!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Valdštejnská lipová alej v Jičíně - nejstarší dochovaná historická alej v ČR
Památky

Valdštejnská lipová alej v Jičíně - nejstarší dochovaná historická alej v ČR

Jedním ze symbolů města Jičín je Valdštejnova lipová alej, která byla vysazena Albrechtem z Valdštejna. Při slunovratech na jednom konci aleje slunce vychází, na druhém zapadá.
Významnou a unikátní přírodní a krajinou památkou města Jičína a vlastně i celého okolí je dlouhá lipová alej spojující centrum města JičínaValdštejnskou lodžií (letohrádek Libosad).

Stromořadí patří do projektu barokní krajinné kompozice jičínska, kterou zde komponoval v letech 1630 - 1634 Giovano Pieroni. Na své panství ho pozval Albrecht z Valdštejna.

Lipová alej tvoří zelenou spojnici valdštejnova jičínského zámku s letohrádkem Libosad a kartuziánským klášterem ve Valdicích na ose východu a západu slunce za letního slunovratu.

Stromořadí je vysázeno jako čtyřřadé, kdy každé dva pruhy lip odděluje úzký asi 2 metry široký chodník a uprostřed jsou dvouřadí oddělena širokým travnatým dělícím pruhem.

Celková délka lipové aleje čítá 1737 metrů a původně bylo v lipovém stromořadí vysazeno 1140 lip, které však za uběhlá staletí doznalo mnohé obměny.

Lipová alej je také místem, kde se daří vzácnému brouku - páchníku hnědému, který je zařazen do seznamu kriticky ohrožených druhů.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 7. 8. 2020
8.9.
12.9.
Jičín - město pohádky 2021

Jičín - město pohádky 2021

Jičín, Český ráj
28.8.
Gladiator Race Nová Paka

Gladiator Race Nová Paka

Nová Paka, Český ráj
3.7.
10.7.
Šrámkova Sobotka 2021

Šrámkova Sobotka 2021

Sobotka, Český ráj
27.2.
Výstup na vrch Kozákov v Českém ráji

Výstup na vrch Kozákov v Českém ráji

Semily, Český ráj

Ubytování a restaurace v okolí