Úvod > Aktuality > Boskovice, Holešov, Třebíč a Mikulov zvou na festivaly židovské kultury
Památky

Boskovice, Holešov, Třebíč a Mikulov zvou na festivaly židovské kultury

  • Vydáno3. července 2019
Máte rádi mystickou atmosféru starých židovských čtvrtí a letní koncerty, divadelní představení, filmové projekce a výstavy pod širým nebem? Pak se nechte pozvat na některý z festivalů, které se svým zaměřením točí kolem židovských čtvrtí a památek.

První zastavení: Boskovice

BoskoviceUž od 4. do 7. července se bude v Boskovicích konat už 27. Festival pro židovskou čtvrť. Akce plná rozmanitých kulturních aktivit se od samého počátku snaží o záchranu unikátní urbanistické památky, boskovické židovské čtvrti. Kdysi jí hrozila likvidace, dnes vítá festivalové návštěvníky v nové podobě.

Kapely se mění, ale to dobré přetrvává: kulturní sdružení Unijazz ve spolupráci s městem Boskovice a rodinou Mensdorff-Pouilly opět nabídne několik pestře obsazených hudebních scén, filmový festival v letním kině či výtvarné dílny nebo cyklovýlet. Těšit se můžete například na jazzovou a bluesovou přehlídku v Zámeckém skleníku, scény v Panském dvoře a farské zahradě, koncerty v synagoze či program na palouku před boskovickým hradem, chystaný pražskou klubovou kavárnou Potrvá. Připravené jsou i komentované prohlídky židovské čtvrti, Židovský obecní dům láká na stálou expozici o unikátním ghettu a podívat se můžete i na židovský hřbitov s márnicí; jindy bývá otevřený jen výjimečně.
 

Druhé zastavení: Třebíč

Oživená TřebíčFantastickou atmosféru mívá letní historická slavnost v Třebíči nazvaná Oživené židovské město. Do úzkých křivolakých uliček bývalého ghetta, na nábřeží i na náměstíčko před synagogou se od 12. do 14. července 2019 vrátí někdejší atmosféra s klezmerem, muzicírováním v uličkách, pouličními divadly, filmovými večery s Hugem Haasem, historickým kolotočem a prvorepublikovým četnictvem.

Letos se můžete těšit například na komentovaná putování za židovskou historií, historickou hasičskou techniku, ranní pikniky u řeky U Židovské brány, scénky u Bauerů či prvorepublikové četníky, kteří se postarají o rozruch v ulicích. Nebude chybět ani "módní přehlídka" či čaj o páté. Letošní novinkou bude čtení z knihy "Půjčovna andělů" s Blankou Fišerovou v Opuštěné uličce.
 

Třetí zastavení: Holešov

festival židovské kultury Ha-MakomZajímavý program slibuje i festival židovské kultury Ha-Makom, který se koná od 23. do 28. července v Holešově. Kromě přednášek, prohlídek Šachovy synagogy a židovského hřbitova, divadelních a tanečních představení, koncertů, klezmerového večeru na zámku, minikurzu hebrejštiny a dalších obvyklých aktivit.

Tak jako v minulých letech i letos ochutnáte židovské speciality. Opět vás čeká program zcela zaplněný hudbou, historií, uměním, kulturními zážitky i vzděláním. Ha-Makom znamená hebrejsky “místo“, zároveň je to ale také jeden z titulů Nejvyššího.
 

Čtvrté zastavení: Mikulov

MikulovTečkou za letními festivaly židovské kultury letos budou Dny židovské kulturyMikulově, městě, které bylo od 16. století až do roku 1851 politickým, kulturním a duchovním centrem moravských Židů a sídlem moravského zemského rabína. Od 20. do 22. září vás čekají dny plné tance, kultury i gastronomických zážitků.

Jako obvykle se můžete těšit na koncerty, divadelní představení, ukázky a výuku židovských tanců nebo komentovanou prohlídku židovské čtvrti se hřbitovem a Horní synagogou.
Boskovice 2023 – festival pro židovskou čtvrť

6.7.
9.7.
Boskovice 2023 – festival pro židovskou čtvrť

Již 31. ročník unikátního festivalu věnovaného zdejší židovské čtvrti. Festival je vyhlášený svou pohodovou atmosférou a ve čtyřech dnech opět přinese hudbu, výstavy, divadelní představení, filmy, autorská čtení a mnoho dalšího.

