Úvod > Aktuality > 10 ikonických staveb architekta Stanislava Fialy
10 ikonických staveb architekta Stanislava Fialy
"> "> "> ">
Památky

10 ikonických staveb architekta Stanislava Fialy

  • Vydáno10. března 2021
Stanislav Fiala se narodil 15. března roku 1962 v Mostě. Vystudoval Fakultu architektury ČVUT a Školu architektury na AVU v Praze. Má za sebou desítky realizací oceněných u nás i v zahraničí, roku 2019 získal cenu Architekt roku. Ve své práci často využívá stavební materiály ve své přirozené podobě (dřevo, beton, kámen), ale klade důraz na propojování architektury s přírodou a starého s novým. Podle svých slov dělá architekturu z vášně. Zároveň se snaží, aby budovy překvapovaly své obyvatele. V roce 2000 se Fiala dostal s administrativní budovou MUZO v pražských Strašnicích mezi finalisty prestižní evropské ceny Mies van der Rohe Award. Stanislav Fiala je tvůrcem originálního světa, který si s prací nikoho jiného v Česku nespletete.
Polyfunkční dům Holoport v Praze-Holešovicích

Polyfunkční dům Holoport v Praze-Holešovicích

Holport II představuje polyfunkční objekt dle návrhu architekta Stanislava Fialy. Budova doplňuje nároží ulic Přístavní a Komunardů, které bylo uvolněno po povodních v roce 2002, kdy byly původní objekty výrazně narušeny a určeny k demolici.

Rezidence Šemíkův břeh na Praze 5

Rezidence Šemíkův břeh na Praze 5

Rezidence Šemíkův břeh v Praze 5 je nejnovějším počinem společnost Sebre a architekta Stanislava Fialy. Projekt je momentálně ve fázi přípravy (2021). Jedná se o bytový komplex a volnočasové centrum studia Fiala + Němec.

Polyfunkční dům ABC na Smíchově

Polyfunkční dům ABC na Smíchově

Objektem 01 začíná řada domů, lemující ulici Plzeňskou v Praze a oddělující nově vznikající náměstí. Autorem stavby je architekt Stanislav Fiala z ateliéru D3A spol. s r.o.

Továrna Fastherm v Praze 10

Továrna Fastherm v Praze 10

Prostory původní továrny byly v minulosti několikrát nevhodně upraveny, proto bylo přistoupeno k celkové rekonstrukci objektu, na které se podíleli známí čeští architekti jako jsou např. Stanislav Fiala nebo Martin Rajniš.

Továrna a vzorkovna Sipral ve Strašnicích

Továrna a vzorkovna Sipral ve Strašnicích

Nový areál je umístěn v průmyslové zóně v Praze 10-Strašnicích v návaznosti na ostatní budovy této zóny. Výstavba vlastního areálu probíhala ve velmi krátkém čase a za použití vlastních technologií a materiálů. Na budově spolupracovali architekti D. A. Stanislav Fiala, nebo Martin Rajniš.

Budova MUZO centrum v pražských Strašnicích

Budova MUZO centrum v pražských Strašnicích

Provozně administrativní budovu MUZO Praha navrhl architekt Stanislav Fiala. Objekt získal titul v soutěži Stavba roku 2000. Je to velmi exaktní stavba s minimalizovanými architektonickými prostředky a minimalizovaným počtem prvků.

Palác Špork v centru Prahy

Palác Špork v centru Prahy

Mezi ulicemi V Celnici a Hybernská v samém centru Prahy najdete unikátní soubor tří budov známý jako Swéerts-Sporckův palác neboli Palác Špork.

Dům DRN na Národní třídě v Praze

Dům DRN na Národní třídě v Praze

Moderní polyfunkční dům s názvem DRN na Národní ulici je stavbou architekta Stanislava Fialy. Již ve svém názvu odkazuje k zeleni, která jej obrůstá ve všech úrovních. Mimořádná palácová novostavba 21. století klade důraz na kvalitu veřejného prostoru i originální provedení interiérů.

Golf klub Čertovo břemeno v Alenině Lhotě

Golf klub Čertovo břemeno v Alenině Lhotě

Osmnáctijamkové hřiště Čertovo břemeno leží ve středu Přírodního parku Jistebnická vrchovina v průměrné výšce 640 m. Čertovo břemeno je název nedalekého skalního útvaru, k němuž se váže stará pověst. Roztroušené zbytky kamenného břemene dávají hřišti charakteristický ráz.

Restaurace Čertovo Břemeno

Restaurace Čertovo Břemeno

Restaurace, kterou byste snadno přehlédli a pokud ne, možná byste se báli vejít. Což by ovšem byla chyba, protože zde najdete klid, domácí a poctivou kuchyni, krásný výhled a to vše v budově, která se pyšní titulem Stavba roku 2011.