Úvod > Co chcete dělat? > Městské hradby ve Vysokém Mýtě
Památky

Městské hradby ve Vysokém Mýtě

Hradby se ve Vysokém Mýtě dochovaly pouze z části. Nacházejí se podél obvodu historického jádra města. S jejich stavbou se začalo ve 13. století na příkaz Přemysla Otakara II. Součástí opevnění byly také dodnes stojící brány.
Na příkaz Přemysla Otakara II. kolem roku 1265 se začalo město opevňovat hradbami. Hradby byly téměř 20 loktů vysoké (cca 12 metrů) a 2 lokty široké (cca 1,2 m). Ke třem branám vedl zdvihací most a nad každou branou se zdvihaly dvě věže.
 
Téměř celý tento obranný systém je díky vysokomýtským obrozencům poměrně unikátně zachován; původní hradby obkružují zhruba polovinu historického jádra. Do části hradeb na bývalém choceňském parkánu (v dnešních Jungmannových sadech) jsou od obrozenských dob vsazovány pamětní tabule připomínající významné události života města.
 
Součástí zachovalého městského opevnění jsou i dodnes stojící objekty: mohutná Pražská věžní brána, dvoj věžová Litomyšlská brána, Choceňská brána a bašty Vodárenská a Klášterská. Jinak se opevnění ve své době sestávalo z vnějšího náspu, příkopu, parkánové hradby a hlavní hradby. To celé zesilovalo zhruba 25 bašt na hlavní hradbě a několik věží, které chránily nároží a brány. Zbytky hradeb najdete v městských parcích, z části jsou zahrnuty i v domech.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 13. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion a mlýn Jangelec ve Vysokém Mýtě

Penzion a mlýn Jangelec ve Vysokém Mýtě

Vysoké Mýto, Východní Čechy
Papu kafé

Papu kafé

Choceň, Východní Čechy
Cukrárna V uličce v Chocni

Cukrárna V uličce v Chocni

Choceň, Východní Čechy