ÚvodAktuality#světovéČesko a nový život starých náplavek: jak ožívají místa podél řek
Zážitky

#světovéČesko a nový život starých náplavek: jak ožívají místa podél řek

  • 23. září 2021
Farmářské a bleší trhy, festivaly plné dobrého jídla a pití, kavárny, cyklostezky, promenády, lavičky svádějící k odpočinku, krásné výhledy a skvělá atmosféra: náplavky si získaly takovou popularitu, že je zahraniční cestovatelské weby zařazují mezi nejlepší tipy pro návštěvu Prahy. O slovo se ale pomalu začínají hlásit i nábřeží v jiných městech.
Dvě skvělá místa pro procházky, odpočinek i setkání s přáteli: náplavky Vltavy v Praze a náplavky Seiny v Paříži
Praha
Paříž
Pro města podél řek jsou nábřeží a náplavky skutečný poklad. Skvěle se tu prochází, debatuje, odpočívá i lelkuje, randí, posedává, nakupuje, tančí i projíždí na lodičkách a šlapadlech. Zkrátka z náplavek se stal fenomén, který vyhledávají místní i turisté.
 

Náplavka na Rašínově nábřeží



Kdysi byla Vltava pro Prahu nejenom zdrojem pitné vody (a současně odpadní stokou), ale také klíčovou dopravní tepnou a využívanou silou.  Její břehy lemovaly mlýny a skladiště, vše se ale změnilo během 19. století: řeku sevřely vysoké zdi, na nábřeží vyrostly honosné domy a zrodily se náplavky. Dnes jsou neodmyslitelnou součástí městských nábřeží: protože sloužily pro přistávání a kotvení lodí a zajišťovaly pohodlný přístup k řece pro vozy i pro pěší, dostanete se na ně jak po schodech, tak po pozvolných rampách.

Ty pražské dokonce mají vlastní web, kde je podrobně popsaná jejich historie. Dozvíte se například, že Rašínovo nábřeží, v současné době nejatraktivnější, nejceněnější a společensky nejživější prostor břehů řeky v centrální části Prahy mezi výběžkem vyšehradské skály u Výtoně a Jiráskovým mostem u Žofína, je vlastně ze všech nejstarší. I s náplavkou vzniklo ve dvou etapách: první část od Palackého náměstí k Jiráskovu náměstí byla postavena v letech 1870–1878 souběžně s Palackého mostem, druhá část od Palackého náměstí k Vyšehradu byla dokončena v roce 1905 spolu s vyšehradským tunelem.
 

Smíchovská náplavka a další vltavská nábřeží

Až ve 20. století vzniklo Hořejší nábřeží na smíchovském břehu. Jeho výstavba společně s pobřežní komunikací probíhala v úseku mezi Jiráskovým a Palackého mostem po roce 1903, navazující úsek se širokou náplavkou směrem k železničnímu mostu byl dokončen až ve dvacátých letech 20. století. Předtím se na smíchovském pobřeží nacházely populární říční lázně a také dřevěná divadelní aréna, zbořená až v roce 1938.

Z počátku 20. století pochází také Dvořákovo nábřeží, které se táhne od Rudolfina kolem Čechova mostu až ke Štefánikovu mostu. Bylo postaveno v letech 1900–1904, podobně jako nábřeží mezi Národním divadlem a Jiráskovým náměstím (to je bohužel bez náplavky, zato s propojením na ostrov Žofín). Nejmladší ze všech je Petrské nábřeží mezi Štefánikovým a Hlávkovým mostem, nyní pojmenované podle generála Ludvíka Svobody. Bylo postaveno v letech 1910–1919, velkou část ale poničila výstavba Těšnovského tunelu.
 

Čapadla a kobky



Pro úplnost musíme zmínit ještě čapadla, původně mezery v pobřežních zídkách, později klenuté průchody v nábřežních zdech, u kterých se zachytávaly a rozebíraly připlavené vory. Jedno z čapadel se nachází pod Galerií Hollar na Smetanově nábřeží v samém centru Prahy. Na rozdíl od dlážděných náplavek na něm dokonce rostou stromy, a slouží jako unikátní prostor pro odpočinkové i kulturní aktivity.

Největší novinkou posledních let ale jsou zrekonstruované „kobky“, kulaté prostory v nábřežních zdech, které dřív sloužily jako skladiště. Jejich autorem je architekt Petr Janda a jeho tým ze studia Brainwork a najdete je na Rašínově a Hořejším nábřeží. Útočiště v nich našly kavárny, bary, galerie a komunitní prostory, ale také toalety a dílny. Kobky na Rašínově nábřeží mají na kontě i jedno NEJ: uzavírají je zřejmě největší kulatá otočná okna na světě. V průměru mají pět a půl metru, jsou vyrobená ze sedm centimetrů tlustého plexiskla, otevírají se na čidla a jsou bezbariérová. Otevření i zavření trvá několik vteřin.
 

