Úvod > Aktuality > Soutěž Historické město roku: přehled vítězných měst ročníků 1995 až 2022
Památky

Soutěž Historické město roku: přehled vítězných měst ročníků 1995 až 2022

  • Vydáno23. srpna 2023
Malebná historická centra, opravené hradby i městské brány a interiéry památek, parky a náměstí s mobiliářem v moderním designu, cyklostezky i zajímavé expozice: to všechno zve k návštěvě měst, která získala prestižní titul Historické město roku. Soutěž, která se koná od roku 1995, má už hodně dlouhou řadu vítězů.

Soutěž Historické město roku: kdo zvítězil v minulých letech a kdo vyhraje letos?

Úspěšná soutěž Historické město roku vznikla jako součást programu regenerace Městských památkových rezervací a Městských památkových zón. Podobně jako tradiční Dny evropského dědictví a soutěž Památka roku ji organizuje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. O titul každý rok soupeří města velká i malá, známé turistické lokality i místa, kam se tak často nejezdí. Společné mají jedno: vzorně pečují o své památky, zvelebují historická centra a mají skvělé nápady, jak přilákat návštěvníky. A co vítězné město kromě titulu získá? Například repliku putovní Ceny z českého křišťálu, vyrobenou sklárnou Rűckl v Nižboru, pamětní grafický list, finanční odměnu a také zvýšený zájem místních obyvatel i turistů. Ceny za předchozí rok se předávají vždy kolem Mezinárodního dne památek a sídel (18. dubna) na Pražském hradě ve Španělském sále. Naplánujte si s Kudy z nudy výlet do některého z oceněných měst!
 

Historické město roku 2022: Vysoké Mýto

Město bran a věží, to je Vysoké Mýto. Titul Historické město roku sice získalo za rok 2022, jde však o ocenění za systematickou práci v uplynulých zhruba deseti letech. Vysoké Mýto založil Přemysl Otakar II. a zachovalo si strukturu středověkého města z dob Přemyslovců. Typickým znakem je přibližně z poloviny dochované městské opevnění, pravoúhlá síť ulic a čtvercové náměstí, vůbec největší v republice. Dochovaly se i tři brány, Pražská, Litomyšlská a Choceňská, rozmístěné na všech třech přístupových cestách. To je v porovnání s jinými středověkými městy unikátní, víc městských bran má zřejmě jen Třeboň. Nejcennější památkou je kostel svatého Vavřince s barokním oltářem s obrazem od Petra Brandla. Určitě vás zaujme i Šemberovo divadlo od architekta Vincence Maška z roku 1925, příklad národního stylu neboli rondokubismu, původně hřbitovní kostel Svaté Trojice a bývalá radnice a později soud, dnes Muzeum českého karosářství na náměstí, připomínající umění Josefa Sodomky.
 

Historické město roku 2021: Boskovice

Titulu Historické město roku 2021 se Boskovice dočkaly až po několika pokusech: opakovaně vyhrály krajské kolo soutěže a dvakrát se probojovaly do finále, titul ale nakonec získaly jako dárek k narozeninám, když slavily 800 let od první písemné zmínky. Unikátní památkou je bývalé židovské ghetto se synagogou a hřbitovem, po třebíčské židovské čtvrti nejzachovalejší zástavba tohoto typu v Česku. Město opravilo například dům s rituální lázní nebo dřevěný rumpál u studny na boskovickém hradě. Jde o jeden ze dvou dochovaných šlapacích rumpálů v republice, podobný je ještě na Karlštejně. Boskovické šlapací kolo pochází přibližně z roku 1671 a šlapáním ho poháněl jeden člověk, v dobových materiálech jsou zmiňovaní i oslíci.
 

Historické město roku 2020: Havlíčkův Brod

Titul Historické město roku 2020 získal Havlíčkův Brod, město na Vysočině, které svým názvem připomíná rodáka z nedaleké Borové, novináře a vlastence Karla Havlíčka Borovského. Přijeďte si prohlédnout pečlivě upravené centrum i citlivě obnovené historické památky, například Starou radnici, Štáflovu chalupu anebo revitalizovaný Park Budoucnost.
 

