Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum průmyslových železnic a úzkokolejka ve Zbýšově
Památky

Muzeum průmyslových železnic a úzkokolejka ve Zbýšově

Muzeum průmyslových železnic působí ve Zbýšově (jihozápadně od Brna), kde přestavuje bývalou uhelnou vlečku z normálního (1435 mm) na úzký (600 mm) rozchod, což je samo o sobě v ČR unikátní. Všechny práce vykonávají členové zdarma ve svém volném čase.

Původní vlečka na přepravu uhlí byla postavena roku 1862. Po ukončení těžby roku 1991 ji roku 2005 převzalo Muzeum průmyslových železnic za účelem jejího přerozchodování a pořádání prezentačních jízd svých vozidel. Dnes zde najdete parní lokomotivy z let  1913 – 1951, motorové z let 1940 – 1981 a dokonce i přes sto let starou elektrickou lokomotivu Siemens z roku 1905.

Historické lokomotivy úzkorozchodných drah vypadají mnohdy jako model či hračka, přesto jde o desítky let staré stroje trávící celé 20. století těžkou službou v lomech, dolech, cihelnách, hutích a jiných průmyslových objektech tehdy vesměs veřejně nepřístupných. 

Regionální úzkorozchodná železnice prezentuje sbírky historických vozidel formou předváděcích jízd s parní či motorovou lokomotivou, výletními krytými vozy, na vyžádání i vozy na přepravu jízdních kol. 
 

Úzkokolejka ze Zbýšova do Babic a Zastávky

Odjezdy vlaků jsou vždy (při parních i motorových jízdách) od 10 do 18 hodin každou celou hodinu ze stanice Zbýšov. Jezdí se po úzkorozchodné trase, kterou nadšenci z Muzea průmyslových železnic celou sami postavili a zprovoznili. Jedná se o bývalou železniční vlečku Rosických uhelných dolů, kterou z běžného evropského rozchodu kolejí (1435 mm) přestavěli na úzkokolejku (600 mm). Jezdí se ze Zbýšova do Babic u Rosic a Zastávky. Tam je přestupní místo z běžných a parních vlaků na turistické úzkorozchodné a také přestupní stanoviště autobusů IDS Jihomoravského kraje.

Pozor! Muzeum je otevřeno pouze ve výše uvedených termínech kdy jezdí vlaky. V ostatní dny je muzeum uzavřeno.


Pro zájemce je možno na objednávku vypravit i nákladní vlaky (pro fotografování či filmování) nebo uspořádat zvláštní program (pronájem nádraží /expozice muzea na oslavu narozenin apod.). Areál muzea je plně bezbariérový, většiny exponátů se lze dotýkat a do většiny lokomotiv vstupovat. K dispozici je i dětský koutek s pískovištěm a houpačkami.


Muzeum průmyslových železnic Zbýšov

Nadšenci pro železniční historii zachránili před sešrotováním stovky malých parních, dieselových a elektrických lokomotiv a nákladních i osobních vagónů s úzkým rozchodem kol z doby od počátku 20. století. A to z likvidací vleček mnoha bouraných průmyslových závodů, z rušených dolů, kamenolomů, cukrovarů, cihelen, lesních svážnic dřeva aj. Technické unikáty tím dochovali do dneška. Brigádníci je v železničním muzeu postupně konstrukčně omlazují do původního stavu.

Muzeum je otevřeno pouze ve výše uvedených termínech kdy jezdí vlaky vždy od 9:30 do 18:30 hod. Jízdenka na vlak platí zároveň jako vstupenka do expozice. Samostatný vstup do expozice není možný.

Zobrazit více

Provozovatel

Regionální úzkorozchodná železnice o.p.s.

Zbýšov
areál bývalého dolu Jindřich II.
664 11 Zbýšov
Tel.:
+420 606 832 394
Email:
mpz@mpz.cz
WWW:
www.mpz.cz
WWW:
www.reuz.cz/pro-n...
GPS:
49,165195 16,351679
 
 

Vstupné

Cena: 160 Kč

Snížená cena: 80 Kč

Rodinné vstupné: 400 Kč

Poznámka:Přeprava jízdních kol, zavazadel a psů zdarma.

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí