Úvod > Co chcete dělat? > Chebský Špalíček a další zajímavosti města Cheb
Památky

Chebský Špalíček a další zajímavosti města Cheb

Společenským, kulturním a hospodářským centrem západních Čech je město Cheb. Málokteré město se může chlubit tak vzácnými památkami, jako je Chebský hrad s Černou věží či symbol města Špalíček s ostatními dochovanými měšťanskými domy, který vytváří neopakovatelnou atmosféru chebského náměstí.
Jednou z nejkrásnějších středoevropských románských památek je Chebský hrad z 2. poloviny 12. století, střežený Černou věží. Za kamenným opevněním hrad skrývá evropský unikát – vzácnou dvoupatrovou románskogotickou kapli sv. Erharda a Uršuly.

Symbol chebského náměstí tvoří komplex 11 domů (Špalíček) rozdělených Kramářskou uličkou, který vyrůstal od 13. století na místě kramářských bud a masných krámů. Ulička  široká pouhých 160 cm je volně přístupná.

Architektonické poklady města připomínají významného stavitele rezidence ve Würzburku Balthasara Neumanna, který se v Chebu narodil. Působení významných stavitelů Kryštofa Dientzenhofera, A. Leutnera, G. B. Alliprandiho, P. Bayera a A. Pfeffera dokládají barokní stavby církevní i světské. Dominantou východní strany náměstí je nová barokní radnice postavená v letech 1723 – 1728 podle návrhu pražského dvorního architekta Giovanniho Battisty Alliprandiho. Od roku 1962 je zde umístěna Galerie výtvarného umění. Kašna stojí uprostřed náměstí a do roku 1591 je ozdobena sochou rytíře Rolanda, který symbolizoval trhová práva říšských měst. Před Špalíčkem je situována kašna se sochou Divého muže, třímajícího zlacený kyj, jímž od roku 1728 chrání městský znak.

Pachelbelův dům v čele dolní části náměstí je svou dispozicí, gotickým portálem a renesančním průjezdem jedním z nejlépe dochovaných měšťanských domů. Do dějin města vstoupil dne 25. února 1634 jako místo zavraždění Albrechta z Valdštejna. Od roku 1735 je dům v trvalém držení města. V roce 1873 zde bylo založeno městské muzeum. Dalšími památkami města jsou např. kostel sv. Mikuláše z počátku 13. století, barokní poutní kostel Maria Loreto, budova radnice či další domy na náměstí. O významu městských památek svědčí také skutečnost, že historické jádro města bylo v roce 1981 ustanoveno městskou památkovou rezervací.

V Turistickém infocentru si můžete zapůjčit audiovizuálního průvodce (mobilní sluchátko), které vám zprostředkuje prohlídku města Chebu s odborným výkladem.

Provozovatel

Turistické infocentrum Cheb

Jateční 476/2
350 20 Cheb
Tel.:
+420 354 440 302
Email:
infocentrum@mesto...
WWW:
www.tic.mestocheb.cz
GPS:
50,078344 12,371499
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Pivní Skaut v Chebu

Pivovar Pivní Skaut v Chebu

Cheb, Karlovarský kraj
3F Bistro v Chebu

3F Bistro v Chebu

Cheb, Karlovarský kraj
Pivni lok v Chebu

Pivni lok v Chebu

Cheb, Karlovarský kraj
Bagel Lounge v Chebu

Bagel Lounge v Chebu

Cheb, Karlovarský kraj