ÚvodAktualityČtrnáct krajů & čtrnáct tipů: malé vesnice jako turistické perly
Životní styl

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: malé vesnice jako turistické perly

Poslechněte si audio verzi článku
Říká se, že co je malé, to je hezké. S Kudy z nudy zjistíte, že to stoprocentně platí i pro malé vesnice a osady, kde mnohdy žije jen pár desítek stálých obyvatel. Někdy to jsou místa, kde lišky dávají dobrou noc, zároveň ale jde o turistické perly, které rozhodně stojí za bližší seznámení. Užijte si toulky po vesnicích a vesničkách, které vás dokážou překvapit!
Vychutnejte si krásu českého venkova a maličkých vesniček s Kudy z nudy a seriálem Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů! Místa, která navštívíme, sice nesoutěží o titul Vesnice roku a větším obcím skromně uhýbají z cesty, ale právě proto se sem vypravíme my: i tady totiž skoro pokaždé objevíte něco, co stojí za pozornost. Co to bude? Třeba model ještě menší vesničky než té, do které vás pozveme, nejmenší část Prahy, známé hrady, technické památky, několik krásných kostelů, skvělé výletní cíle pro děti, zajímavé ubytování i krásná přírodní zákoutí.
 

1. Praha a Josefov

Každý z dílů našeho seriálu začíná v Praze. Maličkou opuštěnou vesničku v ní sice nenajdete, ale o kuriozity není nouze. Vůbec nejmenší pražskou čtvrtí (v oficiálním jazyce je řeč o katastrálních územích) je osmihektarový Josefov. Téhle části našeho hlavního města se říkalo V Židech, později Židovské Město nebo pro jeho uzavřenost Židovské ghetto. Nejstarší a největší židovské ghetto v Evropě (a hlavně dosud částečně zachovalé) se stalo součástí královského hlavního města Prahy roku 1850. Jméno dostalo po císaři Josefovi II., synovi Marie Terezie, a to z vděčnosti za osvícenecké reformy, které židovskému obyvatelstvu rozšířily práva. Můžete se ale také setkat s označením Pátá čtvrť, protože od sjednocení čtyř historických měst v roce 1784, které poté tvořily čtyři čtvrti města (Staré Město, Malá Strana, Hradčany a Nové Město), a do připojení Vyšehradu roku 1883 byl Josefov jedinou čtvrtí, která Prahu rozšířila. Mimochodem co do rozlohy katastrálních území je právě Vyšehrad na druhém místě za Josefovem, ovšem s 36 hektary je proti němu obr.


 

2. Středočeský kraj a secesní umění v Gruntě

K nejmenším obcím Středočeského kraje patří Grunta. Leží mezi Kutnou Horou a Kolínem a stojí tu krásný pseudorománsko-secesní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Vznikl v letech 1905–1908 podle plánu architektů Rudolfa a Jaroslava Vomáčkových. Rozšířeným a nepravdivým drbem je, že jeho stavbu financoval houslista Jan Kubelík, otec Rafaela Kubelíka a tehdejší majitel zámku v Býchorech. Pravda naopak je to, že na stavbě pracoval jako kamenický učeň pozdější komunistický prezident Antonín Zápotocký. Proč se tu zastavit? Třeba kvůli nádherné nástěnné výmalbě, která nemá na českém venkově obdoby. Autory secesních celoplošných fresek byli manželé Marie a František Urbanovi, žáci Alfonse Muchy. Text dovedně zakomponovaný do ozdobného lemu scény klanění tří králů na stěně presbytáře bývá řazený mezi tajuplné kryptogramy, jde však o úryvek z Bible kralické.


 

3. Jihočeský kraj a malá vesnička v Plešovicích u Zlaté Koruny

Při výletu do kláštera ve Zlaté Koruně se vydejte po červené značce na sever do Plešovic. Podle sčítání lidu tu žije jen 133 stálých obyvatel, ale mají tu zajímavost, kterou jinde v Jihočeském kraji nenajdete: minimodel jihočeské vesnice. Model objevíte na začátku vesnice u malého rybníčku. Je tu náves trochu podobná slavným Holašovicím, mlýn, kaplička a hospoda, ba dokonce i vodník a hasič. Můžete si zde v klidu sednout na lavičku a odpočinout si, a pokud se vám model líbí, můžete přispět do kasičky.


