Úvod > Aktuality > #světovéČesko a nový život starých náplavek: jak ožívají místa podél řek
Zážitky

#světovéČesko a nový život starých náplavek: jak ožívají místa podél řek

  • Vydáno23. září 2021
Farmářské a bleší trhy, festivaly plné dobrého jídla a pití, kavárny, cyklostezky, promenády, lavičky svádějící k odpočinku, krásné výhledy a skvělá atmosféra: náplavky si získaly takovou popularitu, že je zahraniční cestovatelské weby zařazují mezi nejlepší tipy pro návštěvu Prahy. O slovo se ale pomalu začínají hlásit i nábřeží v jiných městech.
Dvě skvělá místa pro procházky, odpočinek i setkání s přáteli: náplavky Vltavy v Praze a náplavky Seiny v Paříži
Praha
Paříž
Pro města podél řek jsou nábřeží a náplavky skutečný poklad. Skvěle se tu prochází, debatuje, odpočívá i lelkuje, randí, posedává, nakupuje, tančí i projíždí na lodičkách a šlapadlech. Zkrátka z náplavek se stal fenomén, který vyhledávají místní i turisté.
 

Náplavka na Rašínově nábřežíKdysi byla Vltava pro Prahu nejenom zdrojem pitné vody (a současně odpadní stokou), ale také klíčovou dopravní tepnou a využívanou silou.  Její břehy lemovaly mlýny a skladiště, vše se ale změnilo během 19. století: řeku sevřely vysoké zdi, na nábřeží vyrostly honosné domy a zrodily se náplavky. Dnes jsou neodmyslitelnou součástí městských nábřeží: protože sloužily pro přistávání a kotvení lodí a zajišťovaly pohodlný přístup k řece pro vozy i pro pěší, dostanete se na ně jak po schodech, tak po pozvolných rampách.

Ty pražské dokonce mají vlastní web, kde je podrobně popsaná jejich historie. Dozvíte se například, že Rašínovo nábřeží, v současné době nejatraktivnější, nejceněnější a společensky nejživější prostor břehů řeky v centrální části Prahy mezi výběžkem vyšehradské skály u Výtoně a Jiráskovým mostem u Žofína, je vlastně ze všech nejstarší. I s náplavkou vzniklo ve dvou etapách: první část od Palackého náměstí k Jiráskovu náměstí byla postavena v letech 1870–1878 souběžně s Palackého mostem, druhá část od Palackého náměstí k Vyšehradu byla dokončena v roce 1905 spolu s vyšehradským tunelem.
 

Smíchovská náplavka a další vltavská nábřeží

Až ve 20. století vzniklo Hořejší nábřeží na smíchovském břehu. Jeho výstavba společně s pobřežní komunikací probíhala v úseku mezi Jiráskovým a Palackého mostem po roce 1903, navazující úsek se širokou náplavkou směrem k železničnímu mostu byl dokončen až ve dvacátých letech 20. století. Předtím se na smíchovském pobřeží nacházely populární říční lázně a také dřevěná divadelní aréna, zbořená až v roce 1938.

Z počátku 20. století pochází také Dvořákovo nábřeží, které se táhne od Rudolfina kolem Čechova mostu až ke Štefánikovu mostu. Bylo postaveno v letech 1900–1904, podobně jako nábřeží mezi Národním divadlem a Jiráskovým náměstím (to je bohužel bez náplavky, zato s propojením na ostrov Žofín). Nejmladší ze všech je Petrské nábřeží mezi Štefánikovým a Hlávkovým mostem, nyní pojmenované podle generála Ludvíka Svobody. Bylo postaveno v letech 1910–1919, velkou část ale poničila výstavba Těšnovského tunelu.
 

Čapadla a kobkyPro úplnost musíme zmínit ještě čapadla, původně mezery v pobřežních zídkách, později klenuté průchody v nábřežních zdech, u kterých se zachytávaly a rozebíraly připlavené vory. Jedno z čapadel se nachází pod Galerií Hollar na Smetanově nábřeží v samém centru Prahy. Na rozdíl od dlážděných náplavek na něm dokonce rostou stromy, a slouží jako unikátní prostor pro odpočinkové i kulturní aktivity.

Největší novinkou posledních let ale jsou zrekonstruované „kobky“, kulaté prostory v nábřežních zdech, které dřív sloužily jako skladiště. Jejich autorem je architekt Petr Janda a jeho tým ze studia Brainwork a najdete je na Rašínově a Hořejším nábřeží. Útočiště v nich našly kavárny, bary, galerie a komunitní prostory, ale také toalety a dílny. Kobky na Rašínově nábřeží mají na kontě i jedno NEJ: uzavírají je zřejmě největší kulatá otočná okna na světě. V průměru mají pět a půl metru, jsou vyrobená ze sedm centimetrů tlustého plexiskla, otevírají se na čidla a jsou bezbariérová. Otevření i zavření trvá několik vteřin.
 

