Úvod > Aktuality > #světovéČesko a cena EU za současnou architekturu: od vily Tugendhat k pavilonu Barcelona
Památky

#světovéČesko a cena EU za současnou architekturu: od vily Tugendhat k pavilonu Barcelona

  • Vydáno17. února 2021
Sídlo sklářů v Novém Boru, originální kulaté kobky na pražských náplavkách, vinařství, radnice, muzeum anebo mateřská školka: to je jen výběr staveb, které zastupují Českou republiku v novém ročníku prestižní soutěže Mies van der Rohe Award. Pojďte se blíž seznámit nejen s nimi, ale i s favority a vítězi předchozích kol. Stranou samozřejmě nenecháme ani slavnou vilu Tugendhat, autentickou stopu architekta Ludwiga Miese van der Rohe a jedinou tuzemskou moderní stavbu, zapsanou v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Vila Tugendhat a pavilon Barcelona

Dvě stavby, které veřejnost srovnávala už v době jejich vzniku a i dnes obě stojí za bližší prozkoumání: vila Tugendhat v Brně a výstavní pavilon v Barceloně.
Vila Tugendhat
Pavilon Barcelona
Soutěž o Cenu Evropské unie za současnou architekturu – Cenu Mies van der Rohe pořádá od roku 2001 Evropská komise ve spolupráci s barcelonskou nadací Fundació Mies van der Rohe. Cena se udílí jednou za dva roky a porotci v ní oceňují nejlepší projekty napříč evropskými zeměmi. Kdyby byl rok jako kterýkoliv jiný, nejprestižnější architektonická přehlídka starého kontinentu by už zveřejnila užší výběr finalistů. Jenže aktuální ročník bude probíhat jinak: nejenže do něj byly zařazeny stavby z Arménie, Moldavska a Tuniska, ale ani počet 449 děl z 41 zemí není konečný. Protože výstavbu i posuzování komplikují koronavirová opatření, organizátoři prodloužili termíny. Novou podmínkou je, aby stavby byly dokončeny mezi říjnem 2018 a dubnem 2021, letos v září pak komise zveřejní další nominované projekty. Výsledky budeme znát až na jaře 2022.
 

Česká jedenáctka

Prestižní ocenění Mies van der Rohe Award může získat jedenáct staveb, které v posledních letech vznikly na území České republiky. S některými jste se na portálu Kudy z nudy už potkali: namátkou jde o skleněný dům a sídlo sklářské společnosti LasvitNovém Boru, oceněné Hlavní cenou České ceny za architekturu 2020, Památník Jana Palacha ve Všetatech, nové sídlo Vinařství Lahofer u Znojma či revitalizované pražské náplavky.

Protože organizátoři prestižní evropské přehlídky dobře ví, že budovy a infrastruktury jsou odpovědné minimálně za 40 procent veškeré emise skleníkových plynů, v aktuálním ročníku hrají prim především projekty, kde jde ruku v ruce design s udržitelností. Miesova cena Evropské unie proto dává zelenou především rekonstrukcím, adaptacím i transformacím stávajících budov. Ty v české jedenáctce zastupuje například nová radnice Prahy 7, která vznikla rekonstrukcí starší administrativní budovy, anebo bývalý pivovar a technická stavba v centru Znojma, kterou architekti Chybík+Krištof proměnili na vinný bar Enotéka. Svou historii má i prvorepubliková vilka, proměněná v „rodinný dům v ocelovém korzetu“, naopak z novostaveb stojí za zmínku i vidění mateřská škola v liberecké čtvrti Vratislavice nad Nisou. Trochu připomíná novoborský Lasvit: architekti Petr Stolín a Alena Mičeková použili podobně jako u svého staršího projektu Zen-Houses (oceněný Českou cenou za architekturu v prvním ročníku soutěže) lehkou fasádu ze sklolaminátu.
 

Vila Tugendhat a pavilon Barcelona

Když se spojí neomezený rozpočet, architekt se světovým renomé a svatební dar pro dceru bohatého průmyslníka, vznikne vila Tugendhat: stavba podle projektu architekta Ludwiga Miese van der Rohe (1886–1969) dokončená v roce 1930 stála pět milionů korun, za což se v té době daly pořídit desítky rodinných domků. I když právě teď jsou prohlídky jediné moderní památky UNESCO v České republice zastavené, můžete si je rezervovat a začít se těšit. Návštěva brněnské funkcionalistické stavby, která patří k základním dílům světové architektury a své době posunula měřítka moderního bydlení, je skutečným zážitkem.

Když je řeč o vile Tugendhat, slavném architektovi a Ceně Mies van der Rohe, je na čase seznámit se stavbou, s níž už v době vzniku vilu srovnávali: o německém pavilonu, který Mies van der Rohe navrhl pro světovou výstavu v Barceloně. Obě stavby vznikaly v Miesově kanceláři současně, spojovaly je klíčové formální znaky i nová koncepce architektonického prostoru. Jenže zatímco vila zůstala, pavilon v Barceloně byl po skončení výstavy rozebrán. Jak ale postupně během 20. století rostl Miesův mezinárodní věhlas, i barcelonští radní si uvědomili, že by pavilon mohl být velkým turistickým lákadlem, a tak v osmdesátých letech vznikla jeho replika. Příbuzenství s vilou Tugendhat je nezpochybnitelné, od tvaru chromových sloupů přes kombinace skla, onyxu, travertinu a různých druhů mramoru až po Miesem navrženou ikonu moderního nábytku, křeslo Barcelona. Je celkem symbolické, že právě v Miesově pavilonu Barcelona se Ceny Evropské unie za současnou architekturu předávají.
 

Známí i neznámí uchazeči z ročníku 2019

Cena Evropské unie za současnou architekturu byla poprvé udělena v roce 1987 a zatím nikdy nebyla oceněna žádná česká stavba. Vy ale určitě některé tuzemské uchazeče znáte: do minulého ročníku se jich zařadilo dvanáct, namátkou Centrum současného umění DOX v Praze, Kinonekino v Plané, horní stanice lanové dráhy na Pustevnách, moderní kostel sv. Václava v Sazovicích, Letenská vodárenská věž, penzion Štajnhaus v Mikulově nebo multifunkční Kotelna v Libčicích nad Vltavou, v Praze pak vyhlídková věž Doubravka na Černém Mostě a polyfunkční dům Drn na Národní. Mezinárodní porota složená z architektů, novinářů a teoretiků ale všechny překvapila: laureátem ceny za rok 2017 se stala renovace obrovského, čtyři sta metrů dlouhého paneláku v Amsterdamu od týmu lokálních architektů. Vůbec poprvé v historii cen Mies van der Rohe došlo k ocenění nikoli novostavby, ale starší budovy. Bude tento trend pokračovat? Nezbývá než si počkat na další rok.
Poznejte příběh vily Tugendhat a dalších brněnských vil

Poznejte příběh vily Tugendhat a dalších brněnských vil

Ikona světové architektury, památka UNESCO a vůbec první moderní vila v České republice, do níž mohla nahlédnout veřejnost – to všechno je brněnská vila Tugendhat. V jejích interiérech se ale skrývá také příběh rodiny Tugendhatovy, architekta Ludwiga Miese van der Rohe a naplnění snu o svobodě. Znáte však i další brněnské vily, například rodiny Stiassni či Löw-Beerů? A víte, kde bydlel v Brně Dušan Jurkovič? Pojďte s námi na výlet a žádná otázka nezůstane nezodpovězená!

Vila Tugendhat v Brně

Vila Tugendhat v Brně

Architektonická čistota, prolínání prostor – interiéru i exteriéru, nadčasové technické vybavení, ušlechtilé a exotické materiály, a především vysoká míra zachovalosti – to jsou hlavní atributy, díky nimž byla vila Tugendhat v roce 2001 zapsaná na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Brněnská kolonie Nový dům

Brněnská kolonie Nový dům

V roce 1928 se na brněnském výstavišti konala velmi úspěšná Výstava soudobé kultury. Její součástí byl i unikátní projekt Nový dům stavitelů Čeňka Rullera a Františka Uherky, kteří vyzvali několik předních architektů, aby předvedli ukázky moderního bydlení pro střední třídu.

Další aktuality

Slavnosti moravského uzeného provoní hrad Veveří

Gastronomická akce Slavnosti moravského uzeného a vína, která je největší oslavou moravského uzeného na světě, se opět uskuteční v areálu brněnského hradu Veveří. Bude jí patřit poslední únorový víkend od 24. a 25. února 2024. Milovníky masa čeká jako již tradičně pravé moravské uzené, zabijačkové pochoutky, doprovodný program pro celou rodinu, ale i nabídka moravských vín nebo uzenářské workshopy.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Věda a historie není nuda: po stopách starých Římanů Českem

Chcete se projít po cestách, kudy chodili Římané, objevovat staré vojenské tábory a vrátit se zpět o dva tisíce let? Zblízka poznat život římských legionářů, ochutnat římskou kuchyni a vyzkoušet si vojenskou zbroj? Pak se vypravte s Kudy z nudy po stopách starých Římanů. Památky na jejich pobyt objevíte i tam, kde byste je nečekali!
Jihomoravský kraj | Památky

Vinaři se utkají o titul mistra ČR v řezu révy vinné

Už tento pátek 23. února 2023 se v areálu Vinařství Vladimír Tetur ve Velkých Bílovicích uskuteční již 19. ročník soutěže v řezu révy vinné. V soutěži o hlavní trofej "zlaté nůžky" a řadu dalších praktických cen se utkají ženy a muži. Během dne bude připravený pro přítomné vinaře i diváky bohatý doprovodný program.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Brno pro mladé: 30 tipů na zábavná místa moravské metropole

V Brně je spousta velmi zajímavých míst, která se těší oblibě u kolemjdoucích. Zejména mladá generace ocení často bizarní turistické cíle, které se dají dobře sdílet na sociálních sítích. Například různé brněnské sochy spatřené ze zvláštních úhlů, získávají zcela jiný rozměr... Kromě památek v Brně objevíte ale také řadu skvělých kaváren, barů a míst, kde se určitě nebudete nudit.
Jihomoravský kraj | Památky

Oslavte Mezinárodní den průvodců zajímavými prohlídkami v Brně

Mezinárodní den průvodců můžete oslavit i vy! Samotní oslavenci totiž ani letos nezahálejí a na víkend 24. a 25. února 2024 připravují řadu zajímavých akcí. Město si zájemci projdou s profesionálními průvodci až na jednu výjimku za symbolické vstupné 30 korun.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Kamélie, královny zimních květin, můžete obdivovat v Rájci na jižní Moravě

Bílé, červené i růžové květy kamélií, jednoduché i plné, připomínající pivoňky nebo čajové růže, rozkvétají každou zimu. Ke konci února nastává ta nejlepší možná chvíle, kdy je můžete obdivovat. Krásné rostliny si prohlédnete do 29. 2. v zámeckém skleníku v Rájci-Jestřebí a od 1. 3. se otevře výstava kamélií v zámeckých interiérech. Kamélie budou k vidění do neděle 10. 2. 2024.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Projděte se vilou Tugendhat virtuálně

Z pohodlí vašeho domova si můžete zcela nerušeně a bez časových omezení projít brněnskou vilu Tugendhat. Muzeum města Brna během loňského roku připravilo zcela novou virtuální prohlídku, která nejen že zachytila současnou podobu vily Tugendhat, ale zároveň poutavou formou propojuje virtuální realitu s textovými, fotografickými a video materiály.
Jihomoravský kraj | Památky

Co letos nezmeškat ve Znojmě? Těšte se na komentované prohlídky, kulturní léto či okurkové slavnosti

Na jaké akce se mohou místní i turisté ve Znojmě těšit v roce 2024? Vedle největšího festivalu vína v České republice Znojemského historického vinobraní, které letos oslaví 40. ročník, je to například divadelní festival Znojmo žije divadlem, dvouměsíční Znojemské kulturní léto, Májové slavnosti, Hudební festival Znojmo, Slavnosti okurek, program Městského divadla Znojmo, ale i další dílčí koncerty a představení v různých koutech města. Ve středu 21. února jsou všichni zájemci zváni na speciální prohlídky města v rámci Mezinárodního dne průvodců.
Jihomoravský kraj | Památky