 

4. Plzeňský kraj a světoznámý kostel duchů v téměř neznámé Lukové

Kousek od Manětína v údolí mezi Domašínskou a Mezínskou horou leží malebná vesnička Luková. Dominantou obce je kostel sv. Jiří, v jehož zdech je vytesáno mnoho životních osudů. Požáry, války a nájezdy zlodějů vedly k tomu, že zchátral. Vše se změnilo v roce 2012, kdy student plzeňské univerzity Jakub Hadrava v rámci své bakalářské práce vytvořil z látek napuštěných sádrou unikátní sochy. Dnes tiše sedí v lavicích a kostel se díky dobrovolnému vstupnému zvolna opravuje. Díky neobvyklé výzdobě se dokonce Luková dostala do žebříčku nejděsivějších míst na světě a dočkala se tak světové popularity.


 

5. Karlovarský kraj a tajemství Přebuzi

Z vesnice se může stát město, když v ní žijí alespoň tři tisíce stálých obyvatel. PřebuzKarlovarském kraji má podle posledního sčítání takových obyvatel 76 a patří jí tak titul nejmenšího města České republiky. Vznikla podobně jako většina okolních obcí a osad v Krušných horách u bohatých nalezišť cínové rudy. S cínem, jeho dolováním a nejhezčími místy v okolí vás seznámí Hornická poznávací trasa. Poznáte tak velkou část přírodního parku Přebuz, prozkoumáte místa, kde stávala zaniklá obec Rolava, nahlédnete do tajemných zákoutí starého dolování s úpravnami rud, vodním příkopem i zbytky starých dolů a továren v okolních lesích. Mimochodem, titul města Přebuz získala už během 16. století.


 

6. Ústecký kraj a pohádková Doubice

Necelou stovku stálých obyvatel má podle posledního sčítání lidu Doubice, vesnice na rozhraní Lužických hor a národního parku České ŠvýcarskoÚsteckém kraji. Pohádkových míst tu ale najdete tolik, že by si s nimi klidně vystačilo i průměrně velké město. Počítejte s námi: na prostranství v areálu penzionu Stará Hospoda si prohlédnete galerii dřevěných vyřezávaných soch, ba dokonce se můžete vyfotit u hraničního kamene mezi Půlnočním královstvím a zemí krále Miroslava z pohádky Pyšná princezna. V samotné Doubici stojí řada malebných podstávkových domů, které patří ke klenotům lidové architektury. V lesích na hranicích s Německem pak objevíte ještě tajuplnou Černou bránu, k níž se dostanete třeba překrásným Kyjovským údolím. Cestou se ještě můžete zastavit v Jeskyni víl – a když se sem vrátíte v zimě, budete obdivovat její úžasnou ledovou výzdobu.


7. Liberecký kraj, Troskovice a symbol Českého ráje

V Českém ráji leží vesnice, která sice má pouhých 82 stálých obyvatel, zato památku známou po celém Česku. Když vám prozradíme, že vesnička se jmenuje Troskovice, snadno uhodnete, že tou turistickou perlou je hrad Trosky. Jedním z jeho prvních majitelů byl král Václav IV., který ho věnoval pánům z Bergova. V roce 1438 si tu zřídili doupě loupeživí rytíři Šof a Švejkar, o dvacet let později hrad připadl Zajícům z Hazmburka. Za třicetileté války ho pobořili Švédové a od té doby známe Trosky jako zříceninu. Velkolepé plány s hradem kdysi měl majitel hruboskalského panství Alois Lexa z Aehrentalu: kdyby měl dost času a peněz, možná by dokázal postavit dvojité točité schodiště s odpočívadly, které mělo vést až na vrchol Panny. Do plánů však zasáhl osud a po jeho smrti zůstal smělý projekt nedokončený.


 

8. Královéhradecký kraj a kostel se skleněnou střechou v Neratově

Nejmenší samostatná obec v Královéhradeckém kraji se jmenuje Kostelec na Jičínsku. Jeden ze čtyřiadvaceti Kostelců v Česku má jen 37 obyvatel a jen pro představu je zhruba třikrát menší než vodní nádrž Rozkoš. Že Kostelec neznáte? Určitě ale znáte Neratov. Stálých obyvatel sice má dvakrát tolik co Kostelec, ale díky chalupám roztroušeným po okolních svazích Orlických hor vesnice vypadá, jako by vlastně neexistovala. Ale existuje a zná ji kdekdo: jejím klenotem je barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie s prosklenou střechou, postavený pravděpodobně podle návrhu Giovanniho Battisty Alliprandiho. O kostel i obnovu vesnice se stará Sdružení Neratov, které také dává práci desítkám lidí s handicapem, najdete tu také pivovar, kde se vaří pivo Prorok.