Vzpomínky na minulostAni výstavba náplavek, které tak obdivujeme, se neobešla bez toho, že by jiná místa nezanikla. Navždy tak například zmizelo staré Podskalí, svérázná osada pražských plavců a vorařů. Jejich každodenní život, svázaný s řekou Vltavou, připomíná jediná dochovaná stavba, bývalá podskalská celnice na Výtoni. Pečuje o ni Muzeum města Prahy a život starého Podskalí připomíná stálá expozice.

Co naopak přežilo jsou dvě limnigrafické stanice: jedna je umístěna naproti Anežskému klášteru, druhá na Výtoni u železničního mostu. Secesní stavbičky s měděnou kupolí neměří jenom čas, ale odečítají a zaznamenávají výšky hladiny Vltavy.
 

Inspirace Paříží

30 pražských kuriozit, které musíte v hlavním městě rozhodně vidět!

30 pražských kuriozit, které musíte v hlavním městě rozhodně vidět!

V Praze se nachází mnoho zvláštních zákoutí, tajemných míst, turistických rarit a bizarností, které by „pokročilí“ návštěvníci rozhodně neměli vynechat. Vždyť prohlídka centra nemusí být jen maraton za všemi architektonickými památkami a seriózními výstavami. Pojďte si Prahu prohlédnout jinak – s úsměvem a špetkou recese.

Co nevíte o Vltavě aneb rekordy, plavby, mosty a pražští vodníci

Co nevíte o Vltavě aneb rekordy, plavby, mosty a pražští vodníci

Na Vltavě v Praze to žije, ať už jste si oblíbili víkendové farmářské trhy na náplavce Rašínova nábřeží, ostrovy a přívozy, jezdíte po nábřeží na kolech, kolečkových bruslích anebo podél řeky chodíte na procházky. Na portálu Kudy z nudy se ale o Vltavě dozvíte mnohem víc.

Farmářské trhy na Náplavce 2023

10.6.
Farmářské trhy na Náplavce 2023

Oblíbené farmářské trhy se na Náplavce konají každou sobotu od 8 do 14 hodin. Z 28 prodejců na prvním trhu na náplavce se trh postupně rozrostl na pravidelných 90 až 100 stánků.

Dok 16 – sousedská dílna Městské knihovny v Praze v kobce na náplavce

Dok 16 – sousedská dílna Městské knihovny v Praze v kobce na náplavce

Městská knihovna v Praze otevřela v jedné z kobek na smíchovské náplavce sousedskou řemeslnou dílnu. Knihy si zde nepůjčíte, zato vám nabídnou nářadí i prostory pro vlastní drobné kutilské nápady. Také se zde pořádají různé workshopy, komunitní setkání i kurzy.

Smíchovská náplavka

Smíchovská náplavka

Smíchovská náplavka je místo na levém břehu Vltavy, které je dějištěm nejrůznějších společenských nebo sportovních akcí. Nachází se nedaleko ulice Hořejší nábřeží, mezi Železničním a Palackého mostem. Po celý rok zde probíhají společenské a sportovní události.

Výtoňská náplavka na Rašínově nábřeží

Výtoňská náplavka na Rašínově nábřeží

Rašínovo nábřeží je v současné době nejatraktivnější, nejceněnější a společensky nejživější prostor u řeky Vltavy. Nachází se v úseku mezi výběžkem vyšehradské skály u Výtoně a Jiráskovým mostem u Žofína. Je zde krásný prostor na procházky, jízdu na kole konají se zde velmi oblíbené Farmářské trhy.

Kayak Beach Bar – sauna a vířivka s výhledem na Pražský hrad

Kayak Beach Bar – sauna a vířivka s výhledem na Pražský hrad

Zažijte jedinečnou atmosféru ve vířivce pod širým nebem a v sauně s výhledem na Pražský hrad a Vyšehrad. Na plovoucím pontonu Kayak Beach Bar si užijete romantický večer i netradiční akci s přáteli. Jedinečný zážitek v centru Prahy!

Kobky na pražských náplavkách

Kobky na pražských náplavkách

Na pražských náplavkách Rašínova a Hořejšího nábřeží se nacházejí zrekonstruované „kobky“, kulaté prostory dříve sloužící pro uskladnění materiálu dováženého loděmi. Dnes v nich jsou kavárny, kulturní prostory, ale také wc.

