Úvod > Aktuality > Šest tipů na výlety za technickými raritami v historických památkách
Památky

Šest tipů na výlety za technickými raritami v historických památkách

  • Vydáno4. srpna 2022
Každé léto nabízejí hrady, zámky a kláštery speciální prohlídky, které vám představí nejrůznější technické rarity a zajímavosti. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat třeba do zatopeného klášterního podzemí, na hřebeny palácových střech, na půdu s unikátním komínovým systémem nebo do zámeckých kuchyní.

Klášter v Plasích má "mokré nohy"

Klášter PlasyStavba cisterciáckého kláštera v Plasích v podmáčené nivě řeky Střely byla – a zůstává doposud – umělecky i technicky ohromujícím dílem. Základy konventu spočívají na asi 5 100 dřevěných pilotách. Ty nesou rošt, tvořený 500 podélnými a 1 173 příčnými dubovými trámy. Dřevěné části základů trvale zaplavuje voda, přiváděná sem zvláštní štolou; tak ke dřevu nemůže vzduch. Stavba je dodnes, i po 400 letech, plně funkční a bez poruch – nicméně výška, teplota a kvalita vody se denně pečlivě kontroluje. Hlavní prohlídkový okruh zavede od úterý do neděle návštěvníky do vrcholně barokního konventu, což byla obytná budova mnichů. Výklad o historickém vývoji kláštera je doprovázen informacemi o speciálním řešení základů budovy a vodním a vzdušném systému.
 

Projděte se hradním příkopem aneb zázemí hradu Bouzova

hrad BouzovNový okruh s názvem "Hradním příkopem" provede hradem Bouzov návštěvníky zázemím hradu. Netradiční prohlídka návštěvníkům nabídne pohled na hrad jak jej neznají. Prohlídka vede téměř po celém obvodu hradu a absolvovat ji mohou i pejsci na vodítku s doprovodem. O prázninách probíhají prohlídky tohoto okruhu denně od 10:00 do 17:00 hodin. Vstupné stojí 80 korun. Kapacita prohlídky je 20 osob.
 

Zvláštní komíny (a čápi) na zámku Kunín

zámek kunínZámek Kunín náleží k nejcennějším barokním zámkům celé Moravy. Pro hrabata z Harrachu jej v letech 1726 - 1734 vybudoval věhlasný rakouský stavitel Johann Lucas von Hildebrandt. Leží několik kilometrů od Nového Jičína na severu Moravy. Zámecký komínový systém patří k unikátům barokní architektury a návštěva zámecké půdy, kde komíny uvidíte na vlastní oči, uzavírá každou prohlídku. Zajímavostí je možnost spatřit v půdních prostorách 20 komínů spojených v konečných pět. Kunínský komínový systém je o to vzácnější, že odborníci tvrdí, že i přes dnešní techniku, by si nikdo na takový komínový systém netroufl.
 

Střešní harfy na hradě Bítov

hrad BítovKdyž se prý do komínů kunínského zámku opře vítr, vydávají tóny jako varhanní píšťaly. Podobné zvuky se linou i z hřebenů střech jižního křídla hradu Bítov na Znojemsku. Hradní větrné korouhve, takzvané Aiolovy harfy, jsou romantickým pozůstatkem po rodině hrabat Daunů, kteří hrad vlastnili od roku 1799 do roku 1904. Napočítáte jich celkem osm, jsou naladěny v tónině D-mol a nejlépe je uvidíte z hradního nádvoří.
 

Kuchyně na zámku Hluboká

HlubokáKuchyně zařadila do prohlídek řada českých hradů a zámků, ovšem speciální prohlídku věnovanou výhradně těmto prostorám nabízí zřejmě jen novogotický zámek Hlubokájižních Čechách. Při přestavbě zámku v polovině 19. století se podle anglického vzoru kuchyně přesunula do suterénu a byla vybavena velmi moderním zařízením včetně okenních ventilací, výtahů na jídlo a výtlačným vodovodem. Později při modernizaci se dokonce kuchyně rozdělila na Velkou neboli Teplou kuchyni a Malou neboli Studenou kuchyni, a jídelní výtahy doplnil i výtah osobní. Speciální trasa Kuchyně je v nabídce během prázdnin denně 10:00 až 16:00 hodin, v září pouze o víkendech. Vstupenka stojí 130 korun.
 

