Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Brdy a okolí > Spálené Poříčí

Spálené Poříčí

Spálené Poříčí je nejmenší město, které získalo čestný titul Historické město roku, udělovaný za příkladnou péči o památky. Historické centrum tvoří rozlehlé náměstí s kostelem a zámkem, mírně stranou leží špejchar s muzeem Jiřího Wintera Neprakty a židovský hřbitov. Zkrátka ve městě s přívětivou domáckou atmosférou to nikam není daleko.

Co musíte vidět v Historickém městě roku 2003

Docela obyčejné Poříčí bylo v době třicetileté války opakovaně vypáleno, a tak získalo přízvisko „Spálené“.  V zámku a okolním parku si prohlédnete expozice Městského muzea a geopark, za vidění stojí také barokní budova děkanství a lidový roubený dům se zachovalou černou kuchyní, v němž sídlí informační centrum. Z někdejší židovské čtvrti se zachovalo jen několik objektů, pozornost si zaslouží bývalý židovský kupecký dům, nynější Penzion Joachima Loewidta, a židovský hřbitov.
 

Jiří Winter Neprakta ve Spáleném Poříčí

Jednou z nejhezčích budov ve Spáleném Poříčí je barokní špejchar. V interiérech si prohlédnete muzeum zemědělských strojů, historickou expozici o životě Podbrdska a hlavně galerii kreslíře, karikaturisty, ilustrátora a humoristy Jiřího Wintera-Neprakty (1924–2011). Neprakta, který řadu let tvořil uměleckou dvojici se spisovatelem Miloslavem Švandrlíkem, je autorem více než 35 000 kreslených vtipů a kromě toho ilustroval stovky humoristických knih, například knížky o žácích Kopytovi a Mňoukovi.
 

Cestovatelská potěšení v blízkém okolí

Naproti špejcharu v Zámecké ulici stojí hotel Ve dvoře; nabízí řadu kulinářských akcí a aktivit včetně minikuchařského kurzu pro děti; přijeďte ochutnat jídla, která vytvoří vaše ratolesti! Naučná stezka Hvížďalka vede ze Spáleného Poříčí k vodopádům u stejnojmenného rybníka, v nedalekém Golf Resortu Hořehledy objevíte přírodní devítijamkové golfové hřiště. A pokud rádi jezdíte na kole, vydejte se do po značených trasách do tajuplného pohoří Brdy – dokonce nahlédnete i do vojenského prostoru!

Turistická informační centra


3.6.
5.6.
Divadelní hra se zpěvy – Jánošík u lesa Dobšovka

Divadelní hra se zpěvy – Jánošík u lesa Dobšovka

Spálené Poříčí, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace

Wellness Hotel Brdy Spálené Poříčí

Wellness Hotel Brdy Spálené Poříčí

Spálené Poříčí, Plzeňský kraj