Úvod > Kam pojedete? > Ústecký kraj > České Švýcarsko > Česká Kamenice

Česká Kamenice

Uprostřed čedičových a pískovcových vrcholů leží město, které v sobě samotném střeží významné místo. Ptáte se jaké? Je to místo, kde se potkávají tři chráněné krajiny – Labské pískovce, České středohoří a Lužické hory. V České Kamenici najdete i spoustu dalších zajímavých míst a je jen na vás, co si z ní pro sebe objevíte a čím si vás získá!

Oblíbené ve městě

Co musíte vidět v údolí řeky Kamenice

Najdete tu kus historie, umění a přírodních krás. Kostel sv. Jakuba Staršího s dochovaným goticko-renesančním interiérem a výzdoba barokní kaple Narození Panny Marie nadchne milovníky historie a umění. Procházkou na čerstvém vzduchu po žluté nebo modré turistické značce zase osvěžíte nejen své tělo, ale vaše mysl zajásá při výhledech z pískovcové Ponorky nebo čedičové Jehly. A cestou toho potkáte mnohem víc!

V okolí můžete navštívit tři rozhledny. První stojí jihovýchodně od města na Zámeckém vrchu ve zříceninách hradu Kamenice, druhou vyhlídkovou věž objevíte na vrcholu Studence. A třetí z rozhleden naleznete v nedaleké obci Růžová. Nová rozhledna z dílny architektonického studia Mjölk je architekty zařazena mezi 20 nejzajímavějších míst ve městech České republiky, která mají pod 20 000 obyvatel. Pokud se vypravíte na výlet lokálkou po historické trati z České Kamenice do Kamenického Šenova, navštivte tamní Sklářské muzeum a zajděte se podívat na Panskou skálu, určitě ji znáte z filmové pohádky Pyšná princezna. K výpravám do skal zvou nedaleké Jetřichovické stěny s řadou skalních vyhlídek.
 

Koho byste měli znát z místních pověstí

Katolíci, protestanti, tajné náboženské bratrstvo, loupežníci anebo někdo úplně jiný – ti všichni se podle nejrůznějších pověstí a vyprávění scházeli v lesích a v pískovcových skalách severně od České Kamenice, v místě nazývaném Bratrské oltáře. K lesnímu oltáři s vytesanými výklenky vás z města dovede modrá turistická trasa. Cestou můžete odbočit ke skalní vyhlídce na masivní čedičové skále, jíž se díky typickému tvaru říká Jehla, stranou značených cest leží další vyhlídky Ponorka a Žába.

Z místních pověstí a příběhů, které se vyprávěly napříč generacemi, vzniklo v roce 1958 první vydání knihy s názvem Uhlíř a poklad  – pověsti z Českokamenicka, jehož autorem byl pan Oldřich Lichtenberg. Poslední vydání této knihy z roku 2013 lze zakoupit v Informačním centru v České Kamenici.
 

Cestovatelská potěšení v okolí České Kamenice

V okolí můžete navštívit dvě rozhledny; první stojí jihovýchodně od města na Zámeckém vrchu ve zříceninách hradu Kamenice, druhou vyhlídkovou věž objevíte na vrcholu Studence. Pokud se vypravíte na výlet lokálkou po historické trati z České Kamenice do Kamenického Šenova, navštivte tamní Sklářské muzeum a zajděte se podívat na Panskou skálu; určitě ji znáte z filmové pohádky Pyšná princezna. K výpravám do skal zvou nedaleké Jetřichovické stěny s řadou skalních vyhlídek.
 

Česká Kamenice a její okolí ve filmu

Jan Žižka – Dolský mlýn, režie: Petr Jákl, premiéra: 2021
Hodinářův učeň – Zlatý vrch, Pravčická brána, režie: Jitka Rudolfová, premiéra: 2019
Peklo sprinceznou – Dolský mlýn, režie: Miloslav Šmídmajer, premiéra: 2009
Ztracený princ – Dolský mlýn, režie: Václav Křístek, premiéra: 2008
Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň – Pravčická brána, režie: Andrew Adamson, premiéra: 2005
Tmavomodrý svět – Česká Kamenice, režie: Jan Svěrák, premiéra: 2001
Pyšná princezna – Panská skála, Dolský mlýn, režie: Bořivoj Zeman, premiéra: 1952
Rodinné trampoty oficiála Tříšky – Jetřichovice, Všemily, režie: Josef Mach, premiéra 1949

Turistická informační centra


Park miniatur Mlýnky v České Kamenici

V lokalitě Mlýnky nad městským koupalištěm v České Kamenici se nachází park miniatur. Jedná se o kopie budov z České Kamenice rozmístěných v okolí zdejšího potůčku. Některé z modelů jsou pohyblivé, voda z potoka roztáčí například miniatruy mlýna nebo pily.
Česká Kamenice, Ústecký kraj

Kamenné varhany Zlatý vrch

V západní části Lužických hor, přibližně čtyři kilometry od města Česká Kamenice a půl kilometru od obce Líska, se nachází čedičový kopec Zlatý vrch. Kolem roku 1870 byl v tomto místě spuštěn provoz lomu. Získával se tu stavební kámen z vylomených až šest metrů dlouhých čedičových sloupců.
Česká Kamenice, Ústecký kraj

Vyhlídka Jehla u České Kamenice

Dvouvrcholový čedičový kopec Jehla měří 487 m. Vypíná se nad městem a z úzkého skalního hřbítku se otevírají daleké rozhledy na Českou Kamenici, Lužické hory, České středohoří a Labské pískovce.
Česká Kamenice, Ústecký kraj

Muzeum koncentračního tábora podzemní letecké továrny Rabštejn

Poté, co byl 3. 12. 1941 vydán Hitlerův výnos "O zefektivnění zbrojní výroby", stalo se Rabštejnské údolí předmětem zájmu fašistické válečné mašinerie.
Česká Kamenice, Ústecký kraj

Zřícenina hradu Kamenice s rozhlednou

Na vrcholu Zámeckého vrchu u České Kamenice se vysoko nad městem tyčí zřícenina hradu Kamenice. Součástí zříceniny je také 16 m vysoká dřevěná rozhledna s krásným rozhledem do blízkého i dalekého okolí.
Česká Kamenice, Ústecký kraj

Bratrské oltáře

Bývalý lesní oltář s vytesanými výklenky v pískovcových skalách. Podle lidové tradice prý na místo přicházeli v 16.-17. století katolíci z širokého okolí a účastnili se tajných mší. Po bitvě na Bílé hoře místo údajně v 17. století tajně navštěvovali evangelíci.
Česká Kamenice, Ústecký kraj

Rozhledna Studenec

Nedaleko České Kamenice leží šestnáct metrů vysoká železná rozhledna na vrchu Studenci – druhá nejstarší rozhledna v ČR. Tato národní technická památka prošla v letech 2007 – 2009 rozsáhlou rekonstrukcí a na vrchol Studence byla znovu dopravena pomocí vrtulníku a opět zpřístupněna pro turisty.
Česká Kamenice, Ústecký kraj

Poutní kaple Narození Panny Marie v České Kamenici

Zavítáte-li do České Kamenice, nazapoměňte navštívit kapli Narození Panny Marie, která je vzdálená cca 200 m od náměstí. Významným inventářem je dřevěná poutní socha Panny Marie Kamenické z roku 1680.
Česká Kamenice, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace

Křinický pivovar v Krásné Lípě

Křinický pivovar navazuje na tradici vaření piva v Krásné Lípě. Při výrobě piva je kladen důraz na kvalitu a správné vyladění chuti jednotlivých druhů piv a proto je základní nabídka omezena pouze na dva až tři druhy piv ležáckého typu, které příležitostně doplňují speciály.
Česká Kamenice, Ústecký kraj

