Úvod > Aktuality >  V regionu Vysočina zvítězil kostel sv. Jana Nepomuckého
 V regionu Vysočina zvítězil kostel sv. Jana Nepomuckého
">
Kultura

V regionu Vysočina zvítězil kostel sv. Jana Nepomuckého

  • Vydáno25. října 2011
Agentura CzechTourism, provozovatel portálu s tuzemskými turistickými nabídkami www.kudyznudy.cz, již zná vítěze soutěže Ceny Kudy z nudy 2011. Na Vysočině se nejoblíbenější aktivitou stal kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Celkem se do hlasování zapojilo 11 tisíc lidí, kteří mezi 200 nominovaných míst rozdělili téměř 100 tisíc hlasů.
V soutěži za Vysočinu bodovaly tradiční turistické cíle – za prvním kostelem sv. Jana Nepomuckého se umístil zámek Telč a také nově vybudovaná cyklostezka z Jihlavy do Rakouska. Uspěly také další zajímavé turistické cíle, jako například zámek Žirovnice nebo včelařský skanzen v Humpolci. Na regionálního vítěze čeká v průběhu roku 2012 nadstandardní prezentace a publicita na akcích agentury CzechTourism.
 
Nejúspěšnější aktivity na Vysočině:
Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je zapsaný na Seznamu světového dědictví UNESCO. Samotný kostel je protkán symbolikou číslovky pět, která vychází z legendy o Janu Nepomuckém. Jedná se o symboliku pěti ran Kristových, ale také pěti písmen v latinském slově “tacui” (mlčel jsem) a především pěti hvězd ve svatozáři mučedníka, které se podle stejné legendy objevily ve Vltavě po jeho úmrtí. Zámek Telč je klenotem moravské renesanční architektury. Dálková cyklostezka z Jihlavy do Rakouska měří přes 110 km a cyklisty vede skrze historická města, stejně jako přes tichá údolí nebo kolem řek.
 
Celkové pořadí aktivit na Vysočině:
Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře                         694
Zámek Telč                                                                                         624
Cyklostezka z Jihlavy až do Rakouska                                                 574
Lanové centrum ZOO Jihlava-praLEZ                                                   500
Renesanční zámek Žirovnice                                                                484
Židovské muzeum – dům Seligmanna Bauera                                        477
Jihlavský radniční právovárečný pivovar                                                477
Expozice Josefa Hoffmanna v Brtnici                                                  474
Včelařský skanzen Humpolec                                                              456
Dům Gustava Mahlera v Jihlavě                                                           443

O soutěži Ceny Kudy z nudy 2011
Všechny turistické aktivity zaregistrované na portálu www.kudyznudy.cz prošly v květnu a červnu 2011 prvním, neveřejným kolem soutěže. V něm odborníci z cestovního ruchu vybrali v každém ze 17 turistických regionů deset aktivit, které nominovali do druhého kola. Systém hlasování byl jednoduchý – stačilo od 20. června do 30. září vyplnit interaktivní hlasovací formulář na www.cenykudyznudy.cz. To udělalo 11 000 lidí, kteří odevzdali 95 216 hlasů – o více než 30 tisíc hlasů více než v minulém roce. V soutěži bojovaly nabídky ve třech kategoriích – tradiční cíl, novinka sezóny a podnikatelský počin. Absolutním vítězem soutěže a zároveň vítězem kategorie Tradiční cíl se stalo Skalní město u Adršpachu (890 hlasů), vítězem kategorie Novinka sezóny se stal DinoPark Harfa Praha (793 hlasů), a nejlepší v kategorii Podnikatelský počin byl Wellness Horal (778 hlasů).
 
Cyklostezka z Jihlavy až do rakouského města Raabs an der Thaya

Cyklostezka z Jihlavy až do rakouského města Raabs an der Thaya

V Jihlavě byla otevřena dálková cyklostezka, díky níž se jezdci na kolech dostanou až do rakouského města Raabs an der Thaya. Cyklostezka vede z Jihlavy přes Luka nad Jihlavou, Třebíč, Moravské Budějovice a Jemnici.

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je národní kulturní památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byl postaven na začátku 20. let 18. století a je nepochybně nejosobitějším dílem J. B. Santiniho Aichla.

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury.