Úvod > Aktuality > Hradozámecká noc 2023 láká k návštěvě hradů a zámků – přehled tipů z celého Česka
Památky

Hradozámecká noc 2023 láká k návštěvě hradů a zámků – přehled tipů z celého Česka

  • Vydáno15. srpna 2023
Hradozámecká noc letos proběhne v noci ze soboty 26. srpna na neděli 27. srpna 2023. Hlavním centrem dění bude letos zámek Hrádek u Nechanic, kde se bude v rámci programu vzpomínat na hraběcí rod Harrachů. Těšit se můžete na volné prohlídky reprezentačních pokojů, kostýmovaní průvodci v soukromých apartmánech hraběcí rodiny, hostinské pokoje, doprovodný kulturní program a mnoho dalšího. Tradiční akce ale představí i další památky v netradiční době a s netradičním programem jako místa neustále živá, na něž má smysl se vracet. Do Hradozámecké noci se stejně jako v předchozích letech zapojí desítky památek – hrady, zámky, kláštery, kostely, ale také vily nebo paláce.
Až se poslední srpnovou sobotu setmí, zažijete hrady a zámky docela jinak. V sobotu 26. srpna se totiž koná oblíbená Hradozámecká noc! Mezi více stovkou letošních památek nenajdete jen hrady, zámky, kostely a kláštery, ale také vily a zahrady.
Hradozámecká noc ve Středních Čechách: vypravte se do minulosti na Konopiště, Loučeň nebo Veltrus

Hradozámecká noc ve Středních Čechách: vypravte se do minulosti na Konopiště, Loučeň nebo Veltrus

Každoroční Hradozámecká noc, kdy se hrady a zámky otevírají po setmění, se letos koná v ustáleném termínu, tj. poslední prázdninovou sobotu, která letos připadá na 26. 8. 2023. Všem milovníkům historických sídel se doširoka otevřou brány hradů a zámků ve správě středočeského pracoviště NPÚ i památky v soukromých rukou. A na co se můžete těšit? To vám prozradí Kudy z nudy.

Hradozámecká noc na Jižní Moravě: na nevšední zážitky láká zámek Valtice, Rájec nebo vila Stiassni

Hradozámecká noc na Jižní Moravě: na nevšední zážitky láká zámek Valtice, Rájec nebo vila Stiassni

Hradozámecká noc, která letos proběhne v noci ze soboty na neděli 26. srpna 2023, představuje památky v netradiční době a s netradičním programem. A na co se můžete těšit? Třeba na procházku potemnělým zámkem Rájec nad Svitavou, "nebezpečné známosti" ve vile Stiassni anebo Megabrouky a víno ve Valticích.

Hradozámecká noc v Jižních Čechách: na prohlídku zve Hluboká, Kratochvíle i Rožmberk

Hradozámecká noc v Jižních Čechách: na prohlídku zve Hluboká, Kratochvíle i Rožmberk

Hradozámecká noc 2023 odemkne na mnoha místech Jihočeského kraje hned osm památek! Ve večerních hodinách 26. srpna pozvou milovníky historie a architektury dovnitř zámky Červená Lhota, Hluboká nad Vltavou, Kratochvíle, Třeboň a Dačice. Dokořán zůstanou také brány hradů Landštejn, Rožmberk a Nové Hrady.

Hradozámecká noc v Praze: nahlédněte do zahrad pod Pražským hradem, Invalidovy či Senátu

Hradozámecká noc v Praze: nahlédněte do zahrad pod Pražským hradem, Invalidovy či Senátu

Hradozámecká noc, která letos proběhne ve večerních hodinách ze soboty 26. na neděli 27. srpna 2023, představuje památky v netradiční době a s netradičním programem jako místa neustále živá, na něž má smysl se vracet. Letos se do akce zapojí Zahrady pod Pražským hradem, karlínská Ivalidovna a Senát Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci.

Výstava papírových modelů hradů a zámků

27.5.
29.10.
Výstava papírových modelů hradů a zámků

Srdečně zveme do expozice Muzea Hořovicka ve Starém zámku na letošní výstavu "Papírových modelů hradů a zámků" představující téměř dvě desítky známých památek. Poznáte nejen jejich historii, ale také zajímavé architektonické prvky i místa natáčení oblíbených pohádek. Vystřihovánky také k zakoupení.