 

9. Pardubický kraj a hrad na řece v Pařížově

Když se mluví o přehradě, která vypadá jako zámek, většinou jde o přehradu Les Království u Dvora Králové nad Labem. Její důstojné „skorodvojče“ leží v Pardubickém kraji u vesničky Pařížov. Přehrada Pařížov je nádherné vodní dílo s hrází v gotizujícím slohu, kterou zdobí věžičky se zubatým cimbuřím. Přehrada byla postavena po sérii velkých povodní na řece Doubravě, kámen se na stavbu dovážel z blízkého lomu a dokončena byla roku 1913. Na přehradu se ovšem podíváte jen z boku, koruna hráze je oplocená, přestože přes ni nevede žádná komunikace. Nádrž je také užívána místní organizací Českého rybářského svazu Běstvina na sportovní rybolov.


 

10. Vysočina, Podlesí a pohádková vesnice Podlesíčko

Jednou z vesnic, která svým jménem potvrzuje drsné počasí kraje Vysočina, je Sněžné. Nedaleko leží Zálesí a také Podlesí, v němž trvale žije jen pár desítek lidí. Kousek od nej objevíte hotel Podlesí a u něj pohádkovou vesničku Podlesíčko. Jde o vesničku, kde trvale nebydlí nikdo, zato se tu můžete ubytovat v domečcích jako z pohádky. Každý je v jiném stylu a každý otvírá vrátka do jiné pohádky. Nastěhovat se můžete například ke Sněhurce a sedmi trpaslíkům, k Rákosníčkovi, Budulínkovi, ke Karkulce (pozor, i s vlkem!), do pařezové chaloupky Křemílka a Vochomůrky nebo do pohádkového domečku loupežníka Rumcajse a jeho rodinky.


 

11. Jihomoravský kraj a větrný mlýn v Kuželově

Chybí vám v našem výčtu turistických klenotů v malých vesničkách technická památka? Najdete ji v Jihomoravském kraji v Kuželově. Turistickou atrakcí vesnice na Slovácku, na severním svahu hlavního hřebene Bílých Karpat jihozápadně od Velké nad Veličkou, je jeden z mála dochovaných větrných mlýnů takzvaného holandského typu. Byl postaven v roce 1842, mlelo se v něm do roku 1946 a dnes je exponátem Technického muzea v Brně. Mimochodem, na jižní Moravě také objevíte nejmenší obce v Česku: jmenují se Závist a Březina.


 

12. Zlínský kraj a zelená vesnice Hostětín

Hledáte zelenou inspiraci pro trvale udržitelný život? Vydejte se do Bílých Karpat a navštivte Hostětín. Vesnička ve Zlínském kraji s přibližně 200 obyvateli je proslulá využíváním místních zdrojů a technologií šetrných k životnímu prostředí, které snižují závislost na neobnovitelných zdrojích. Co tu najdete? Třeba Ekologické centrum Veronica s rozlehlou zahradou, kořenovou čistírnu odpadních vod, roubenou historickou sušírnu ovoce, šetrné veřejné osvětlení, výtopnu na dřevní štěpku, která vytápí celou obec, anebo moštárnu. Ta zpracovává ovoce od sadařů z Bílých Karpat a vyrábí jablečné mošty a sirupy, přednostně v kvalitě BIO. A protože krásně není jen v Hostětíně, ale i v okolí, můžete se vydat na toulky po naučných stezkách Po zelené Hostětínem a Naokolo Hostětína.


 

13. Olomoucký kraj a tajemství Mechového jezírka na Rejvízu

Když se vydáte z Jeseníku do Zlatých Hor, nejkratší cesta vede klikatou horskou silnicí přes Rejvíz. Osada s pouhými několika desítkami stálých obyvatel láká na výlety po naučné stezce do vyhlášené přírodní rezervace s obřím rašeliništěm a Mechovým jezírkem. Pověst vypráví, že pokud se zadíváte na jeho temnou hladinu, uvidíte špičku kostelní věže bájného potopeného města. Další z povinných zastávek je penzion Rejvíz s nádhernými vyřezávanými židlemi, zdobenými portréty zdejších štamgastů, hostů a dalších osobností. Nedaleko také objevíte zříceninu hradu Koberštejna a zlatokopecký skanzen.


 

14. Moravskoslezský kraj a Sovinec, malá vesnice s velkým hradem

Pouhých 51 stálých obyvatel má Sovinec, vesnička u Jiříkova na Bruntálsku. Určitě by nebyla tak známá, kdyby tu nestál hrad Sovinec, na rozdíl od vesnice mimořádně rozsáhlý a členitý. O Sovinec pečuje Muzeum v Bruntále a kromě prohlídek se na hradě pořádají kulturní akce, vystoupení šermířů, herců, předvádí se tradiční řemesla a jarmarky, promítají se filmy a setkávají řezbáři.


