Úvod > Co chcete dělat? > Švestková dráha – malebná lokálka v Českém středohoří
Zážitky

Švestková dráha – malebná lokálka v Českém středohoří

Švestková dráha je malebná lokálka v severních Čechách spojující Litoměřice horní nádraží, Lovosice a Most. Její historie sahá do roku 1898, kdy vyjel na trať první vlak. Dráha je v provozu denně v rámci linky U10.
Přes více než stoletou existenci má dráha svým uživatelům co nabídnout – velké množství památek v blízkém okolí a nezapomenutelnou krajinu Českého středohoří, příznivou jak pro pěší, tak i cyklistické výlety. Naše motorové jednotky RegioSprinter vás komfortně a s příjemnou obsluhou, která Vám zdarma nabídne švestkový čaj či kávu, odvezou do Muzea českého granátu, k Ulrice von Levetzow, pod hrady Košťálov a Oltářík, nebo jen tak do přírody.

Název lokálky Švestková dráha je staronový. Byl používán sudetskými Němci (ovšem pod sudetoněmeckým ekvivalentem "Zwetschkenbahn") až do jejich násilného odsunu po druhé světové válce. Jméno trati dalo v tehdejší době velké množství švestkových sadů a alejí, z nichž do dnešních dnů zůstaly po napadaení nemocí šarka pouze nepatrné zbytky.

V roce 2016 společnost AŽD koupila od státu zbytnou trať Čížkovice – Obrnice s cílem obnovit na ní pravidelný provoz a současně z ní vybudovat zkušební polygon pro zabezpečovací a sdělovací technologie, které vyvíjí, vyrábí a instaluje ve 20 zemích světa. Vše se podařilo a po dvou letech sezónního turistického provozu začaly vlaky od prosince roku 2019 jezdit každý den v rámci linky U10 mezi Litoměřicemi horním nádražím, Lovosicemi a Mostem. Stalo se tak po dvanácti letech od doby, kdy na tehdy "zastaralé a pomalé trati" vlaky přestaly jezdit. 

Ve vlacích platí tarif a přepravní podmínky Dopravy ústeckého kraje (DÚK).

 

Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí