Úvod > Co chcete dělat? > Valdštejnská lipová alej v Jičíně – nejstarší dochovaná historická alej v ČR
Památky

Valdštejnská lipová alej v Jičíně – nejstarší dochovaná historická alej v ČR

Jedním ze symbolů města Jičín je Valdštejnova lipová alej, která byla vysazena Albrechtem z Valdštejna. Při slunovratech na jednom konci aleje slunce vychází, na druhém zapadá.
Významnou a unikátní přírodní a krajinou památkou města Jičína a vlastně i celého okolí je dlouhá lipová alej spojující centrum města JičínaValdštejnskou lodžií (letohrádek Libosad).

Stromořadí patří do projektu barokní krajinné kompozice jičínska, kterou zde komponoval v letech 1630 – 1634 Giovano Pieroni. Na své panství ho pozval Albrecht z Valdštejna.

Lipová alej tvoří zelenou spojnici valdštejnova jičínského zámku s letohrádkem Libosad a kartuziánským klášterem ve Valdicích na ose východu a západu slunce za letního slunovratu.

Stromořadí je vysázeno jako čtyřřadé, kdy každé dva pruhy lip odděluje úzký asi 2 metry široký chodník a uprostřed jsou dvouřadí oddělena širokým travnatým dělícím pruhem.

Celková délka lipové aleje čítá 1737 metrů a původně bylo v lipovém stromořadí vysazeno 1140 lip, které však za uběhlá staletí doznalo mnohé obměny.

Lipová alej je také místem, kde se daří vzácnému brouku – páchníku hnědému, který je zařazen do seznamu kriticky ohrožených druhů.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí