Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Modulární EXPO pavilon 2015 ve Vizovicích
Pavilon EXPO 2015
Památky

Modulární EXPO pavilon 2015 ve Vizovicích

Nízkoenergetická inteligentní polyfunkční budova, v které se nachází galerie, kavárna, recepce, kancelářské prostory a obytná zelená odpočinková střecha s výhledem na Bílé Karpaty a výrobní areál firmy KOMA MODULAR.
Budova je zkonstruována z velkoprostorových modulů metodou "Off site building". Nyní tvoří společně s modulární firemní restaurací Centrum modulární architektury, které bude doplněno vývojovým a inovačním centrem a amfiteátrem dle návrhu CHYBIK+KRISTOF AA. 

Budova je doplněna uměleckými díly od sochaře Lukáše Rittsteina a ak. malířky Barbory Šlapetové.

Příběh stavby
V roce 2015 uspěla firma KOMA MODULAR v mezinárodní soutěži s dodávkou českého pavilonu na světovou výstavu EXPO italském Miláně. Český pavilon zde získal bronzovou medaili za architekturu a inovace, což je první ocenění za doby samostatné České republiky. Už v průběhu výstavy získal pavilon několik dílčích ocenění od návštěvníků a italských médií, například jako nejpohodovější pavilon, pavilon nejvstřícnější k dětem či pavilon s nejhezčí střešní zahradou. Po výstavě byl tento modulární objekt rozebrán a převezen do Vizovic – sídla firmy, kde byl přestaven na administrativní budovu. Celý objekt musel být přizpůsoben z teplého milánského prostředí na kruté valašské zimy. Jednotlivé části stavby jsou navrženy tak, aby byly splněny požadavky ČSN 730540-2 a vyhlášky č. 148/2007 Sb, o energetické náročnosti stavby. Modulární pavilon EXPO navrhlo architektonické studio CHYBIK+KRISTOF ARCHITECTS & URBAN DESIGNERS, interiéry přetvoření výstavního pavilonu na polyfunkční budovu yytvořilo studio Olgoj Chorchoj. Bývalý český pavilon byl uveden do provozu na podzim roku 2018 a nyní slouží jako polyfunkční budova a veřejné výstavní centrum. Přízemí objektu je otevřené veřejnosti kde je výstavní prostor s kavárnou. V dalších dvou patrech jsou kancelářské prostory. Střecha je zelená s terasou bylinkovou zahradou s výhledem na areál firmy a Vizovické vrchy. Vnitřní prostor objektu je industriálně laděný, jsou zde použity materiály jako železo a sklo, obklady jsou dřevěné, bondové a sklobetonové. Uprostřed pavilonu je otevřené atrium, kterým se vine spirálovité plátno s barevnými motivy ze života firmy od akademické malířky Barbory Šlapetové, které je v kontrastu s industriálním prostředím. Dílo je doplněno dvěma sochami „autoptáků“ od Lukáše Rittsteina. Přemístěný pavilon byl oceněn v silně zastoupené soutěži Zasedačka roku 2018 jako Nejatraktivnější pracovní prostředí. Porotě předsedala architekta Eva Jiřičná. Dále získal cenu Grand Prix arch.Nováka v soutěži Stavba roku Zlínského kraje, která se udává pouze výjimečným stavbám – za 17 let této soutěže byla cena Grand Prix udělena pouze šesti stavbám.

Tato stavba je součástí výběrové sbírky projektu Stavba čtvrtstoletí.

Provozovatel

KOMA MODULAR s.r.o.

Říčanská 1191
763 12 Vizovice
Tel.:
+420 577 007 711
Email:
info@koma-modular.cz
WWW:
www.koma-modular.cz
WWW:
stavbactvrtstolet...
GPS:
49,212279 17,862777
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Vánoční výstava v Galerii Mariette ve Vizovicích

Galerie Mariette sídlící v předzámčí zámku Vizovice otevřela svou každoroční Vánoční výstavu a široké veřejnosti prezentuje ve dvou výstavních sálech um tradiční české výroby foukaných skleněných vánočních ozdob. Výstavu můžete navštívit do 23. prosince.
Vizovice, Zlínský kraj