Vzpomínky na minulost



Ani výstavba náplavek, které tak obdivujeme, se neobešla bez toho, že by jiná místa nezanikla. Navždy tak například zmizelo staré Podskalí, svérázná osada pražských plavců a vorařů. Jejich každodenní život, svázaný s řekou Vltavou, připomíná jediná dochovaná stavba, bývalá podskalská celnice na Výtoni. Pečuje o ni Muzeum města Prahy a život starého Podskalí připomíná stálá expozice.

Co naopak přežilo jsou dvě limnigrafické stanice: jedna je umístěna naproti Anežskému klášteru, druhá na Výtoni u železničního mostu. Secesní stavbičky s měděnou kupolí neměří jenom čas, ale odečítají a zaznamenávají výšky hladiny Vltavy.
 

Inspirace Paříží

30 pražských kuriozit, které musíte v hlavním městě rozhodně vidět!

30 pražských kuriozit, které musíte v hlavním městě rozhodně vidět!

V Praze se nachází mnoho zvláštních zákoutí, tajemných míst, turistických rarit a bizarností, které by „pokročilí“ návštěvníci rozhodně neměli vynechat. Vždyť prohlídka centra nemusí být jen maraton za všemi architektonickými památkami a seriózními výstavami. Pojďte si Prahu prohlédnout jinak – s úsměvem a špetkou recese.

Věda a historie není nuda: vše o Vltavě aneb rekordy, plavby, mosty a pražští vodníci

Věda a historie není nuda: vše o Vltavě aneb rekordy, plavby, mosty a pražští vodníci

Na Vltavě v Praze to žije, ať už jste si oblíbili víkendové farmářské trhy na náplavce Rašínova nábřeží, ostrovy a přívozy, jezdíte po nábřeží na kolech, kolečkových bruslích anebo podél řeky chodíte na procházky. Na portálu Kudy z nudy se ale o Vltavě dozvíte mnohem víc.

Farmářské trhy na Náplavce 2025

29. 3.
Farmářské trhy na Náplavce 2025

Oblíbené farmářské trhy se na Náplavce konají každou sobotu od 8 do 14 hodin. Z 28 prodejců na prvním trhu na náplavce se trh postupně rozrostl na pravidelných 90 až 100 stánků. Pravděpodobně největší farmářský trh v ČR!

Dok 16 – sousedská dílna Městské knihovny v Praze v kobce na náplavce Zážitky

Dok 16 – sousedská dílna Městské knihovny v Praze v kobce na náplavce

Městská knihovna v Praze otevřela v jedné z kobek na smíchovské náplavce sousedskou řemeslnou dílnu. Knihy si zde nepůjčíte, zato vám nabídnou nářadí i prostory pro vlastní drobné kutilské nápady. Také se zde pořádají různé workshopy, komunitní setkání i kurzy.

Smíchovská náplavka Památky

Smíchovská náplavka

Smíchovská náplavka je místo na levém břehu Vltavy, které je dějištěm nejrůznějších společenských nebo sportovních akcí. Nachází se nedaleko ulice Hořejší nábřeží, mezi Železničním a Palackého mostem. Po celý rok zde probíhají společenské a sportovní události.

Výtoňská náplavka na Rašínově nábřeží Památky

Výtoňská náplavka na Rašínově nábřeží

Rašínovo nábřeží je v současné době nejatraktivnější, nejceněnější a společensky nejživější prostor u řeky Vltavy. Nachází se v úseku mezi výběžkem vyšehradské skály u Výtoně a Jiráskovým mostem u Žofína. Je zde krásný prostor na procházky, jízdu na kole konají se zde velmi oblíbené Farmářské trhy.

Kayak Beach Bar – sauna a vířivka s výhledem na Pražský hrad Lázně a wellness

Kayak Beach Bar – sauna a vířivka s výhledem na Pražský hrad

Zažijte jedinečnou atmosféru ve vířivce pod širým nebem a v sauně s výhledem na Pražský hrad a Vyšehrad. Na plovoucím pontonu Kayak Beach Bar si užijete romantický večer i netradiční akci s přáteli. Jedinečný zážitek v centru Prahy!

Pražské náplavky – bývalé kobky nově jako multifunkční prostory Kultura

Pražské náplavky – bývalé kobky nově jako multifunkční prostory

Na pražských náplavkách Rašínova a Hořejšího nábřeží se nacházejí zrekonstruované „kobky“, kulaté prostory dříve sloužící pro uskladnění materiálu dováženého loděmi. Dnes v nich jsou kavárny, kulturní prostory, ale také wc.

Přívoz Vyšehrad: Smíchov – Podskalí Zážitky

Přívoz Vyšehrad: Smíchov – Podskalí

Nevíte kam v Praze na výlet? Přijďte se svézt pražským přívozem Vyšehrad a objevte kouzlo pražských náplavek! Přívoz není zahrnut do PID, za jízdu se platí 20 Kč.

Další aktuality

Národní galerie Praha zahajuje Openingem 2025 novou sezónu

Ve čtvrtek 27. března 2025 spustí Národní galerie Praha novou sezónu! Jarní Opening 2025, který se uskuteční od 19:00 do 22:00 hodin ve Veletržním paláci. Jarní Opening pro širokou veřejnost zahájí dvě mimořádné výstavy a grafický kabinet. Vstup je volný a v rámci openingu bude volný vstup i do expozic v rámci Veletržního paláce.
24. březen 2025 14:00
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (29.3. – 30.3.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Slavnostní zahájení sezony 2025 v Zoo Praha, Noc divadel 2025, Noc divadel v Praze 2025, Zahájení sezony parku Mirakulum v Milovicích 2025, Street food Kostelec nad Černými Lesy. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
24. březen 2025 7:00
Zážitky, Praha

Na Vltavě v Praze opět fungují všechny přívozy

Od 22. 3. 2025 je opět možné využít v Praze všechny sezonní přívozy. Oblíbené lodní spoje jsou začleněny do systému Pražské integrované dopravy, takže cestujícím stačí jízdenka na MHD. Od 22. března se k celoročním přívozům P1 a P2 připojily i ostatní sezonní přívozy, které budou v provozu do 28. října 2025. Letos opět popluje sezonní přívoz P4 Dostihová – Belárie, který se v předchozích letech osvědčil. V souvislosti s omezeními na cyklotrasách v oblasti budovaného Dvoreckého mostu jsou přívozy P3 a P4 pro cyklisty vítanou alternativou za komplikovaně průjezdné úseky. Z přívozu P3 také můžete sledovat stavbu Dvoreckého mostu, který přívoz na podzim 2025 plně nahradí. Přívoz P2 zase nabízí výhodnou alternativu spojení do zoo, konkrétně ke „gorilímu“ vstupu Sklenářka. Tento přívoz navíc pluje každou čtvrthodinu.
23. březen 2025 9:00
Zážitky, Praha

V Podskalské celnici na Výtoni si prohlédnete vory, parníky a život na Vltavě

Expozice v Podskalské celnici na Výtoni, unikátní budově z 16. století, nabízí možnost seznámit se s původním účelem stavby, totiž vybírání cla z dřeva připlaveného do Prahy. Clo se vybíralo v naturální formě, tj. z vorů se „vytínala“ část klád, odtud místní název Výtoň. Později bylo převedeno na peněžní podobu a poplatek náležel Novému Městu pražskému, což dodnes připomíná i štukový novoměstský znak nad vchodem do celnice. Expozice vás vtáhne do života na Vltavě i do zaniklé pražské čtvrti Podskalí.
22. březen 2025 9:00
Kultura, Praha

Užijte pražský Den Vltavy: otevře lodní sezónu na řece Vltavě

Zdá se, že zima dává letos nejen Praze definitivní sbohem, a tak nastává čas, užívat si konečně toužebně očekávané paprsky jarního sluníčka. Když se k tomu přidají i neobvyklé zážitky, je zaručen prima den, na který budete dlouho vzpomínat. Přesně takový můžete zažít v sobotu 22. března 2025, kdy pro vás Vševltavský spolek chystá velmi oblíbený Den Vltavy! Již tradičně půjde o symbolické otevření lodní sezóny na řece Vltavě.
20. březen 2025 16:00
Příroda, Praha

Žižkovská noc 2025 se blíží

Čtrnáctý ročník multižánrového festivalu Žižkovská Noc nabídne ve dnech 21. až 22. března 2025 na dvacet scén v klubech, divadlech, kavárnách, hospodách i galeriích. Po dva dny a tři noci vystoupí více než 200 interpretů z celého světa. Žižkovská noc tradičně proměňuje celý Žižkov v živý organismus, ve kterém proudí tisíce lidí a vydávají se prozkoumávat nové i známé kapely napříč všemi žánry, koncerty od punku přes metal po pop, divadelní představení zpoza (českých) hranic, autorská čtení a standupy.
20. březen 2025 15:00
Kultura, Praha

Do Podolí, do vodárny! aneb Den otevřených dveří Muzea pražského vodárenství

V rámci oslav Světového dne vody připravily Pražské vodovody a kanalizace Den otevřených dveří v Muzeu pražského vodárenství. Zájemci jej mohou navštívit v sobotu a neděli 22. a 23. 3. 2025 od 10:00 do 17:00 hodin. Hlavním smyslem je připomenout lidstvu význam vody a nutnost ochrany vodních zdrojů. Návštěvníci mohou obdivovat velmi cenné sbírky různých druhů vodovodního potrubí, uzavíracích elementů, unikátní sbírku vodoměrů a další historické přístroje a nástroje.
20. březen 2025 14:00
Zážitky, Praha

Kde si užít spa a wellness v Praze? Vyberte si z tipů pro odpočinek a relaxaci

Chcete zažít pravé wellness v Praze? Vyberte si z řady aktivit portálu Kudy z nudy. Dopřejte svému tělu hojivé doteky přírodních procedur a nechejte o sebe pečovat profesionály v oboru péče o tělo. Ve spa a wellness centrech si můžete vybrat z mnoha regeneračních procesů, které probudí vaše tělo z únavy, či soukromých zážitků s partnerem/partnerkou. Užijte si vířivku, masáž, saunu, kryoterapii i fitness centra.
20. březen 2025 12:24
Lázně a wellness, Praha