Úvod > Co chcete dělat? > Slavonice – renesanční soubor historických památek
Foto: Slavonice, autor: Milan Jaroš
"> Foto: Slavonice, autor: Milan Jaroš "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Slavonice – renesanční soubor historických památek

Malebné město Slavonice na pomezí Čech, Moravy a Rakouska proslavily překrásné renesanční památky. Okouzlí vás především řady renesančních měšťanských domů s bohatě zdobenými štíty, psaníčkovými nebo figurálními sgrafity, které lemují dvě náměstí v centru města.
Není divu, že se Slavonice ucházejí o zařazení do Seznamu památek světového kulturního dědictví UNESCO, ale renesančními domy přehlídka zdejších zajímavostí nekončí. Navštívit můžete i systém středověkých odvodňovacích štol a kanálů, který se táhne v hloubce několika metrů pod historickým jádrem města. Slavonice se dvěma navazujícími náměstími a uceleným souborem renesančních domů tvoří jedinečný jednotný a velice působivý historický celek. Od roku 1961 jsou památkovou rezervací.

Město vyrostlo ze strážní osady na cestě z Prahy do Vídně a bývalo poddanským městem. Postupně je drželi pánové z Hradce, Slavatové, pánové z Lichtensteinu-Castelcornu a Podstatzky-Lichtensteinové. Největšího rozmachu zažilo v 16. století.

Nejhonosnější domy se soustřeďují na náměstích (Horní náměstí a náměstí Míru) oddělených farním kostelem. Domy s gotickým jádrem a renesanční úpravou pocházejí převážně ze 16. století. Jejich štíty nebo i celé průčelí zdobí sgrafitová výzdoba – geometrická (psaníčka), iluzivní nebo figurální.

Podzemní systém pochází zřejmě ze 13. století. Chodby ražené ve skále sloužily nejen pro odvodnění suterénu, ale v případě ohrožení i jako obranná a záchranná komunikace s přímými vstupy z většiny domů v historickém jádru města. Systém se stal postupně nefunkčním a došlo k zaplavení sklepení. Od roku 1991 je prováděna postupná obnova podzemních chodeb a sklepení, část podzemí je zpřístupněna veřejnosti.

Máte-li rádi přírodu a dobrodružství, vydejte se na toulky kolem Slavonic ve stopách Johanna Georga Grasela, někdejšího vůdce loupežnické bandy, kterého se obával celý kraj a ktery dodnes žije v písních a lidových vyprávěních. Na stezkách, které tvoří šest výletních okruhů, vás mohou provázet místní průvodci – lidé, kteří zde žijí, mají tento kraj rádi a cestou se postarají o vaši zábavu i poučení.

Zobrazit více

Slavonice

Provozovatel

Turistické informační centrum Slavonice

nám. Míru 476
378 81 Slavonice
Tel.:
+420 384 493 320
Email:
i@slavonice-mesto.cz
WWW:
www.i.slavonice-m...
WWW:
www.slavonice.cz
GPS:
48,997690 15,352167
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

2,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Arkáda

Hotel Arkáda

Slavonice, Jihočeský kraj
Hotel a restaurace Landštejnský dvůr

Hotel a restaurace Landštejnský dvůr

Slavonice, Jihočeský kraj
Kemp Letní den ve Starém Hobzí

Kemp Letní den ve Starém Hobzí

Staré Hobzí, Jihočeský kraj
Mlýn u splavu Dyje

Mlýn u splavu Dyje

Dačice, Jihočeský kraj