Úvod > Co chcete dělat? > Motorový železniční vůz Slovenská strela v Kopřivnici
Kultura

Motorový železniční vůz Slovenská strela v Kopřivnici

Legendární vlak, technická národní kulturní památka Slovenská strela, prošel velkou revitalizací! Pokud si chcete tuhle nádheru prohlédnout v depozitáři – který mimochodem vyhrál titul Stavba roku 2021 – nejen zvenčí, ale rádi byste prozkoumali i útroby vlaku, vyrazte na komentovanou prohlídku.
Slovenská strela je unikátní železniční motorový vůz, jediná movitá národní kulturní památka v Moravskoslezském kraji. Legendární vlak má své místo v Muzeu nákladních automobilů Tatra, občas vyjíždí na nostalgické linky.

Motorový vůz vyrobený v kopřivnické Tatře byl uveden do provozu 13. července 1936. Byl nasazený na trati Praha – Bratislava, i proto dostal pojmenování Slovenská strela. Jezdil s jedinou zastávkou v Brně a byl to tehdy nejrychlejší spoj, který jezdil po československých kolejích. Trasu urazil za čtyři hodiny a 50 minut.

Po začátku druhé světové války byla Slovenská strela z provozu odstavena, po válce ještě vůz nějaký čas jezdil hlavně jako ministerský nebo vládní vlak.  V roce 1953 byl z provozu vyřazen a od roku 1960 je jeho místo v Kopřivnici. Zde byl až do roku 2018 vystaven venku před Technickým muzeem Tatra, poté byla zrestauraoavá a nyní bude vystavena v novém Muzeu nákladních automobilů Tatra, kde má svůj speciální depozit.

Navíc je legenda českých železnic znovu pojizdná a má povolení k provozu po železničních tratích. Vyjíždět bude na nostalgické jízdy.
 

Prohlídky Slovenské strely

Vstup do památky je možný pouze s průvodcem na základě rezervace na adrese recepce@tatramuseum.cz nebo telefonicky na čísle +420 556 808 421. Kapacita jedné skupiny je 10 osob a prohlídka trvá 45 minut. Do památky není zajištěn bezbariérový přístup a prohlídka není možná se zvířaty.
Zobrazit více

Provozovatel

Muzeum nákladních automobilů Tatra

Areál Tatry 1450/1
742 21 Kopřivnice
Tel.:
+420 556 808 421
Email:
recepce@tatramuse...
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
slovenska-strela.cz
WWW:
https://www.tatra...
GPS:
49,598480 18,150488
 
 

Vstupné

Cena: 200 Kč

Snížená cena: 140 Kč

Poznámka:Děti do 6 let, ZTP/P, držitelé průkazů ICOM, AMG zdarma.

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Olympia v Kopřivnici

Hotel Olympia v Kopřivnici

Kopřivnice, Moravskoslezský kraj
Minipivovar Polivar Kopřivnice

Minipivovar Polivar Kopřivnice

Kopřivnice, Moravskoslezský kraj
Interhotel Tatra Kopřivnice

Interhotel Tatra Kopřivnice

Kopřivnice, Moravskoslezský kraj