Úvod > Aktuality > Tradice: soutěž Památka roku a přehlídka vítězů jednotlivých ročníků
Památky

Tradice: soutěž Památka roku a přehlídka vítězů jednotlivých ročníků

Poslechněte si audio verzi článku
Jak dobře znáte vítěze jednotlivých ročníků soutěže Památka roku? Ceny za nejlepší projekty a obnovy nemovitých kulturních památek každoročně uděluje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska ve spolupráci s Národním památkovým ústavem. Poprvé se vítězové vyhlašovali v roce 2013, soutěž tak má za sebou již deset ročníků.
Nejmenší vítěz aneb Památka roku 2018: chalupa Daňkovice
Největší vítěz, Památka roku 2015: komplex Krumlovských klášterů v Českém Krumlově
Obnovené objekty se do soutěže Památka roku mohou přihlásit ve dvou kategoriích: malé s rekonstrukcí do dvou milionů korun a velké nad dva miliony. Sice se nemusí jednat o památky podle zákona, ale vítězný projekt musí mít významné architektonické nebo urbanistické hodnoty. Někdy je to hrad či zámek, jindy klášter, kostel, palác, radnice či divadlo, případně park nebo most. Soutěž vždy hodnotí projekty, dokončené v hodnoceném roce, ceny se obvykle udělují na jaře v roce následujícím.
 

Památky roku 2022

V posledním ročníku soutěže Památka roku vyhrál špýchar v v jihočeských Myšticích, který je historicky zachycen na stabilním katastru z roku 1837.V loňském roce prošel celkovou rekonstrukcí. Střecha je pokrytá žitnými došky a hřeben spolu s oboustranně převislými okapy a polovalbami je pokryt šindeli. Západní a východní štítové průčelí má dva zděné pilíře, dřevěnou lomenici ze svislých prken s latěmi a dvěma malými čtvercovými větračkami vyřezanými na koso. Na severní straně, od přístupové cesty, byl obnoven vikýř (během minulých úprav byl zrušen). Vnitřní dispozice je klasická, jednoprostorová.

Druhé místo obsadil Rodný dům Sigmunda Freuda v Příboře a třetí místo varhany z kostela Nanebevzetí Panny Marie v Uherském Hradišti.

V druhé kategorii Památka roku 2022,kde hodnota opravy nepřesáhla dva miliony korun, vyhrála Kumpánova zahrada - park Benar ve Slaným, druhé místo patří hrobce rodiny Brass v Dolním Podluží a třetí kostelu sv. Petra a Pavla se hřbitovem v obci Strýčice.


Památky roku 2021

V roce 2021 ve „velké“ kategorii soutěže Památka roku 2021 zvítězil pražský barokní městský dům v Truhlářské ulici č. 8. Sídlí v něm středisko volného času Jednička pro děti a mládež. Součástí obnovy bylo restaurování klenutých gotických sklepů, které slouží jako výstavní sál, nebo prostor pro hudební či divadelní představení.

V „malé“ kategorii zvítězil pavilon bývalé střelnice Lázní Evženie v Klášterci nad Ohří. Budova z roku 1878 napřed sloužila spolku ostrostřelců, po objevení minerálních pramenů a vzniku lázeňského areálu tu na přelomu 19. a 20. století vznikla restaurace Střelnice. Restaurace je tu dodnes, jen změnila jméno: jmenuje se Peřeje.
 

Památky roku 2020

V roce 2020 v kategorii do dvou milionů korun zvítězila bašta u evangelického kostela v Čáslavi. V kategorii, kde obnova přesáhla dva miliony korun, patří první místo obnovenému baroknímu cihlovému mostu, po němž kdysi vedla jediná přístupová cesta k letohrádku Portz Insel u Mikulova. Ten nechal v 17. století vybudovat František z Ditrichštejna, ovšem ve 20. století jak letohrádek, tak most spadaly do hraničního pásma a svět na ně tak trochu zapomněl. Most skrytý v naplavené hlíně a náletové zeleni se do původní krásy vyloupl teprve po desítkách let. Je to krásné místo na krátkou vycházku, zaparkovat můžete u restaurace Mlýn Sedlec.
 

