Úvod > Aktuality > Zubačka, úzkorozchodné tratě a malebné lokálky: letní výlety vlaky a vláčky
Zubačka, úzkorozchodné tratě a malebné lokálky: letní výlety vlaky a vláčky
"> "> "> "> ">
Zážitky

Zubačka, úzkorozchodné tratě a malebné lokálky: letní výlety vlaky a vláčky

Vydáno 21. června 2021
Výlet vlakem si samozřejmě můžete naplánovat kdykoliv a kdekoliv, ale zvláštní šťávu vašim plánům dodají zajímavé tratě, parní vlaky a akce, které se často neopakují. Co byste řekli například na projížďku jizerskohorskou Zubačkou, jízdám s důlními vláčky anebo výlet Posázavským Pacifikem?
Spousty zajímavých tratí nabízejí také železniční muzea a na dalších z nich se podařilo zachovat pravidelný provoz. Můžete se tak svézt parními vlaky, které celé léto a každý den jezdí po úzkokolejce z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice, úzkokolejku Třemešná-Osoblaha anebo se vydat na projížďku s Elinkou nebo BobinkouTábora do Bechyně.
 

Poslední červnová sobota na Zubačce

Po naší nejstrmější a jediné ozubnicové železniční trati, která spojuje Jizerské horyKrkonošemi, projel první vlak 30. června 1902. Od té doby trať funguje neustále, i když pravidelný provoz na trati Tanvald – Kořenov – Harrachov je dnes čistě adhezní, tedy bez použití ozubnice. Avšak v letní sezóně tu historické lokomotivy a vagóny potkáte, a to díky Železniční společnosti Tanvald, která provozuje nostalgické jízdy vlaky s unikátní ozubnicovou lokomotivou.

V roce 2021 se můžete těšit na klasicé akce s bohatým doprovodným programem na nádraží v Kořenově. Nejbližší akcí je Za pohádkou na Zubačku, která se koná 17. července. K nejpopulárnějším akcím pak patří Borůvková sobota (letos 21. 8. 2021) a Bramborové ukončení sezóny na Zubačce (25. 9. 2021).
 

Táborská Bobinka a Jindřichohradecká úzkokolejka

ElinkaKe správnému létu v jižních Čechách patří projížďky ElinkouTábora do Bechyně. Vůbec první elektrifikovanou dráhu Rakouska-Uherska vybudoval vynálezce František Křižík, je jen o rok mladší než Zubačka a podobně jako ona patří mezi železniční tratě se stálým provozem, takže se tu můžete svézt vlastně kdykoliv. Nostalgické jízdy s historickým Křižíkovým vlakem Bobinkou se konají každou sobotu, neděli a o státních svátcích na vybraných pravidelných osobních vlacích v období od 13. června do 13. září 2021. Vlaky tažené lokomotivou Elinka budou jezdit pravděpodobně v době prázdnin. Přesný termín ještě nebyl stanoven.

Atraktivním zážitkem je rovněž výlet úzkokolejkou z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice. Během letních prázdnin tu denně jezdí parní vlaky; z Hradce vyjíždějí v 10:39 a vracejí se v 15:18 (odjezd z Nové Bystřice). Na nádraží v Nové Bystřici se zastavte v muzeu úzkokolejné dráhy a jako správní fandové technických památek nezapomeňte ani na Muzeum amerických veteránů; v létě je otevřené denně kromě pondělí.
 

Mladějovská průmyslová dráha anebo vlakem do lesa

MladějovJedenáct kilometrů dlouhá úzkokolejka o rozchodu 600 mm v Mladějově na Moravě vznikla na sklonku první světové války. Až do roku 1991 se po ní dopravovaly lupek, šamot a uhlí, dnes o ni pečuje Průmyslové muzeum Mladějov a jezdí po ní výletní vlaky. Vyjížďku si zpestříte prohlídkou areálu bývalého šamotového závodu, kde je k vidění několik expozic železniční, silniční, zemědělské a stavební techniky. Během léta budou výletní vlaky jezdit podle pravidelného jízdního řádu: v sobotu 26. června; od 3. do 18., 24. – 25. a 31. července; a dále o sobotách 7., 14., 21. a 28. srpna 2021.
 

