Úvod > Co chcete dělat? > Posázavská stezka – česká trempská klasika
Posázavská stezka - česká trempská klasika
"> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Posázavská stezka – česká trempská klasika

Naučná stezka prochází údolím řeky Sázavy a po svazích vrchu Medník. Začíná i končí na železniční zastávce Petrov u Prahy. Seznámíte se na ní nejen s přírodními poměry, ale také o stavbě železniční trati Posázavského pacifiku, řece Sázavě, vodáctví a historii trampingu.
Ideálním výchozím bodem na Posázavskou stezku je železniční stanice Petrov u Prahy, kam vás doveze Posázavský pacifik, malebná lokálka z Prahy – Braníku do Čerčan. Z Petrova musíte sejít k řece Sázavě a okolo tramské osady Pikovice stezka pokračuje nádhernou přírodou okolo řeky. Cestou projdete okolo vrchu Medník, kde roste mnoho chráněných druhů rostlin. K nejznámějším patří kandík psí zub. 

Na protějším břehu řeky je dobře vidět Pikovická jehla s dřevěným křížem na vrcholu. Stezka střídavě stoupá a klesá, místy je vytesaná ve skále, vzdaluje a přibližuje se toku řeky a nabízí také několik pěkných vyhlídek. K nejznámějším patří Klimentova vyhlídka, ze které se odkrývají nádherné výhledy na řeku. Pod Raisovou vyhlídkou určitě v létě uvidíte vodáky, snažící se zdolat zdejší peřeje. Stezka je vedena převážně po lesních cestách, šotolině a po kamenných stupních. Rozhodně ji proto nedoporučujeme cyklistům, kteří by zde museli kolo mnohokrát přenášet.

U Třebsína stezka mizí do lesa, ze kterého se vynoří až u Žampachu. Za řekou je dobře vidět železniční viadukt nad Kocourkovskou roklí. V letní sezóně zde funguje přívoz (na druhé straně řeky se nachází nádraží), na jaře a na podzim je třeba dojít až do Kamenného Přívozu, kde lze zhruba 10kilometrové putování ukončit.

Ubytování a restaurace v okolí

Pizza Na Zastávce Štěchovice

Pizza Na Zastávce Štěchovice

Štěchovice, Středočeský kraj
Měchenická pekárna

Měchenická pekárna

Měchenice, Středočeský kraj