Židovské památky v Boskovicích

Židovské památky v Boskovicích

Uzavřené židovské město vzniklo až po roce 1727. Návštěvníci dnes v Boskovicích mohou využít prohlídkových okruhů židovskou čtvrtí s průvodcem, které jim představují historii a život židů na Boskovicku včetně návštěvy židovských památek.

Židovská čtvrť v Třebíči – zapsána na seznam Unesco

Židovská čtvrť v Třebíči – zapsána na seznam Unesco

Je unikátním souborem 123 dochovaných domů. Mezi ně patří například 2 synagogy, židovské muzeum, budova židovské radnice, rabinátu, dále pak chudobinec, nemocnice a dvě školy. Židovská čtvrť je volně přístupná.

Šachova synagoga v Holešově

Šachova synagoga v Holešově

Šachova synagoga ze 16. století patří mezi nejvýznamnější památky nejen v Holešově a okolí, ale také v celé České republice. Jelikož je tato synagoga dnes už jedinou synagogou tzv. polského typu, která se takto v originále zachovala až dodnes, bývá označována dokonce jako světový unikát.

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově obsahuje zhruba na kilometrové trase celkem 13 zastavení. Součástí stezky se stala i mikve – rituální lázeň objevená v Mikulově při archeologickém průzkumu v roce 2010.

Další aktuality

Santini Immortalis – objevte známá i neznámá díla Jana Blažeje Santini-Aichela

3. února, symbolicky v den narození geniálního Jana Blažeje Santiniho-Aichla, začíná celoroční projekt Santini Immortalis, který připomíná osobnost a dílo výjimečného architekta. Rok 2023 přinese řadu zajímavých akcí, výstav, přednášek, prohlídek a workshopů. Jan Blažej Santini-Aichel (3. února 1677, Praha – 7. prosince 1723, Praha) byl významný český architekt italského původu, který se proslavil svým jedinečným stylem nazývaným barokní gotika. Pracoval zejména pro církevní řády, ale nevyhýbal se ani zakázkám pro šlechtu. Stavby barokního architekta Santiniho-Aichela dodnes obdivují nejen laici, ale i současní architekti. Vtiskl neopakovatelný ráz nejen mnoha velkým a významným stavbám, ale i drobný kaplím a kostelíkům. Letos uplyne přesně 300 let od úmrtí slavného českého architekta italského původu. Objevte svět linií, kterými proniká světlo a Santiniho významné realizace na území Čech a Moravy. Kudy z nudy přináší tipy na návštěvu staveb postavených podle jeho návrhů.
Památky

Seznamte se: legendy v našich dějinách aneb od praotce Čecha až k výletům na Říp

Kolik dětí měl Krok? Jak se jmenoval bratr Praotce Čecha? Jaké zvíře ulovil legendární silák Bivoj a kde najdete hrob statečného koně Šemíka? Uznejte sami, bez starých národních pověstí a legend by náš život byl pořádná nuda. K bájným dějinám naší vlasti se vrací otázky v televizních soutěžích, učíme se o nich v dějepise a kdekoho zajímá, jak to tenkrát vlastně bylo. Tak jak to tedy bylo…?
Památky

10 staveb architekta Josefa Pleskota

Architekt Josef Pleskot patří ve svém oboru k současné české špičce. K nejznámějším Pleskotovým realizacím patří ústředí ČSOB v pražských Radlicích, revitalizace staveb v komplexu bývalých železáren v Dolní oblasti Vítkovic či průchod valem Prašného mostu. Jestli se připojí k týmu prezidenta Petra Pavla jako architekt Pražského hradu zatím nevíme, jisté ale je, že jako architekt už Hrad velmi dobře zná. Je autorem rekonstrukce Jeleního příkopu, kdy se už za Václava Havla pro veřejnost otevřela jeho dolní část, a také propojení s horní částí tunelem pod Prašným mostem. Za tuto stavbu Pleskot získal několik mezinárodních architektonických cen. Zajděte se tam podívat, tunel je zevnitř efektně nasvícený a má také skvělou akustiku!
Památky

15 tipů na procházky k lesním kapličkám

Potřebujete si během dlouhé zimy „dobít baterky“? Určitě vám udělá dobře výlet do světa lesního ticha, kde objevíte malebné kapličky a poutní místa, která naši předkové stavěli na romantických místech uprostřed skal či lesů. Objevte pozapomenutá místa a užijte si duchovní relaxaci.
Památky