Úvod > Aktuality > Hrad a výlet – to je synonymum
Památky

Hrad a výlet – to je synonymum

  • Vydáno10. října 2021
Jen se přiznejte, že když se řekne slovo výlet, vybaví se vám nějaký hrad. Je to logické, protože bez pořádného hradu u nás pořádný výlet vymyslíte jen těžko. Může za to už Karel Hynek Mácha, který začal obcházet jejich zříceniny a psát o nich, a může za to Klub českých turistů, který staré hrady již od předminulého století navštěvuje (a původně je i opravoval). Zkrátka, chodit na hrady, to patří už tak nějak tradičně k českému národu.

TočníkJe to pochopitelně dáno i tím, že my máme kam chodit. Téměř dva tisíce hradů! To je tolik, že bychom je mohli vyvážet (a svým způsobem to i díky turistům ze zahraničí, kteří je navštíví, děláme). Když ke kvantitě připočteme i kvalitu – tedy to, že naše hrady jsou skutečně dramaticky nádherné a jejich interiéry jsou krásně zařízeny – nezbude než konstatovat, že na tomto našem zvyku rozhodně není potřeba něco měnit.

Takže neváhejte a vydejte se dobýt některý z našich pradávných hradů (a rozhodně nezůstávejte jen u těch deseti, které vám nabízíme).
 

1. "Hrad" z Guinessovky

Pražský hradVěděli jste, že největším hradem na světě jsou Hradčany? Také patří na seznam UNESCO. Zkrátka a dobře, nic jiného než superlativa o Pražském hradě neuslyšíte.

Jako symbol naší státnosti se hrad hodí i k opakovaným návštěvám. Basilika sv. Jiří, chrám sv. Víta, jízdárna a míčovna, kde jsou pořádány nejrůznější výstavy, Zlatá ulička, ale i zahrady pod hradem… To všechno je jedinečný Pražský hrad.
 

2. Buchlov čnící nad Slováckem

Hrad BuchlovBuchlov je chloubou Slovácka, nad kterým hrdě ční. Je to hrad majestátní, už z dálky viditelný a dokonale splňuje všechny vaše romantické představy o středověkém panském sídle. Patří k těm největším a nejkrásnějším, které u nás najdete. Hrad je vynikající ukázkou středověké pevnostní architektury. Z nádvoří hradu byl dokonce vyňat jeden ze základních kamenů pro stavbu pražského Národního divadla.

Další zajímavostí hradu je egyptská mumie společně s rakví z cedrového dřeva ze 3. stol. př. n.l. pocházející z Alexandrie. Na Buchlov byla přivezena v 1. pol. 19. stol. Josefem Vratislavem z Mitrovic jako svatební dar jeho sestře Ludmile provd. Berchtoldové z Uherčic. Pokud už budete mít dost studeného hradu, neváhejte navštívit také zámek v Buchlovicích přímo pod kopcem.
 

3. Nejtvrdší a nejzachovalejší hrad

Hrad KostJedním z nejzachovalejších gotických hradů je KostČeském ráji. To, že se dochoval v takovém stavů, je výsledek skvěle zvládnutého obranného stavitelství, díky kterému jej dobyli pouze jednou – inu Kost je tvrdý jako kost. Nepropásněte hradní mučírnu a výstavu heraldických stvoření!

Hrad sice v rekonstrukci, ale návštěvníkům zůstává otevřen. Náročná a nákladná oprava hradu bude trvat do konce roku 2021. Hlavními problémy jsou odvodnění hradního areálu a stabilizace skalního masivu na kterém samotný hrad stojí.
 

4. Nedobytný vodní hrad

vodní hrad ŠvihovJednou z nejlepších pevností své doby u nás býval vodní hrad Švihov nedaleko Klatov. Jeho důmyslné architektonické řešení ale dokáže ohromit i dnes, a tak není divu, že se z něj stala velmi vyhledávaná turistická atrakce. Kromě hradu samotného tu můžete narazit na výstavy i divadelní představení.

Okolím hradu i obce vede naučná stezka. Naučná stezka má 20 zastavení a její délka je 26 kilometrů. Trasu si však můžete na třech místech zkrátit návratem po vyznačených turistických trasách, a to na 8, 16 a 18 kilometrů.
 

