Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Brdy a okolí > Spálené Poříčí

Spálené Poříčí

Spálené Poříčí je nejmenší město, které získalo čestný titul Historické město roku, udělovaný za příkladnou péči o památky. Historické centrum tvoří rozlehlé náměstí s kostelem a zámkem, mírně stranou leží špejchar s muzeem Jiřího Wintera Neprakty a židovský hřbitov. Zkrátka ve městě s přívětivou domáckou atmosférou to nikam není daleko.

Co musíte vidět v Historickém městě roku 2003

Docela obyčejné Poříčí bylo v době třicetileté války opakovaně vypáleno, a tak získalo přízvisko „Spálené“.  V zámku a okolním parku si prohlédnete expozice Městského muzea a geopark, za vidění stojí také barokní budova děkanství a lidový roubený dům se zachovalou černou kuchyní, v němž sídlí informační centrum. Z někdejší židovské čtvrti se zachovalo jen několik objektů, pozornost si zaslouží bývalý židovský kupecký dům, nynější Penzion Joachima Loewidta, a židovský hřbitov.
 

Jiří Winter Neprakta ve Spáleném Poříčí

Jednou z nejhezčích budov ve Spáleném Poříčí je barokní špejchar. V interiérech si prohlédnete muzeum zemědělských strojů, historickou expozici o životě Podbrdska a hlavně galerii kreslíře, karikaturisty, ilustrátora a humoristy Jiřího Wintera-Neprakty (1924–2011). Neprakta, který řadu let tvořil uměleckou dvojici se spisovatelem Miloslavem Švandrlíkem, je autorem více než 35 000 kreslených vtipů a kromě toho ilustroval stovky humoristických knih, například knížky o žácích Kopytovi a Mňoukovi.
 

Cestovatelská potěšení v blízkém okolí

Naproti špejcharu v Zámecké ulici stojí hotel Ve dvoře; nabízí řadu kulinářských akcí a aktivit včetně minikuchařského kurzu pro děti; přijeďte ochutnat jídla, která vytvoří vaše ratolesti! Naučná stezka Hvížďalka vede ze Spáleného Poříčí k vodopádům u stejnojmenného rybníka, v nedalekém Golf Resortu Hořehledy objevíte přírodní devítijamkové golfové hřiště. A pokud rádi jezdíte na kole, vydejte se do po značených trasách do tajuplného pohoří Brdy – dokonce nahlédnete i do vojenského prostoru!

Turistická informační centra


Akce

Basinfirefest 2023 ve Spáleném Poříčí

Heavy metalový open air festival ve Spáleném Poříčí, 17. ročník. Basinfirefest opět dokazuje, že patří mezi špičky svého žánru. Nenechte si proto ujít dny nabité kvalitní tvrdou muzikou a přijeďte se pobavit na jednom z prvních letních festivalů!
Spálené Poříčí, Plzeňský kraj

Naučná stezka Loukou i lesem za pohádkou ve Spáleném Poříčí

Naučná stezka Loukou i lesem za pohádkou vás provede přírodou po okolí města Spálené Poříčí. Stezka, určena hlavně dětským turistům, měří asi 5,5 km a je na ní osm zastavení s velkoplošnými panely. Motivem nenáročné procházky je pohádka s obrázky postav pana Neprakty.
Spálené Poříčí, Plzeňský kraj

Buddhistická stúpa v Těnovicích

Stúpa osvícení je symbolem klidu a míru a je naplněna buddhistickými relikviemi. Stojí v blízkosti buddhistického Centra pro meditaci v ústraní Těnovice na kopci Těnovická skála (580 m n.m.) a je volně přístupná veřejnosti.
Spálené Poříčí, Plzeňský kraj

Město Spálené Poříčí – objevte historické památky i okolní přírodu

Přijeďte do nejmenšího města, které kdy získalo titul Historické město roku za péči o historické památky. Přesvědčte se, že jej nedostalo náhodou. Město, které dodnes má atmosféru venkovského sídla počátku 20. století, je vstřícné a přívětivé ke svým hostům.
Spálené Poříčí, Plzeňský kraj

Naučná stezka Za mlynáři od Bradavy

Trasa naučné stezky vás povede údolím říčky Bradavy kolem rybníka Hvížďalka až do Hořehled a odtud po zelené turistické značce je možné pokračovat dále do Brd.
Spálené Poříčí, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace

Wellness Hotel Brdy Spálené Poříčí

Wellness hotel Brdy je nově zrenovovaný, komfortně vybavený hotel, který slouží hostům jako ideální výchozí bod turistických a poznávacích výprav do okolí a místo zasloužené relaxace a pohody. Wellness hotel Brdy se nachází se nedaleko centra města Spálené Poříčí.
Spálené Poříčí, Plzeňský kraj

Pojeďte na výlet


Běžecká trasa Bolevecký rybník

Jeden z největších rybníků v Plzeňském kraji je ideálním prostředím pro aktivní odpočinek. Po jeho březích a okolí je vedena nejseverněji položená 5 km dlouhá FreeRun trasa v Plzni.
tip na běhání v Plzni, Cesty pro zdraví

Běžecká trasa Plzeň – Po nábřeží

Obecně se říká, že jedno malé pivo je nejlepším iontovým nápojem po nějakém delším běhu. Doporučujeme vám proto navštívit město Plzeň, kde si tento lahodný mok můžete vychutnat přímo od zdroje. Aby vám však lépe chutnalo, absolvujte předtím naši běžeckou trasu, která vede kolem řeky Radbuzy. Máte-li velkou žízeň, absolvujte trasu dvakrát a naběháte krásných 10 kilometrů.
běžecká trasa Plzní, Cesty pro zdraví