!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum východních Čech v Hradci Králové
Muzeum východních Čech v Hradci Králové
"> "> "> Foto: Muzeum východních Cech - Kotera, autor: Ladislav Renner "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Kultura

Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Muzeum východních Čech v Hradci Králové sídlí na Eliščině nábřeží v monumentální budově postavené podle návrhu architekta Jana Kotěry v letech 1909-1912 a prohlášené v roce 1995 národní kulturní památkou. V roce 2019 se otevřelo po náročné rekonstrukci.
Muzeum bylo v Hradci Králové založeno v roce 1880. Přímým podnětem k jeho zřízení se stala zdejší výstava starožitností a památností konaná v létě roku 1879. Mnoho předmětů vystavených při této příležitosti město postupně zakoupilo do sbírek nově budovaného muzea. Jeho součástí se staly také cenné městské památky uchovávané dosud na radnici – tzv. Eliščin pás a gotické lžičky, ciborium, nástroje z královéhradecké mučírny a sbírka vzácných hudebních rukopisů bývalých královéhradeckých literátských kúrů. Dnes muzeum shromažďuje a spravuje bohaté přírodovědecké soubory i rozsáhlé archeologické, uměleckoprůmyslové, etnografické, numismatické a historické sbírky od pravěku až po současnost.
 
V lednu 2021 byla zahájena stavba stálé expozice dějin města Hradce Králové, která obsadí celkem čtyři sály ve dvou patrech muzejní budovy. Návštěvník se v první části expozice nazvané Cesta k městu českých královen, zaměřené na období 13. – 16. století, dozví o významu Hradce Králové jako jednoho z nejstarších právních měst a pozná také urbanistickou výstavbu města. Druhá část expozice nazvaná Cesta k pevnosti přiblíží život královéhradeckých obyvatel v období bastionové vojenské pevnosti až do války z roku 1866, která představuje pomyslnou tečku za pevnostním obdobím. Třetí část expozice s názvem K Salonu republiky přiblíží ve dvou sálech moderní epochu v dějinách města, a to od obnovy dynamického rozvoje Hradce v posledních desetiletích 19. století do poloviny 40. let 20. století, kdy město dosáhlo dnešních kontur. Klíčovou roli bude hrát městská architektura zejména meziválečného období. Expozice bude ve všech částech významně doplněna multimediálním obsahem a postupně k ní bude vznikat i dětská digitální interaktivní verze. První návštěvníci by si expozici mohli prohlédnout v říjnu roku 2021.

Kromě expozic a výstav muzeum pořádá i další kulturní a společenské akce. Muzeum východních Čech je otevřeno denně mimo pondělí. Součástí Muzea východních Čech je Muzeum války 1866.

Historická budova muzea byla postavena v letech 1909-1912 podle plánů význačného českého architekta Jana Kotěry (1871-1923), který navrhl také všechny její interiéry včetně nábytku a dalšího vybavení. Na výzdobě budovy se podíleli i další čeští umělci – sochař Vojtěch Sucharda, malíři Jan Preisler, František Kysela nebo Josef Novák. Budova je jedinou Národní kulturní památkou ve městě. Bronzová socha chlapce, kterou drží alegorické ztvárnění Průmyslu na fasádě (druhá představuje Historii), symbolizuje město Hradec Králové.
 

Co přinesla rekonstrukce muzea

Od roku 2017 probíhala v budově rekonstrukce, která ji navrátila do původní podoby z roku 1912, kterou ji vnukl architekt Jan Kotěra. Pokud půjde vše podle plánu, měla by se tu první expozice otevřít ještě v letošním roce na podzim – prvním návštěvníkům se obnovené interiéry otevřely na Den státnosti 2019.

Při rekonstrukci stavbaři opravili nebo vyměnili původní okna, vitráže a obložení. Budova má novou fasádu, která barevně odpovídá původní, restaurátoři odborně ošetřili sádrové a štukové omítky. Před muzeem odborníci zrestaurovali kašnu, rampy, schodiště a obnovili dvě sedmimetrové sochy v průčelí budovy.

Novinkou je návštěvnický okruh vedoucí na střešní terasu s vyhlídkou na město.

Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2013 – II. místo v kategorii Muzejní výstava roku za výstavu „Kotěra. Po stopách moderny…“;
2009 – II. místo v kategorii Muzejní výstava roku za stálou expozici „Královské město nad soutokem“;
2006 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní výstava roku za výstavu „Chladná krása plátové zbroje“; 
2002 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní publikace roku za publikaci „Fotoalbum města Hradce Králové 1918-1945“
2002 – III. místo v kategorii Muzejní výstava roku za výstavu „Jan Kotěra 1871–1923, zakladatel moderní české architektury“.
Zobrazit více
Hradecký turistický vláček

Hradecký turistický vláček

Hradec Králové, Královéhradecko
Plavecký bazén Hradec Králové

Plavecký bazén Hradec Králové

Hradec Králové, Královéhradecko
Základní kurz fotografování v Hradci Králové

Základní kurz fotografování v Hradci Králové

Hradec Králové, Královéhradecko
Historická budova Adalbertinum v Hradci Králové

Historická budova Adalbertinum v Hradci Králové

Hradec Králové, Královéhradecko

Ubytování a restaurace v okolí

Kavárna Muzeum Hradec Králové

Kavárna Muzeum Hradec Králové

Hradec Králové, Královéhradecko
Kavárna pod Eliškou

Kavárna pod Eliškou

Hradec Králové, Královéhradecko
Restaurace Jachta Puor v Hradci Králové

Restaurace Jachta Puor v Hradci Králové

Hradec Králové, Královéhradecko