Historické město roku 2019: Štramberk

Titul Historické město roku 2019 putoval do Štramberku, města pověstného nejenom tradiční pochoutkou štramberské uši, ale také vzornou péčí o památky. Dominantou a symbolem města je hrad Štramberk s původně gotickou věží Trúba, která byla počátkem 20. století změněna na rozhlednu. V hradním areálu byla obnovena hrázděná Jaroňkova útulna, rekonstrukce se dočkal i barokní kostel svatého Jana Nepomuckého v historickém centru. Město je výjimečné zástavbou z 18. a 19. století; ve spleti úzkých klikatých ulic objevíte řady původních roubených chalup. V jednom z domů je Muzeum Šipka s expozicí na téma prehistorie, geologie, paleontologie, botaniky, historie a etnografie města, k prohlídce láká i Muzeum Zdeňka Buriana.
 

Historické město roku 2018: Brtnice

Krásné historické centrum, mosty s barokními sochami, renesanční a barokní domy kolem náměstí, zámek, paluánský klášter nebo kostel svatého Jakuba Většího: to všechno nabízí Brtnice na Vysočině, Historické město roku 2018. Původ názvu města odvozeného od slova brtě, tedy místa, kde stávaly včelíny, dokládá plastika medvídka Brtníka od uměleckého kováře Pavla Tasovského; najdete ji přímo na náměstí.

Brtnice je také rodištěm architekta a designéra Josefa Hoffmanna. O jeho rodný dům pečuje Moravská galerie. Peníze, které Brtnice za vítězství získala, posloužily třeba pro opravu fasády kaple Panny Marie Pomocné nebo historické sýpky.
 

Historické město roku 2017: Slavonice

Titul Historické město roku 2017 získaly renesanční Slavonice, jimž se díky jedinečně dochovanému historickému centru se jim říká Malá Telč. Při procházce kolem renesančních domů se sgrafitovými fasádami a unikátními sklípkovými klenbami téměř nechce věřit, že se ten rok na rozdíl od mnoha jiných měst do finále probojovaly poprvé.

Slavonice totiž vždy ležely příliš daleko a stranou zájmu, ale právě proto se tu řada památek dochovala v původní podobě a bez přestaveb. Vzácná architektura by si zasloužila zápis mezi památky UNESCO, o což město už dlouho usiluje. Ateliéry tu má řada známých umělců, v nedaleké Maříži sídlí slavná keramická dílna a město možná znáte také ze Svěrákova filmu Po strništi bos; ten se z velké části natáčel právě ve Slavonicích.

Nejlepší je vypravit se sem v hlavní sezoně, kdy jsou otevřená rozsáhlá středověká sklepení a také nedaleký hrad Landštejn. Komu se nechce čekat do léta, ten může třeba hned vyrazit na výlety po Graselových stezkách, potěšit se výhledem do okolí z bezmála šedesátimetrové Městské věže u kostela Nanebevzetí Panny Marie anebo se zastavit u zaniklé středověké osady Pfaffenschlag; z města vás k ní dovede turistická značka.
 

Historické město roku 2016: Jičín

Dva roky po sobě byl Jičín v nejužším výběru tří nominovaných měst, teprve třetí rok se ale podařilo nominaci proměnit v titul Historické město roku. Město v Českém ráji proslavil Albrecht z Valdštejna: Jičín dal velkoryse přestavět a jeho okolí chtěl proměnit v barokní komponovanou krajinu. Nejviditelnějším kouskem dávných plánů je Valdštejnská lipová alej a areál Valdštejnské lodžie. Známá barokní památka se proměnila v unikátní centrum alternativní kultury, kde se koná řada zajímavých akcí.

Plánujete výlet do Jičína s dětmi? Pak vás spíš než slavný vojevůdce bude zajímat jiný jičínský hrdina: s pohádkovým ševcem Rumcajsem se setkáte například v celoročně otevřené galerii Rumcajsův svět Radka Pilaře anebo v Rumcajsově ševcovně, v září můžete přijet na festival Jičín – město pohádky.
 

Historické město roku 2015: Příbor

Město Příbor získalo ocenění Historické město roku 2015 především díky dokončení obnovy areálu piaristického kláštera spolu s klášterními zahradami. V dalších letech se obnovy dočkala i funkcionalistická radnice z let 1936–1938, naučná trasa městskou památkovou rezervací a rodný dům Sigmunda Freuda. Zakladatel psychoanalýzy, lékař a psycholog Sigmund Freud (1856–1939) se sice s rodiči ve třech letech odstěhoval do Vídně, ale ve svých vzpomínkách se k dětství i dalšímu pobytu v Příboře vracel. Kromě muzejní expozice a rodného domu ho připomíná také kuriózní umělecká památka, měděná pohovka zhotovená ve skutečné velikosti podle té, na níž slavný psycholog vyšetřoval své pacienty.
 

