Úvod > Co chcete dělat? > Železniční muzeum Lisovice u Zlonic

Železniční muzeum Lisovice u Zlonic

Kultura
Mašiny, vagóny, nádraží, depa, návěstidla, závory, koleje, výhybky a vše ostatní co se životem na železnici souvisí uvidíte v Železniční muzeum v Lisovicích, nedaleko Zlonic, severně od Slaného.
Železniční muzeum, zaměřené na průmyslové lokomotivy, nákladní vozy a zabezpečovací zařízení vyrobené do roku 1939, se nachází v Lisovicích, místní části Zlonic - obce, které zasvětil obdivovatel železnice Antonín Dvořák svou první symfonii.

K nejzajímavějším exponátům patří nejmenší dochovaná normálně rozchodná parní lokomotiva v České republice. V současné době zahrnuje sbírkový fond zhruba 200 exponátů a souborů, z toho 7 lokomotiv a 25 vagónů normálního rozchodu, 1 autobus smluvně v létě provozovaný v Jindřichově Hradci a od roku 2004 též provozní přenosnou úzkokolejnou drážku o rozchodu 650 mm se dvěma motorovými lokomotivami a deseti vozy.  

Muzeum je umístěné ve venkovském sídle vybudovaném zakladatelem klobouckého akciového cukrovaru Kašparem Vopršalem v roce 1848, které následně vlastnil jeho zeť, předseda vlády Jan Malypetr. V prostorách výtopny je výstava lokomotiv a nákladních vozů ze sbírkového fondu muzea, vyrobených v letech 1897 až 1955. Nový areál se nachází v Lisovicích, městské části Zlonic, necelý 1 kilometr západně od zlonického nádraží.
Celý popis
Naposledy změněno: 8. 10. 2019
6.6.
7.6.
Třebízská pouť - zrušeno

Třebízská pouť - zrušeno

Třebíz, Střední Čechy
5.9.
Slánský tuplák 2020

Slánský tuplák 2020

Slaný, Střední Čechy
22.5.
23.5.
Wohnout a MIG 21

Wohnout a MIG 21

Budyně nad Ohří, Severozápadní Čechy