Úvod > Co chcete dělat? > Zřícenina hradu Zbořený Kostelec
Zřícenina hradu Zbořený Kostelec
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Památky

Zřícenina hradu Zbořený Kostelec

V přírodní rezervaci nad řekou Sázavou se tyčí zřícenina královského hradu Zbořený Kostelec, která je volně přístupná. Počátky dějin hradu nejsou doloženy. První písemná zmínka o Zbořeném Kostelci (původně se jmenoval Kostelec nad Sázavou) pochází z roku 1341.

V minulém století se romantické zbytky hradu stávají místem častých návštěv romantiků, umělců i zájemců o českou historii. Hrad např. navštívil a nakreslil si do památníku Karel Hynek Mácha při svých cestách Posázavím.

V letech 1994 – 2003 se o záchranu kosteleckého hradu a jeho oživení pokoušelo občanské sdružení Řád rytířů bílého kříže. V rámci záchranných prací byly zajištěny podkopané stěny starého a nového paláce, částečně zajištěna obalová zeď a přezděn vrchol hlásky.

V roce 2003 bylo sdružení z hradu vystěhováno, hrad tak nadále chátrá. Sdružení od té doby pořádá v okolí Kostelce pouze kulturní akce.

Hrad je dostupný po zelené značce od rozcestí "Zbořený kostelec, rozc.", které se nachází poblíž silnice 107 z Týnce do Kamenice (Jesenice). Cesta ku hradu není dlouhá, cca 300 m, ale zato do velmi strmého kopce po lesní cestě.

Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Bistro Ledce

Bistro Ledce

Nespeky, Střední Čechy
Hotel Zámek Štiřín

Hotel Zámek Štiřín

Kamenice, Střední Čechy
Farma Michael na tvrzi Nedvězí

Farma Michael na tvrzi Nedvězí

Netvořice, Střední Čechy