Historické město roku 2014: Cheb

Město Cheb žije bohatým kulturním životem a pyšní se příkladnou péčí o památky. Přijeďte si do Historického města roku 2014 prohlédnout zajímavé památky, jejichž symbolem je Špalíček, komplex středověkých domů na náměstí Krále Jiřího. Blok rozděluje Kramářská ulička, náměstí lemují unikátní měšťanské domy s příkrými střechami. V Pachelbelově domě byl zavražděn Albrecht z Valdštejna, jen o kousek dál pak objevíte Chebský hrad a kostel sv. Mikuláše.
 

Historická města roku v letech 1994–2013

  • Krásných měst je u nás hodně, a tak si vítěz po získání titulu podle pravidel musí dát pětiletou pauzu. Ani jedno město zatím nezískalo titul dvakrát, ale už tři města – Kutná Hora, Prachatice a Šternberk – se po vynucené přestávce znovu dostala do finále.
7 věcí, které nevíte o… Dnech evropského dědictví / European Heritage Days (EHD)

7 věcí, které nevíte o… Dnech evropského dědictví / European Heritage Days (EHD)

Tři stovky měst a obcí, více než 700 památek a prohlídky většinou zdarma nebo za výhodné vstupné: to je nabídka Dnů evropského dědictví. Výjimečná a velmi oblíbená akce každý rok druhý týden v září v celé Evropě otevírá pro veřejnost ty nejzajímavější památky. Seznamte se se Dny evropského dědictví / European Heritage Days (EHD) na Kudy z nudy a podívejte se, co všechno nabízejí.

Valdštejnská lodžie u Jičína

Valdštejnská lodžie u Jičína

Z Jičína vede dva kilometry dlouhá čtyřdílná lipová alej do Valdštejnské lodžie. Tento architektonický skvost z počátku 17. století je obklopen Libosadem, kde se konají příležitostné akce a dílny zaměřené na rodiny s dětmi.

Dílna malování na keramiku v Maříži

Dílna malování na keramiku v Maříži

Na návštěvě Maříže se dobře najíte, namalujete si vlastní keramiku nebo nakoupíte originální autorské kousky. Zatímco budou vaše ruce tvořit, hlava si odpočine. Pracujeme s ručně vyráběnou keramikou a pravými barevnými glazurami.

Synagoga Jičín

Synagoga Jičín

Jičínská synagoga je jednou z mála poměrně dobře zachovaných židovských památek v oblasti Českého ráje. Historie jičínské synagogy spadá do konce 70. let 18. století, první doložená zpráva pochází z května roku 1773, kdy byla na střechu synagogy umístěna Davidova hvězda.

Přírodní park Česká Kanada

Přírodní park Česká Kanada

Českou Kanadou je nazývána příhraniční oblast mezi městy Slavonice, Nová Bystřice a Kunžak. Její rozloha činí cca 250 km². Přírodní park Česká Kanada zde byl vyhlášen roku 1994.

Historickým městem roku je Vysoké Mýto

Historickým městem roku je Vysoké Mýto

Historickým městem roku 2022 se stalo Vysoké Mýto v Pardubickém kraji. Vítěz celostátního kola soutěže byl slavnostně vyhlášen 18. dubna 2023 v centru Pražská křižovatka u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. Krásné historické město na řece Loučné určitě stojí za návštěvu. Kudy z nudy vás sem proto zve na výlet.

2020: rok husitských bitev, Jiřího z Poděbrad, Boženy Němcové a legionářů

2020: rok husitských bitev, Jiřího z Poděbrad, Boženy Němcové a legionářů

Ohlédněte se za uplynulými roky: každý z nich přinesl výročí zajímavých událostí či osobností a díky nim pak spousty výstav, knih a akcí. Také letošní přehlídka kulatin je bohatá a máme se na co těšit: třeba na historické rekonstrukce husitských bitev a bitvy na Bílé hoře anebo výročí narození svaté Zdislavy, Jiřího z Poděbrad, Boženy Němcové a dalších známých osobností.

Stezka železné opony – evropská dálková cyklotrasa Eurovelo 13

Stezka železné opony – evropská dálková cyklotrasa Eurovelo 13

Téměř půlku století rozdělovala Železná opona Evropu na východ a západ. V současnosti se všech 16 evropských států podél této linie podílí na budování jedinečné trasy pro cyklisty i pěší. Česká část vede od Aše jižní hranicí s Německem a Rakouskem až k soutoku Dyje a Moravy pod obcí Lanžhot.

Historickým městem roku se staly Boskovice

Historickým městem roku se staly Boskovice

Historickým městem roku 2021 se staly jihomoravské Boskovice. Vítěz celostátního kola soutěže byl slavnostně vyhlášen 14. dubna 2022 na pražském Žofíně. Cena je odměnou za nejlepší využití peněz na obnovu památek z programu ministerstva kultury. Shodou okolností letos Boskovice oslaví 800 let od první písemné zmínky.

Historickým městem roku se stal Havlíčkův Brod

Historickým městem roku se stal Havlíčkův Brod

Letošním vítězem soutěže Historické město roku 2020 se stal Havlíčkův Brod v Kraji Vysočina. Malebné historické centrum doplňují četné památky, kostely i zbytky hradeb. Svým jménem město odkazuje na rodáka z nedaleké Borové, novináře a vlastence Karla Havlíčka Borovského. Toho navíc připomene podzimní oslava v rámci 200. výročí jeho narození. Připomeňme, že od roku 1308 až do roku 1945 se město jmenovalo Německý Brod.

Historickým městem roku je Brtnice

Historickým městem roku je Brtnice

Historickým městem roku 2018 se stala Brtnice na Vysočině. Vítěz celostátního kola soutěže byl slavnostně vyhlášen 16. dubna 2019 na Pražském hradě u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel.

Renesanční radnice v Brtnici

Renesanční radnice v Brtnici

Radnice je jedním z památkově chráněných objektů v brtnické památkové zóně. Její monumentální budova naznačuje, jak významná byla Brtnice před více než čtyřmi sty lety jako centrum rozlehlého valdštejnského dominia.

Historickým městem roku se stal Štramberk

Historickým městem roku se stal Štramberk

Letošním vítězem soutěže Historické město roku 2019 se stal Štramberk, horské městečko, rozložené na úpatí několika kopců. Díky půvabným uličkám i dřevěným roubeným domům z 18. a 19. století se Štramberku říká Valašský betlém. Soutěž o Historické město roku pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a ministerstva kultury a pro místní rozvoj. Cena se udílí za nejlepší realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón vyhlašovaného ministerstvem kultury.

Barokní mosty se sochařskou výzdobou v Brtnici

Barokní mosty se sochařskou výzdobou v Brtnici

V malebné scenérii městečka se nevšedně uplatňuje říčka Brtnice. Barokní sochy světců na jejích mostech vytvořil zdejší rodák David Lipart v letech 1715-18. Mostní stavbu má město i ve svém znaku.

Jičínský zámek na Valdštejnově náměstí

Jičínský zámek na Valdštejnově náměstí

Jičínský zámek je největší budovou na Valdštejnově náměstí a je jednou z dominant městské památkové rezervace. Stojí v rohu náměstí, má 12 arkádových pilířů a průčelí ukončují původní nárožní arkýře. Sídlí v něm Regionální muzeum, galerie a základní umělecká škola.

Městská památková rezervace Slavonice

Městská památková rezervace Slavonice

Malebné město Slavonice na pomezí Čech, Moravy a Rakouska proslavily překrásné renesanční památky. Okouzlí vás především řady renesančních měšťanských domů s bohatě zdobenými štíty, psaníčkovými nebo figurálními sgrafity, které lemují dvě náměstí v centru města.

Místní průvodci na Graselových stezkách

Místní průvodci na Graselových stezkách

Jen v doprovodu našich průvodců objevíte zajímavosti a jedinečnosti města Slavonic a okolní přírody České Kanady. Přiměřeně Vás překvapíme novými zážitky. Místní průvodce je vaším ochotným hostitelem na Graselových stezkách.

Naučná stezka Bitva u Jičína

Naučná stezka Bitva u Jičína

Naučná stezka Bitva u Jičína 29. června 1866 je věnována krvavé bitvě mezi Rakousko-Uherskem a Pruskem, která se zde odehrála na sklonku června roku 1866. V bitvě přišel rakouský a saský armádní sbor celkem 210 důstojníků, 5280 mužů a 222 koní. Prusové ztratili 71 důstojníků, 1485 mužů a 56 koní.

