Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Brtnice – moravské Hradčany
Památky

Zámek Brtnice – moravské Hradčany

Zámek Brtnice, dominanta stejnojmenného města na Českomoravské vrchovině, se nachází na trase mezi Jihlavou a Třebíčí. Od června 2015 zde najdete novou expozici s názvem Černá smrt – Historie morových ran.
Zámek Brtnice, původně sídlo Valdštejnů a Collaltů, náleží ke krásným stavbám svého druhu. Jedná se totiž o rozsáhlý areál, kde je k vidění ojedinělá symbióza zámeckých budov a opevnění gotického hradu, který zámku vývojově předcházel.  Zámek je v sezóně otevřen od dubna do září.
 

Na výběr je zde několik prohlídkových tras:

Standardní prohlídková trasa – zámecký okruh s průvodcem: sál Vjezdů, zámecká kuchyně, hradní přízemí, sklepení, bývalá prádelna, přízemí obytné věže. Trvá cca 50 min.

Expozice právo útrpné

VIP trasa – výjimečně, na základě předchozí domluvy

Zahájení porhlídek bývá každou sudou hodinu, pokud není sjednáno jinak. Minimální počet návštěvníků na prohlídku je 5 osob.
 

Z historie zámku

V době vypuknutí stavovského povstání stál Zdeněk Brtnický z Valdštejna na straně povstalců, což se mu stalo osudným. Roku 1621 byl zatčen a uvězněn, jeho statky mu byly zabaveny. Zemřel na Špilberku roku 1623. Zkonfiskované panství bylo ohodnoceno na 110 000 zlatých moravských. Císař Ferdinand II. jej odprodal svému plukovníkovi Rombaldu XIII. hraběti de Collalto et San Salvatore coby náhradu za jeho vojenské služby. Tak se na Brtnici dostal v historii druhý a zároveň poslední šlechtický rod v historii.

Collaltové přinesli do Brtnice nejen novou vlnu stavebního ruchu, ale též rekatolizaci. Rombald XIII. povolal r. 1626 pavlány z Itálie a od r. 1629 jim buduje v městečku klášter. Barokní přestavba zámku, snad z let 1650 – 1655, proběhla v době Rombaldova syna Claudia. Stavební činnost neustala ani v prvních desetiletích 19. století, i když zřejmě s několikaletou přetržkou způsobenou napoleonskými válkami. Podstatnou změnu však prodělal zámecký park. Ten byl v roce 1817 založen v anglickém stylu a byl v něm postaven Dianin chrámek.

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Pod Kaplí Brtnice

Penzion Pod Kaplí Brtnice

Brtnice, Kraj Vysočina
Pivovar Ruprenz v Uhřínovicích

Pivovar Ruprenz v Uhřínovicích

Brtnice, Kraj Vysočina
Kolnička

Kolnička

Luka nad Jihlavou, Kraj Vysočina