Památky roku 2019

Titul Památka roku 2019 v kategorii takzvané velké obnovy putoval do Českých Budějovic pro objekt Solnice na Piaristickém náměstí. Budova, která je klenotem historického centra města, se dokonce mihla v pohádce Pyšná princezna. Dřív sloužila jako sklad soli, před časem se proměnila v restauraci s neobvyklým pivovarem. Pro původní záměr zřídit pivovar přímo v Solnici budova kapacitně nestačila, proto majitelé koupili další objekty, pivovar zřídili jinde a pivo několika druhů od výčepní desítky po speciály proudí do tanků v restauraci unikátním potrubím – „pivovodem“ – pod dlažbou Piaristického náměstí.

Z vítězství v kategorii malé obnovy se radovali v Mníšku pod Brdy, kde titul Památka roku 2019 získalo čtrnáct kaplí křížové cesty v areálu bývalého františkánského kláštera na Skalce.
 

Památka roku 2018

Cenu za nejlepší projekt a realizaci obnovy Památka roku 2018 za malou rekonstrukci získala obnovená kaple sv. MarkétyPrachaticích; slavnostně otevřená byla v červenci 2018 na svátek Markéty. Cena za velkou rekonstrukci putovala do Daňkovic pro soukromou chalupu čp. 47, zajímavou ukázku lidového stavitelství. Ojedinělá je především černá kuchyně, která se prakticky nezměněná dochovala od dob svého vzniku.
 

Památka roku 2017

V soutěži Památka roku 2017 si vítězství v malé kategorii odnesla křížová cesta v Jiřetíně pod Jedlovou. Vzorně upravený areál, kde strmým svahem Křížové hory stoupá křížová cesta až ke kapli sv. Kříže a kapli Božího hrobu na vrcholu, patří k oblíbeným výletním místům.

Ve velké kategorii patřilo první místo dřevěnému krytému mostu v Bystré nad Jizerou. Jeden z mála dochovaných podkrkonošských krytých mostů má řadu konstrukčních zvláštností, navíc navzdory délce 24 metrů uprostřed nemá podpůrný pilíř. Po rekonstrukci opět slouží svému účelu, ovšem s omezením pro těžší automobily.
 

Památka roku 2016

Někdy vyhrávají místa téměř neznámá, ovšem to v roce 2016 neplatilo: vítězové obou kategorií se řadí mezi oblíbené a hojně navštěvované turistické cíle. Platí to jak pro hrad Lukov, středověkou památku ze 13. století ve Zlínském kraji, tak pro Dačického dům v Kutné Hoře. Starobylý středověký dům se zachovaným pozdně gotickým jádrem a vrcholně barokní fasádou najdete přímo v historickém jádru města, po revitalizaci je sídlem vzdělávacího a prezentačního centra UNESCO.
 

Soutěž Památka roku 2013–2015

Pojďme se podívat na první tři ročníky soutěže Památka roku trochu zdálky. V prvním ročníku soutěže v roce 2013 se ještě neodlišovaly malé a velké rekonstrukce; jediné ocenění tehdy získal kostel svaté Kateřiny s kruhovou ohradní zdí, který již od přelomu 14. a 15. století stojí na konci východního svahu vrchu Holivák na vyvýšeném břehu říčky Sedlnice při cestě ze Štramberka do Nového Jičína.

Další rok se ocenění dočkaly Slavonice, a to za hřbitovní kapli svatého Kříže ve velké kategorii. Cenu Památka roku 2014 v kategorii menších oprav získal Schirndingerův dům Chebu. Poznáte ho na první pohled: na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad v historickém centru je nejvyšší, na první pohled vás upoutá jeho černá fasáda, navíc si jako jeden mála zachoval své pozdně středověké vzezření.

Do Slavonic pak ocenění putovalo hned v následujícím roce podruhé, a to v malé kategorii za jeden z měšťanských renesančních domů. Vítězství ve velké kategorii si v roce 2015 odvezl komplex Krumlovských klášterůČeském Krumlově, sestávající z bývalého minoritského kláštera, nyní ve vlastnictví Rytířského řádu Křížovníků s červenou hvězdou, a z kláštera sv. Kláry. Na mapě jihočeského města tak přibyl nový výletní cíl se zajímavou interaktivní expozicí.
 

Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska

Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska se soustředí se na uchování a ochranu kulturního dědictví. Má 196 členských měst, obcí a městských částí a vzniklo z iniciativy měst v listopadu 1990.