Vizovická vánoční kaple tak, jak velí tradice

Letošním rokem se výstava betlémů v zámecké kapli přehoupla do druhého čtvrtstoletí. Pro 26. ročník jsme zapůjčili betlémy od Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které již tradičně doplní zámecký betlém rodiny pana Jančíka z Vizovic.
Vizovice, Zlínský kraj

Vánoční svátky v Zoo Zlín s prodlouženou otevírací dobou

Sváteční procházku zpestří vánoční světelná výzdoba. Zoo zdobí nejen typické vánoční motivy, ale také světelné siluety exotických zvířat. Uvidíte tak „zářící“ slony, tapíry, nosorožce, rejnoky, tučňáky, klokany, lvy, lachtana, medvěda, supy nebo žirafu.
Zlín, Zlínský kraj

Valašský mikulášský jarmek

Ať už máte Valašský mikulášský jarmek spojený s prožitky, lidovými zvyklostmi, chutěmi nebo vůněmi, můžete se opět začít těšit, že vzpomínání brzy vyměníte za pravou a jedinečnou příchuť procházky uprostřed jarmekového veselí. Letos připadne na 3. 12. 2022 .
Valašské Klobouky, Zlínský kraj

Tjiwara muzeum ve Vizovicích

Muzeum mizející africké kultury ve Vizovicích nabízí k vídění více jak 340 exponátů – masek, soch, zbraní z období 1880–1890.
Vizovice, Zlínský kraj

Zámek Vizovice – bohaté interiéry se sbírkou děl nizozemských malířů

Zámek z poloviny 18. století nabízí prohlídku bohatě vybavených barokních a klasicistních interiérů s velmi významnou sbírkou obrazů a grafik. Součástí areálu je i volně přístupná zámecká zahrada.
Vizovice, Zlínský kraj

Zámecká zahrada ve Vizovicích ve francouzském stylu

Zahrada byla vybudována současně s dostavbou zámku v 70. letech 18. století. Ve 20.letech 19. století došlo k přebudování původní klasicistní kompozice zahrady do podoby přírodně-krajinářského parku. Nová zahrada byla pojata v romantickém duchu.
Vizovice, Zlínský kraj

Trasa pro vozíčkáře Vizovická černá

Trasa vozíčkářského okruhu vede nejbližším okolím Vizovic a je osazena lavičkami a mapovými tabulemi. Délka značeného okruhu je 5 470 m, celková délka s propojkami je pak 7 040m s převýšením 124 m. Trasa je těžká, proto je určena pro zdatné vozíčkáře s doprovodem dvou asistentů,
Vizovice, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Zámecká čokoládovna Chocolaterie Chapeau ve Vizovicích

Ochutnejte vynikající čokoládové speciality v Zámecké čokoládovně ve Vizovicích. Kromě čokoládových pralinek a figurek chuťovým buňkám zalahodí také horká čokoláda různých příchutí, výborná káva nebo originální poháry.
Vizovice, Zlínský kraj

Valašský šenk Vizovice

Areál Valašského šenku ve Vizovicích nabízí ubytování ve 13 pokojích s celkovou kapacitou 37 osob. Díky svému umístění v klidném prostředí a také kvalitní valašské kuchyni je Valašský šenk ideálním místem pro konání svateb, rodinných oslav či firemních večírků a školení.
Vizovice, Zlínský kraj

Ubytování ve VŠ koleji na náměstí T. G. Masaryka v centru Zlína

VŠ kolej se nachází v blízkosti centra Zlína. Nově rekonstruovaná budova nabízí kvalitní ubytování v buňkách pro 4 osoby. Ubytování pro veřejnost je možné po celý rok. VŠ kolej má k dispozici i 2 jednolůžkové imobilní pokoje.
Zlín, Zlínský kraj

Café Retro Vizovice

Nové prostory kavárny – restaurace Café Retro ve Vizovicích u Zlína kloubí originální prostředí s výbornou kuchyní a barem. Zároveň je vám k dispozici nadstandardní ubytování za standardní ceny v pěti klimatizovaných pokojích s celkovou kapacitou až 18 lůžek.
Vizovice, Zlínský kraj