovoce a středozemní flóry, se nedochovalo nic. Mohou za to švédská vojska, která Královskou zahradu dokonale zpustošila. Až po roce 1989 došlo k obnově skleníku, který dnes opět slouží k pěstování rostlin pro Pražský Hrad.

Krajská vědecká knihovna v Liberci

Krajská vědecká knihovna v Liberci

Současná moderní budova knihovny vznikla koncem roku 2000 a byla oceněna několika cenami. Stojí na místě staré synagogy, kterou vypálili nacisté v roce 1938. Architektem celé budovy je Radim Kousal z libereckého ateliéru SIAL. Knihovna v Liberci má bohaté fondy literatury české, německé a židovské.

Dok 16 – sousedská dílna Městské knihovny v Praze v kobce na náplavce

Dok 16 – sousedská dílna Městské knihovny v Praze v kobce na náplavce

Městská knihovna v Praze otevřela v jedné z kobek na smíchovské náplavce sousedskou řemeslnou dílnu. Knihy si zde nepůjčíte, zato vám nabídnou nářadí i prostory pro vlastní drobné kutilské nápady. Také se zde pořádají různé workshopy, komunitní setkání i kurzy.

Automobily Tatra v Kopřivnici – největší sbírka automobilů Tatra u nás

Automobily Tatra v Kopřivnici – největší sbírka automobilů Tatra u nás

V Technickém muzeu Tatra v Kopřivnici lze obdivovat první osobní automobil ve střední Evropě, který byl vyroben již v roce 1897. Dokonce pouze jeden rok dělí od sebe první nákladní vozidlo na světě a první nákladní automobil z Kopřivnice (1898).

Oblastní galerie v Liberci – muzeum v bývalých lázních

Oblastní galerie v Liberci – muzeum v bývalých lázních

Oblastní galerie v Liberci je specializovanou sbírkotvornou institucí – muzeem umění – působící v regionu Liberecka. Pečuje o rozsáhlé umělecké sbírky a návštěvníkům nabízí prohlídku čtyř stálých expozic evropského a českého umění.

Národní technické muzeum – Centrum stavitelského dědictví v Plasích

Národní technické muzeum – Centrum stavitelského dědictví v Plasích

V nově opraveném hospodářském zázemí cisterciáckého kláštera v Plasích vytvořilo Národní technické muzeum Centrum stavitelského dědictví – unikátní středisko dokumentace, prezentace a celoživotního vzdělávání v oblastech souvisejících se stavební historií a tradičním stavitelstvím.

Moravská galerie v Brně – Pražákův palác

Moravská galerie v Brně – Pražákův palác

Umění od 20. století po současnost, stálé expozice spojené skluzavkou. Krátkodobé výstavní projekty, sochařský park s kavárnou, dětská herna, otevřený depozitář, galerijní knihovna a knihkupectví. To je Pražákův palác Moravské galerie v Brně. Místo pro setkávání s uměním, které žije.

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Poprvé v historii je přístupná také zahrada muzea.

Skleněná roubenka v Novém Boru – sídlo firmy Lasvit

Skleněná roubenka v Novém Boru – sídlo firmy Lasvit

V Novém Boru vyrostla unikátní budova ze skleněných dlaždic. Jedná se o centrálu české sklářské firmy Lasvit, která se zaměřuje na design a sklářství.

Modulární EXPO pavilon 2015 ve Vizovicích

Modulární EXPO pavilon 2015 ve Vizovicích

Nízkoenergetická inteligentní polyfunkční budova, v které se nachází galerie, kavárna, recepce, kancelářské prostory a obytná zelená odpočinková střecha s výhledem na Bílé Karpaty a výrobní areál firmy KOMA MODULAR.