Pivovar Kotouč v České Kamenici

V bývalém knížecím pivovaru se opět začalo vařit pivo v roce 2015. Pivo je živé, nepasterizované a nefiltrované, vařené v nejstarší dochované historické barokní budově pivovaru postavené roku 1739.
Česká Kamenice, Ústecký kraj

Pekárna Martin

Nejen pro řemeslný chleba s kmínem vyrazte do Pekárny Martin,  kromě francouzské bagety, čerstvých housek nebo pletýnek tu můžete koupit také uzeniny, masné výrobky, farmářské mléko, kávu. A to pořád není všechno, Martin otevřel i bistro s hotovými jídly.
Česká Kamenice, Ústecký kraj

Restaurace U Slunce v České Kamenici

Restaurace se nachází cca 300 m od historického náměstí města Česká Kamenice směrem na Jetřichovice. Jedná se o restauraci rodinného typu, která nabízí mimo tradičních českých jídel i jídla minutková.
Česká Kamenice, Ústecký kraj

Penzion Kamélie v České Kamenici

V rodinném penzionu Kamélie naleznete domácí klid, pohodu a odpočinek. Penzion se nachází 100 m od náměstí v klidném a příjemném prostředí, v rozlehlé zahradě zahradnictví Kamélie.
Česká Kamenice, Ústecký kraj

Restaurace Starý klub v České Kamenici

Restaurace Starý klub nabízí jídla české i mezinárodní kuchyně. Hosté mohou posedět u krbu, k dispozici je také WiFi a bezproblémové parkování přímo před restaurací. Součástí restaurace je sál nacházející se v 1. patře, který lze pronajmout.
Česká Kamenice, Ústecký kraj

Pojeďte na výlet


S osobností na procházku: po Siřemi a Podbořansku s Franzem Kafkou

Osudovým městem slavného spisovatele Franze Kafky (1883–1924) sice byla Praha, ale víte, že rád cestoval? Jeho soukromé i pracovní cesty po Evropě jsou dobře zmapované, a jedna z nich vede do vesničky Siřem na Podbořansku. Právě tam Kafka pobýval od září 1917 do dubna 1918. Nejenže to bylo patrně nejdelší období, které kdy strávil na venkově, ale právě tady prý našel předlohu pro pochmurnou vesnici ze svého románu Zámek. Pojďte ten tajemný zámek v Siřemi prozkoumat s Kudy z nudy.
s kafkou na venkov, Výpravy za kuriozitami

Kouzlo starých časů na Šluknovsku

Šluknovský výběžek láká nejen nekonečnými loukami, lesy, nedotčenou přírodou, ale také nevídaně hustou sítí rozhleden a památek. Když nepřeje počasí a v Národním parku České Švýcarsko je nevlídno, přivítá vás zdejší kraj s otevřenou náručí. Míst k objevování je tu mnoho a při jejich návštěvě vás ovane kouzlo starých časů,a to jak v expozici šlunkovského zámku anebo při pohledu na podstávkové domy a roubenky typické pro severní Čechy.
Šluknov, Cesty poznání

Běžecká trasa Ústí nad Labem – Svádov

Krásná rovinatá trať podél řeky Labe za městem spojující Ústí s Děčínem. Obrátkových dva a půl kilometru (celkem tedy 5 km) vás zavede mezi louky a přesto nepřijdete o industriální výhledy na tovární ráz města.
běžecká trasa v Ústí n. L., Cesty pro zdraví

Karavanem od jara do zimy: zapomenutá údolí Krušných hor

Rozlehlé Krušné hory nabízejí tolik míst, že při každé cestě budete objevovat další a další novinky. Tentokrát zamíříme do odlehlých míst na západním konci horského pásma a zavedeme vás nejenom do nejkrásnějších krušnohorských údolí, ale ukážeme vám také kamenné varhany, zbytky starých cínových dolů a dveře otevřené do krajiny.
výlet do Krušných hor, Cesty krajinou