Parní vlaky do Osoblahy

Také další úzkorozchodná železnice, jediná svého druhu v Českém Slezsku vedoucí z Třemešné ve Slezsku přes Slezské Rudoltice do Osoblahy, si udržela celoroční provoz a vláčky po ní jezdí několikrát denně. Od začátku června až do poloviny září se můžete vydat na výlet parním vlakem; někdy jezdí jen jednou denně, někdy dvakrát.

Vláčky by měly jezdit o hlavních prázdninách, v současnosti se však parní lokomotiva potýká s technickými problémy, proto doporučujeme si jízdy ověřit na stránkách osoblazsko.com.
 

Legendární tratí Posázavského Pacifiku

posázavský pacifikKe klasickým vlakovým výletům patří mnoha generacemi oblíbená trať Posázavím, nejen trampy nazývaná Posázavský Pacifik. Na malebné trati jezdí Posázavský motoráček, který vás sveze každý víkend se zastávkami Praha hl.n. – Praha-Braník – Vrané n. Vltavou – Davle – Luka pod Medníkem – Jílové u Prahy – Týnec nad Sázavou a Čerčany. Na trati jezdí denně také pravidelné vlaky Českých drah.

V okolí tratě se nachází mnoho kulturních památek, včetně několika hradů (Zbořený Kostelec, Český Šternberk) a mnoho turistických cílů (muzeum zlata a trampinguJílovém u Prahy, pivovar Kácov) a tras jak pro pěší turistiku, tak pro výlety na kolech. Nejznámější z nich je Posázavská stezka (z Petrova u Prahy do Kamenného Přívozu).
Jízdy důlním vláčkem Kateřina v rezervaci Soos

1.5.
19.9.
Jízdy důlním vláčkem Kateřina v rezervaci Soos

Národní přírodní rezervace Soos láká návštěvníky k jízdě důlním vláčkem. Svezte se také úzkorozchodnou dráhou Kateřina a kochejte se unikátní přírodními úkazy kolem sebe.

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov-Szklarska Poręba

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov-Szklarska Poręba

Jediná ozubnicová železnice České republiky představuje jedinečnou kulturní a technickou památku. Jizerskohorsko-krkonošská železniční trať je nejstrmější a jediná normálně rozchodná ozubnicová železnice v České republice. Pomocí ozubnice Abtova systému vlak vyšplhá na pouhých 7 km o 235 metrů výše.

Výletní jízdy na mladějovské úzkokolejce

26.6.
28.8.
Výletní jízdy na mladějovské úzkokolejce

Navštivte jedinečnou úzkokolejku o rozchodu pouhých 600 mm! Pravidelné jízdy výletních vlaků vedených historickou parní lokomotivou se konají vybrané soboty v květnu, červnu, každou prázdninovou sobotu a vybrané soboty v září.

Rožnovské parní léto 2021 – parním vláčkem na výlet do Rožnova

3.7.
18.9.
Rožnovské parní léto 2021 – parním vláčkem na výlet do Rožnova

Svezte se s námi parním vlakem z Valašského Meziříčí do Rožnova pod Radhoštěm a užijte si pestrý program letních akcí! Konkrétně 3. července se v Rožnově uskuteční Rožnovské slavnosti.

Hanácké léto na kolejích

3.7.
31.8.
Hanácké léto na kolejích

Podobně jako v loňském roce se také o letošních letních prázdninách můžete s námi každou sobotu o letních prázdninách svézt pravidelnými historickými vlaky po tratích mezi Kroměříží – Chropyní, Kojetínem a Tovačovem v rámci akce nazvané Hanácké léto na kolejích 2021.

Elinka – nostalgické jízdy historickým vláčkem

Elinka – nostalgické jízdy historickým vláčkem

Železniční trať Tábor-Bechyně je nejstarší meziměstskou elektrickou dráhou nejen u nás, ale i ve střední Evropě. Provoz zahájila 21. června roku 1903 a jezdí dodnes.

