Úvod > Co chcete dělat? > Krajská vědecká knihovna v Liberci
Památky

Krajská vědecká knihovna v Liberci

Současná moderní budova knihovny vznikla koncem roku 2000 a byla oceněna několika cenami. Stojí na místě staré synagogy, kterou vypálili nacisté v roce 1938. Architektem celé budovy je Radim Kousal z libereckého ateliéru SIAL. Knihovna v Liberci má bohaté fondy literatury české, německé a židovské.
Všeobecná knihovna Krajské vědecké knihovny nabízí čtenářům širokou paletu žánrů a témat, beletrií počínaje a naučnou literaturou konče. Funkce tradiční knihovny se tu propojuje s funkcí elektronicky vybaveného informačního a multimediálního centra. Hlavním úkolem architekta zde bylo vyřešit propojení bibliotéky, která patří „historii“, a mediatéky, jež reprezentuje vývoj a budoucnost oboru. Hned u vstupu do knihovny se nachází mediální stěna se dvěma vloženými obrazovkami, která poskytuje komunikaci mezi knihovnou, městem a regionem.

V podzemních podlažích se nachází depozitáře a parkovací místa. Další patra knihovny jsou vzájemně propojena palubami a vymezena válcovým obalem střechy a pláštěm z průsvitných a průhledných skel. Jedinečnou záležitostí této stavby je propojení knihovny a synagogy, jejíž tvar odpovídá polovině Davidovy hvězdy. Kamenný plášť budovy se třemi průřezy, které vpouštějí do synagogy světlo, připomíná Zeď nářků. Vnitřní prostor synagogy připomíná atmosféru středověkých pražských synagog, která posiluje soustředění, připomíná historii a kulturní dědictví. Žulové stěny nesou jeden z textů tóry, v hebrejštině psanou Jonášovu modlitbu, která je napsána po obvodu synagogy. Dále je zde stopa obrysu zničené synagogy na dlažbě náměstí.

Vnitřní prostor knihovny nabízí fond krásné a populárně naučné literatury, s literaturou pro děti a mládež, hudební literaturou a audiovizuálními nosiči, vědeckou a studijní knihovnu, regionální knihovnu, poradenské a metodické centrum pro obecní knihovny a další druhy knihoven v kraji. Je tu i prostor pro informační centrum poskytující informace jak prostřednictvím klasických metod, tak i moderních prostředků z databází a počítačových sítí. Všeobecná knihovna je umístěna v -1. patře nové budovy a je zcela bezbariérová stejně jako celá budova.
 

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace & Pizzeria Maškovka

Restaurace & Pizzeria Maškovka

Liberec, Liberecký kraj
Jedno kafe

Jedno kafe

Liberec, Liberecký kraj
Restaurace Radniční Sklípek

Restaurace Radniční Sklípek

Liberec, Liberecký kraj
Restaurace Masa Buka

Restaurace Masa Buka

Liberec, Liberecký kraj