ÚvodAktualityBoskovice, Holešov, Třebíč a Mikulov zvou na festivaly židovské kultury
Památky

Boskovice, Holešov, Třebíč a Mikulov zvou na festivaly židovské kultury

  • 3. července 2024
Máte rádi mystickou atmosféru starých židovských čtvrtí a letní koncerty, divadelní představení, filmové projekce a výstavy pod širým nebem? Pak se nechte pozvat na některý z festivalů, které se svým zaměřením točí kolem židovských čtvrtí a památek.

První zastavení: Boskovice

Festival pro židovskou čtvrťUž od 4. do 7. července se bude v Boskovicích konat po dvaatřicáté oblíbený Festival pro židovskou čtvrť. Akce plná rozmanitých kulturních aktivit se od samého počátku snaží o záchranu unikátní urbanistické památky, boskovické židovské čtvrti. Kdysi jí hrozila likvidace, dnes vítá festivalové návštěvníky v nové podobě. Kapely se mění, ale to dobré přetrvává: kulturní sdružení Unijazz ve spolupráci s městem Boskovice a rodinou Mensdorff-Pouilly opět nabídne několik pestře obsazených hudebních scén, filmy v letním kině či besedy na aktuální témata. V letním kině vystoupí Kafka Band, Tolstoys nebo Lazer Viking. Hudba nejrůznějších žánrů bude znít i z dalších scén. Na UNI scéně v Panském dvoře se představí například nová alternativní skupina Ametyst, osobité rockové trio z Amsterdamu Labasheeda, Marjari (loni vyhrála soutěž Startér Českého rozhlasu) či Nuummite. Na Palouku, před boskovickým hradem, se zaposloucháte do zhudebněné poezie Barbory Hory či undergroundového rappera Dušana Vlka. Skleník bude již tradičně patřit blues a jazzu. Německý basák Tom Götze přiveze do Boskovic svůj nejnovější projekt Glam One. A vystoupí zde také sextet HotPotFree. Hudbou ožije i synagoga. Připravené jsou i komentované prohlídky židovské čtvrti, Židovský obecní dům láká na stálou expozici o unikátním ghettu a podívat se můžete i na židovský hřbitov s márnicí; jindy bývá otevřený jen výjimečně.
 

Druhé zastavení: Třebíč

šamajimV termínu od 31. července do 4. srpna 2024 se bude v Třebíči konat první ročník festivalu židovské kultury Male chajim. Těšit se můžete na přednášky, workshopy pro dospělé i děti, divadla, filmy a koncerty. Festival umožní poznat židovství ze všech stran. Nabídne nový formát a naváže na dříve pořádané akce v třebíčské židovské čtvrti – Oživené židovské město a Šamajim. Na programu jsou nejrůznější přednášky zejména v Zadní synagoze, koncerty nebo povídání o košer vínu s ochutnávkou. Židovská čtvť v Třebíči je unikátním souborem 123 dochovaných domů. Mezi ně patří například obě synagogyDům Seligmanna Bauera (židovské muzeum), budova židovské radnice, rabinátu, dále pak chudobinec, nemocnice a dvě školy. Židovská čtvť je volně přístupná a navíc všechny tři třebíčské památky UNESCO propojuje naučná stezka „Po stopách opatů a rabínů“, která vám poodhalí něco ze života obou náboženských komunit, které po staletí v Třebíči žily v těsném sousedství. Skupiny od 5 osob mohou využít i průvodcovské služby na dvou okruzích, podmínkou je zamluvení dva dny předem.
 

Třetí zastavení: Holešov

Ha-Makom HolešovZajímavý program slibuje i festival židovské kultury Ha-Makom, který se koná od 23. do 27. července v Holešově. Tradiční multižánrová nabídka bude opět sestavena ze zajímavých přednášek, koncertů, výstav, scének, filmotéky anebo prohlídek Šachovy synagogy a židovského hřbitova. Chybět nebude ani hebrejština, židovské pokrmy či oblíbená výuka židovských tanců. Tak jako v minulých letech i letos ochutnáte židovské speciality. Opět vás čeká program zcela zaplněný hudbou, historií, uměním, kulturními zážitky i vzděláním. Ha-Makom znamená hebrejsky “místo“, zároveň je to ale také jeden z titulů Nejvyššího. Holešovská židovská čtvrť tvořila samostatný katastr severozápadně od náměstí, dnes ulice Příční, Dlažánky, U potoka a náměstí Svobody. Z původních 103 domů se zachovalo do současnosti 45 budov, mezi nimi škola, náboženská studovna Bet ha-midraš a špitál. Svérázný urbanistický celek byl poškozen plošnými demolicemi po roce 1945. Nová synagoga v historizujícím slohu z let 1891–1893 od architekta Jakoba Gartnera byla vypálena již nacisty roku 1941 a zbořena.
 

Čtvrté zastavení: Mikulov

Dny židovské kultury MikulovTečkou za letními festivaly židovské kultury letos budou Dny židovské kulturyMikulově, městě, které bylo od 16. století až do roku 1851 politickým, kulturním a duchovním centrem moravských Židů a sídlem moravského zemského rabína. Od 19. do 22. září vás čekají dny plné tance, kultury i gastronomických zážitků. Jako obvykle se můžete těšit na koncerty, divadelní představení, ukázky a výuku židovských tanců nebo komentovanou prohlídku židovské čtvrti se hřbitovem a Horní synagogou. Mikulov si tak připomene historický odkaz židovských tradic, kultury a gastronomie v městě, kde byla velmi silná židovská komunita. Připraven je bohatý program, např. komentovaná prohlídka židovského hřbitova, ochutnávka židovské kuchyně, klezmerová muzika ...atd.
Male Chajim Třebíč

31. 7.4. 8.
Male Chajim Třebíč

V termínu od 31. 7. do 4. 8. se bude v Třebíči konat první ročník festivalu židovské kultury Male chajim. Těšit se můžete na přednášky, workshopy pro dospělé i děti, divadla, filmy a koncerty. Festival umožní poznat židovství ze všech stran.

Festival židovské kultury Ha-Makom v Holešově

23. 7.27. 7.
Festival židovské kultury Ha-Makom v Holešově

V Holešově bude opět probíhat tradiční Festival židovské kultury Ha-Makom. Letošní 24. ročník Festivalu židovské kultury proběhne od 23. do 27. 7. 2024.

Dny židovské kultury v Mikulově

19. 9.22. 9.
Dny židovské kultury v Mikulově

Představení židovských tradic.

Šachova synagoga v Holešově Památky

Šachova synagoga v Holešově

Šachova synagoga ze 16. století patří mezi nejvýznamnější památky nejen v Holešově a okolí, ale také v celé České republice. Jelikož je tato synagoga dnes už jedinou synagogou tzv. polského typu, která se takto v originále zachovala až dodnes, bývá označována dokonce jako světový unikát.

Židovské památky v Boskovicích Památky

Židovské památky v Boskovicích

Uzavřené židovské město vzniklo až po roce 1727. Návštěvníci dnes v Boskovicích mohou využít prohlídkových okruhů židovskou čtvrtí s průvodcem, které jim představují historii a život židů na Boskovicku včetně návštěvy židovských památek.

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově Památky

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově obsahuje zhruba na kilometrové trase celkem 13 zastavení. Součástí stezky se stala i mikve – rituální lázeň objevená v Mikulově při archeologickém průzkumu v roce 2010.

Židovská čtvrť v Třebíči – zapsána na seznam Unesco Památky

Židovská čtvrť v Třebíči – zapsána na seznam Unesco

Je unikátním souborem 123 dochovaných domů. Mezi ně patří například obě synagogy, židovské muzeum, budova židovské radnice, rabinátu, dále pak chudobinec, nemocnice a dvě školy. Židovská čtvrť je volně přístupná.

