Úvod > Co chcete dělat? > Bezdružická lokálka Pňovany – Bezdružice a muzeum železnice
Zážitky

Bezdružická lokálka Pňovany – Bezdružice a muzeum železnice

Místní železnice neboli lokálka – samo slovo o sobě vyvolává romantické představy a vzpomínky nejednoho trampa, turisty a příznivce stříbřitých kolejí. Trať Pňovany – Bezdružice byla zprovozněna v roce 1901 a dodnes nabízí výhled do malebné krajiny. Ve stanici Bezdružice se nachází malé muzeum.

Mikroregion Konstantinolázeňsko se může pochlubit jednou z nejkrásnějších a nejzajímavějších českých lokálek. Už od roku 1901 denně jezdí možná trochu pomaleji, ale o to jistěji, vláček od hlavní plzeňské trati z Pňovan přes Konstantinovy Lázně do Bezdružic. V posledních letech se podařilo provoz na lokálce modernizovat, například cyklisté mohou nyní v turistické sezóně využívat přípojný cyklovůz.

Trasa je dlouhá 24 kilometrů a největší stavbou na trati je 50 metrů vysoký most přes údolí Mže. Trať se vine krajinou podhůří Tepelské vrchoviny. Vede v blízkosti říčky Hadovky a Úterského potoka, středověkého městečka Úterý, zřícenin hradů Švamberk a Krasíkov, zámku Bezdružice i Konstantinových Lázní.

Z opravených nádraží můžete vyrazit pravidelnými spoji lokálky za turistickými cíly regionu anebo se jen tak svézt některým z parních nostalgických vlaků, které jsou na trati v letní sezóně zaváděny. Když budete mít jen trochu štěstí, za zatáčkou na kraji lesa uvidíte stádo pasoucí se lesní zvěře. Bezdružická lokálka, to je především o souznění lidí a techniky se zdejší přírodou.

Muzeum železnice Bezdružice

Muzeum dokončené v létě 2013 je věnováno historii železniční dopravy v Plzeňském kraji se zvláštním přihlédnutím k trati Pňovany – Bezdružice. Nachází se v objektu historického drážního skladiště vedle staniční budovy v Bezdružicích. Bývá obvykle otevřeno jen při konání zvláštních akcí na trati nebo po předchozí domluvě na níže uvedených kontaktech. Pečlivá prohlídka zabere asi 30 minut. Muzeum včetně budovy skladiště je v majetku sdružení Plzeňská dráha.

Milovníci vlaků zde naleznou repliku staniční dopravní kanceláře, modely stanic a úseků trati, funkční návěstidlo, v depozitáři ve výtopně historické motorové lokomotivy i staré jízdní řády a inventář stanice.

Spěšný vlak Krasíkov

Od roku 2014 existuje přímé spěšné spojení Plzně s Konstantinolázeňskem. Vlak je veden motorovou jednotkou RegioNova, kteá přináší zlepšený komfort cestování a výrazně usnadňuje cestování cykloturistům i handicapovaným lidem do lázní.

Spěšný vlak s názvem Krasíkov vyjíždí od konce června každou sobotu až do 4. října v 8:56 z hlavního vlakového nádraží v Plzni. Mezi Plzní a Pňovany zastaví již jen na Jižním předměstí. Z Pňovan do Bezdružic pak jede v mírně posunuté poloze běžného osobního vlaku. Z Plzně do Bezdružic tedy pocestujete se svým kolem na výlet bez přestupu pohodlně pouze 68 minut. RegioNova je pak po zbytek dne nasazena na všechny osobní vlaky na lokálce.

5.8.
7.8.
Potulný hudební klub 2022

Potulný hudební klub 2022

Konstantinovy Lázně, Plzeňský kraj
20.8.
Slavnosti piva Chodovar 2022

Slavnosti piva Chodovar 2022

Chodová Planá, Plzeňský kraj
25.6.
Johana Pocková – K Madoně se rzí

Johana Pocková – K Madoně se rzí

Kladruby, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Café Kryštof Harant

Café Kryštof Harant

Bezdružice, Plzeňský kraj
Údolí Volavek – přírodní centrum

Údolí Volavek – přírodní centrum

Bezdružice, Plzeňský kraj
Kavárna Srdíčko Konstantinovy Lázně

Kavárna Srdíčko Konstantinovy Lázně

Konstantinovy Lázně, Plzeňský kraj
Restaurace lázeňského domu Prusík

Restaurace lázeňského domu Prusík

Konstantinovy Lázně, Plzeňský kraj