Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Chebský Špalíček – symbol chebské architektury
Památky

Chebský Špalíček – symbol chebské architektury

Unikátní komplex jedenácti středověkých kupeckých domů zvaný Špalíček se nachází v severní části chebského náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Seskupení domů, které vyrůstalo od 13. století na místě kramářských bud a masných krámů, rozděluje Kramářská ulička široká pouhých 160 cm.
Symbolem chebského náměstí se stala skupina středověkých domů zvaná Špalíček. Tento bizarní komplex 11 domů rozdělených úzkou Kramářskou uličkou vyrůstal od 13. století na místě kramářských bud a masných krámů. Původní dřevěné kotce nahradily kamenné stavby s postupnými přístavbami horních pater s hrázděnou konstrukcí. Z toho vyplývá i dvojí výklad vzniku názvu těchto domů (stavba pater na malém prostoru nebo řeznický špalek) ze slova Stock. Celý komplex, tak jak jej známe dnes, byl dokončen ale až v 15. století.  Do dnešních dnů se z původních tří bloků zachovaly bohužel už jen dva.

Podle nejstaršího zobrazení z roku 1472 je půdorys těchto dvou bloků v podstatě zachován do dnešní doby. V roce 1809 došlo k zboření třetí řady domů s masnými krámy, která stála na západní straně náměstí. Demolice zbývajících domů hrozila i v průběhu rekonstrukce města Chebu v letech 1956 – 1962, kdy stav devastace budov Špalíčku vedl k úvahám od zboření a nahrazení moderní novostavbou až po vytvoření pouhé tvarové skulptury z betonu vylitého do obvodových zdí. Nakonec se koncem roku 1960 přistoupilo k záchranným pracím a Špalíček se podařilo zachránit, i když je ve skutečnosti pouhou dekorací z obvodového zdiva s naprosto nepůvodní interiérovou dispozicí, která je navěšena na vnitřní ocelovou konstrukci s betonovými stropy. Poslední velká rekonstrukce komplexu proběhla v roce 1965.


Procházka Špalíčkem

Špalíček tvoří dnes dva bloky 3-4 patrových domů rozdělených uzoučkou Kramářskou uličkou, která je široká pouhých 160 cm. Netrpíte-li tedy klaustrofobií, “můžete si Špalíčkem projít”. Ulička je volně přístupná. I dnes jsou jednotlivé domky sídlem obchodů a obchůdků různého typu, kavárny či restaurace.

Úzké, čtyř až pětipatrové domy bez dvora jsou seřazeny po stranách 1,60 m široké Kramářské uličky tak, že je několik úzkých domů spojeno v jeden širší. Sedlové střechy, dříve směřující do stran byly v období baroka stočeny do spojitých okapových střech. Hrázdění v horních patrech bylo v průběhu staletí přemalováno a zazděno z protipožárních důvodů, teprve na konci 19. století bylo opět odkryto.
 

O původu Špalíčku

Na nejširším místě náměstí byly krátce po založení nového města, tedy ještě ve 13. století, postaveny prodejní stánky, kde kupci nabízeli své zboží (většinou pekaři a řezníci). Krámky se brzy staly trvalými objekty, které přecházely z otce na syna. V počátcích se zřejmě jednalo o jednoduché dřevěné boudy, které ale dostaly brzy podobu pevných staveb ze dřeva. Poté byly zvelebeny o hrázděnou konstrukci a částečné kamenné zdivo. Pozdějšími přestavbami a přístavbami dostal Špalíček během doby onu podobu, kterou dnes známe.


Top 10 věcí, které musíte vidět v Chebu

Před třiceti lety byl Cheb pro cestovatele jen městem na západě Čech, nyní se stává jedním z nejoblíbenějších míst v regionu. Mimořádným historickým centrem s velmi citlivou péčí o památky každoročně přiláká řadu návštěvníků. Cheb nabízí prostor s fascinující historií, ale šanci ve veřejném prostoru dostali i současní umělci.

Provozovatel

Špalíček

náměstí Krále Jiřího z Poděbrad 503/45
350 02 Cheb
WWW:
https://www.cheb.cz/
WWW:
https://www.hrad-...
GPS:
50,079802 12,370114
 
Region:
Karlovarský kraj
Oblast:
Západočeské lázně
Město:
Cheb
Tipy na výlet:
Cheb a okolí
 

Cena

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Aktuality

Loutka a moderna – České loutky ze sbírky Marie a Pavla Jiráskových 1900-1950 v Muzeu Cheb

Výstava Loutka a moderna – České loutky ze sbírky Marie a Pavla Jiráskových 1900-1950 představuje výtvarně ojedinělé loutky českých umělců především z období první Československé republiky.
Cheb, Karlovarský kraj

Chebský festival vína 2024

Srdečně vás zveme na 4. ročník Chebského festivalu vína, který se uskuteční v sobotu 11. května 2024 na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad v Chebu.
Cheb, Karlovarský kraj

Valdštejnova desítka 2024

Valdštejnova desítka je běžecký závod, který se za svou krátkou existenci zařadil mezi nejvyhledávanější akce v České republice.
Cheb, Karlovarský kraj

Komentovaná prohlídka Zbyňka Illka

Galerie 4 zve na komentovanou prohlídku k výstavě Zbyňka Illka: 7x10.
Cheb, Karlovarský kraj

