Úvod > Co chcete dělat? > Budova MUZO centrum v pražských Strašnicích
Památky

Budova MUZO centrum v pražských Strašnicích

Provozně administrativní budovu MUZO Praha navrhl architekt Stanislav Fiala. Objekt získal titul v soutěži Stavba roku 2000. Je to velmi exaktní stavba s minimalizovanými architektonickými prostředky a minimalizovaným počtem prvků.
Administrativní budova má přísný a přesný objem na obdélníkovém základu. Ze všech stran je plně prosklená, ze strany severní je od rušné ulice oddělena betonovou zdí; na terasu za ní ústí točité vnější únikové schodiště z pororoštů, střední ocelový sloup působí jako předsazená plastika, ozvláštňující budovu. Ostatní fasády jsou zcela hladké, proměnlivé jen díky vnějším žaluziím, které umějí stavbu měnit podle počasí: buď je zcela uzavřenou kovovou krabičkou, nebo se na ní rozehrává geometrická abstrakce plných a otevřených ploch.

Také vnitřní prostor je plný skla. Střed tvoří schodišťová hala, skleněná včetně schodišť, jejich stupňů i podest, na to navazují dřevěné podlahy patrových hal a chodeb, surově betonové stěny a chladně lesklé nerezové sloupy. Kanceláře jsou soustředěny po obvodu, uvnitř haly je vestavěno betonové jádro, k němuž se ve vyšších patrech přimyká otevřené atrium. To funguje jako světelná šachta, která denní světlo snáší co nejníž doprostřed dispozice.

Světlo je nejdůležitějším prvkem stavby. Ty stěny, které musejí být pevné a netransparentní, ať už rovné nebo vedené v měkké křivce, mají své směrování zdůrazněno alespoň světelnou lištou pod stropem, díky tomu je prostor skutečně zalitý světlem ve všech zákoutích.

Objekt je založen na monolitické železobetonové desce o tloušťce jednoho metru; hlavními nosnými prvky nadzemní části jsou prefabrikované železobetonové sloupy s kruhovým průřezem, železobetonové zavětrovací stěny a tuhé jádro; vodorovné nosné konstrukce tvoří armované betonové stropní desky po obvodě ztužené průvlakem.

Provozovatel

MUZO centrum

V Olšinách 80
100 00 Praha 10
WWW:
www.stavbaroku.cz
WWW:
www.archiweb.cz
GPS:
50,072007 14,489883
 
Region:
Praha
Město:
Praha 10
 

Časová náročnost

0,5 hodiny