Další aktuality

Kalendář 2024: Traktory – muzea a traktoriády, kde si je vyzkoušíte a svezete se

Nestačí vám se na starobylé i moderní traktory jen dívat v muzeích? Rádi byste si na ně nebo do nich sedli a vyzkoušeli si, jak fungují? Pak vás potěší malý přehled muzeí, kde si traktory můžete prolézt ze všech stran, a také tipy, kam se letos vypravit na traktoriády, závody zručnosti a spanilé jízdy.
Památky

Poznejte unikáty našich přehrad: 10 tipů na naše nejzajímavější vodní díla

Plánujete výlet, ale chybí vám inspirace, kam se vydat? Co třeba za technickými památkami v podobě našich nejzajímavějších vodních děl? Kudy z nudy vám nabídne třeba pohled na hřebeny Jeseníků, chůzi nad vodní hladinou anebo jízdu po pohádkové hrázi.
Památky

100 tipů na výlety do tajemných míst, kde se budete trochu bát

Navštivte zříceniny hradů a klášterů, katovny, hřbitovy, podzemí či kostnice a užijte si trochu tajemna! Patříte k těm, kteří se rádi bojí, anebo jste spíš zvědaví na strašidelné historky, pověsti a dávnou historii? Vypravte se třeba po stopách děsivých čarodějnických procesů, k menhirům a kamenným kruhům, do pohádkového pekla anebo do míst spojených s čerty a ďábly.
Památky

10 tipů, kde objevíte sochařské galerie pod širým nebem aneb ve stínu i na výsluní

Na výstavy soch nemusíte chodit jen do muzeí a galerií, někdy stačí vypravit se docela obyčejně ven, do ulic nebo do přírody. Někde budete obdivovat umění starých mistrů, jinde nápaditost současných autorů. Kam vás na Kudy z nudy pozveme na přehlídku soch pod širým nebem?
Památky

10 tipů na zajímavé stavby architekta Karla Hubáčka

Karel Hubáček, rodák z pražských Nuslí (23. 2. 1924 – 23. 11. 2011), se proslavil zejména stavbou vysílače na Ještědu, za kterou obdržel jako jediný český architekt Perretovu cenu. Dal však osobitou podobu mnoha dalším stavbám, například pražské meteorologické stanici v Libuši nebo kulturnímu domu v Teplicích. Nezapomeňme také dodat, že patřil k zakladatelům slavného ateliéru Sial, který dokázal za normalizace reagovat na nejmodernější evropskou architekturu. Obliba tohoto architekta světového významu, který byl navíc velmi laskavým člověkem, se odráží v hlasování o nejvýznamnější osobnost české architektury, kde Karel Hubáček skončil na čtvrtém místě.
Památky

Velké manévry: malá kaple, obří kostel a další „stěhovavé“ stavby

Když se mluví o stěhování staveb, většině lidí se vybaví kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Věděli jste ale, že staveb, které změnily své místo, je u nás daleko víc? A některé z nich musely překonat opravdu velké vzdálenosti, jiné byly posunuty o několik metrů... Na výlet po stopách kaplí a kostelů, které původně stály na jiných místech, než stojí dnes, vás zve portál Kudy z nudy.
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách Slovanů na hradiště, opevnění a k archeologickým objevům

O Slovanech jsme se všichni učili ve škole, ale co vlastně víme o obyvatelích slovanských zemí a jejich předcích? Odkud přišli, kdy se usadili v českých zemích, jak žili a jaké bohy uctívali? Pojďte se s Kudy z nudy vypravit po stopách dávných obyvatel naší vlasti, na slovanská hradiště, naučné stezky a do archeologických expozic.
Památky

15 tipů na hrady a zámky, které se otevírají na začátku března

Jak počasí naznačuje, do české kotliny by mělo co nevidět konečně naplno přijít jaro – důkazem je nejen více slunečního svitu, ale také konec zimního spánku některých kulturních památek. Pravda, některé jsou prozatím otevřeny pouze o víkendu, ale i tak potěší srdce milovníků historie a hradní architektury. Vybrat si k návštěvě můžete například hrad Svojanov, Hazmburk, Točník, Krakovec, zámek Kynžvart nebo Buchlovice.
Památky