Zbyněk Illek – 7x10

Galerie 4 zve na výstavu z cyklu Jubilanti. Retrospektivní výstavu fotografa, kurátora a ředitele Galerie 4, Zbyňka Illka.
Cheb, Karlovarský kraj

Vzájemnosti

Galerie 4 zve na výstavu do Klubu G4.
Cheb, Karlovarský kraj

Houslařství na Chebsku

Výstava věnována 150. výročí založení Houslařské školy.
Cheb, Karlovarský kraj

Chebská liga ve stolním hokeji

Oddíl stolního hokeje pořádá Chebskou ligu ve stolním hokeji formou otevřených turnajů, kterých se mohou zúčastnit zájemci o tuto rychlou hru.
Cheb, Karlovarský kraj

Plastika David a Goliáš v Chebu

Novodobá bronzová socha Jaroslava Róny je umístěná do prázdné niky chebského Špalíčku, směrem k muzeu. Plastika zobrazuje Davida v brnění sedícího na hlavě obra Goliáše.
Cheb, Karlovarský kraj

Hrázděná architektura Chebska – chebský statek

Lidské ruce dovedou vytvořit jedinečné stavby. K tuzemským skvostům bezesporu patří unikátní chebská architektura, která nezaměnitelně umocňuje ráz krajiny. Hrázděné domy najdete v západních Čechách na mnoha místech, ale ty chebské jsou jedinečné.
Cheb, Karlovarský kraj

Stezka železné opony – evropská dálková cyklotrasa Eurovelo 13

Téměř půlku století rozdělovala Železná opona Evropu na východ a západ. V současnosti se všech 20 evropských států podél této linie podílí na budování jedinečné trasy pro cyklisty i pěší. Česká část vede od Aše jižní hranicí s Německem a Rakouskem až k soutoku Dyje a Moravy pod obcí Lanžhot.
Cheb, Karlovarský kraj

Pachelbelův dům – krajské muzeum Cheb

Muzeum města Chebu, které patří mezi nejstarší regionální muzea v Čechách bylo otevřeno roku 1874 v bývalém Městském domě, jednom z nejstarších měšťanských domů na chebském náměstí, který bývá po nejznámějším ze svých majitelů označován také jako Pachelbelův dům.
Cheb, Karlovarský kraj

Kostel sv. Mikuláše v Chebu

Na Kostelním náměstí v Chebu se nachází katolický farní kostel sv. Mikuláše, který je nejstarším chebským kostelem. Svatý Mikuláš je vedle Černé věže a Špalíčku jedním ze symbolů města.
Cheb, Karlovarský kraj

Prohlídková trasa Pod střechami chebských domů v Chebu

Turistické infocentrum města Chebu připravilo prohlídkovou trasu, která vás provede po půdách městských domů na chebském náměstí. Představí vám technickou památku vysoké historické hodnoty – krovy zkonstruované v různých staletích.
Cheb, Karlovarský kraj

Prohlídková trasa Chebské niky

Tématická prohlídková trasa Chebské niky vás provede po významných chebských památkách a místech v centru města, které je městskou památkovou rezervací již od roku 1981.
Cheb, Karlovarský kraj

Valdštejnova turistická cyklostezka Cheb – Marktredwitz

Na kole nebo pěšky můžete projít turistickou cyklostezku v česko-německém hraničním pásmu z Chebu do německého Marktredwitzu. Stezka je pojmenována po slavném vojevůdci Albrechtu Valdštejnovi, který byl v roce 1634 v Chebu zavražděn.
Cheb, Karlovarský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Gelateria Corso v Chebu

Výbornou zmrzlinu vyrobenou z přírodních surovin, tradičními postupy výroby a s láskou, nabízí v Chebu.
Cheb, Karlovarský kraj

Gallery Coffee v Chebu

Kavárna s nezaměnitelnou atmosférou vám nabídne nejen výbornou čerstvou kávu, domácí dorty a mnoho dalšího.
Cheb, Karlovarský kraj

Bagel Lounge v Chebu

Houska s dírou uvnitř se jako spousta „imigrantského židovského jídla“ prosadila v Americe. Bagely zaplavily i české kavárny, ale karlovarský podnik na nich staví první poslední. A rozrostl se o další pobočky a to třeba i v Chebu.
Cheb, Karlovarský kraj

Pivni lok v Chebu

Přijďte si vybrat z nejširšího pivního sortimentu v celém karlovarském kraji. Široký sortiment lahvového piva v našich lednicích a 6 druhů čepovaných piv na čepu.
Cheb, Karlovarský kraj

Pivovar Pivní Skaut v Chebu

Pivovar s originálním názvem Pivní Skaut se nachází v suterénu restaurace Hvězda na chebském náměstí Jiřího z Poděbrad. Na čepu bývají piva Hvězda 11° světlý ležák, 13° tmavý ležák a 14° IPA.
Cheb, Karlovarský kraj

3F Bistro v Chebu

První bistro v Česku, které se specializuje na flammkuchen a na hranolky z čerstvých brambor.
Cheb, Karlovarský kraj

Pikniková louka Krajinka v Chebu

Krajinka čili parkový areál se nachází v Poohří pod Chebským hradem, který patří k nejvýznamnějším románským památkám v České republice.
Cheb, Karlovarský kraj

Obecní pec Golem v Chebu

Na komunitní zahradě v Májové ulici v Chebu se nachází veřejná obecní pec, kterou spravuje Nadační fond Historický Cheb. V peci se pravidelně pečou chleby, housky, buchty, pizza i maso.
Cheb, Karlovarský kraj