Úvod > Co chcete dělat? > Kostel Krista Spasitele v Hlubočepích
Kostel Krista Spasitele v Hlubočepích
"> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Kostel Krista Spasitele v Hlubočepích

Bílý kostel stojí přímo na sídlišti mezi panelovými domy byl postaven podle návrhu architektů Jakuba Žišky a Pavla Šmelhause. U kostela je i kavárna nebo společenský sál.
Kostel byl dokončen v prosinci 2020, s jeho stavbou farnost začala, protože stávající zlíchovský kostel sv. Filipa a Jakuba s rostoucím zájmem obyvatel sídliště Barrandov o aktivity místní farnosti, již nebyl kapacitně dostačující. Místní lidé se proti na nový větší kostel složili. Základní kámen stavby kostela Krista Spasitele podle návrhu architektů Jakuba Žišky a Pavla Šmelhause z Ateliéru Žiška požehnal na konci roku 2018 kardinál Dominik Duka.

Svatostánek, o jehož realizaci římskokatolická farnost Praha – Hlubočepy dlouho usilovala, se stal rovněž komunitním centrem, místem pro rozvoj volnočasových aktivit a vzdělávacích programů pro obyvatele sídliště.

Kostel Krista Spasitele tvoří půdorys ve tvaru kříže s monolitickou konstrukcí rozdílného členění. Atypický prvek umístěný v průsečíku ramen kříže je prototypem a musel se velmi složitě vymýšlet. Prostému interiéru kostela dominuje skleněný kříž se sochou Krista Spasitele z běleného lipového dřeva a kruhová kaple se svatostánkem. Po vyschnutí stavby se na kůr instalují nové varhany. Autory liturgických prvků jako jsou oltář, svatostánek či křtitelnice jsou Stanislav Kolíbal a Petr Váňa. V přízemí kostela bude kavárna obrácená k dětskému hřišti, v suterénu s prosklenou stěnou komunitní centrum s klubovnami pro setkávání matek s dětmi, pro aktivity mládeže, skautů a seniorů. Společenský sál bude sloužit pro přednášky, komorní koncerty, tanec či jako filmový klub.