Úvod > Aktuality > Historickým městem roku 2013 se stala Chrudim
Panorama Chrudimi
"> Panorama Chrudimi "> Vyhlášení Historického mesta roku "> Mydlárovský dum v Chrudimi "> Chrudim - Historické mesto roku 2013
Kultura

Historickým městem roku 2013 se stala Chrudim

  • Vydáno18. dubna 2014
Ve Španělském sále Pražského hradu byla 17. dubna 2014 vyhlášena Chrudim jako Historické město roku 2013. Ceny předávala ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová spolu s ministrem kultury Danielem Hermanem a předsedkyní Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska Ivanou Popelovou.

Chrudim se stala Historickým městem roku 2013Vítězným Historickým městem roku 2013 se stala Chrudim, získala milion korun z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, pamětní grafický list ministryně pro místní rozvoj a skleněnou pamětní plastiku. Cenu ministryně pro místní rozvoj získala města Boskovice a městská část Praha 2. Zástupci obou si odnesli sto tisíc korun a pamětní grafický list ministryně.

Celostátní komise se rozhodla udělit nově Zvláštní uznání podepsané ministrem kultury, ministryní pro místní rozvoj a předsedkyní Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska třem soutěžícím, kteří v minulosti již titul Historické město získali a to za soustavnou vynikající péči o městskou památkovou rezervaci od udělení titulu do současnosti. Jsou to města – Kadaň, Kutná Hora a Prachatice. Cenu časopisu Moderní obec získalo město Bečov nad Teplou.

Soutěže se v letošním roce zúčastnilo 51 měst z 270, která na svém území mají památkovou rezervaci nebo památkovou zónu. Slavnostní udílení cen se koná každoročně při příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel.

Soutěž byla založena v roce 1994 a jejími zřizovateli jsou Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, Ministerstvo kultury a Ministerstvo hospodářství, předchůdce Ministerstva pro místní rozvoj.

Držiteli titulu Historické město roku z minulých ročníků jsou Jilemnice 2012, Uherské Hradiště 2011, Znojmo 2010, Beroun 2009, Šternberk 2008, Jindřichův Hradec 2007, Polná 2006, Česká Kamenice 2005, Františkovy Lázně 2004, Spálené Poříčí 2003, Prachatice 2002, Nový Jičín 2001, Litomyšl 2000, Kutná Hora 1999, Klášterec nad Ohří 1998, Kroměříž 1997, Třeboň 1996, Kadaň 1995 a Svitavy 1994.

Procházka historickým centrem Chrudimi

Procházka historickým centrem Chrudimi

Chrudim je městem žijícím každodenním dynamickým rytmem, s ulicemi někdy až příliš zaplněnými auty, ale také s tichými zákoutími, parky a procházkovými trasami kolem řeky Chrudimky a revitalizovaného toku bývalého mlýnského náhonu, kde je příjemné se na chvilku zastavit.

Muzeum barokních soch v Chrudimi

Muzeum barokních soch v Chrudimi

Muzeum barokních soch v bývalém kapucínském kostele svatého Josefa nabízí unikátní tři desítky dřevěných a kamenných soch, které pocházejí ze 17. a z první poloviny 18. století.

Regionální muzeum v Chrudimi

Regionální muzeum v Chrudimi

Regionální muzeum v Chrudimi spravuje bohatý sbírkový fond z oboru regionální vlastivědy, přírodních věd a výtvarného umění. V expozicích představuje regionální historii, umělecké řemeslo, lidový nábytek a plakáty významného secesního malíře Alfonse Muchy.

Mydlářovský dům v Chrudimi

Mydlářovský dům v Chrudimi

Mydlářovský dům je nejvýznamnější stavbou občanského domu ve městě, charakteristický je jak svým vzhledem z ulice tak i svou "hvězdárnou" charakterizující město z dálky.

Muzeum loutkářských kultur Chrudim – loutky nejen na koukání

Muzeum loutkářských kultur Chrudim – loutky nejen na koukání

Průřez dějinami loutkářství u nás a inspirace k hlubšímu porozumění loutkovému divadlu, k objevení jeho možností. V Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi uvidíte historické i současné, české i zahraniční loutky, ale navíc si sami můžete v herně muzea vyzkoušet, jak se hraje loutkové divadlo.