ÚvodAktuality#světovéČesko a nový život starých náplavek: jak ožívají místa podél řek
Zážitky

#světovéČesko a nový život starých náplavek: jak ožívají místa podél řek

  • 23. září 2021
Farmářské a bleší trhy, festivaly plné dobrého jídla a pití, kavárny, cyklostezky, promenády, lavičky svádějící k odpočinku, krásné výhledy a skvělá atmosféra: náplavky si získaly takovou popularitu, že je zahraniční cestovatelské weby zařazují mezi nejlepší tipy pro návštěvu Prahy. O slovo se ale pomalu začínají hlásit i nábřeží v jiných městech.
Dvě skvělá místa pro procházky, odpočinek i setkání s přáteli: náplavky Vltavy v Praze a náplavky Seiny v Paříži
Praha
Paříž
Pro města podél řek jsou nábřeží a náplavky skutečný poklad. Skvěle se tu prochází, debatuje, odpočívá i lelkuje, randí, posedává, nakupuje, tančí i projíždí na lodičkách a šlapadlech. Zkrátka z náplavek se stal fenomén, který vyhledávají místní i turisté.
 

Náplavka na Rašínově nábřežíKdysi byla Vltava pro Prahu nejenom zdrojem pitné vody (a současně odpadní stokou), ale také klíčovou dopravní tepnou a využívanou silou.  Její břehy lemovaly mlýny a skladiště, vše se ale změnilo během 19. století: řeku sevřely vysoké zdi, na nábřeží vyrostly honosné domy a zrodily se náplavky. Dnes jsou neodmyslitelnou součástí městských nábřeží: protože sloužily pro přistávání a kotvení lodí a zajišťovaly pohodlný přístup k řece pro vozy i pro pěší, dostanete se na ně jak po schodech, tak po pozvolných rampách.

Ty pražské dokonce mají vlastní web, kde je podrobně popsaná jejich historie. Dozvíte se například, že Rašínovo nábřeží, v současné době nejatraktivnější, nejceněnější a společensky nejživější prostor břehů řeky v centrální části Prahy mezi výběžkem vyšehradské skály u Výtoně a Jiráskovým mostem u Žofína, je vlastně ze všech nejstarší. I s náplavkou vzniklo ve dvou etapách: první část od Palackého náměstí k Jiráskovu náměstí byla postavena v letech 1870–1878 souběžně s Palackého mostem, druhá část od Palackého náměstí k Vyšehradu byla dokončena v roce 1905 spolu s vyšehradským tunelem.
 

Smíchovská náplavka a další vltavská nábřeží

Až ve 20. století vzniklo Hořejší nábřeží na smíchovském břehu. Jeho výstavba společně s pobřežní komunikací probíhala v úseku mezi Jiráskovým a Palackého mostem po roce 1903, navazující úsek se širokou náplavkou směrem k železničnímu mostu byl dokončen až ve dvacátých letech 20. století. Předtím se na smíchovském pobřeží nacházely populární říční lázně a také dřevěná divadelní aréna, zbořená až v roce 1938.

Z počátku 20. století pochází také Dvořákovo nábřeží, které se táhne od Rudolfina kolem Čechova mostu až ke Štefánikovu mostu. Bylo postaveno v letech 1900–1904, podobně jako nábřeží mezi Národním divadlem a Jiráskovým náměstím (to je bohužel bez náplavky, zato s propojením na ostrov Žofín). Nejmladší ze všech je Petrské nábřeží mezi Štefánikovým a Hlávkovým mostem, nyní pojmenované podle generála Ludvíka Svobody. Bylo postaveno v letech 1910–1919, velkou část ale poničila výstavba Těšnovského tunelu.
 

Čapadla a kobkyPro úplnost musíme zmínit ještě čapadla, původně mezery v pobřežních zídkách, později klenuté průchody v nábřežních zdech, u kterých se zachytávaly a rozebíraly připlavené vory. Jedno z čapadel se nachází pod Galerií Hollar na Smetanově nábřeží v samém centru Prahy. Na rozdíl od dlážděných náplavek na něm dokonce rostou stromy, a slouží jako unikátní prostor pro odpočinkové i kulturní aktivity.

Největší novinkou posledních let ale jsou zrekonstruované „kobky“, kulaté prostory v nábřežních zdech, které dřív sloužily jako skladiště. Jejich autorem je architekt Petr Janda a jeho tým ze studia Brainwork a najdete je na Rašínově a Hořejším nábřeží. Útočiště v nich našly kavárny, bary, galerie a komunitní prostory, ale také toalety a dílny. Kobky na Rašínově nábřeží mají na kontě i jedno NEJ: uzavírají je zřejmě největší kulatá otočná okna na světě. V průměru mají pět a půl metru, jsou vyrobená ze sedm centimetrů tlustého plexiskla, otevírají se na čidla a jsou bezbariérová. Otevření i zavření trvá několik vteřin.
 

