ÚvodAktuality15 tipů, kam za archeologií
Památky

15 tipů, kam za archeologií

  • 3. června 2021
Vydejte se do archeoparků a muzejních expozic archeologických nálezů. Přináší zábavu i poučení a také emotivní prožitky z moderní muzejní archeologické prezentace spojující prvky mluveného slova, hudby a filmové projekce s přímou prohlídkou muzejních exponátů.
Jeskyně Pekárna – pravěké sídliště lovců sobů Příroda

Jeskyně Pekárna – pravěké sídliště lovců sobů

Na skalním ostrohu nad soutokem Říčky a Ochozského potoka se nachází známá archeologická lokalita, tunelovitá jeskyně Pekárna, proslulá nálezy pravěkých kamenných i kostěných nástrojů a hlavně rytin na kostech zvířat.

Keltský skanzen Nasavrky – Země Keltů Kultura

Keltský skanzen Nasavrky – Země Keltů

Keltský skanzen v Nasavrkách je rekonstrukcí keltského "města" z mladší doby železné, tj. z 2. až 1. stol. př. n. l. Na takovém sídlišti ve své době žilo několik set obyvatel. Všechny velké stavby (jedná se zejména o obytné domy) mají svoji předlohu v archeologických nálezech. Rozloha – 3 ha.

Slovanské hradiště v Mikulčicích – místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země Památky

Slovanské hradiště v Mikulčicích – místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Slovanské hradiště v Mikulčicích patří bezpochyby mezi nejvýznamnější místa vztahující se k rané historii našeho státu. Patřilo k nejvýstavnějším opevněným sídlům Velké Moravy. Ve své době bylo hradisko Mikulčice vodním hradem, který obtékala členitá ramena řeky Moravy.

Archeopark v Chotěbuzi-Podoboře Kultura

Archeopark v Chotěbuzi-Podoboře

Archeopark stojí na místě, kde před řadou století žili naši předkové, a dnes patří k nejvýznamnějším a nejlépe dokumentovaným archeologickým lokalitám v celé České republice. Archeopark je rekonstrukcí slovanského sídliště a to z období od poloviny 8. století až do 11. století.

Archeologický park Liboc Památky

Archeologický park Liboc

Park v Liboci na Praze 6 se zaměřuje na praktické ověření středověkých pracovních postupů a technologií pomocí vědeckého experimentu a zpřístupnění výsledků vědeckovýzkumné práce archeologů zajímavým a přitažlivým způsobem nejširší veřejnosti.

Archeostezka Pavlov – Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic Příroda

Archeostezka Pavlov – Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic

Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic vás provede po nejvýznamnějších lokalitách spojených s lovci mamutů. Na pěti informačních panelech uvidíte, kde lovci tábořili a jaké nálezy jejich pobyt dokládají.

Archeopark Pavlov Kultura

Archeopark Pavlov

Moderní interaktivní archeologická expozice věnovaná lovcům mamutů, s jedinečnou architekturou a geniem loci na svahu Pavlovských vrchů.

Archeoskanzen Pohansko u Břeclavi Památky

Archeoskanzen Pohansko u Břeclavi

Archeoskanzen Pohansko doplňuje expozici v zámečku, která představuje život starých Slovanů z pohledu nejnovějších archeologických nálezů. Venku se nachází repliky znázorňující velkomoravský kultovní, výrobní a obytný areál. Kolem archeoskanzenu také prochází naučná stezka Pohansko.

Curia Vitkov – Wothanburg dvůr velmože Památky

Curia Vitkov – Wothanburg dvůr velmože

Projekt Curia Vitkov je pokusem o vybudování volné repliky venkovského velmožského sídla – kurie z 12. století. Nad vsí Horní Vítkov vzniká ideální dvorec jako soubor objektů, typických pro tento typ raně středověkého sídla v Čechách, na Moravě a přilehlých území dnešního Německa a Polska.

Předmostím až do pravěku – naučná stezka v Přerově  Příroda

Předmostím až do pravěku – naučná stezka v Přerově

Světoznámé archeologické naleziště představuje důkazy prehistorického života na Zemi svým návštěvníkům. Naučná stezka Předmostím až do pravěku je součástí stejnojmenného projektu, který je postupně realizován společně s Dinoparkem Krasiejów nedaleko polského Ozimku.

Památník Velké Moravy – Cyrilometodějské centrum Kultura

Památník Velké Moravy – Cyrilometodějské centrum

Památník Velké Moravy – Cyrilometodějské centrum ve Starém Městě seznamuje návštěvníky s archeologickými nálezy z regionu a životem Slovanů. Jeho první část vybudována v 60. letech 20. století nad základy velkomoravského kostela s rozsáhlým pohřebištěm.

Jeskyně Šipka – místo objevu Šipecké čelisti ve Štramberku Příroda

Jeskyně Šipka – místo objevu Šipecké čelisti ve Štramberku

Nejkrásnějším krasovým útvarem Štramberského krasu je zcela určitě volně přístupná jeskyně Šipka. Jeskyně se spolu se Štramberkem dostala do českého, ale i světového povědomí po objevu spodní čelisti neandertálského dítěte, tzv. Šipecké čelisti.

Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta Kultura

Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta

Ojedinělé muzeum dokumentuje nejstarší dějiny osídlení Moravy a celého evropského kontinentu. Značnou pozornost dětí i dospělých přitahuje zejména 3,5 m vysoký model mamuta v životní velikosti, provázený mládětem. Rozsáhlá muzejní expozice patří k největším a nejmodernějším svého druhu v Evropě.

Archeoskanzen Březno Památky

Archeoskanzen Březno

Součástí Oblastního muzea v Lounech s historickou a přírodovědnou expozicí je také skanzen v Březně, který leží asi čtyři kilometry od Loun u řeky Ohře.

Archeopark pravěku Všestary Památky

Archeopark pravěku Všestary

Archeopark Všestary se snaží interaktivní a názornou formou návštěvníky seznámit s životem v pravěku. Pravěk ožívá při Dnech živé archeologie, Tvůrčích dílnách i během běžných návštěvních dnů. Budova muzea i pravěká vesnice je uzpůsobena všem věkovým kategoriím, jednotlivců i školním exkurzím.

Další aktuality

10 tipů na výlety do pevností aneb ve stínu i na výsluní

Není pevnost jako pevnost: některé vás už zdálky ohromí svou polohou, výškou a délkou hradeb, ale v Česku objevíte i prastaré barokní pevnosti, které na první pohled vypadají jako docela běžná města. Putujte s portálem Kudy z nudy po osudech známých i neznámých památek, odhalte jejich tajemné příběhy a užijte si barvité zážitky, jaké nabízejí výlety do stínu i na výsluní!
27. duben 2025 10:57
Památky

Věda a historie není nuda: uran, uranové doly, expozice, pracovní lágry a naučné stezky

Uran aneb latinsky uranium je stříbrobílý lesklý kov, na první pohled neškodný, ve skutečnosti radioaktivní a nebezpečný. Na Kudy z nudy se uranu bát nemusíte: vybrali jsme si ho jako inspiraci k zajímavým výletům. Vydejte se s námi do uranových dolů a muzeí s expozicemi o uranu, na uranové naučné stezky anebo k uranové hrušce!
27. duben 2025 9:10
Památky

Církevní řády: Tovaryšstvo Ježíšovo aneb jezuité a barokní kultura, školství, věda a umění

Jezuité jsou jedním z největších a nejvýznamnějších řeholních řádů římskokatolické církve. Kamkoli vstoupili, tam tvořili dějiny. Jezuité prosazovali obrodu katolické církve a záhy po vzniku řádu v 16. století se stali iniciátory počínající protireformace. Vydejte se s Kudy z nudy za jezuity a do míst, kde působili.
26. duben 2025 9:51
Památky

Tradice: soutěž Památka roku a přehlídka vítězů jednotlivých ročníků

Jak dobře znáte vítěze jednotlivých ročníků soutěže Památka roku? Ceny za nejlepší projekty a obnovy nemovitých kulturních památek každoročně uděluje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska ve spolupráci s Národním památkovým ústavem. Poprvé se vítězové vyhlašovali v roce 2013, soutěž tak má za sebou již dvanáct ročníků.
25. duben 2025 20:00
Památky

50 tipů, kam za Kelty a keltskou kulturou

Chcete vědět, jak se žilo v Česku před dvěma tisíci lety? Zajímá vás historie a Keltové? Prohlédněte si muzea, naučné stezky, skanzeny i reálnou podobu keltské vesnice, včetně staveb, řemesel a vůbec života z období před dvěma tisíci lety, kdy na našem území žili Keltové. Jednalo se o velkou skupinu kmenů indoevropských národů, které ve starověku obývaly západní, střední a částečně i jižní a východní Evropu, včetně území dnešního Česka.
25. duben 2025 16:21
Památky

Nový život starých památek – co dnes zažijete v českých klášterech aneb klášterní mapa Česka

Ještě před pár desítkami let byly zarostlé, opuštěné, s okenicemi jako zavřenýma očima. Dnes se v jejich zdech znovu ozývají hlasy – ale místo gregoriánských chorálů to bývá jemné cinknutí lžičky o porcelán, zvuk přednášky nebo smích z víkendové svatby. Českým klášterům se vrací život. Ne ten původní, ale nový – civilní, moderní, a občas trochu překvapivý. Vydejte se s Kudy z nudy do klášterů, které chytily druhý dech.
25. duben 2025 13:13
Památky

Sedm měst, kde najdete nejdelší hradby a nejkrásnější hradební brány

Ve středověku hradby chránily města a odrazovaly cizince, dnes je naopak lákají k návštěvě. Silné kamenné zdi, impozantní brány a bašty, kulaté, hranaté, s cimbuřím i bez něj zkrátka patří k oblíbeným výletním cílům. Vypravte se s portálem Kudy z nudy do měst s nejkrásnějšími hradbami v Česku.
24. duben 2025 12:00
Památky

Značky aut, co voní minulostí: Trabant, Wartburg, Lada, Moskvič, Maluch, Luaz a stará Škodovka

Vzpomínáte si na dobu, kdy se na parkovištích neskvěla šedočerná anonymita SUV, ale pestrá směsice vrzajících, kouřících a překvapivě charakterních vehiklů? Kdy byl ventilátor v autě spíš hračka než funkční věc, bezpečnostní pás luxusem a design připomínal krabici od banánů? To nebyla retro romantika, to byl každodenní provoz. Projeďte se s Kudy z nudy v automobilech, které už na ulicích téměř nepotkáte!
24. duben 2025 9:45
Památky