!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Rodný dům Karla Havlíčka Borovského
Rodný dům Karla Havlíčka Borovského
"> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Kultura

Rodný dům Karla Havlíčka Borovského

Národním poutním místem nejlepšího českého novináře a spisovatele Karla Havlíčka Borovského bývalo Havlíčkovo rodné místo, městečko Borová. V roce 1931 bylo v jeho rodném domě slavnostně otevřeno muzeum, které funguje dodnes.

Dům čp. 163 v Havlíčkově Borové je rodným domem Karla Havlíčka Borovského. Dům, v němž se Karel Havlíček Borovský narodil, postavil v roce 1818 jeho otec Matěj Havlíček z Velké Losenice. V domě býval kupecký krámek. V roce 1971 byl domek prohlášen za národní kulturní památku. Brzy po Havlíčkově smrti se stal tento dům českému lidu místem, kam se sjížděl vlastenci z celé vlasti. Již 19. srpna 1862 se v Borové konala první Havlíčkovská slavnost, při které byl na domě odhalen reliéf s Havlíčkovým portrétem. Byla to zároveň první politická slavnost od pádu Bachova absolutismu. Před dvaceti tisíci účastníky zde řečnil Karel Sladkovský. Ve velkolepém průvodu kráčela také dcera Karla Havlíčka – Zdeňka. Druhá slavnost se v Borové konala 30. 8. 1896.

Při třetí slavnosti v roce 1901 se na náměstí odhaloval Havlíčkův pomník, jehož autorem je Josef Strachovský. Padesátého výročí Havlíčkovy smrti vzpomenula obec při čtvrté slavnosti v roce 1906, kdy tehdy na řečnickou tribunu vystoupil Tomáš Garrigue Masaryk.

V Památníku KHB je možno zhlédnout stálou expozici o životě a díle Karla Havlíčka a také zde jsou umístěny dvě stálé expozice: jedna se týká rodáka S/Ldr Josefa Stránského a příslušníků 311. peruti RAF z Vysočiny, druhá sochaře Viktora Dobrovolného. V domku také sídlí místní knihovna a informační centrum.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 8. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Grand Café

Grand Café

Přibyslav, Vysočina
Chata U Meškadla na Vysočině

Chata U Meškadla na Vysočině

Vojnův Městec, Vysočina
Chata Velké Dářko

Chata Velké Dářko

Žďár nad Sázavou, Vysočina
Penzion Vysočina Škrdlovice

Penzion Vysočina Škrdlovice

Žďár nad Sázavou, Vysočina