Technické zázemí zámku Slatiňany aneb Pokrok nezastavíš

Speciální prohlídka technického zázemi vás na zámku Slatiňany zavede nejen na netradiční místa, ale také na ta běžně nepřístupná. Jmenuje se Pokrok nezastavíš a koná se pouze v určité termíny, letos ještě 14.8., 18. 9. a 9. 10. 2022. V pracovně architekta Schmoranze nahlédnete do plánů a architektonických návrhů budov zámeckého areálu a dalších technicky zajímavých staveb v okolí města Slatiňany, v suterénu poznáte hospodářské části zámecké expozice – zámeckou ledárnu, kuchyni, nebo kotelnu z 20. let 20. století, či anglický dvorek s renesančními sgrafity. Vystoupáte na půdu pod trámy barokního krovu a na vyhlídkovou terasu zámecké věže, po točitém schodišti přes historickou šatnu a čistírnu oděvů s vestavěnými skříněmi knížete Ferdinanda sestoupáte do velké koupelny a poznáte úroveň zámecké hygieny na přelomu 19. a 20. století. Na závěr vás čeká procházka přes lodžii a nově obnovený 50 metrů dlouhý balkon u západního a jižního křídla. Vstupenka stojí 200 korun.
Barokní zámek Kunín s unikátním komínovým systémem

Barokní zámek Kunín s unikátním komínovým systémem

Barokní skvost – jediná zámecká stavba slavného Johanna Lucase von Hildebrandt v Českých zemích – leží pouhých 25 minut po dálnici z Ostravy. V 16 historických pokojích na vás čekají původní zámecké sbírky a vybavení, na zámecké půdě nejpodivuhodnější komínový systém v celé střední Evropě.

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum

Malebný zámek na úpatí Železných hor obklopený rozlehlým anglickým parkem láká svou netradiční moderností, přívětivou a pohodovou atmosférou, nejmladší zámeckou expozicí v republice a jednou z největších hipologických sbírek na světě.

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Zdejší rozlehlý komplex byl a je klášterem, zámkem a památkou, která po staletí tvořila dominantu krajiny severně od Plzně. Ačkoliv klášter patřil historicky do Rakovnického kraje, ovlivňoval a určoval dění především v severní části dnešního kraje Plzeňského.

Hrad Bítov – hrad plný překvapení a zábavy

Hrad Bítov – hrad plný překvapení a zábavy

Jedním z nejstarších a nejromantičtějších hradů na českém území je hrad Bítov. První písemné zmínky o hradu pochází z počátku 11. století. Hrad leží v malebném kaňonu tzv. Moravského Švýcarska u Vranovské přehrady, zbudované v r. 1935.

Romantický hrad Bouzov – hradní skvost střední Moravy

Romantický hrad Bouzov – hradní skvost střední Moravy

Pokud se vydáte na hrad Bouzov, jistě zavzpomínáte na řadu pohádek a filmů, v nichž se tento romantický hrad objevil. Hrad je oblíbeným místem turistů, pro které jsou přichystány také kostýmované a večerní prohlídky.

Další aktuality

30 tipů, kam na výlety na hrady a zámky po celý rok

Téměř každý ví, že hrad či zámek otevřený po celý rok, je Pražský hrad, Hluboká nebo Špilberk. Ale zajímavé tipy na výlet najdete i jinde! Podívejte se na naši nabídku celoročně otevřených hradů a zámků a udělejte si s celou rodinou pěkný výlet! Vždyť objevovat honosné interiéry zámků a pohádkové hradní paláce můžete po celý rok! A jaké památky mají dveře dokořán? Portál Kudy z nudy vám poradí!
Památky