Přívoz Vyšehrad: Smíchov – Podskalí

Přívoz Vyšehrad: Smíchov – Podskalí

Nevíte kam v Praze na výlet? Přijďte se svézt pražským přívozem Vyšehrad a objevte kouzlo pražských náplavek! Přívoz není zahrnut do PID, za jízdu se platí 20 Kč.

Další aktuality

Víkend otevřených zahrad v Praze odhalí krásná i tajemná zákoutí

O víkendu 10. – 11. června nás opět uvítají běžně nepřístupné zahrady, ty známé i oblíbené budeme mít možnost poznat jiným způsobem. Díky komentovaným prohlídkám se můžeme seznámit s různými přístupy péče o zeleň, se zahradním uměním i zahradní architekturou. V Praze poznáme mnohá neobjevená zákoutí s jejich tajemstvím a příběhy. Otevřeny budou zahrady historické, moderní, přírodní, komunitní i soukromé. Vstupné je na každé zahradě, často je ale vstup volný.
Praha | Příroda

Gorily v Rezervaci Dja si užívají venkovní výběh

Koncem května se pro skupinu goril v Rezervaci Dja po zimní pauze opět otevřel venkovní výběh. Samec Kisumu a dcera slavné pražské gorily Moji Duni, u které byla na jaře potvrzena březost, se do venkovní části expozice podívali vůbec poprvé. Z veselého gorilího dovádění se mohou nyní těšit i návštěvníci Zoo Praha.
Praha | Příroda

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním o víkendu 10. a 11. června 2023.
Praha | Zážitky

Oslavte Světový den jízdních kol výletem po příjemných cyklotrasách

3. červnový den patří všem milovníkům jízdy na kole. Od roku 2018 je totiž vyhlášen jako Světový den jízdního kola. Hlavní myšlenkou tohoto dne je oslava kola a cyklistiky jako oblíbeného sportu i dopravního prostředku. Oslavte Světový den jízdních kol i vy, třeba příjemnou jízdou po pěkných cyklotrasách anebo návštěvou některého z muzeí s expozicí velocipédů, bicyklů i motorových kol.
Praha | Letní sporty

Festival Žižkovské pivobraní zve na pivo od 33 minipivovarů

Velkou pivní slavnost zažívá v těchto dnech pražský park Parukářka. Od 2. do 3. června 2023 se zde totiž koná jubilejní desátý ročník pivního festivalu Žižkovského pivobraní, na němž návštěvníci mohou ochutnat produkci celkem 33 minipivovarů. Vedle toho vystoupí řada kapel a součástí programu bude i mistrovství Žižkova v otáčení pivních tácků. Vstup na festival je tradičně zdarma.
Praha | Gurmánská turistika

Soutěž Nejkrásnější české knihy roku vyhlásila vítěze

Soutěž o Nejkrásnější české knihy roku, kterou pořádá Ministerstvo kultury ČR a Památník národního písemnictví, již zná své vítěze! Publikace nominované v osmi kategoriích vybrala technická a výtvarná komise složená z výtvarníků, grafických designérů, teoretiků umění a polygrafů z celkového počtu 60 nominovaných titulů.
Praha | Kultura

Retro muzeum Praha láká na expozici džínů z 80. let

Kdo by aspoň jedny nechtěl třeba za maturitu? Škemrali o ně mladí a rodiče je museli shánět „pod rukou“. Řeč je o džínách, texaskách či riflích. Módní fenomén na který se za minulého režimu stály fronty jak na banány, je u nás navždy spojený s bony, veksláky a Tuzexem. Dobovou expozici unikátních originálních kousků džínů z 80. let otevřelo na konci května 2023 Retro muzeum Praha ve 4. patře Obchodního domu Kotva. Zájemcům ukáže až 30 džínových módních kousků jako kalhoty, sukně, bundy, laclové kalhoty tehdejších i světových značek. Zcela nová část o džínové kultuře se otevřela k ročnímu výročí muzea, do kterého zatím zavítalo 55 000 návštěvníků.
Praha | Kultura

Kalendář 2023: výstavy bonsají – kdy, kam a na jak dlouho?

Pěstitelé bonsají tvrdí, že v miniaturní verzi se dá vypěstovat téměř jakýkoliv strom. Jak se jim to daří, uvidíte na výstavách bonsají. V našem kalendáři najdete akce všech velikostí, od velkých přehlídek v Praze či Kroměříži přes zámecké výstavy až po menší setkání.
Praha | Příroda