Brtnice

Město Brtnice leží na Vysočině, v údolí stejnojmenné říčky mez Jihlavou a Třebíčí. Hlavním magnetem pro turisty je rodný dům architekta Josefa Hoffmanna, ale líbit se vám bude i historické centrum se zámkem, renesanční radnicí a dvěma barokními mosty; ty se dokonce dostaly i do městského znaku.

Panorama brtnických Hradčan

Atmosféru města podtrhují dva barokní mosty přes říčku Brtnici. Zvláštností je Židovský most, který se zámkem v pozadí tvoří takzvané brtnické Hradčany. V minulosti spojoval židovskou a křesťanskou čtvrť; sochy stojí jen na křesťanské části směrem k centru, v polovině mostu se v noci natahoval řetěz. Renesanční brtnický zámek si můžete prohlédnout jen výjimečně, například v červnu při setkání uměleckých kovářů Brtnické kovadliny. Akci i jméno města připomíná plastika medvěda brtníka na náměstí.
 

Na návštěvu k Josefu Hoffmannovi

Nejslavnějším brtnickým rodákem je Josef Hoffmann (1870–1956), světově proslulý architekt a designér, jeden z průkopníků vídeňské secese a zakladatel proslulých vídeňských dílen uměleckého řemesla. Jeho nejvýznamnějším dílem je palác Stoclet v Bruselu, zapsaný mezi památkami UNESCO. V Hoffmannově rodném domě v Brtnici si prohlédnete jak návrhy nápojového skla a porcelánových jídelních servisů, tak originální nábytek, tapety a bytový textil. V přízemí sídlí informační centrum.
 

Kolem řeky Brtnice na hrad Rokštejn

S řadou historických i přírodních krás Brtnice a okolí vás seznámí Brtnické stezky. Prohlédnete si jak zajímavý soubor zdejších židovských památek, tak romantické údolí, které říčka Brtnice vytváří severně od města. Velkým lákadlem je nedaleká zřícenina hradu Rokštejna, Brtnicí a okolním mikroregionem Černé lesy vás také provede naučná stezka. Za příznivých sněhových podmínek je za městem směrem na Uhřínovice v provozu malá sjezdovka s vlekem.

Turistická informační centra


Ubytování a restaurace

Pivovar Ruprenz v Uhřínovicích

Pivovar Ruprenz v Uhřínovicích

Brtnice, Kraj Vysočina
Penzion Pod Kaplí Brtnice

Penzion Pod Kaplí Brtnice

Brtnice, Kraj Vysočina