Vzpomínky na minulostAni výstavba náplavek, které tak obdivujeme, se neobešla bez toho, že by jiná místa nezanikla. Navždy tak například zmizelo staré Podskalí, svérázná osada pražských plavců a vorařů. Jejich každodenní život, svázaný s řekou Vltavou, připomíná jediná dochovaná stavba, bývalá podskalská celnice na Výtoni. Pečuje o ni Muzeum města Prahy a život starého Podskalí připomíná stálá expozice.

Co naopak přežilo jsou dvě limnigrafické stanice: jedna je umístěna naproti Anežskému klášteru, druhá na Výtoni u železničního mostu. Secesní stavbičky s měděnou kupolí neměří jenom čas, ale odečítají a zaznamenávají výšky hladiny Vltavy.
 

Inspirace Paříží

30 pražských kuriozit, které musíte v hlavním městě rozhodně vidět!

30 pražských kuriozit, které musíte v hlavním městě rozhodně vidět!

V Praze se nachází mnoho zvláštních zákoutí, tajemných míst, turistických rarit a bizarností, které by „pokročilí“ návštěvníci rozhodně neměli vynechat. Vždyť prohlídka centra nemusí být jen maraton za všemi architektonickými památkami a seriózními výstavami. Pojďte si Prahu prohlédnout jinak – s úsměvem a špetkou recese.

Věda a historie není nuda: vše o Vltavě aneb rekordy, plavby, mosty a pražští vodníci

Věda a historie není nuda: vše o Vltavě aneb rekordy, plavby, mosty a pražští vodníci

Na Vltavě v Praze to žije, ať už jste si oblíbili víkendové farmářské trhy na náplavce Rašínova nábřeží, ostrovy a přívozy, jezdíte po nábřeží na kolech, kolečkových bruslích anebo podél řeky chodíte na procházky. Na portálu Kudy z nudy se ale o Vltavě dozvíte mnohem víc.

Dok 16 – sousedská dílna Městské knihovny v Praze v kobce na náplavce Zážitky

Dok 16 – sousedská dílna Městské knihovny v Praze v kobce na náplavce

Městská knihovna v Praze otevřela v jedné z kobek na smíchovské náplavce sousedskou řemeslnou dílnu. Knihy si zde nepůjčíte, zato vám nabídnou nářadí i prostory pro vlastní drobné kutilské nápady. Také se zde pořádají různé workshopy, komunitní setkání i kurzy.

Smíchovská náplavka Památky

Smíchovská náplavka

Smíchovská náplavka je místo na levém břehu Vltavy, které je dějištěm nejrůznějších společenských nebo sportovních akcí. Nachází se nedaleko ulice Hořejší nábřeží, mezi Železničním a Palackého mostem. Po celý rok zde probíhají společenské a sportovní události.

Výtoňská náplavka na Rašínově nábřeží Památky

Výtoňská náplavka na Rašínově nábřeží

Rašínovo nábřeží je v současné době nejatraktivnější, nejceněnější a společensky nejživější prostor u řeky Vltavy. Nachází se v úseku mezi výběžkem vyšehradské skály u Výtoně a Jiráskovým mostem u Žofína. Je zde krásný prostor na procházky, jízdu na kole konají se zde velmi oblíbené Farmářské trhy.

Kayak Beach Bar – sauna a vířivka s výhledem na Pražský hrad Gurmánská turistika

Kayak Beach Bar – sauna a vířivka s výhledem na Pražský hrad

Zažijte jedinečnou atmosféru ve vířivce pod širým nebem a v sauně s výhledem na Pražský hrad a Vyšehrad. Na plovoucím pontonu Kayak Beach Bar si užijete romantický večer i netradiční akci s přáteli. Jedinečný zážitek v centru Prahy!

Pražské náplavky – bývalé kobky nově jako multifunkční prostory Kultura

Pražské náplavky – bývalé kobky nově jako multifunkční prostory

Na pražských náplavkách Rašínova a Hořejšího nábřeží se nacházejí zrekonstruované „kobky“, kulaté prostory dříve sloužící pro uskladnění materiálu dováženého loděmi. Dnes v nich jsou kavárny, kulturní prostory, ale také wc.

Přívoz Vyšehrad: Smíchov – Podskalí Zážitky

Přívoz Vyšehrad: Smíchov – Podskalí

Nevíte kam v Praze na výlet? Přijďte se svézt pražským přívozem Vyšehrad a objevte kouzlo pražských náplavek! Přívoz není zahrnut do PID, za jízdu se platí 20 Kč.

Další aktuality

Kolik má Praha hradů a zámků? Poznejte Cibulku, Portheimku, Hvězdu a další hrady a zámky v Praze

Kdo by neznal Pražský hrad – jenže ruku na srdce, vzpomněli byste si i na další pražské zámečky a hrádky? Je jich více než sedm desítek a najdete mezi nimi skutečně všechno: malebné zříceniny, letohrádky, důstojné zámky, zámečky i bývalé viniční usedlosti a statky, které kdysi stávaly na dnešních předměstích.
23. červen 2024 10:10
Památky, Praha

Praha 6 otevřela pro veřejnost zámek Veleslavín

Po několika málo týdnech od oficiálního převzetí správy zpřístupnila městská část Prahy 6 v červnu 2024 areál zámku Veleslavín veřejnosti. Návštěvníci zde najdou místo k odpočinku, trávení volného času s dětmi a otevírá se tím i možnost pro pořádání akcí a kulturních festivalů nejen pro místní spolky.
23. červen 2024 9:00
Životní styl, Praha

Koupání v Praze: koupaliště, aquaparky i přírodní koupání v hlavním městě

Prožijete úžasné a neopakovatelné chvíle ve vodním světě, kde načerpáte energii a vitalitu. Praha nabízí možná víc koupališť a míst na koupání, než jste si mysleli! Tobogány, skluzavky, řeky, sauny, vlnobití, vířivky, dětské atrakce ale i klid přírodních zákoutí... to vše si můžete můžete užít v Praze během slunného léta.
21. červen 2024 12:30
Letní sporty, Praha

Oslavte Světový den žiraf návštěvou zoologické zahrady

Kdy mají svátek všechny žirafy? Nejvyšší savci světa oslavují 21. června svůj mezinárodní den, do kterého se zapojuje i několik zoologických zahrad v České republice. Přijďte těmto krásným sudokopytníkům popřát k jejich svátku, který připadá na nejdelší den v roce (na jižní polokouli nejdelší noc). Jeho cílem je upozornit na klesající počty žiraf, kterých ve volné přírodě žije méně než 80 tisíc.
21. červen 2024 10:00
Příroda, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (22.6. – 23.6.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Čáslavské slavnosti 2024, Královské stříbření Kutné Hory 2024, Prague Ice Cream Festival 2024 – zmrzlinový festival v Praze, Slavnost královny Johanky 2024, Po Žižkově za Žižkou – husitská hra pro celou rodinu. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
21. červen 2024 7:01
Zážitky, Praha

Na festivalu Metronome Prague 2024 se představí světové hudební hvězdy

Letošní 7. ročník festivalu Metronome Prague se koná od 20. do 22. června 2024 a obsadí zrekonstruované Výstaviště Praha se stane dějištěm premiérových koncertů velkých hvězd, speciálních narozeninových show i atraktivního nehudebního programu pod hlavičkou Metronome Fair.
21. červen 2024 6:43
Kultura, Praha

Na pražském Výstavišti ochutnáte stovky druhů zmrzliny!

Přijďte se o víkendu 22. a 23. června 2024 pobavit s rodinou nebo přáteli na Prague Ice Cream Festival – svátek všech druhů zmrzliny! Na pražském Výstavišti, kde se koná už podesáté, vás svou ledovou lahůdkou osvěží místní i světoví výrobci. Vychutnáte si zde nejrůznější druhy zmrzlin – typu gelato, točené, jogurtové, ice roll, sorbety, speciální – veganské, bio nebo nanuky... Na své si přijdou i milovníci čerstvého ovoce, alko i nealko nápojů, kávy či dobrého občerstvení.
20. červen 2024 14:00
Gurmánská turistika, Praha

Na noční pozorování zvířat se vydejte do Zoo Praha

Do Zoo Praha mohou návštěvníci zavítat i po setmění a pozorovat svět zvířat prostřednictvím termokamery. Milovníkům zvířat se tak naskýtá možnost navštívit areál v čase, kdy denní zvířata vyhledávají úkryt a na scénu přichází soumrační a noční živočichové. Zážitkový program na objednávku nabízí pozorování zvířat skrze termovizní monokulární kameru a noktovizor.
15. červen 2024 15:00
Zážitky, Praha