Úvod > Co chcete dělat? > Bezdružická lokálka Pňovany – Bezdružice a muzeum železnice
Zážitky

Bezdružická lokálka Pňovany – Bezdružice a muzeum železnice

Místní železnice neboli lokálka – samo slovo o sobě vyvolává romantické představy a vzpomínky nejednoho trampa, turisty a příznivce stříbřitých kolejí. Trať Pňovany – Bezdružice byla zprovozněna v roce 1901 a dodnes nabízí výhled do malebné krajiny. Ve stanici Bezdružice se nachází malé muzeum.

Mikroregion Konstantinolázeňsko se může pochlubit jednou z nejkrásnějších a nejzajímavějších českých lokálek. Už od roku 1901 denně jezdí možná trochu pomaleji, ale o to jistěji, vláček od hlavní plzeňské trati z Pňovan přes Konstantinovy Lázně do Bezdružic. V posledních letech se podařilo provoz na lokálce modernizovat, například cyklisté mohou nyní v turistické sezóně využívat přípojný cyklovůz.

Trasa je dlouhá 24 kilometrů a největší stavbou na trati je 50 metrů vysoký most přes údolí Mže. Trať se vine krajinou podhůří Tepelské vrchoviny. Vede v blízkosti říčky Hadovky a Úterského potoka, středověkého městečka Úterý, zřícenin hradů Švamberk a Krasíkov, zámku Bezdružice i Konstantinových Lázní.

Z opravených nádraží můžete vyrazit pravidelnými spoji lokálky za turistickými cíly regionu anebo se jen tak svézt některým z parních nostalgických vlaků, které jsou na trati v letní sezóně zaváděny. Když budete mít jen trochu štěstí, za zatáčkou na kraji lesa uvidíte stádo pasoucí se lesní zvěře. Bezdružická lokálka, to je především o souznění lidí a techniky se zdejší přírodou.

Muzeum železnice Bezdružice

Muzeum dokončené v létě 2013 je věnováno historii železniční dopravy v Plzeňském kraji se zvláštním přihlédnutím k trati Pňovany – Bezdružice. Nachází se v objektu historického drážního skladiště vedle staniční budovy v Bezdružicích. Bývá obvykle otevřeno jen při konání zvláštních akcí na trati nebo po předchozí domluvě na níže uvedených kontaktech. Pečlivá prohlídka zabere asi 30 minut. Muzeum včetně budovy skladiště je v majetku sdružení Plzeňská dráha.

Milovníci vlaků zde naleznou repliku staniční dopravní kanceláře, modely stanic a úseků trati, funkční návěstidlo, v depozitáři ve výtopně historické motorové lokomotivy i staré jízdní řády a inventář stanice.

Spěšný vlak Krasíkov

Od roku 2014 existuje přímé spěšné spojení Plzně s Konstantinolázeňskem. Vlak je veden motorovou jednotkou RegioNova, kteá přináší zlepšený komfort cestování a výrazně usnadňuje cestování cykloturistům i handicapovaným lidem do lázní.

Spěšný vlak s názvem Krasíkov vyjíždí od konce června každou sobotu až do 4. října v 8:56 z hlavního vlakového nádraží v Plzni. Mezi Plzní a Pňovany zastaví již jen na Jižním předměstí. Z Pňovan do Bezdružic pak jede v mírně posunuté poloze běžného osobního vlaku. Z Plzně do Bezdružic tedy pocestujete se svým kolem na výlet bez přestupu pohodlně pouze 68 minut. RegioNova je pak po zbytek dne nasazena na všechny osobní vlaky na lokálce.

Ubytování a restaurace v okolí

Café Kryštof Harant

Café Kryštof Harant

Bezdružice, Plzeňský kraj
Údolí Volavek – přírodní centrum

Údolí Volavek – přírodní centrum

Bezdružice, Plzeňský kraj
Kavárna Srdíčko Konstantinovy Lázně

Kavárna Srdíčko Konstantinovy Lázně

Konstantinovy Lázně, Plzeňský kraj
Restaurace lázeňského domu Prusík

Restaurace lázeňského domu Prusík

Konstantinovy Lázně, Plzeňský kraj