Úvod > Co chcete dělat? > Renesanční radnice v Brtnici
Památky

Renesanční radnice v Brtnici

Radnice je jedním z památkově chráněných objektů v brtnické památkové zóně. Její monumentální budova naznačuje, jak významná byla Brtnice před více než čtyřmi sty lety jako centrum rozlehlého valdštejnského dominia.
Radnice byla zbudována okolo roku 1580 na základech starších domů. Původní, čistě renesanční stavba měla vysoký atikový štít a věž. Její dnešní podoba vznikla rozsáhlou a důkladnou renesanční přestavbou ve 2. pol. 16. století. Z té doby se zachovalo průčelí s atikovým štítem a cimbuřím, okna s renesančním ostěním, portálky v průjezdu, několik prostorů s hřebínkovými klenbami. Zvonek ve vížce radnice dostal jméno "Robotníček".

U pravé stojky hlavního vchodu zůstal zachován kruhový zbytek "soudního kamene", na kterém stával odsouzenec, aby vyslechl rozsudek. Patro radnice bylo mnohokrát přestavěno, stejně tak i krov. Ze staré stavby se proto dochovaly pouze přízemní valené klenby s lunetami a některé části výzdoby, například v průjezdu po pravé straně najdeme kamenný portál s reliéfem beraní hlavy v nadpraží.

Do roku 1910 na radnici fungovala hospoda, v letech 1947-8 bylo upravováno první patro. Roku 1957 byla v přízemí zřízena veřejná prádelna, od roku 1967 byla v patře obřadní síň. Poslední z úprav, navržená architektem Ladislavem Kubou, proběhla v letech 2004-2005.

Veřejně přístupné prostory radnice je možné vidět v úředních hodinách MěÚ Brtnice.

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Pod Kaplí Brtnice

Penzion Pod Kaplí Brtnice

Brtnice, Kraj Vysočina
Pivovar Ruprenz v Uhřínovicích

Pivovar Ruprenz v Uhřínovicích

Brtnice, Kraj Vysočina
Kolnička

Kolnička

Luka nad Jihlavou, Kraj Vysočina