Úvod > Aktuality > Historickým městem roku je Brtnice
Historickým městem roku je Brtnice
"> "> ">
Památky

Historickým městem roku je Brtnice

  • Vydáno17. dubna 2019
Historickým městem roku 2018 se stala Brtnice na Vysočině. Vítěz celostátního kola soutěže byl slavnostně vyhlášen 16. dubna 2019 na Pražském hradě u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel.
Město BrtniceMěsto Brtnice leží na Vysočině, v údolí stejnojmenné říčky mez Jihlavou a Třebíčí. Atmosféru města podtrhují dva barokní mosty přes říčku Brtnici. Zvláštností je Židovský most, který se zámkem v pozadí tvoří takzvané brtnické Hradčany. Renesanční brtnický zámek si můžete prohlédnout jen výjimečně, například v červnu při setkání uměleckých kovářů Brtnické kovadliny. Akci i jméno města připomíná plastika medvěda brtníka na náměstí. Nejslavnějším brtnickým rodákem je Josef Hoffmann (1870–1956), světově proslulý architekt a designér, jeden z průkopníků vídeňské secese a zakladatel proslulých vídeňských dílen uměleckého řemesla. V Hoffmannově rodném domě v Brtnici si prohlédnete jak návrhy nápojového skla a porcelánových jídelních servisů, tak originální nábytek, tapety a bytový textil.

Brtnice mostStěžejními akcemi města Brtnice v roce 2018 z památkářského hlediska byly rozsáhlá revitalizace zámeckého parku, kde se podařilo obnovit část ohradních zdí a schody a provést parkovou úpravu anglické zahrady. Důležitou bylo také restaurování podlah a obnova dvora rodnéhodomu Josefa Hoffmanna, které proběhlo v rámci přeshraničního projektu Interreg ve spolupráci s MAKem Vídeň (Muzeum užitého umění Vídeň) a Moravskou galerií Brno. Dále se podařila obnova podlahy ve vrchnostenské sýpce či repase vstupních dveří kostela sv. Karla Boromejského a blahoslavené Juliány.

BrtniceSoutěž o Historické město roku pořádají společně Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, Ministerstvo kultury a Ministerstvo pro místní rozvoj. Cena se udílí za nejlepší realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón. Brtnice letos zvítězila nad všemi soupeři, mezi kterými byly například České Budějovice, Boskovice, Praha 1, Hradec Králové, Žatec nebo Uherské Hradiště. Cenu ministryně pro místní rozvoj a odměnu 100 000 korun dnes dostaly Frenštát pod Radhoštěm a Klatovy.
Barokní mosty se sochařskou výzdobou v Brtnici

Barokní mosty se sochařskou výzdobou v Brtnici

V malebné scenérii městečka se nevšedně uplatňuje říčka Brtnice. Barokní sochy světců na jejích mostech vytvořil zdejší rodák David Lipart v letech 1715-18. Mostní stavbu má město i ve svém znaku.

Brtnická stezka – přírodou ke kulturní promenádě

Brtnická stezka – přírodou ke kulturní promenádě

Brtnická stezka začíná u hradu Rokštejna a navazuje na systém cyklostezek a tras pro pěší. Vzdálenost z Rokštejna (zastavení 1) do Brtnice po modré turistické značce je dlouhá 7790 metrů, trasa pro cyklisty přes Panskou Lhotu (zastavení 2a) a Malé, 6750 metrů.

Moravská galerie v Brně – Rodný dům Josefa Hoffmanna

Moravská galerie v Brně – Rodný dům Josefa Hoffmanna

Josef Hoffmann byl architekt a designér první poloviny 20. století světového měřítka, který se narodil v Brtnici u Jihlavy. Spolu s Kolomanem Moserem založil vídeňské rukodělné dílny Wiener Werkstätte, jejichž zásady promítl do rekonstrukce svého rodného domu.

Přírodní rezervace Údolí Brtnice

Přírodní rezervace Údolí Brtnice

Kaňonovité údolí řeky Brtnice je tvořeno meandrující říčkou s přirozenými břehovými porosty a okolními loukami. Nad ně se vypínají stráně se skalními výchozy, rezervace je domovem vzácných teplomilných druhů bezobratlých živočichů.

Panská sýpka v Brtnici

Panská sýpka v Brtnici

Mohutná dvoupatrová budova vrchnostenské sýpky v Brtnici, v okrese Jihlava, je situována v městské památkové zóně obce Brtnice, jihozápadně od areálu zámku, se kterým je historicky spjata.

Renesanční radnice v Brtnici

Renesanční radnice v Brtnici

Radnice je jedním z památkově chráněných objektů v brtnické památkové zóně. Její monumentální budova naznačuje, jak významná byla Brtnice před více než čtyřmi sty lety jako centrum rozlehlého valdštejnského dominia.

Zámek Brtnice – moravské Hradčany

Zámek Brtnice – moravské Hradčany

Zámek Brtnice, dominanta stejnojmenného města na Českomoravské vrchovině, se nachází na trase mezi Jihlavou a Třebíčí. Od června 2015 zde najdete novou expozici s názvem Černá smrt – Historie morových ran.