Sdružení každý rok organizuje Dny evropského dědictví (European Heritage Days, EHD). Jde o celoevropskou kulturně poznávací společenskou akci, která pravidelně v září otevírá pro veřejnost brány stovek památek, budov, objektů a prostor. Nejenom těch známých, ale i těch, které jsou jindy zčásti nebo zcela nepřístupné. Cílem je upozornit na kořeny naší, evropské i světové civilizace. Dny evropského dědictví jsou velmi populární a provází je řada programů a doprovodných akcí: přednášky, koncerty, městské slavnosti, ale i soutěže a další kulturní programy.
Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Vojenské turistické cíle

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Vojenské turistické cíle

Nejnavštěvovanější vojenskou památkou vloni bylo Vojenské technické muzeum v Lešanech. Zájem návštěvníků si získává také Národní památník heydrichiády v Praze. Součásti předválečného československého opevnění byly tisíce malých bunkrů a také několik dělostřeleckých tvrzí, mohutných objektů těžkého opevnění, propojených systémem podzemních chodeb a sálů. Jde o mimořádně atraktivní místa, která každoročně přilákají statisíce návštěvníků.

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Architektura

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Architektura

Každé z nejnavštěvovanějších míst v kategorii Architektura reprezentuje jiný styl a jinou dobu. Vila Tugendhat v Brně od architekta Ludwiga Miese van der Rohe je vůbec prvním objektem moderní architektury v Česku a čtvrtým na světě, který byl zařazen mezi památky UNESCO. Mezi další nejoblíbenější cíle patří brněnské podzemí a také nedávno obnovená Jurkovičova vila a vila Stiassni. Turisty láká secesní Obecní dům i Národní památník na Vítkově v Praze, jedna z dominant moderní Prahy a národní kulturní památka je situovaná těsně nad strmými svahy vrchu Žižkova.

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Sakrální památky

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Sakrální památky

Kostely a kláštery jsou od pradávna vyhledávaným cílem nejen věřících, tím spíše pak poutní místa, jež jsou obvykle vystavěna v místech, které se staly díky některému z tradovaných zázraků cílem náboženských poutí. K nejnavštěvovanějším sakrálním památkám patří bezesporu Velehrad, Kuks nebo areál Sedlec – katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele a kostnice v Kutné Hoře.

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Pietní místa

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Pietní místa

Město Terezín, založené na konci 18. století jako vojenská pevnost, sloužilo za druhé světové války jako koncentrační tábor, kam byli postupně deportováni občané židovského původu. Jejich osudy mapuje Památník Terezín: navštívit můžete Malou pevnost s Národním hřbitovem, Muzeum ghetta v budově bývalé terezínské školy, Magdeburská kasárna, Židovský hřbitov i systém opevnění s podzemními chodbami. Mezi nejnavštěvovanější pietní místa se zařadil také Památník Lidice.

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Osobnosti

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Osobnosti

Které osobnosti vás okouzlily v loňském roce? Do jihočeského Trocnova zamířili ti, kteří chtěli navštívit Památník Jana Žižky; místo leží kousek od Borovan. Prohlídku interaktivní expozice s řadou zajímavých prvků doplňuje stezka po okolí, která mapuje dobu husitství. Vede kolem základů Žižkova dvorce k okraji lesa a k mohyle, třináctimetrovému žulovému pomníku vojevůdce, a dál až k místu údajného Žižkova narození. Pozornosti se těšilo i Africké muzeum Dr. Emila Holuba v Holicích nebo Muzeum Zdeňka Buriana ve Štramberku.

Neobjevené skvosty: tipy na nezapomenutelné zážitky ze všech regionů ČR

Neobjevené skvosty: tipy na nezapomenutelné zážitky ze všech regionů ČR

Kam letos na tuzemskou dovolenou či prodloužený víkend? Zkuste neobjevené skvosty ze všech koutů Česka! Velký přehled tipů na výlety a zajímavá místa ze všech krajůpřináší portál Kudy z nudy. Poznejte dosud opomíjené krásy naší země!