Ocení Stavba roku 2023 získaly lávky, galerie, kostely i nemocnice

Centrum současného umění EPO1, lávky v Litomyšli a Praze, návštěvnické centrum pivovaru Bernard, rekonstrukce Červeného kostela v Olomouci, ale třeba i sídlo Nejvyššího kontrolního úřadu jsou mezi oceněnými Stavba roku 2023. Letos se do prestižní soutěže přihlásilo 110 projektů, odborná porota poté vybírala z 38 nominovaných. Prestižní ocenění je udělováno od roku 1992. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na přehled všech vítězů.
Památky

Synagogy, muzea i hřbitovy: Poznávejte židovské památky po celý rok

Zajímáte se o židovskou kulturu a architektonické památky? Pak vás potěšíme výběrem synagog, muzeí, ghett, domů, míst posledního odpočinku a dalších památek, které lze navštívit po celý rok. Židovští obyvatelé na území Česka neměli nikdy na růžích ustláno. Řada židovských obcí zanikla kvůli holocaustu a i po válce za komunistického režimu židovským památkám osud nepřál. Synagogy a židovské hřbitovy byly opuštěny a chátraly. Během druhé světové války bylo zničeno na sedmdesát synagog, dalších 105 jich bylo zbořeno během komunistického režimu. Se záchranou těchto památek se začalo až po listopadu 1989. Objevte unikátní židovské památky a poznejte jejich historii.
Památky

Tajemní ochránci našich měst: Rolandové, obři, draci a Černý Janek

Podobně jako mají Krkonoše Krakonoše, Jeseníky Praděda a Krušné hory Marzebillu, své nadpřirozené ochránce má také řada českých, moravských a slezských měst. Z koho jde největší strach, kde stojí skutečně obří obři a nad kterými městy drží svou ochrannou ruku ušlechtilý rytíř Roland?
Památky

Poslední postavy adventu – krvelačná Perchta a Žber

Dlouhé prosincové noci daly vzniknout mnoha lidovým tradicím v období adventu a někdy se jednalo až o hororové výstupy s tajemnými postavami, které jsou dnes již minulostí. Čas obchůzek Barborek, Mikulášů a Lucek byl pevně zakotven v kalendáři, ale po Lucii až do Štědrého dne se kdykoliv mohla objevit ve stavení Perchta či Žber, ze kterých děti mívaly veliký strach. Věřilo se totiž, že nehodným a zpupným dětem tito démoni rozpářou břicho.
Památky

Šlechtické Vánoce: nahlédněte do historie minulých i současných majitelů hradů a zámků

Hrad Křivoklát a zámky Hluboká, Sychrov, Loučeň nebo Lednice si pro adventní období, ale i na vánoční svátky, připravily bohatý program. V nabídce jsou vánoční prohlídky, které seznámí nejenom s tradicemi daného místa, ale provedou vás nazdobenými komnatami se stromečky, dárky i cukrovím. Vypravte se za šlechtickými rody i v zimě a poznejte, jak trávily v minulosti vánoční čas.
Památky

České vynálezy, které změnily svět

Vzpomenete si na některý ze slavných českých vynálezů? I když je Česko v porovnání s ostatními zeměmi světa poměrně malá země, dokázali naši vědci, inženýři a badatelé objevit principy a vynálezy, které přinesly užitek celému světu. Namátkou jmenujme například kontaktní čočky, hromosvod nebo lodní šroub… A jaké další vynálezy pocházejí z „českých dílen“? To vám prozradíme v našich dnešních tipech!
Památky

Muzea v přírodě zahajují o víkendu adventní a vánoční pořady

Už o tomto víkendu začínají ve dvou muzeích spadajících pod Národní muzeum v přírodě adventní a vánoční pořady. V sobotu 2. 12. 2023 mohou návštěvníci Hanáckého muzea v přírodě prožít atmosféru hanáckých Vánoc jako za starých časů. A Muzeum v přírodě Vysočina připravuje od soboty 2. prosince do neděle 10. prosince výstavu Vánoce na Veselém Kopci spojenou s doprovodným programem.
Památky