Léto s Bechyňkou – nostalgické jízdy historickým vláčkem

12.6.
12.9.
Léto s Bechyňkou – nostalgické jízdy historickým vláčkem

Těšíte se na jízdy historickými vlaky na trati Tábor-Bechyně? Letos začínáme 12. června a jezdíme až do 12. září. Končíme opět s Táborskými setkáními.

Muzeum průmyslových železnic a úzkokolejka ve Zbýšově

Muzeum průmyslových železnic a úzkokolejka ve Zbýšově

Muzeum průmyslových železnic působí ve Zbýšově (jihozápadně od Brna), kde přestavuje bývalou uhelnou vlečku z normálního (1435 mm) na úzký (600 mm) rozchod, což je samo o sobě v ČR unikátní. Všechny práce vykonávají členové zdarma ve svém volném čase.

Úzkorozchodná dráha Kateřina v rezervaci Soos

Úzkorozchodná dráha Kateřina v rezervaci Soos

Patříte-li k milovníkům vláčků, přijdete si na své v Národní přírodní rezervaci Soos nedaleko Františkových Lázní. Čeká tu na vás jízda důlní úzkorozchodnou dráhou Kateřina. Vagony, které dřív vozily vytěžený jíl, dnes slouží turistům.

Šenovská lokálka – pravidelná víkendová linka Šenovka

28.4.
31.10.
Šenovská lokálka – pravidelná víkendová linka Šenovka

Již 11. sezónu vyjíždějí na kamenicko-šenovskou lokálku historické vlaky. Provoz mezi Českou Kamenicí a Kamenickým Šenovem je pravidelně každou sobotu, neděli a státní svátek až do 31. října, od 29. května do 3. října i ve všední dny.

Posázavský motoráček – pravidelný víkendový vlak

Posázavský motoráček – pravidelný víkendový vlak

Posázavský motoráček jezdí z Prahy po trati tzv. Posázavského pacifiku přes Vrané nad Vltavou a Jílové u Prahy až do Čerčan a zpět. Vlak jede každou sobotu, neděli a svátek od posledního březnového víkendu do 1. listopadu.

Posázavská stezka – česká trempská klasika

Posázavská stezka – česká trempská klasika

Naučná stezka prochází údolím řeky Sázavy a po svazích vrchu Medník. Začíná i končí na železniční zastávce Petrov u Prahy. Seznámíte se na ní nejen s přírodními poměry, ale také o stavbě železniční trati Posázavského pacifiku, řece Sázavě, vodáctví a historii trampingu.

Úzkorozchodná železnice Třemešná – Osoblaha

Úzkorozchodná železnice Třemešná – Osoblaha

Na Osoblažsku v podhůří Jeseníků se nachází unikátní úzkorozchodná dráha, která je jediná svého druhu v Českém Slezsku. Trať vede z Třemešné ve Slezsku (napojení na normálněrozchodnou trať z Krnova do Jeseníku) přes Slezské Rudoltice do Osoblahy.

Železniční expozice Moldavské dráhy v Krušných horách

Železniční expozice Moldavské dráhy v Krušných horách

Nadšenci z Klubu přátel Krušnohorské železnice zbudovali expozici v budově nádraží Osek – město, která je součástí unikátní trati Most – Moldava.

Regionální úzkokolejné muzeum Nová Bystřice

Regionální úzkokolejné muzeum Nová Bystřice

Jindřichohradecké místní dráhy zřídily v železniční stanici Nová Bystřice Regionální muzeum úzkokolejné dráhy. Představuje se zde historie JHMD a drážní dopravy. Nechybí zde ani historické exponáty vážící se k úzkokolejné dopravě.

Pražský motoráček – historickým motoráčkem pražským semmeringem

Pražský motoráček – historickým motoráčkem pražským semmeringem

Pražský motoráček jezdí celoročně každou sobotu, neděli a ve státní svátky po tzv. Pražském semmeringu, po trati číslo 122 ze stanice Praha hlavní nádraží do stanice Praha-Zličín a zpět.

Železnice Šenovka – muzejní železnice z České Kamenice do Kamenického Šenova

Železnice Šenovka – muzejní železnice z České Kamenice do Kamenického Šenova

Šenovka – kamenický motoráček je historický vlak, který jezdí po muzejní sklářské lokálce z České Kamenice do Kamenického Šenova a zpět.