Další aktuality

Výlety (nejen) pro šachisty: tipy na výlety za poznáním nejznámějších černých a bílých věží v Česku

Při návštěvě Hradce Králové kdekoho napadne, že když už se Bílá věž nazývá bílá, mohla by být bělejší. Zrovna tak by Černá věž v Českých Budějovicích mohla být černější… a pak vám začne vrtat hlavou, kolik vlastně těch černých a bílých věží v Česku máme a které skutečně ladí se svým jménem. Pojďme si je zmapovat!
18. červenec 2024 11:35
Památky

Užijte si léto v klášterních zahradách: filmy, koncerty, festivaly a výstavy

K létu patří zahradní slavnosti – proč si tedy nevychutnat nezaměnitelnou atmosféru klášterních zahrad? Zaměření akcí je různorodé a program bohatý, navíc si užijete i skvělé jídlo, zábavu pro dospělé i děti, tvořivé dílny i netradiční prohlídky.
17. červenec 2024 12:55
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách Slovanů na hradiště, opevnění a k archeologickým objevům

O Slovanech jsme se všichni učili ve škole, ale co vlastně víme o obyvatelích slovanských zemí a jejich předcích? Odkud přišli, kdy se usadili v českých zemích, jak žili a jaké bohy uctívali? Pojďte se s Kudy z nudy vypravit po stopách dávných obyvatel naší vlasti, na slovanská hradiště, naučné stezky a do archeologických expozic.
16. červenec 2024 12:49
Památky

Co dělat, když je vedro? Využijte 50 tipů na výlet do podzemí!

Historická podzemí v České republice naleznete v mnoha městech. Poznejte život pod zemí a odhalte skrytá tajemství. To nej z českých a moravských unikátních podzemních prostor vám právě nabízíme. Vyberte si podzemní továrny, sklepení, vodní díla, tunely, procházky tajemnými chodbami, historické labyrinty s možností prohlídky, unikátními doly nebo zajímavé podzemní expozice. Prohlídky potěší všechny milovníky tajemna i historie. Horké (i deštivé) letní dny jsou ideální pro návštěvu podzemí! Teplota se v podzemí celoročně pohybuje okolo 10 stupňů.
14. červenec 2024 9:31
Památky

50 tipů na místa, kde můžete pozvávat vodárenské věže, vodojemy a technické unikáty

Vodárenské věže a vodojemy překvapují svou krásou i technickou účelností. Některé se starších „dam“ dnes slouží jako originální rozhledny, jiné se staly lukrativním místem na bydlení anebo volnočasovým prostorem. Ovšem nechybí ani takové, které byly postaveny zcela nedávno a svou funkci zásobárny vody vzorně plní. Nahlédněte do našich tipů! Která věž vám přijde nejzajímavější?
14. červenec 2024 9:09
Památky

Archeologické léto nabízí procházky na archeologické lokality s odborníky

Archeologické léto probíhá i letos a příznivce archeologie a historie zve na zajímavé akce, během nichž odborníci odkrývají příběhy minulosti v akcích pro veřejnost po celé republice. Zájemci se můžou vydat na hrady, hradiště, pohřebiště, do archeoparků nebo navštívit právě probíhající výzkumy. Na více než 250 prohlídek je třeba se objednat předem, Archeologické léto probíhá během prázdnin 2024 a potrvá až do poloviny září 2024.
12. červenec 2024 6:00
Památky

Tradice: dříve klášter, dnes… aneb nový život starých památek

Co spojuje města Český Krumlov, Broumov, Hostinné, Plasy, Žďár nad Sázavou a spousty dalších? Jeden z tisíců výnosů a rozhodnutí císaře Josefa II., kdy jediným podpisem zrušil stovky klášterů a řeholních domů. S následky jeho rozhodnutí se města potýkají dodnes: mniši odešli už před stovkami let, ale impozantní a rozsáhlé areály stojí dál. Které prošly nejvýraznější proměnou?
11. červenec 2024 9:07
Památky

10 tipů na bunkry a řopíky aneb ve stínu a na výsluní

Pojďte s Kudy z nudy odhalit tajemství starých vojenských bunkrů! Většina z nich je schovaná v lesích a remízcích uprostřed polí, nevyužitá a zapomenutá, některé z nich se ale probudily k novému životu – a rozhodně nejen jako vojenská muzea nebo vojenské památky. V některých můžete dokonce přenocovat!
9. červenec 2024 12:02
Památky