Úvod > Aktuality > Historickým městem roku se stal Jičín
Historickým městem roku se stal Jičín
">
Památky

Historickým městem roku se stal Jičín

  • Vydáno19. dubna 2017
Letošním vítězem soutěže Historické město roku 2016 se stal Jičín, město pohádek a Alberchta z Valdštejna. Soutěž o Historické město roku pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a ministerstva kultury a pro místní rozvoj. Cena se udílí za nejlepší realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón vyhlašovaného ministerstvem kultury.
Město JičínO titul v třiadvacátém ročníku soutěže usilovalo 37 měst, z nich porota vybrala 14 krajských finalistů. Jičín, na jehož území Městské památkové rezervace se nachází 74 kulturních památek, v tomto klání zvítězil. Předpokladem k získání ceny je určitě dlouhodobá koncepční péče na opravě památek a vůbec péče o město a historické jádro jako celek. V Jičíně pokračuje obnova Valdštejnské lodžie, dokončena byla obnova lipové aleje, Libosadu a ve městě jsou zrekonstruovány kompletně všechny ulice. Loni bylo v Jičíně opraveno pět památek.
 
Městu Jičín se přezdívá „brána do Českého ráje“. Své jméno pravděpodobně získal tím, že patřil královně Jitce (Jitčino město – Jičín). Největší rozmach město zažilo za vlády Albrechta z Valdštejna, který z něj učinil centrum svého panství. Albrecht dal Jičín velkoryse přestavět a dokonce zde razil vlastní mince. Do dnešní doby si město zachovalo historický ráz a jeho návštěva zanechá v paměti nezapomenutelný zážitek. Historické centrum města tvoří náměstí, které je ze všech stran lemováno podloubím. Malí návštěvníci mají město Jičín spojeno s pohádkovou postavou ševce Rumcajse, jehož vzdor vůči šlechtickému pánu jej přivedl na loupežnickou dráhu – a jak říkají pověsti, „střílel z bambitky žaludy a dovedl potrestat každou nepravost“.
Jičín – město pohádky a památek

Jičín – město pohádky a památek

Výchozí branou do Českého ráje a do Prachovských skal je pohádkové město Jičín. Město je ideálním východištěm turistických výletů, ať již do Prachovských skal nebo na romantická místa se zříceninami starých hradů.

Valdštejnská lodžie u Jičína

Valdštejnská lodžie u Jičína

Z Jičína vede dva kilometry dlouhá čtyřdílná lipová alej do Valdštejnské lodžie. Tento architektonický skvost z počátku 17. století je obklopen Libosadem, kde se konají příležitostné akce a dílny zaměřené na rodiny s dětmi.

Rumcajsův svět Radka Pilaře

Rumcajsův svět Radka Pilaře

Jedinečná interaktivní galerie v přízemí Valdštejnského zámku byla vytvořena na motivy obrázků Radka Pilaře. Galerie se nachází kde jinde, než v Jičíně, domovině známého loupežníka Rumcajse, Manky a Cipíska.

Zlatá stezka Českého ráje

Zlatá stezka Českého ráje

Zlatá stezka spojuje nejkrásnější a nevýznamnější místa Českého ráje. Vine se v celkové délce 119 km krajinou od Mladé Boleslavi do Jičína, překonává údolí, skalní města, vrchy, potoky, ale i středověké hrady a borové lesy.

Valdická brána v Jičíně

Valdická brána v Jičíně

Valdická brána je hlavním symbolem města Jičína a jeho hlavní dominantou, kterou každý turista a návštěvník nemůže při svém příjezdu přehlédnout. Vysoká a mohutná kamenná brána stojí v centru města a odděluje od sebe průjezdem Valdštejnovo a Žižkovo náměstí. Ze shora věže je nádherný výhled.

Rumcajsova ševcovna – v domku pod věží v Jičíně bydlí švec Rumcajs

Rumcajsova ševcovna – v domku pod věží v Jičíně bydlí švec Rumcajs

Vzpomínka na spisovatele Václava Čtvrtka a malíře Radka Pilaře. V Rumcajsově příbytku najdete nejen Manku a synka Cipíska, ale i pravou ševcovskou dílnu, Mančinu bylinkovou zahrádku, hernu pro děti, Cipískovu ZOO, občerstvení a další kratochvíle.