Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Beskydy – Valašsko > Nový Jičín

Nový Jičín

Nový Jičín proslul jako město klobouků a historických památek. Pokrývky hlavy nejrůznějších stylů a tvarů si vyzkoušíte v Návštěvnickém centru na Masarykově náměstí. Kloboukům je zasvěcena také muzejní expozice v nedalekém Žerotínském zámku. Za pozornost stojí i samotné náměstí s množstvím renesančních a barokních domů s podloubími.

Oblíbené ve městě

Co musíte vidět ve městě klobouků

expozice kloboukůNechte na hlavě – tak se jmenuje expozice unikátních klobouků, čepic a čapek, kterou pro návštěvníky připravilo Muzeum Novojičínska v interiérech renesančního zámku. Na více než dvě stě let trvající tradici výroby pokrývek hlavy pamatuje také Návštěvnické centrum s interaktivní expozicí, zkoušírnami reálných i virtuálních klobouků, tvůrčím ateliérem a dětským koutkem.

Ve zkoušírnách se přesvědčíte o pravdivosti tvrzení, že na každou hlavu se najde klobouk. K vyzkoušení je jich nepřeberné množství. V nejslušivějším modelu se můžete vyfotit a snímek poslat přátelům a známým jako originální pozdrav z výletu. Bez jedinečného suvenýru neodejdete ani z ateliéru, kde si podle vlastní fantazie ozdobíte miniklobouček vytvarovaný na unikátním parním stroji.
 

Koho byste měli znát aneb generál z písničky

expozice LaudonPamětní deska na domě, v němž sídlí Návštěvnické centrum, připomíná, že tady roku 1790 zemřel generál Ernst Gideon Laudon. Mnoho lidí jej zná pouze z populární odrhovačky „generál Laudon jede skrz vesnici…“, ale vězte, že šlo o jednoho z nejslavnějších vojevůdců 18. století, jenž v císařských službách Marie Terezie a Josefa II. svedl mnoho vítězných bitev, zejména s Pruskem a Osmanskou říší.

Návštěvu Laudonovy expozice ocení dospělí stejně jako děti. Vždyť kde jinde si můžete vyzkoušet vojenskou výzbroj a výstroj a zároveň vystřelit z interaktivního děla, jediného svého druhu v Česku? Unikátem je rovněž třímetrové ozvučené diorama s více než 500 cínovými vojáčky, připomínající bitvu u Domašova, v níž zvítězilo právě Laudonovo vojsko. A co teprve generálovo jezdecké sousoší v životní velikosti, které se pyšní titulem „Největší české sousoší vytvořené 3D tiskem“...
 

Cestovatelská potěšení a odpočinek

zámek KunínOblíbený výletní cíl v blízkém okolí Nového Jičína představuje zřícenina hradu Starý Jičín, tyčící se na kopci jihozápadně od města; kromě stylové restaurace můžete navštívit hradní věž s kruhovým výhledem do kraje. Jen kousek odtud leží další šlechtické sídlo, barokní zámek v Kuníně. S láskou tady pečují o vše, co připomíná bývalou majitelku, Marii Walburgu hraběnku z Truchsess-Waldburg-Zeilu. Její zámeckou školu navtěvoval i pozdější Otec národa František Palacký.  

Pro zážitkové aktivity není nutné Nový Jičín vůbec opouštět – stačí vydat se do jeho okrajových částí. Třeba na Hermelín ranč, jehož název je odvozen od chovu hnědě nebo černě skvrnitých běloušů. Jejich krásu nemusíte jen obdivovat, můžete se na nich projet nebo si rovnou udělat „koňský řidičák“. Koní, ale i vzácného plemene Valašská ovce a spousty dalších domácích zvířat si užijete na rodinné farmě Bludička v místní části Bludovice – hezky po venkovsku se tady i najíte...

Turistická informační centra


Akce ve městě Nový Jičín

Adventní jarmark v Novém Jičíně

Po tři týdny bude moci každý, kdo zavítá na Masarykovo náměstí v Novém Jičíně, nasávat sváteční atmosféru Adventního jarmarku. Jedna z hlavních událostí roku začne v pátek 1. prosince a potrvá do soboty 23. prosince.
Nový Jičín, Moravskoslezský kraj

Novoroční čtyřlístek – výstup na Svinec

Výstup na Svinec na Novojičínsku se koná již po jedenácté. Cíl je v čase 12 až 15 hodin na vrcholu Svince (v případě špatného počasí lyžařská chata na Svinci).
Nový Jičín, Moravskoslezský kraj

Pivobraní Nový Jičín 2024

Jubilejní desátý ročník Pivobraní chystají v Novém Jičíně. Uskuteční se ke konci června.
Nový Jičín, Moravskoslezský kraj

Lyžařský areál Svinec u Nového Jičína

Ski areál Svinec se nachází v přilehlé blízkosti města Nový Jičín.
Nový Jičín, Moravskoslezský kraj

Bazén Nový Jičín

Areál leží nedaleko od centra města Nový Jičín, poblíž autobusového a vlakového nádraží. V areálu se nachází krytý bazén, basketbalová hala, hotel, restaurace a venkovní bazén.
Nový Jičín, Moravskoslezský kraj

