Úvod > Co chcete dělat? > Rodný dům Karla Havlíčka Borovského
Rodný dům Karla Havlíčka Borovského
"> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto

Rodný dům Karla Havlíčka Borovského

Kultura
Národním poutním místem nejlepšího českého novináře a spisovatele Karla Havlíčka Borovského bývalo Havlíčkovo rodné místo, městečko Borová. V roce 1931 bylo v jeho rodném domě slavnostně otevřeno muzeum, které funguje dodnes.

Dům čp. 163 v Havlíčkově Borové je rodným domem Karla Havlíčka Borovského. Dům, v němž se Karel Havlíček Borovský narodil, postavil v roce 1818 jeho otec Matěj Havlíček z Velké Losenice. V domě býval kupecký krámek. V roce 1971 byl domek prohlášen za národní kulturní památku. Brzy po Havlíčkově smrti se stal tento dům českému lidu místem, kam se sjížděl vlastenci z celé vlasti. Již 19. srpna 1862 se v Borové konala první Havlíčkovská slavnost, při které byl na domě odhalen reliéf s Havlíčkovým portrétem. Byla to zároveň první politická slavnost od pádu Bachova absolutismu. Před dvaceti tisíci účastníky zde řečnil Karel Sladkovský. Ve velkolepém průvodu kráčela také dcera Karla Havlíčka – Zdeňka. Druhá slavnost se v Borové konala 30. 8. 1896.

Při třetí slavnosti v roce 1901 se na náměstí odhaloval Havlíčkův pomník, jehož autorem je Josef Strachovský. Padesátého výročí Havlíčkovy smrti vzpomenula obec při čtvrté slavnosti v roce 1906, kdy tehdy na řečnickou tribunu vystoupil Tomáš Garrigue Masaryk.

V Památníku KHB je možno zhlédnout stálou expozici o životě a díle Karla Havlíčka a také zde jsou umístěny dvě stálé expozice: jedna se týká rodáka S/Ldr Josefa Stránského a příslušníků 311. peruti RAF z Vysočiny, druhá sochaře Viktora Dobrovolného. V domku také sídlí místní knihovna a informační centrum.

Celý popis
Naposledy změněno: 8. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Chata U Meškadla na Vysočině

Chata U Meškadla na Vysočině

Vojnův Městec, Vysočina
Chata Velké Dářko

Chata Velké Dářko

Žďár nad Sázavou, Vysočina
Penzion Vysočina Škrdlovice

Penzion Vysočina Škrdlovice

Žďár nad Sázavou, Vysočina
Chata Doubravka

Chata Doubravka

Chotěboř, Vysočina