Bezdružická lokálka Pňovany – Bezdružice a muzeum železnice

Bezdružická lokálka Pňovany – Bezdružice a muzeum železnice

Místní železnice neboli lokálka – samo slovo o sobě vyvolává romantické představy a vzpomínky nejednoho trampa, turisty a příznivce stříbřitých kolejí. Trať Pňovany – Bezdružice byla zprovozněna v roce 1901 a dodnes nabízí výhled do malebné krajiny. Ve stanici Bezdružice se nachází malé muzeum.

Železniční muzeum Kolešovka – vlečka Kněževes

Železniční muzeum Kolešovka – vlečka Kněževes

Expozice historických železničních vozidel ze sbírky Klubu historie kolejové dopravy KHKD. Uvidíte zde jedenáct parních a tři motorové lokomotivy a motorové osobní a nákladní vozy. Expozice je otevřena jen v době jízd historických parních a motorových vlaků.

Kozí dráha – vlakem malebnou krajinou z Děčína do Telnice

Kozí dráha – vlakem malebnou krajinou z Děčína do Telnice

Provoz Kozí dráhy byl ke dni 30. 8. 2015 až do odvolání ukončen.

Muzeum ozubnicové dráhy v Kořenově

Muzeum ozubnicové dráhy v Kořenově

Nejstrmější železnice v ČR se stala vyhledávanou turistickou atrakcí regionu. Její příznivci se těší na každou z "Nostalgických jízd" – na příležitost svézt se vagóny tlačenými historickou ozubnicovou lokomotivou. Samotné muzeum naleznete v budově bývalé železniční stanice Kořenov.

Posázavský pacifik – cesta za nostalgií a zážitky na železnici

Posázavský pacifik – cesta za nostalgií a zážitky na železnici

Posázavský Pacifik je externí železniční dopravce působící v Posázaví. Nabízí možnost uspořádání tématického výletu historickým motorovým vozem M 262.045 s přípojným bufetovým vozem Balm, ale i jinými typy historických železničních vozidel a sezónní turistické vlaky a příležitostné jízdy.

Výletní vlak z Liberce k Máchovu jezeru

Výletní vlak z Liberce k Máchovu jezeru

K Máchovu jezeru se turisté dostanou spěšným výletním vlakem. Pojede z Liberce do Starých Splavů a do Doks (a zpět). Turistický vlak bude jezdit během léta o víkendech a svátcích až do konce srpna.

Mladějovská úzkokolejka a průmyslové muzeum Mladějov

Mladějovská úzkokolejka a průmyslové muzeum Mladějov

Průmyslové muzeum v Mladějově na Moravě se postupně mění z bývalého šamotového závodu zpracujícího žáruvzdorný jíl na unikátní technický skanzen.

Muzeum Frýdlantské dráhy – úzkorozchodné tratě Heřmanička z Frýdlantu do Heřmanic

Muzeum Frýdlantské dráhy – úzkorozchodné tratě Heřmanička z Frýdlantu do Heřmanic

V bývalé výtopně ve Frýdlantu provozuje Spolek Frýdlantské okresní dráhy železniční muzeum, které připomíná historii úzkokolejky nazývané Heřmanička. Spolek také vlastní funkční typ původní lokomotivy, která na trati jezdila ve 40. a 50. letech s několika vagóny.

Další aktuality

5.8.
2021
Zubačka v Tanvaldu láká na nostalgické jízdy

Zubačka v Tanvaldu láká na nostalgické jízdy

Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory | Zážitky
3.8.
2021
#světovéČesko a Jizerskohorské bučiny: zbytek prastarých lesů Evropy

#světovéČesko a Jizerskohorské bučiny: zbytek prastarých lesů Evropy

Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory | Příroda
29.7.
2021
#světovéČesko a cesta za tradičním sklářským řemeslem do Křišťálového údolí

#světovéČesko a cesta za tradičním sklářským řemeslem do Křišťálového údolí

Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory | Kultura
28.7.
2021
Jizerskohorské bučiny jsou nově zapsány na seznamu UNESCO

Jizerskohorské bučiny jsou nově zapsány na seznamu UNESCO

Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory | Příroda