Další aktuality

10 tipů na nejhezčí větrné mlýny aneb ve stínu i na výsluní

Za krásnými větrnými mlýny nemusíte jezdit do Holandska, stačí se s Kudy z nudy toulat po Čechách, Moravě a Slezsku. Vypravte se s námi do mlýnů, které pamatují dávné časy a proměnily se v zajímavá muzea, i do mlýnů, které vznikly docela nedávno. Dokonce vám nabídneme místa, kde se můžete ubytovat anebo najíst!
Památky

25 tipů, kde najít starobylá oppida a hradiště

Podzimní atmosféra složená ze sychravého počasí a vzpomínek přímo vyzývá k navštívení míst, která mají starobylou historii a jsou spjatá s životem našich předků. Oppidum je nejčastěji protourbánní opevněné výšinné sídliště Keltů. Vykročte spolu s námi do historie a nechte se inspirovat k návštěvě prastarých míst, kde se nacházela keltská oppida a hradiště dávných obyvatel našeho území.
Památky

Objevte 17 českých památek UNESCO!

Znáte všechny památky, které jsou za Českou republiku zapsané na seznamu přírodního a kulturního dědictví UNESCO? Nejnovější přírůstek je Žatec a chmelařská krajina, které byly zapsané 18. září 2023. Předtím české dědictví UNESCO rozšířily v červenci 2021 Slavné lázně Evropy / Great Spas of Europe a Jizerskohorské bučiny v Jizerských horách. Doplnily Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří a Národní hřebčín Kladruby nad Labem zapsané na seznam v roce 2019. Mimo nich byl již dříve na Seznamu Český Krumlov, Telč, Praha – centrum a Průhonický park, Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, Kutná Hora, Lednicko-valtický areál, Holašovice, zahrady a zámek v Kroměříži, zámek Litomyšl, brněnská Vila Tugendhat, Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci a v Třebíči židovská čtvrť a bazilika. Další kapitolou světového dědictví jsou „památky nehmotné“ – k nim se za Česko řadí tanec slovácký verbuňk, tradice sokolnictví, masopust, jízda králů, loutkářství a modrotisk.
Památky

Žatecký chmel je na seznamu UNESCO!

Česko má na seznamu světového dědictví UNESCO už 17 památek! Nejnovějším zápisem je Žatec a krajina žateckého chmele. Ponořte se do tohoto fascinujícího světa, jehož historie a tradice sahají hluboko do středověku. Poznejte český národní poklad, bez něhož by si české pivo i mnohé světové pivní značky ani „neškrtly“. Poznejte unikátní příběh nejkvalitnějšího chmele na světě!
Památky

100 tipů, kde vidět zajímavé mosty

Most – označovaný také jako „mladší bratr cesty“ – představuje prvek, který pomáhá překonávat nejrůznější překážky. Tak třeba na fotografie Karlova mostu narazíte téměř na každém rohu. Skoro by se zdálo, že jde o jediný most u nás. A přitom v České republice ale teče spousta řek, říček i potoků a na řadě z nich najdete jedinečné a krásné mosty. Přejděte s Kudy z nudy suchou nohou po nejzajímavějších mostech u nás.
Památky

Kam vyrazit na konci září za sportem, který voní benzínem

Konec září vybízí k pohodovým vyjížďkám na motorce, v kabrioletu či historickém veteránu… Pokud žádný z těchto dopravních prostředků nevlastníte, nevěšte hlavu. Přinášíme tipy kam vyrazit na přehlídku těchto krasavců, za rychlostí na čtyřech kolech a v případě nepříznivého počasí i tipy na zajímavá muzea.
Památky

Svatoludmilská místa: inspirace na výlety za svatou Ludmilou

Připomeňte si poutavý příběh ženy z počátku našich dějin. Sv. Ludmila byla manželkou prvního Přemyslovce, knížete Bořivoje I., matka Vratislava I. a babička sv. Václava. Je patronkou rodin, první českou i slovanskou světicí, jejíž jméno nesou kostely či instituce skoro po celém světě. Roku 921, v noci z 15. na 16. září došlo kvůli vzájemným neshodám s její snachou Drahomírou k Ludmilinu zavraždění, k čemuž vrahové použili její vlastní šátek. Zavzpomínejte na dobrou slovanskou kněžnu výletem do míst, která pamatují mnohé historické události.
Památky

Tradice: architektura, urbanismus, přehlídky, soutěže a nejlepší čeští architekti u nás i ve světě

Baví vás architektura, design, umění a urbanismus? Na portálu Kudy z nudy vám poradíme, které festivaly, přehlídky a soutěže by neměly uniknout vaší pozornosti. Zároveň vám představíme známé české architekty, výherce různých přehlídek a soutěží, a podíváme se, co se podle jejich projektů staví u nás i ve světě.
Památky