Další aktuality

Tipy na výlet, kde na vás dýchnou vzpomínky na secesi

Začátek nového století, optimismu, prosperity. Dodnes nás fascinuje krásná ornamentální, květinová výzdoba městských budov. Takové bylo období secese, ukončené první světovou válkou. Podívejte se na památky, které nám po sobě zanechala, a jejichž krásu můžeme obdivovat.
Památky

10 staveb světoznámé architektky Evy Jiřičné

Eva Jiřičná (3.3.1939) – architektka českého původu, již více než 50 let žije a pracuje v Londýně, Profesní kariéru zahájila v Ateliéru Louis de Soisson, kde projektovala přístav v Brightonu. V roce 1986 založila vlastní architektonické studio Eva Jiricna Architects, ale její práce byla v tehdejším Československu neznámá. Do Čech se vrátila až v roce 1990, roku 1996 se stala profesorkou a vedoucí ateliéru architektury na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, o tři roky později otevřela v Praze vlastní studio AI Design Praha. Byla rovněž členkou poroty, která v roce 2007 vybírala nejlepší návrh pro novou Národní knihovnu. Za svou práci získala Řád britského impéria, je členkou několika Královských akademií a byla uvedena do Americké síně slávy. Přezdívají jí královna kovu a skla. Časopis Evening Standard ji zařadil mezi stovku nejvlivnějších žen Londýna.
Památky

30 tipů, kam na výlety na hrady a zámky po celý rok

Téměř každý ví, že hrad či zámek otevřený po celý rok, je Pražský hrad, Hluboká nebo Špilberk. Ale zajímavé tipy na výlet najdete i jinde! Podívejte se na naši nabídku celoročně otevřených hradů a zámků a udělejte si s celou rodinou pěkný výlet! Vždyť objevovat honosné interiéry zámků a pohádkové hradní paláce můžete po celý rok! A jaké památky mají dveře dokořán? Portál Kudy z nudy vám poradí!
Památky

Rondokubismus: znáte stavby postavené v tomto českém architektonickém stylu?

České art deco, obloučkový kubismus či národní dekorativismus… všechny tyto názvy označují jeden a ten samý architektonický styl, a to rondokubismus. Zrodil se v první polovině dvacátých let 20. století jako svébytná ryze česká odrůda kubismu. Jako v jediné zemi na světě se v tehdejším Československu uplatnil tento styl v architektuře. A jaké stavby do rondokubismu patří? To vám prozradí Kudy z nudy.
Památky

10 míst, kde můžete obdivovat sala terreny

Patříte k milovníkům barokní architektury? Pak by vás mohly zajímat drobné stavbičky, které bývají umístěny v zahradách barokních paláců. Jedná se o takzvané sala terreny, zahradní pavilonky, kde šlechta relaxovala, poslouchala hudbu a dopřávala si čaj o páté. Některé stavby jsou navíc bohatě dekorované fontánkami a kašnami.
Památky

Česko ve filmu: zachránci Schindler, Winton a Kalina a jejich filmové příběhy

Druhá světová válka dala vzniknout řadě fascinujících příběhů. Oskar Schindler, Nicholas Winton a Antonín Kalina se nebáli podat dětem i dospělým pomocnou ruku, přestože svými činy ohrozili sami sebe. Statečné zachránce, kteří se postavili mrazivé skutečnosti a nepředstavitelným hrůzám, dnes je kromě památníků a muzeí připomínají i dojemné filmy. Pojďte se na ně podívat s Kudy z nudy!
Památky

20 tipů na předjarní výlety na hrady a zříceniny

Když zasvítí sluníčko a jeho paprsky alespoň na chvíli začnou příjemně hřát, je ten pravý čas vyrazit na první téměř jarní výlety! V našich předjarních tipech najdete hrady, které již otevřely své brány prvním turistům, ale i pěkné hradní zříceniny, které jsou volně přístupné. Z některých míst bude touto dobou jedinečný výhled díky dosud bezlistým stromům. Užijte si předjaří pěkným výletem!
Památky

Kalendář 2024: Traktory – muzea a traktoriády, kde si je vyzkoušíte a svezete se

Nestačí vám se na starobylé i moderní traktory jen dívat v muzeích? Rádi byste si na ně nebo do nich sedli a vyzkoušeli si, jak fungují? Pak vás potěší malý přehled muzeí, kde si traktory můžete prolézt ze všech stran, a také tipy, kam se letos vypravit na traktoriády, závody zručnosti a spanilé jízdy.
Památky