Úvod > Aktuality > Historickým městem roku 2012 se stala Jilemnice
Zvedavá ulicka
"> Zvedavá ulicka "> Zámek Jilemnice "> Labský dul

Historickým městem roku 2012 se stala Jilemnice

  • Vydáno22. dubna 2013
Historickým městem roku 2012 se stala Jilemnice. Ocenění je odměnou za nejlepší péči o památky na základě dotačního programu ministerstva kultury. Malebné městečko v Libereckém kraji se dostalo do užší nominace již potřetí. I když má jen šest tisíc obyvatel, podařilo se mu předstihnout taková města, jako je Příbor nebo Cheb.
Město JilemniceMěsto s téměř šesti tisíci obyvateli leží v okrese Semily a je přirozeným centrem západních Krkonoš. Jilemnice vznikla jako hospodářské centrum štěpanického panství Valdštejnů zřejmě počátkem 14. století. Městečko vyrostlo takzvaně na zelené louce, o čemž svědčí rozlehlé čtvercové náměstí a pravidelný systém ulic. Mezi skvosty Jilemnice patří například v jádru renesanční budova Krkonošského muzea. Cenné historické jádro dále tvoří také Masarykovo náměstí s klasicistními domy, Zvědavá ulička s přízemními roubenými domky, kostel sv. Vavřince, radnice, budova spořitelny, bývalý pivovar a další budovy.

Jilemnice se proslavila také tím, že ji kdysi vlastnil Jan Harant z Polžic a Bezdružic, syn Kryštofa popraveného na Staroměstském náměstí. Město bývalo jeho hlavní rezidencí. Malebné městečko potom vlastnil neméně známý rod Harrachů, který se zasloužil o rozkvět Jilemnice i celých Krkonoš. Hrabě Harrach nechal vystavět například rozhlednu na Žalém, do Jilemnice přivezl první lyže, vybudoval zde také první turistickou cestu a první krkonošskou přírodní rezervaci Strmou stráň v závěru Labského dolu.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Zvědavá ulička v Jilemnici – lidová architektura Krkonoš

Zvědavá ulička v Jilemnici – lidová architektura Krkonoš

Ulička reprezentuje vynikající soubor lidové architektury, postavený většinou po velikém požáru města r. 1788. Název uličky vychází z faktu, že domy na západní straně jsou za sebou postaveny tak, aby každý další byl posunut o jednu okenní osu blíž do ulice.

Labský důl – divoké ledovcové údolí

Labský důl – divoké ledovcové údolí

Divoká a skalnatá rokle patří k nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším místům v Krkonoších. Tohle místo kdysi vyhloubil rozsáhlý ledovec a vtiskl mu charakteristický tvar podkovy.

Rozhledna Žalý v Krkonoších

Rozhledna Žalý v Krkonoších

Jediná kamenná rozhledna v Krkonoších je opět otevřena ve standardním letním provozu. Z rozhledny, která je přístupná za příznivého počasí, je krásný kruhový rozhled nejen na Krkonoše, ale i do širokého okolí. Přijďte pobejt! Čeká na vás atmosféra hor, dřeva a kachlových kamen.

Jilemnice – kolébka českého lyžování

Jilemnice – kolébka českého lyžování

V Jilemnici najdete nejstarší samostatný lyžařský spolek, který organizuje sportovní lyžování již od roku 1894. Navštívit zde můžete Krkonošské muzeum s expozicí počátků českého lyžování nebo Zvědavou uličku s domy posunutými vždy o jednu okenní osu blíž do ulice.

Další aktuality

6.10.
2022
Podzimní Singltrek nadchne všechny cyklisty!

Podzimní Singltrek nadchne všechny cyklisty!

Liberecký kraj | Letní sporty
28.9.
2022
Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Liberecký kraj | Příroda
22.9.
2022
České značky: areál Svijany a LIF Group

České značky: areál Svijany a LIF Group

Liberecký kraj | Životní styl