Brtnice

Město Brtnice leží na Vysočině, v údolí stejnojmenné říčky mez Jihlavou a Třebíčí. Hlavním magnetem pro turisty je rodný dům architekta Josefa Hoffmanna, ale líbit se vám bude i historické centrum se zámkem, renesanční radnicí a dvěma barokními mosty; ty se dokonce dostaly i do městského znaku.

Panorama brtnických Hradčan

Atmosféru města podtrhují dva barokní mosty přes říčku Brtnici. Zvláštností je Židovský most, který se zámkem v pozadí tvoří takzvané brtnické Hradčany. V minulosti spojoval židovskou a křesťanskou čtvrť; sochy stojí jen na křesťanské části směrem k centru, v polovině mostu se v noci natahoval řetěz. Renesanční brtnický zámek si můžete prohlédnout jen výjimečně, například v červnu při setkání uměleckých kovářů Brtnické kovadliny. Akci i jméno města připomíná plastika medvěda brtníka na náměstí.
 

Na návštěvu k Josefu Hoffmannovi

Nejslavnějším brtnickým rodákem je Josef Hoffmann (1870–1956), světově proslulý architekt a designér, jeden z průkopníků vídeňské secese a zakladatel proslulých vídeňských dílen uměleckého řemesla. Jeho nejvýznamnějším dílem je palác Stoclet v Bruselu, zapsaný mezi památkami UNESCO. V Hoffmannově rodném domě v Brtnici si prohlédnete jak návrhy nápojového skla a porcelánových jídelních servisů, tak originální nábytek, tapety a bytový textil. V přízemí sídlí informační centrum.
 

Kolem řeky Brtnice na hrad Rokštejn

S řadou historických i přírodních krás Brtnice a okolí vás seznámí Brtnické stezky. Prohlédnete si jak zajímavý soubor zdejších židovských památek, tak romantické údolí, které říčka Brtnice vytváří severně od města. Velkým lákadlem je nedaleká zřícenina hradu Rokštejna, Brtnicí a okolním mikroregionem Černé lesy vás také provede naučná stezka. Za příznivých sněhových podmínek je za městem směrem na Uhřínovice v provozu malá sjezdovka s vlekem.

Turistická informační centra


Akce

Výstava 15 let Muzea Josefa Hoffmanna

Výstava 15 let muzea Josefa Hoffmanna připomíná úspěšné založení muzea v jeho rodném domě, a zároveň přináší přehled všech výstav, které se zabývaly vlivem nejvýznamnějšího rakouského architekta a tvůrce klasické moderny na jeho generační souputníky i na současné umělce a architekty.
Brtnice, Kraj Vysočina

Zřícenina hradu Rokštejn

Pokud patříte k milovníkům starých hradů a romantických zřícenin, vydejte se na hrad Rokštejn, jeden z historických skvostů Vysočiny. Hrad měl zmizet pod hladinou přehrady, z jejíž stavby nakonec sešlo.
Brtnice, Kraj Vysočina

Zámek Brtnice – moravské Hradčany

Zámek Brtnice, dominanta stejnojmenného města na Českomoravské vrchovině, se nachází na trase mezi Jihlavou a Třebíčí. Od června 2015 zde najdete novou expozici s názvem Černá smrt – Historie morových ran.
Brtnice, Kraj Vysočina

Reliqie – úniková hra na zámku Brtnice

Zatím nikdo neměl dostatek odvahy, aby se pokusil vyřešit zámecké tajemství. Myslíte, že vám se to podaří? Pak si přijďte ověřit svoji odvahu na zámek do Brtnice.
Brtnice, Kraj Vysočina

Přírodní rezervace Údolí Brtnice

Kaňonovité údolí řeky Brtnice je tvořeno meandrující říčkou s přirozenými břehovými porosty a okolními loukami. Nad ně se vypínají stráně se skalními výchozy, rezervace je domovem vzácných teplomilných druhů bezobratlých živočichů.
Brtnice, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace

Hospůdka Nad Přejezdem – trampský hostinec v Přímělkově

Trampský hostinec v Přímělkově najdete nedaleko říčky Brtničky V roce 2020 hostinec oslavil sto let svého trvání.
Brtnice, Kraj Vysočina

Rekreační středisko TJ Sokol Brtnice

TJ Sokol Brtnice nabízí ubytování a stravování ve svém rekreačním středisku s kapacitou 52 lůžek v Brtnici u Jihlavy. Ubytování je vhodné pro rekreační a sportovní pobyty, rodiny s dětmi i školy v přírodě.
Brtnice, Kraj Vysočina

Pivovar Ruprenz v Uhřínovicích

Pivovar Ruprenz naleznete v obci Uhřínovice, která se nachází v samém srdci Vysočiny nedaleko města Brtnice. Původní jméno obce pocházející z 13. století je Ruprenz, odtud tedy název piva.
Brtnice, Kraj Vysočina

Penzion Pod Kaplí Brtnice

Penzion Pod Kaplí naleznete na historickém náměstí uprostřed historického centra městečka Brtnice. Penzion nabízí ubytování pro firmy, turisty či prázdninové ubytování rodin s dětmi.
Brtnice, Kraj Vysočina

Pojeďte na výlet


Pěšky po Instagramové stezce plné přírodních fotokoutků

Patříte k milovníkům selfíček? Instagramová stezka vás k vysněným fotkám doslova přivede. Tento výlet je určen všem, kteří se rádi projdou. Výchozím bodem je obec Vír.

Putování po Instagramové stezce Vysočinou na kole

Pokud si z výletu rádi doveze krásnou fotku a sdílíte zážitky s ostatními, projděte si Instagramovou stezku, která vede Vysočinou. Nabízí krásná neokoukaná zákoutí, které vytvoří ideální kulisy pro vaše fotografie, kterými pak můžete inspirovat své přátele. Fotit se na této stezce samozřejmě není podmínkou, můžete si užít krásu zdejší krajiny i bez mobilů či fotoaparátů. Bylo by možná ale škoda, vzpomínky na krásnou krajinu neuchovat.