Nový Jičín

Nový Jičín proslul jako město klobouků a historických památek. Pokrývky hlavy nejrůznějších stylů a tvarů si vyzkoušíte v Návštěvnickém centru na Masarykově náměstí. Kloboukům je zasvěcena také muzejní expozice v nedalekém Žerotínském zámku. Za pozornost stojí i samotné náměstí s množstvím renesančních a barokních domů s podloubími.

Co musíte vidět ve městě klobouků

expozice kloboukůNechte na hlavě – tak se jmenuje expozice unikátních klobouků, čepic a čapek, kterou pro návštěvníky připravilo Muzeum Novojičínska v interiérech renesančního zámku. Na více než dvě stě let trvající tradici výroby pokrývek hlavy pamatuje také Návštěvnické centrum s interaktivní expozicí, zkoušírnami reálných i virtuálních klobouků, tvůrčím ateliérem a dětským koutkem.

Ve zkoušírnách se přesvědčíte o pravdivosti tvrzení, že na každou hlavu se najde klobouk. K vyzkoušení je jich nepřeberné množství. V nejslušivějším modelu se můžete vyfotit a snímek poslat přátelům a známým jako originální pozdrav z výletu. Bez jedinečného suvenýru neodejdete ani z ateliéru, kde si podle vlastní fantazie ozdobíte miniklobouček vytvarovaný na unikátním parním stroji.
 

Koho byste měli znát aneb generál z písničky

expozice LaudonPamětní deska na domě, v němž sídlí Návštěvnické centrum, připomíná, že tady roku 1790 zemřel generál Ernst Gideon Laudon. Mnoho lidí jej zná pouze z populární odrhovačky „generál Laudon jede skrz vesnici…“, ale vězte, že šlo o jednoho z nejslavnějších vojevůdců 18. století, jenž v císařských službách Marie Terezie a Josefa II. svedl mnoho vítězných bitev, zejména s Pruskem a Osmanskou říší.

Návštěvu Laudonovy expozice ocení dospělí stejně jako děti. Vždyť kde jinde si můžete vyzkoušet vojenskou výzbroj a výstroj a zároveň vystřelit z interaktivního děla, jediného svého druhu v Česku? Unikátem je rovněž třímetrové ozvučené diorama s více než 500 cínovými vojáčky, připomínající bitvu u Domašova, v níž zvítězilo právě Laudonovo vojsko. A co teprve generálovo jezdecké sousoší v životní velikosti, které se pyšní titulem „Největší české sousoší vytvořené 3D tiskem“...
 

Cestovatelská potěšení a odpočinek

zámek KunínOblíbený výletní cíl v blízkém okolí Nového Jičína představuje zřícenina hradu Starý Jičín, tyčící se na kopci jihozápadně od města; kromě stylové restaurace můžete navštívit hradní věž s kruhovým výhledem do kraje. Jen kousek odtud leží další šlechtické sídlo, barokní zámek v Kuníně. S láskou tady pečují o vše, co připomíná bývalou majitelku, Marii Walburgu hraběnku z Truchsess-Waldburg-Zeilu. Její zámeckou školu navtěvoval i pozdější Otec národa František Palacký.  

Pro zážitkové aktivity není nutné Nový Jičín vůbec opouštět – stačí vydat se do jeho okrajových částí. Třeba na Hermelín ranč, jehož název je odvozen od chovu hnědě nebo černě skvrnitých běloušů. Jejich krásu nemusíte jen obdivovat, můžete se na nich projet nebo si rovnou udělat „koňský řidičák“. Koní, ale i vzácného plemene Valašská ovce a spousty dalších domácích zvířat si užijete na rodinné farmě Bludička v místní části Bludovice – hezky po venkovsku se tady i najíte...

Turistická informační centra


Za vůní punče a cukroví do Nového Jičína

Město Nový Jičín zve na tradiční adventní jarmark. Až do Vánoc zažijete tu pravou předvánoční atmosféru: kulturní program, vůně punče a cukroví. Na viděnou na Masarykově náměstí v Novém Jičíně!
Nový Jičín, Moravskoslezský kraj

Bazén Nový Jičín

Areál leží nedaleko od centra města Nový Jičín, poblíž autobusového a vlakového nádraží. V areálu se nachází krytý bazén, basketbalová hala, hotel, restaurace a venkovní bazén.
Nový Jičín, Moravskoslezský kraj

Muzeum Novojičínska na zámku Žerotínů v Novém Jičíně

Muzeum Novojičínska má stálou expozici v žerotínském zámku zaměřenou na historii Nového Jičína a výrobu klobouků. Dále spravuje několik dalších muzeí a historických památek, pořádá výstavy i různé kulturní akce.
Nový Jičín, Moravskoslezský kraj

Radnice v Novém Jičíně se zvonkohrou

Významnou stavební památkou Nového Jičína a centrálního Masarykova náměstí je původně renesanční městská radnice, novodobě upravená ve 30. letech 20. století. Na radniční věži je navíc umístěna zvonkohra, která čtyřikrát denně rozezní všech 17 zde umístěných zvonů.
Nový Jičín, Moravskoslezský kraj

Cyklostezka Koleje u Nového Jičína

První drážní cyklostezka na Moravě vede v trase bývalé železniční dráhy, kterou zničila povodeň v roce 2009 a na které byl následně zrušen provoz. Cyklostezka byla otevřena v roce 2012.
Nový Jičín, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace

Penzion U Haitlů

Rodinný penzion je vybudován ve zrekonstruované budově bývalého statku. K objektu přiléhá rozsáhlá zahrada, kde je oddělená část s výběhem pro koně a část pro odpočinek rekreantů s přírodním ohništěm a zahradním posezením.
Nový Jičín, Moravskoslezský kraj

Srub U medvěda

Srub u Medvěda je vystaven ve srubovém stylu, nachází se v malebném, klidném prostředí podhůří Beskyd na okraji města Nového Jičína. Rodinná atmosféra hotelu vás zavede do stylového prostředí s vůní dřeva, čistoty a pohody.
Nový Jičín, Moravskoslezský kraj

Penzion a kavárna U Holubů Nový Jičín

Penzion U Holubů prošel v roce 2010 celkovou rekonstrukcí a nyní nabízí hostům pohodlné ubytování v jednolůžkových až třílůžkových pokojích, které jsou vybaveny starožitným nábytkem.
Nový Jičín, Moravskoslezský kraj

Pojeďte na výlet


S osobností na procházku: po Opavě s architektem Leopoldem Bauerem

Architekt Leopold Bauer (1872–1938) sice v Opavě nikdy nežil, ale pro město navrhl několik krásných a obdivuhodných staveb. Vypravte se s námi na procházku po opavské okružní třídě od knihovny Petra Bezruče k obchodnímu domu Breda a ke kostelu sv. Hedviky.
procházka Opavou, Pěšky po Česku

Běžecká trasa Třinec – Lesopark

V Třinci jsou na výběr hned 2 trasy v populárním Lesoparku. Můžete si vybrat trasu buď po asfaltu, nebo po šotolinových cestách. Jedná se o ideální trasy pro skupinové tréninky sportovců se zázemím sousedního sportovního areálu. Většina vede po asfaltových cestách protínajících lesopark. V nezbytných úsecích je trasa vedena po šotolinové stezce.
běžecká trasa Třinec, Cesty pro zdraví