Úvod > Co chcete dělat? > Stará radnice v Havlíčkově Brodě s kostrou Hnáta
Památky

Stará radnice v Havlíčkově Brodě s kostrou Hnáta

Na jižní straně malebného havlíčkobrodského náměstí stojí renesanční stavba, která svou současnou podobu získala po požáru v roce 1662. Svým honosným renesančním štítem i vížkou s hodinami dokazuje bohatství města a právě zde se také nachází tzv. Brodská smrt – kostra zrádného hlásného Hnáta.

Dominantou náměstí je Stará radnice, která stojí na parcele dvou gotických domů a tvoří jižní stranu náměstí. V renesančním štítu s vysokou atikou s cimbuřím je ve výklenku věže umístěna největší místní atrakce – kostlivec Hnát, známý také jako Brodská smrt, který drží kosu s latinským nápisem "Kterou hodinu nevíš". Hnát se totiž v roce 1472 nechal podplatit, když k tehdy dobře opevněnému městu dorazili Jihlavští měšťané, kteří se chystali Brod napadnout.

Vyhrocená situace nastala za dob válek mezi kališníky a katolíky, mezi českým králem Jiřím z Poděbrad a uherským králem Matyášem Korvínem, ovládajícím Moravu. Ve válce tehdy proti sobě stála i sousedská města Jihlava – náležící do sféry vlivu katolického Korvína a Poděbradův Německý Brod, obývaný českými kališníky. Hnát se tedy nechal zlákat penězi a dal znamení zvonem jihlavským, kteří město obléhali, že je vhodný čas k útoku. Zvonění však varovalo i měšťany, kteří se útoku ubránili a Hnáta shodili do příkopu, kde byl ukamenován. Později byl na tomto místě vztyčen tzv. Hnátův kámen.

Hnátovy kosti byly po exekuci zbaveny měkkých tkání, očištěny a znovu složeny v kompletní kostru. Ta pak byla vyzdvižena do výklenku v průčelí radnice, kde měla pro výstrahu stát na věčné časy. Kdosi šikovný vymyslel i mechanismus, kterým propojil zvonec, držený pravou paží kostry, s radničními hodinami a hlásný Hnát tak od těch dob musí za to, že nevaroval před příchodem nepřátel, zvonit Brodským každou hodinu.

Hnátův kámen je dnes vsazen v čele kamenného mostu přes řeku Sázavu a podle pověsti má označovat místo, kde došlo k pomstě rozzuřených občanů Brodu na zrádném hlásném.
 

Provozovatel

Město Havlíčkův Brod

Havlíčkovo náměstí 57
580 61 Havlíčkův Brod
Tel.:
+420 569 497 353
Email:
icentrum@muhb.cz
WWW:
mic.muhb.cz
GPS:
49,606579 15,578587
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel U Zlatého Lva Havlíčkův Brod

Hotel U Zlatého Lva Havlíčkův Brod

Havlíčkův Brod, Kraj Vysočina
Hotel Slunce Havlíčkův Brod

Hotel Slunce Havlíčkův Brod

Havlíčkův Brod, Kraj Vysočina
Kavárna Ve Vile

Kavárna Ve Vile

Havlíčkův Brod, Kraj Vysočina
Kafe v parku

Kafe v parku

Havlíčkův Brod, Kraj Vysočina