5. Rožmberská romantická gotika

RožmberkVe stylu romantické gotiky je přestavěn hrad Rožmberk spojený se slavnými pány z Růže. Najdete zde jejich portréty a nechybí ani Perchta z Rožmberka, kterou známe spíše jako bílou paní. Novinkou je prohlídka soukromých pokojů šlechtické rodiny Buquoy, jež hrad obývala až do konce druhé světové války.

Současná podoba hradu je výsledkem přestavby v duchu romantické gotiky, čemuž odpovídá i úprava interiérů. Typickou pro uvedené období je vstupní hala s bohatě zdobeným dřevěným schodištěm, Křižácká galerie, kde jsou umístěny portréty fiktivních vůdců křížových výprav, zbrojnice, jež soustřeďuje sbírku zbraní, zbrojí apod. z různých historických období.

Několik let procházela renovací starými historickými postupy věž Jakobínka v hradním areálu. Letosje tak věž poprvé otevřena návštěvníkům, kteří si mohou užívat neobvyklý výhled z této starobylé památky. Jakobínka je otevřena jen do 31. 10. 2021.
 

6. Hrad s dírou do pekla

Hrad HouskaHrad Houska najdete v Máchově kraji a je tak trochu zastíněn Bezdězem. Přesto stojí za návštěvu. Traduje se, že na hradě mají průrvu do pekla, do níž byl spuštěn jeden mladý odsouzenec a když byl vytažen, chvěl se hrůzou a vlasy mu zbělely. Ať je to s průrvou, jak chce, jisté je, že tu mají skálu, která prostupuje celý hrad. Vyčuhuje jak na nádvoří, tak v interiérech.

Nedaleko můžete navštívit mnoho dalších zajímavých hradů a zámků, jako např. Bezděz, Ralsko, Kokořín nebo Zkamenělý zámek.
 

7. Tři čtvrtě tisíciletí starý hrad

Přes 760 let stojí v povodí řeky Sázavy hrad Český Šternberk. Na prohlídkovém okruhu interiéry se podíváte třeba do parádního rytířského sálu. Naprostým unikátem je sbírka dobových rytin zaměřujících se na třicetiletou válku. Potěší vás zajisté i fakt, že tento hrad je otevřen po celý rok.

Kromě hradní expozice mohou turisté navštívit jižní předsunutou baštu, tzv. „hladomornu“. Bašta je součástí důmyslného opevňovacího systému, který byl vybudován na přelomu 15. a 16. století.
 

8. Den na Karlštejně

hrad karlštejnNoc na jednom z nejznámějších českých hradů Karlštejně se vám asi strávit nepodaří, ale můžete si užít jeho kouzlo přes den. Podívat se do pokladnice určené ke schraňování ostatků svatých je skutečně zážitek. Karel IV. to měl vymyšlené dokonale, o čemž se přesvědčíte třeba v Kapli sv. Kříže.

Ta se nachází ve Velké věži hradu Karlštejna, která sloužila jako hlavní budova hradu a byla postavena jako samostatná pevnost v pevnosti.
 

9. Kokořínské pískovce

Když to srovnám s tím výletem na Kokořín... Tam byly skály pískovcový, občerstvení… Tohle říká Varel Frištenský v jedné z Cimrmanových her. Líbilo se mu tam. Vám se zde bude líbit také, hrad má totiž romantickou přestavbu, která sice nemá moc společného s dobou vzniku, ale je velmi pěkná na pohled.

Dle pověsti tu sídlili loupeživí rytíři, v čele s Petrovským z Petrovic, kteří byli postrachem celého okolí. Při rekonstrukci hradu na počátku 20. století bylo ve sklepení pod věží nalezeno dvaadvacet lidských koster. Podle jedné teorie patří kostry lidem, které lapkové unesli a žádali za ně výkupné, podle druhé verze jde o samotné loupežníky, za trest zazděné hluboko v hradním sklepení.
 

10. Krkonoše z Pecky

Hrad PeckaJeden z nejkrásnějších výhledů na Sněžku a Krkonoše se otevírá z hradu Pecka. Toho si v 17. století – předtím, než jej popravili – užíval i jeden z největších českých romantických duší Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic. Dnes tu najdete funkční černou renesanční kuchyni. A ten překrásný výhled... 