Wellness Hotel Abácie – načerpejte energii a zapomeňte na starosti

Nově otevřený Wellness Hotel Abácie**** v Novém Jičíně v Moravskoslezském kraji poskytuje nejen ubytování, fitness, bowling, masáže, saunu, ale také speciality kuchyně šéfkuchaře z Nového Zélandu. Široká nabídka výletů po okolí, nejen pešky, ale také na kole.
Nový Jičín, Moravskoslezský kraj

Návštěvnické centrum Nový Jičín – Město klobouků v Laudonově domě

V historickém domě, kde v roce 1790 zemřel slavný rakouský vojevůdce Gideon von Laudon, vzniklo Návštěvnické centrum s interaktivní expozicí přibližující tradici kloboučnictví, ale i zkoušírna pokrývek hlavy a multifunkční ateliér s dětským koutkem. Nechybí reprezentativní prodejna TONAK.
Nový Jičín, Moravskoslezský kraj

Amfiteátr Skalky v Novém Jičíně

V přírodním areálu amfiteátru Skalky se každé léto konají nejrůznější kulturní a společenské akce včetně pravidelného festivalu Jičínfest, který se koná každoročně na konci července.
Nový Jičín, Moravskoslezský kraj

Muzeum Novojičínska na zámku Žerotínů v Novém Jičíně

Muzeum Novojičínska má stálou expozici v žerotínském zámku zaměřenou na historii Nového Jičína a výrobu klobouků. Dále spravuje několik dalších muzeí a historických památek, pořádá výstavy i různé kulturní akce.
Nový Jičín, Moravskoslezský kraj

Cyklostezka Koleje u Nového Jičína

První drážní cyklostezka na Moravě vede v trase bývalé železniční dráhy, kterou zničila povodeň v roce 2009 a na které byl následně zrušen provoz. Cyklostezka byla otevřena v roce 2012.
Nový Jičín, Moravskoslezský kraj

Přírodní rezervace Svinec u Nového Jičína

Vrchol Svinec se nachází v blízkosti města Nový Jičín v nadmořské výšce 547 metrů nad mořem. V roce 1994 byl vyhlášen za přírodní rezervaci.
Nový Jičín, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace ve městě Nový Jičín

Srub U medvěda

Srub u Medvěda je vystaven ve srubovém stylu, nachází se v malebném, klidném prostředí podhůří Beskyd na okraji města Nového Jičína. Rodinná atmosféra hotelu vás zavede do stylového prostředí s vůní dřeva, čistoty a pohody.
Nový Jičín, Moravskoslezský kraj

Penzion U Haitlů

Rodinný penzion je vybudován ve zrekonstruované budově bývalého statku. K objektu přiléhá rozsáhlá zahrada, kde je oddělená část s výběhem pro koně a část pro odpočinek rekreantů s přírodním ohništěm a zahradním posezením.
Nový Jičín, Moravskoslezský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Beskydy – Valašsko


Vánoční cesta do Rožnova a do minulého století

Vydejte se na vánoční cestu do minulého století – ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm se pracovníci muzea promění v hospodyně, učitele, řemeslníky nebo Mikuláše a čerty. Nedaleký zámek Lešná nabízí zase prohlídky vánočně vyzdobených interiérů především kombinace červené, zlaté, bílé a malé návštěvníky určitě potěší výstava obrázků Josefa Lady.
Rožnov pod Radhoštěm, Výlety za vánoční atmosférou

Štramberské pikanterie: zážitkové prohlídky plné chutí a vůní

Štramberku, jednomu z nejhezčích měst v podhůří Beskyd, se kvůli krásným zákoutím říká Moravský Betlém. Při komentovaných prohlídkách se seznámíte s přehlídkou zdejších zajímavostí, ochutnáte medové perníkové pochoutky a rozhlédnete se po okolí z věže středověkého hradu.
Výlet do Štremberku, Na hrady a zámky

Výlet na hrad Hukvaldy: za vílami a liškou, která plní přání

K čemu byl vílám hrad? Pověst o založení Hukvald to neřeší, zkrátka podle lidových povídaček hrad založily húkalky, zvláštní druh místních lesních bytostí, které s oblibou houkaly a pokřikovaly na noční chodce. Samozřejmě to bylo trochu jinak a jméno hradu se dá vyluštit ve jméně jeho skutečných zakladatelů, porýnských hrabat Hückeswagenů.
Výlet na hrad Hukvaldy, Na hrady a zámky

Poznejte Lašskou bránu – výjimečná města Beskyd a Valašska

Tak jako všude jinde, ani v Beskydech není počasí vždy ideální. Pokud se kvůli němu zrovna nedostanete na výlet do přírody, nezoufejte. Návštěva čtyř sousedících měst – Štramberka, Kopřivnice, Příboru a Hukvald, nazývaných jako Lašská brána, může vaše turistické putování skvěle doplnit.
Výlet do beskyd a na Lašskou bránu, Výlety pro děti