!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Co chcete dělat? > Choceňská věž ve Vysokém Mýtě

Choceňská věž ve Vysokém Mýtě

Památky
Choceňská věž (Karaska) byla postavena v polovině 14. století spolu s druhou věží a bránou, které však roku 1844 vyhořely a byly zbourány. Dochovala se tedy pouze Karaska, která sloužila zároveň jako zvonice, vězením a hláska.
Choceňská brána stojí na východní přístupové cestě do historické části města. Věž, vysoká 22 metrů, je pozůstatkem původní dvouvěžové brány. Svůj původní kamenný korpus ze 13. století si zachovala Karaska do dnešní doby, jen původní užší báň byla v barokní době nahrazena typickou širokou bání.
 
Několikrát ji zasáhl požár - vyhořela v roce 1569, 1700 a 1844. Roku 1614 zde byla zvonice, vězení a do roku 1700 měl na věži byt i hlásný. Původně, ještě v první polovině 19. století, u ní stávala brána (tzv. Choceňská) a ještě jedna, nižší věž. Menší boční věž i s bránou však byla roku 1844 zbourána, zůstala pouze Karaska.
Celý popis
Naposledy změněno: 7. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion a mlýn Jangelec ve Vysokém Mýtě

Penzion a mlýn Jangelec ve Vysokém Mýtě

Vysoké Mýto, Východní Čechy
Cukrárna V uličce v Chocni

Cukrárna V uličce v Chocni

Choceň, Východní Čechy
Pension Kraus v Litomyšli

Pension Kraus v Litomyšli

Litomyšl, Východní Čechy