Prohlídková trasa peckovského hradu zahrnuje prohlídku v rekonstruovaném Harantovském paláci, kde najdete sedm interiérových místností, mučírnu a sklepení. Expozice v prvním a druhém patře je zaměřena na dějiny hradu, život a dílo nejznámějšího majitele Pecky – cestovatele, spisovatele a hudebního skladatele Kryštofa Haranta. Jedna z místností je věnována životu venkovských lidí v Podkrkonoší.
Hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou – strážce Moravské brány

Hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou – strážce Moravské brány

Hrad Helfštýn je od Lipníka nad Bečvou vzdálen pouhé 4 km. Je přirozeným kulturním centrem regionu a známým místem mezinárodních setkání uměleckých kovářů "Hefaiston" se stálou expozicí. Po dlouhé rekonstrukci je hrad s torzem renesančního hradního paláce opět zpřístupněn.

Zřícenina gotického hradu Dívčí hrady (Děvičky) – dominanta Pálavských vrchů

Zřícenina gotického hradu Dívčí hrady (Děvičky) – dominanta Pálavských vrchů

Hrad Děvičky, jehož zřícenina se tyčí na výrazném kopci v rámci CHKO Pálava, tvoří výraznou dominantu krajiny. Je tudíž logické, že i výhled z hradu na okolní krajinu je čarokrásný. Pouze je třeba upozornit, že návštěva této památky je vykoupena poněkud náročnějším výstupem.

Hrad a zámek Horšovský Týn

Hrad a zámek Horšovský Týn

K nejvíce zpřístupněným objektům v České republice patří národní kulturní památka Státní hrad a zámek Horšovský Týn. Můžete si prohlédnout např. hradní část s unikátní raně gotickou kaplí, zbrojnicí a zařízeným renesančním bydlením, nebo unikátní obrazovou galerii českých panovníků.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Hrad Nové Hrady – jihočeská perla

Hrad Nové Hrady – jihočeská perla

Historický hrad z 13. století vítá své návštěvníky v obci Nové Hrady u Českých Budějovic. Hrad nabízí tři prohlídkové trasy v letním období a jednu v zimě.

Hrad Házmburk – perla Českého středohoří

Hrad Házmburk – perla Českého středohoří

Pokud se při svých toulkách vypravíte do Českého středohoří, nemůžete Hazmburk minout – jeho silueta se dvěma věžemi, horní hranolovitou a dolní kulatou, je vidět ze všech světových stran na desítky kilometrů daleko.

Pohled na Máchovo jezero z hradu Bezděz

Pohled na Máchovo jezero z hradu Bezděz

Jednou z nejvýznamnějších gotických památek v České republice je královský hrad Bezděz, který založil roku 1264 Přemysl Otakar II. Návštěvníci si mohou prohlédnout královský palác s unikátní kaplí, purkrabský palác i další části hradu.

Hrad Český Šternberk

Hrad Český Šternberk

Hrad Český Šternberk patří k nejstarším hradům v Čechách a je dodnes v držení rodu Sternbergů, který ho v roce 1241 založil. Hrad si zachovává vnější gotickou podobu, ale interiéry byly raně barokní přestavbou přeměněny na zámecké.

Hrad Kost v Českém ráji

Hrad Kost v Českém ráji

Jedním z nejzachovalejších, nejvýznamnějších a zároveň posledních středověkých hradů v České republice je hrad Kost. Hrad se nachází asi 18 km od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Hrad Malenovice – přepychové sídlo rodu Šternberků

Hrad Malenovice – přepychové sídlo rodu Šternberků

Jedna z nejvýznamnějších historických památek zlínského regionu, hrad Malenovice, leží jen 6 km od centra moderního Zlína. Hrad má krásně upravené okolí a doslova vybízí k návštěvě.

Hrad Hukvaldy – největší hradní zřícenina na Moravě

Hrad Hukvaldy – největší hradní zřícenina na Moravě

Hrad Hukvaldy leží na protáhlém kopci, 150 metrů nad stejnojmennou obcí, známou především jako rodiště světově proslulého hudebního skladatele Leoše Janáčka. Kromě prohlídky hradu a obory, která je přístupná na rozdíl od hradu celoročně, je možné navštívit Památník skladatele v Podoboří.

Hrad Pecka – perla Podkrkonoší

Hrad Pecka – perla Podkrkonoší

Přijďte si prohlédnout perlu Podkrkonoší ležící uprostřed tohoto nádherného kraje, hrad se zajímavým názvem Pecka. Z hradní vyhlídky si tak můžete v plné kráse prohlédnout centrální masív Krkonoš se Sněžkou a Černou horou či nejvyšší bod regionu, vrch Zvičina (671 m n.m.).

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády

Hrad a zámek v Jindřichově Hradci patří k nejrozsáhlejším památkovým komplexům v České republice. Na třetím nádvoří vás přivítají vznosné arkády a za nimi malý park, v němž stojí Rondel, jedna z nejpůvabnějších renesančních staveb v Česku. Každý okruh nabízí interiéry, které jsou k vidění jen zde.

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí – Česka, Německa a Polska

Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí – Česka, Německa a Polska

Klenotem prohlídky hradu Grabštejn je renesanční kaple sv. Barbory s bohatou malířskou výzdobou z období pozdní renesance, která je v Čechách naprosto unikátní. Po rekonstrukci je opět k vidění v celé své kráse.

Hrad Houska – tajemný hrad s cestou do pekla

Hrad Houska – tajemný hrad s cestou do pekla

Přestože nepatří mezi největší či nejkrásnější hrady, nepyšní se obrovským parkem, stal se oblíbeným cílem mnoha výletníků a dobrodruhů. Tento tajemný hrad zaujme návštěvníky především pověstí o průrvě do pekla a o odsouzenci, který do ní byl spuštěn.

Hrad Trosky – symbol Českého ráje

Hrad Trosky – symbol Českého ráje

Kdo by neznal monumentální siluetu Trosek, jednu z dominant Českého ráje. A přesto – věděli jste, že pod Pannou a Babou existují dosud neprobádané tajemné chodby ukrývající ve svém nitru ještě záhadnější obsah?

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka

Jednou z nejmohutnějších fortifikačních staveb v Čechách je vodní hrad Švihov nedaleko Klatov. Po celou turistickou sezónu hrad žije nejen prohlídkami, ale také nesčetnými doprovodnými akcemi.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Romantický hrad Bouzov – hradní skvost střední Moravy

Romantický hrad Bouzov – hradní skvost střední Moravy

Pokud se vydáte na hrad Bouzov, jistě zavzpomínáte na řadu pohádek a filmů, v nichž se tento romantický hrad objevil. Hrad je oblíbeným místem turistů, pro které jsou přichystány také kostýmované a večerní prohlídky.

Hrad Kunětická hora – Kuňka

Hrad Kunětická hora – Kuňka

Pozdně gotický hrad slavného rodu Pernštejnů vznikl přestavbou starého opevnění na přelomu 15. a 16. století. Výrazně jej poničila švédská vojska. Kunětická hora byla veřejnosti nepřístupná od roku 1973 do roku 1993. Dnes se z Kunětické hory stalo kulturní centrum Pardubicka.

Hrad Loket – impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení

Hrad Loket – impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení

Středověký hrad na výrazném skalním ostrohu, za tří stran obklopený řekou Ohří, je srdcem malebného městečka. Díky 26 m vysoké hradní věži si můžete všechno pěkně prohlédnout z ptačí perspektivy, včetně náměstí s barokním sloupem Nejsvětější Trojice, historických měšťanských domů a zbytků hradeb.

Hrad Svojanov – místo, kde se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím

Hrad Svojanov – místo, kde se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím

Jedním z nejstarších královských hradů v ČR je malebný hrad Svojanov ležící nad údolím řeky Křetínky. Je to zároveň jediný hrad v republice, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím. Navštívit můžete i ojedinělý dům zbrojnošů.

Hrad Rožmberk – prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Hrad Rožmberk – prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Prohlídková trasa hradu Rožmberk přivádí návštěvníky nejen do doby posledních Rožmberků, Viléma a Petra Voka, ale od sezony 2010 představuje také slavný rod Buquoy, který držel hrad od roku 1620 až do konce druhé světové války.

Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Asi 3 kilometry severozápadně od Buchlovic stojí na vysokém kopci zdaleka viditelný a majestátný hrad Buchlov. Hrad je ukázkou středověké pevnostní architektury a hradní interiéry dokumentují vývoj bytové kultury od 15. do 19. století.

Hrad Sovinec – víkendové historické akce po celou sezonu

Hrad Sovinec – víkendové historické akce po celou sezonu

Nejrozsáhlejší moravský hradní komplex v Nízkém Jeseníku založili začátkem 14. stol. páni ze Sovince. Na hradě jsou pořádány kulturní akce, zejména vystoupení šermířských skupin, divadelních souborů a hudebníků, jsou prezentována tradiční řemesla.

Kamenná hláska Jakobínka v Rožmberku nad Vltavou

Kamenná hláska Jakobínka v Rožmberku nad Vltavou

Hrad Rožmberk dominuje okolí nad meandry řeky Vltavy v nadmořské výšce 540 metrů. Původně šlo o dva rožmberské hrady – Dolní a Horní hrad. Z Horního hradu se dochovala kamenná hláska Jakobínka.

Hrad Kokořín – bývalé sídlo loupeživých rytířů

Hrad Kokořín – bývalé sídlo loupeživých rytířů

Hrad Kokořín leží na ostrohu pískovcové skály nad Kokořínským dolem, severně od stejnojmenné obce, uprostřed chráněné krajinné oblasti. Dle pověsti tu sídlili loupeživí rytíři, v čele s Petrovským z Petrovic, kteří byli postrachem celého okolí.

Další aktuality

10 tipů na nejkrásnější hrázděné domy aneb ve stínu i na výsluní

Barevné fasády, křivé štíty, dřevěné trámy, ozdobné nápisy, ornamenty a řezby: vítejte ve světě starých hrázděných domů! Některé dvory a statky jsou skutečná umělecká díla. Kde uvidíte ty nejkrásnější hrázděné domy a stavby vám poradíme na Kudy z nudy.
Památky

Věda a historie není nuda: kde leží tajemný Wogastisburg?

Wogastisburg bylo slovanské hradiště, u něhož v roce 631 nebo 632 Slované rozprášili loupeživé vojsko Franků. Kde to bylo? To je jedna z velkých záhad, která už stovky let zajímá spousty historiků, archeologů a milovníků historie. Vydejte se po stopách dávných válečníků s portálem Kudy z nudy a pojďte s námi hledat Wogastisburg!
Památky

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.
Památky

Soutěž Máme vybráno: Hlasujte pro vaši oblíbenou památku a pomozte k její záchraně

Rekordní počet, přes tři sta třicet účastníků, má letošní ročník soutěže Máme vybráno. Prezentuje se v ní 332 projektů na obnovu českého kulturního dědictví. Hlasování v prvním kole probíhá od 15. dubna do 31. května a finálové kolo pak od 15. června do 31. srpna 2024. Zapojte se do hlasování i vy!
Památky

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky

České cisterciácké kláštery získaly značku Evropské dědictví

Klášterní krajiny Vyšší Brod, Žďár nad Sázavou, Plasy a Velehrad nově obdržely prestižní ocenění Evropské komise, značku Evropské dědictví. Označení, v angličtině European Heritage Label, se uděluje od roku 2013 a vzniklo se záměrem ocenit památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. České památky uspěly díky spolupráci 5 zemí a 17 klášterů pod názvem Cisterciácké krajiny spojující Evropu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy nejen na tyto unikáty, ale i na ostatní české nositele Evropského dědictví.
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Udatní válečníci, zruční řemeslníci a zemědělci, první stavitelé cest i špitálů: to všechno byli Keltové. Národy označované Řeky jako Keltoi, Keltai nebo Galatai a Římany jako Celti, Celtae a Galli kdysi ovládaly půlku Evropy a podrobit si je nedokázali ani Římané. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte stopy po Keltech u nás.
Památky

Mezinárodní den památek 2024: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.
Památky