!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Šest tipů na výlety za technickými raritami v historických památkách
Šest tipů na výlety za technickými raritami v historických památkách
"> "> ">
Památky

Šest tipů na výlety za technickými raritami v historických památkách

Vydáno 2. srpna 2020
Každé léto nabízejí hrady, zámky a kláštery speciální prohlídky, které vám představí nejrůznější technické rarity a zajímavosti. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat třeba do zatopeného klášterního podzemí, na hřebeny palácových střech, na půdu s unikátním komínovým systémem nebo do zámeckých kuchyní.

Klášter v Plasích má "mokré nohy"

Klášter PlasyStavba cisterciáckého kláštera v Plasích v podmáčené nivě řeky Střely byla – a zůstává doposud – umělecky i technicky ohromujícím dílem. Základy konventu spočívají na asi 5 100 dřevěných pilotách. Ty nesou rošt, tvořený 500 podélnými a 1 173 příčnými dubovými trámy. Dřevěné části základů trvale zaplavuje voda, přiváděná sem zvláštní štolou; tak ke dřevu nemůže vzduch. Stavba je dodnes, i po 400 letech, plně funkční a bez poruch – nicméně výška, teplota a kvalita vody se denně pečlivě kontroluje.

Na prohlídky neobyčejného vodního a podzemního vzdušného systému klášter zve v sobotu 15. srpna. Jsou určeny osobám starším 10 let, bez klaustrofobie a podpatků, vstupenky je lépe rezervovat předem. Hodit se vám bude baterka!
 

Jak se staví hrad aneb technické zázemí hradu Bouzova

Hrad BouzovVelmi zajímavý okruh s názvem "Jak se staví středověký hrad" provede hradem Bouzov fyzicky zdatné návštěvníky technickým zázemím hradu. Podíváte se například do umývárny, kuchyně, kotelny, parkán, místnost pro kapelu, obranný ochoz, tajné komůrky a schodiště, podsebití, západní vyhlídku, půdu nebo místnost nad padacím mostem.

V srpnu probíhají prohlídky tohoto okruhu denně ve 12:00 a 15:00 hodin. Vstupné stojí 250 korun.
 

Zvláštní komíny (a čápi) na zámku Kunín

Zámek KunínZámek Kunín náleží k nejcennějším barokním zámkům celé Moravy. Pro hrabata z Harrachu jej v letech 1726 - 1734 vybudoval věhlasný rakouský stavitel Johann Lucas von Hildebrandt. Leží několik kilometrů od Nového Jičína na severu Moravy. Zámecký komínový systém patří k unikátům barokní architektury a návštěva zámecké půdy, kde komíny uvidíte na vlastní oči, uzavírá každou prohlídku. Zajímavostí je možnost spatřit v půdních prostorách 20 komínů spojených v konečných pět. Kunínský komínový systém je o to vzácnější, že odborníci tvrdí, že i přes dnešní techniku, by si nikdo na takový komínový systém netroufl.

Jenže zdejší komíny mají ještě jednu, byť netechnickou zvláštnost: Už devatenáct let se sem vrací věrný čáp Viktor. Čápi se postupně stali místní legendou; nejenže prý nosí zámku štěstí, ale tradičně také zahajují turistickou sezonu. Když Viktor přiletí, je na čase začít uklízet zámecké pokoje.
 

Střešní harfy na hradě Bítov

hrad BítovKdyž se prý do komínů kunínského zámku opře vítr, vydávají tóny jako varhanní píšťaly. Podobné zvuky se linou i z hřebenů střech jižního křídla hradu Bítov na Znojemsku.

Hradní větrné korouhve, takzvané Aiolovy harfy, jsou romantickým pozůstatkem po rodině hrabat Daunů, kteří hrad vlastnili od roku 1799 do roku 1904.

Napočítáte jich celkem osm, jsou naladěny v tónině D-mol a nejlépe je uvidíte z hradního nádvoří.
 

Kuchyně na zámku Hluboká

zámek HlubokáKuchyně zařadila do prohlídek řada českých hradů a zámků, ovšem speciální prohlídku věnovanou výhradně těmto prostorám nabízí zřejmě jen novogotický zámek Hlubokájižních Čechách. Při přestavbě zámku v polovině 19. století se podle anglického vzoru kuchyně přesunula do suterénu a byla vybavena velmi moderním zařízením včetně okenních ventilací, výtahů na jídlo a výtlačným vodovodem. Později při modernizaci se dokonce kuchyně rozdělila na Velkou neboli Teplou kuchyni a Malou neboli Studenou kuchyni, a jídelní výtahy doplnil i výtah osobní.

Speciální trasa Kuchyně je v nabídce během července a srpna denně 10 - 16 hodin, v září pouze o víkendech. Vstupenka stojí 150 korun.
 

Technické zázemí vily Löw-Beer

Low BeerProhlídkový okruh brněnské vily Löw-Beer vás provede prostory technického zázemí vily a seznámí vás se zachovalými prvky unikátního systému teplovzdušného vytápění. Prohlídky probíhají pouze o víkendech – pravidelně v sobotu a neděli v 10:30 a 14:30 hodin.

Prohlídka začíná krátkou videoprojekcí ve schodišťové hale. Na 3D modelu vily názorně ukáže fungování jednotlivých dobových systémů, např. teplovzdušného vytápění, plynového vytápění krbem, temperaci světlíku či ventilaci místností.
Hrad Bítov - hrad plný překvapení a zábavy

Hrad Bítov - hrad plný překvapení a zábavy

Jedním z nejstarších a nejromantičtějších hradů na českém území je hrad Bítov. První písemné zmínky o hradu pochází z počátku 11. století. Hrad leží v malebném kaňonu tzv. Moravského Švýcarska u Vranovské přehrady, zbudované v r. 1935.

Vila Löw-Beer v Brně

Vila Löw-Beer v Brně

Vila obývaná v letech 1913 až 1939 rodinou Alfreda a Marianny Löw-Beerových, rodičů Grety Tugendhat. Vila slouží jako muzeum s expozicí Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat, která přibližuje dějiny architektury i brněnských vyšších vrstev.

Zámek Hluboká nad Vltavou - neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká nad Vltavou - neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.

Romantický hrad Bouzov - hradní skvost střední Moravy

Romantický hrad Bouzov - hradní skvost střední Moravy

Pokud se vydáte na hrad Bouzov, jistě zavzpomínáte na řadu pohádek a filmů, v nichž se tento romantický hrad objevil. Hrad je oblíbeným místem turistů, pro které jsou přichystány také kostýmované a večerní prohlídky.

Klášter Plasy - první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Klášter Plasy - první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Hlavní prohlídkový okruh zavede návštěvníky do budovy samotného konventu, obytné budovy mnichů, která pochází z dob vrcholného baroka. Historie kláštera je doprovázena informacemi o nezvyklém "vodním" řešení základů budovy a vodním a vzdušném systému samotném.

Zřícenina hradu Nový Hrádek v Podyjí

Zřícenina hradu Nový Hrádek v Podyjí

Zřícenina Státního hradu Nový Hrádek se nachází v nádherném prostředí Národního parku Podyjí, západně od Znojma. Původní vojenský význam hradu po třicetileté válce ustoupil. Počátkem 19. století byla jeho přední část upravena jako lovecký hrádek.