Úvod > Aktuality > Tradice: soutěž Památka roku a přehlídka vítězů jednotlivých ročníků
Tradice: soutěž Památka roku a přehlídka vítězů jednotlivých ročníků
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Tradice: soutěž Památka roku a přehlídka vítězů jednotlivých ročníků

  • Vydáno4. května 2022
Jak dobře znáte vítěze jednotlivých ročníků soutěže Památka roku? Ceny za nejlepší projekty a obnovy nemovitých kulturních památek každoročně uděluje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska ve spolupráci s Národním památkovým ústavem. Poprvé se vítězové vyhlašovali v roce 2013, soutěž tak má za sebou již devět ročníků.
Nejmenší vítěz aneb Památka roku 2018: chalupa Daňkovice
Největší vítěz, Památka roku 2015: komplex Krumlovských klášterů v Českém Krumlově
Obnovené objekty se do soutěže Památka roku mohou přihlásit ve dvou kategoriích: malé s rekonstrukcí do dvou milionů korun a velké nad dva miliony. Sice se nemusí jednat o památky podle zákona, ale vítězný projekt musí mít významné architektonické nebo urbanistické hodnoty. Někdy je to hrad či zámek, jindy klášter, kostel, palác, radnice či divadlo, případně park nebo most. Soutěž vždy hodnotí projekty, dokončené v hodnoceném roce, ceny se obvykle udělují na jaře v roce následujícím.
 

Památky roku 2021

V posledním ročníku ve „velké“ kategorii soutěže Památka roku 2021 zvítězil pražský barokní městský dům v Truhlářské ulici č. 8. Sídlí v něm středisko volného času Jednička pro děti a mládež. Součástí obnovy bylo restaurování klenutých gotických sklepů, které slouží jako výstavní sál, nebo prostor pro hudební či divadelní představení.

V „malé“ kategorii, kde hodnota opravy nepřesáhla dva miliony korun, zvítězil pavilon bývalé střelnice Lázní Evženie v Klášterci nad Ohří. Budova z roku 1878 napřed sloužila spolku ostrostřelců, po objevení minerálních pramenů a vzniku lázeňského areálu tu na přelomu 19. a 20. století vznikla restaurace Střelnice. Restaurace je tu dodnes, jen změnila jméno: jmenuje se Peřeje.
 

Památky roku 2020

Loni v kategorii do dvou milionů korun zvítězila bašta u evangelického kostela v Čáslavi. V kategorii, kde obnova přesáhla dva miliony korun, patří první místo obnovenému baroknímu cihlovému mostu, po němž kdysi vedla jediná přístupová cesta k letohrádku Portz Insel u Mikulova. Ten nechal v 17. století vybudovat František z Ditrichštejna, ovšem ve 20. století jak letohrádek, tak most spadaly do hraničního pásma a svět na ně tak trochu zapomněl. Most skrytý v naplavené hlíně a náletové zeleni se do původní krásy vyloupl teprve po desítkách let. Je to krásné místo na krátkou vycházku, zaparkovat můžete u restaurace Mlýn Sedlec.
 

Památky roku 2019

Titul Památka roku 2019 v kategorii takzvané velké obnovy putoval do Českých Budějovic pro objekt Solnice na Piaristickém náměstí. Budova, která je klenotem historického centra města, se dokonce mihla v pohádce Pyšná princezna. Dřív sloužila jako sklad soli, před časem se proměnila v restauraci s neobvyklým pivovarem. Pro původní záměr zřídit pivovar přímo v Solnici budova kapacitně nestačila, proto majitelé koupili další objekty, pivovar zřídili jinde a pivo několika druhů od výčepní desítky po speciály proudí do tanků v restauraci unikátním potrubím – „pivovodem“ – pod dlažbou Piaristického náměstí.

Z vítězství v kategorii malé obnovy se radovali v Mníšku pod Brdy, kde titul Památka roku 2019 získalo čtrnáct kaplí křížové cesty v areálu bývalého františkánského kláštera na Skalce.
 

Památka roku 2018

Cenu za nejlepší projekt a realizaci obnovy Památka roku 2018 za malou rekonstrukci získala obnovená kaple sv. MarkétyPrachaticích; slavnostně otevřená byla v červenci 2018 na svátek Markéty. Cena za velkou rekonstrukci putovala do Daňkovic pro soukromou chalupu čp. 47, zajímavou ukázku lidového stavitelství. Ojedinělá je především černá kuchyně, která se prakticky nezměněná dochovala od dob svého vzniku.
 

Památka roku 2017

V soutěži Památka roku 2017 si vítězství v malé kategorii odnesla křížová cesta v Jiřetíně pod Jedlovou. Vzorně upravený areál, kde strmým svahem Křížové hory stoupá křížová cesta až ke kapli sv. Kříže a kapli Božího hrobu na vrcholu, patří k oblíbeným výletním místům.

Ve velké kategorii patřilo první místo dřevěnému krytému mostu v Bystré nad Jizerou. Jeden z mála dochovaných podkrkonošských krytých mostů má řadu konstrukčních zvláštností, navíc navzdory délce 24 metrů uprostřed nemá podpůrný pilíř. Po rekonstrukci opět slouží svému účelu, ovšem s omezením pro těžší automobily.
 

Památka roku 2016

Někdy vyhrávají místa téměř neznámá, ovšem to v roce 2016 neplatilo: vítězové obou kategorií se řadí mezi oblíbené a hojně navštěvované turistické cíle. Platí to jak pro hrad Lukov, středověkou památku ze 13. století ve Zlínském kraji, tak pro Dačického dům v Kutné Hoře. Starobylý středověký dům se zachovaným pozdně gotickým jádrem a vrcholně barokní fasádou najdete přímo v historickém jádru města, po revitalizaci je sídlem vzdělávacího a prezentačního centra UNESCO.
 

Soutěž Památka roku 2013–2015

Pojďme se podívat na první tři ročníky soutěže Památka roku trochu zdálky. V prvním ročníku soutěže v roce 2013 se ještě neodlišovaly malé a velké rekonstrukce; jediné ocenění tehdy získal kostel svaté Kateřiny s kruhovou ohradní zdí, který již od přelomu 14. a 15. století stojí na konci východního svahu vrchu Holivák na vyvýšeném břehu říčky Sedlnice při cestě ze Štramberka do Nového Jičína.

Další rok se ocenění dočkaly Slavonice, a to za hřbitovní kostel svatého Kříže ve velké kategorii. Cenu Památka roku 2014 v kategorii menších oprav získal Schirndingerův dům Chebu. Poznáte ho na první pohled: na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad v historickém centru je nejvyšší, na první pohled vás upoutá jeho černá fasáda, navíc si jako jeden mála zachoval své pozdně středověké vzezření.

Do Slavonic pak ocenění putovalo hned v následujícím roce podruhé, a to v malé kategorii za jeden z měšťanských renesančních domů. Vítězství ve velké kategorii si v roce 2015 odvezl komplex Krumlovských klášterůČeském Krumlově, sestávající z bývalého minoritského kláštera, nyní ve vlastnictví Rytířského řádu Křížovníků s červenou hvězdou, a z kláštera sv. Kláry. Na mapě jihočeského města tak přibyl nový výletní cíl se zajímavou interaktivní expozicí.
 

Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska

Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska se soustředí se na uchování a ochranu kulturního dědictví. Má 196 členských měst, obcí a městských částí a vzniklo z iniciativy měst v listopadu 1990.

Sdružení každý rok organizuje Dny evropského dědictví (European Heritage Days, EHD). Jde o celoevropskou kulturně poznávací společenskou akci, která pravidelně v září otevírá pro veřejnost brány stovek památek, budov, objektů a prostor. Nejenom těch známých, ale i těch, které jsou jindy zčásti nebo zcela nepřístupné. Cílem je upozornit na kořeny naší, evropské i světové civilizace. Dny evropského dědictví jsou velmi populární a provází je řada programů a doprovodných akcí: přednášky, koncerty, městské slavnosti, ale i soutěže a další kulturní programy.
Nejnavštěvovanější místa v kategorii Sakrální památky: Svatý kopeček u Mikulova, Velehrad a Kuks

Nejnavštěvovanější místa v kategorii Sakrální památky: Svatý kopeček u Mikulova, Velehrad a Kuks

Kostely a kláštery jsou od pradávna vyhledávaným cílem nejen věřících, tím spíše pak poutní místa, jež jsou obvykle vystavěna v místech, které se staly díky některému z tradovaných zázraků cílem náboženských poutí. Víte, že křížová cesta na Svatý kopeček v Mikulově patří mezi první poutní místa na jihu Moravy a je jednou z nejstarších křížových cest v českých zemích? K nejnavštěvovanějším sakrálním památkám patří bezesporu také Velehrad a Kuks.

Nejnavštěvovanější místa v kategorii Vojenské turistické cíle: Praha a Králíky

Nejnavštěvovanější místa v kategorii Vojenské turistické cíle: Praha a Králíky

Nejnavštěvovanější vojenskou památkou vloni byl Národní památník heydrichiády v Praze. Adolf Opálka, Jozef Gabčík, Jan Kubiš, Josef Valčík, Josef Bublík, Jan Hrubý a Jaroslav Švarc: jména sedmi mužů, kteří v roce 1942 provedli úspěšné odstranění zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, se pevně zapsala do paměti národa. Úkryt před Říšskou policií našli v chrámu sv. Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici, dnešním Národním památníku heydrichiády, kde také většinou hrdinně zemřeli. Součásti předválečného československého opevnění byly tisíce malých bunkrů a také několik dělostřeleckých tvrzí, mohutných objektů těžkého opevnění, propojených systémem podzemních chodeb a sálů. Jde o mimořádně atraktivní místa, která každoročně přilákají statisíce návštěvníků.

Nejnavštěvovanější Pietní místa: kutnohorská kostnice, Památník Terezín a Schwarzenberská hrobka

Nejnavštěvovanější Pietní místa: kutnohorská kostnice, Památník Terezín a Schwarzenberská hrobka

Kostnice v Kutné Hoře patří mezi významné památky Středočeského kraje. Hřbitovní kostel Všech svatých byl původně součástí cisterciáckého kláštera v Sedlci u Kutné Hory. V podzemní kapli se nachází světoznámá kostnice, připomínající lidskou smrtelnost a zároveň víru ve vzkříšení. Město Terezín, založené na konci 18. století jako vojenská pevnost, sloužilo za druhé světové války jako koncentrační tábor, kam byli postupně deportováni občané židovského původu. Jejich osudy mapuje Památník Terezín: navštívit můžete Malou pevnost s Národním hřbitovem, Muzeum ghetta v budově bývalé terezínské školy, Magdeburská kasárna, Židovský hřbitov i systém opevnění s podzemními chodbami. Mezi nejnavštěvovanější pietní místa se zařadila také impozantní Schwarzenberská hrobka v Domaníně.

Nejnavštěvovanější architektonické skvosty: vila Tugendhat v Brně

Nejnavštěvovanější architektonické skvosty: vila Tugendhat v Brně

Každé z nejnavštěvovanějších míst v kategorii Architektura reprezentuje jiný styl a jinou dobu. Vila Tugendhat v Brně od architekta Ludwiga Miese van der Rohe je vůbec prvním objektem moderní architektury v Česku a čtvrtým na světě, který byl zařazen mezi památky UNESCO. Mezi další nejoblíbenější cíle patří brněnské podzemí a také nedávno obnovené vily v Brně – Löw-Beer a Stiassni . Turisty láká i Národní památník na Vítkově v Praze, jedna z dominant moderní Prahy a národní kulturní památka je situovaná těsně nad strmými svahy vrchu Žižkova.

Nejnavštěvovanější místa v kategorii Osobnosti: Památník jana Žižky z Trocnova

Nejnavštěvovanější místa v kategorii Osobnosti: Památník jana Žižky z Trocnova

Které osobnosti vás okouzlily v loňském roce? Do jihočeského Trocnova zamířili ti, kteří chtěli navštívit Památník Jana Žižky; místo leží kousek od Borovan. Prohlídku interaktivní expozice s řadou zajímavých prvků doplňuje stezka po okolí, která mapuje dobu husitství. Vede kolem základů Žižkova dvorce k okraji lesa a k mohyle, třináctimetrovému žulovému pomníku vojevůdce, a dál až k místu údajného Žižkova narození. Pozornosti se těšilo i Africké muzeum Dr. Emila Holuba v Holicích a Muzeum Zdeňka Buriana ve Štramberku. Cestovatelé nezapomněli ani na slavné hudební skladatele: Památník Antonína Dvořáka v Nelahozevsi nebo rodný byt Bedřicha Smetany v Litomyšli.

Neobjevené skvosty pro sezónu 2021

Neobjevené skvosty pro sezónu 2021

Objevte neobjevené! Poznejte téměř neznámé turistické cíle (zámky, hrady, technické památky, přírodní skvosty, naučné stezky, vyhlídky a jiné cíle). Rozhodně si zaslouží větší pozornost, než jaké se jim dostávalo doposud. Na výběru destinací spolupracoval CzechTourism s kraji České republiky a portálem Kudy z nudy.