 
Kam na výlet za památkami lidové architektury? Poznejte naše nejmalebnější vesnické rezervace!

Kam na výlet za památkami lidové architektury? Poznejte naše nejmalebnější vesnické rezervace!

V České republice najdete desítky vesnických památkových rezervací. Jedná se o území se zachovanými stavbami lidového charakteru, tedy vesnice, dělnické kolonie nebo předměstské čtvrti s lidovou architekturou. Inspiraci, kam se vypravit za těmi nejkrásnějšími z nich, vám přinášíme v našich tipech.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: lesy a stromy ve jménech měst a vesnic

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: lesy a stromy ve jménech měst a vesnic

Procházka lesem může být uklidňující meditací, zdrojem inspirace i skvělým dobrodružstvím. Les ale nemusí být jen staleté stromy s drsnou popraskanou kůrou, mýtiny prozářené sluncem a tajuplná zákoutí. S Kudy z nudy si totiž lesy a lesní stromy užijete i jinde: třeba v místech, která mají ve svých názvech les a nejrůznější stromy.

Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě Památky

Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě

Městská čtvrť Josefov je nejmenším katastrálním územím Prahy, které obklopuje Staré Město. Do roku 1850 se Josefov nazýval Židovské město, ještě dříve se této části říkalo Židovské ghetto. Dnes jde o zachovalý celek významných židovských památek evropského význau.

Objevte netypické a raritní ubytování v Česku

Objevte netypické a raritní ubytování v Česku

Už vás nebaví sice kvalitní, ale příliš obyčejné hotely a penziony? Hledáte při svých výletech originální a vtipné ubytování? I u nás jich najdete celou řadu – bydlet můžete na stromech, v sudu, mezi včelami nebo na slámě. Výjimkou není ani ubytování ve vlakových vagonech nebo mořských kontejnerech. Ten, kdo má radši klasičtější styl, u nás najde tipy na ubytování v klášterech, pivovarech nebo mlýnech. Nechejte se inspirovat dalšími zajímavými tipy, kde můžete přenocovat. S námi si určitě vyberete!

Objevte tajemství, příběhy a historii hraničních kamenů

Objevte tajemství, příběhy a historii hraničních kamenů

Na horských svazích a hřebenech, v hlubokých údolích, v korytech potoků i řek, na březích jezer i mokřadů: tam všude najdete historické hraniční kameny, němé svědky historie naší země. Lemují jenom hranice České republiky nebo vytyčují i jiné hranice? Jaké příběhy skrývají, kolik jich je a kde najdete ty nejzajímavější?

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejhezčí vesnice a samoty

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejhezčí vesnice a samoty

Krásná venkovská krajina, zajímavé příběhy a historie spojená se známými osobnostmi: to všechno provází nejhezčí české, moravské a slezské vesničky a samoty. Pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy a podívat se do míst, kam sice nejezdí davy turistů, ale přesto mají co nabídnout.

Troskovice

Troskovice

Obec Troskovice je malebná vesnička pod zříceninou hradu Trosky a přes její katastr vedou nejznámější turistické stezky Českého ráje. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1388.

Pohádková vesnička Podlesíčko – originální ubytování, které rozzáří dětské oči Zážitky

Pohádková vesnička Podlesíčko – originální ubytování, které rozzáří dětské oči

Ubytujte se v pohádce! Nové, originální ubytování ve veselých pohádkových chaloupkách, které najdete za hotelovým resortem Podlesí. Nechte vzlétnout fantazii a vytvořte dětem nezapomenutelné dětství.

Udělejte si výlet na místa, která znáte z lidových písní

Udělejte si výlet na místa, která znáte z lidových písní

Jestliže patříte k milovníkům lidovek, které si rádi zanotujete s kamarády při kytaře, harmonice anebo třeba ve sklípku u cimbálu, určitě znáte spoustu písniček, ve kterých se zpívá o určitém místě. Pojďme si dnes připomenout některá z nich – třeba vás budou inspirovat k zajímavému hudebnímu výletu za lidovou písní…

Jiříkov

Jiříkov

Prozkoumejte obec Jiříkov, která leží zhruba 9 km jižně od Rýmařova a 20 km jihozápadně od Bruntálu, a její nabídku turistických atraktivit. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

Doubice

Doubice

Prozkoumejte obec Doubice ve Šluknovském výběžku, na rozhraní Lužických hor a Národního parku České Švýcarsko. Doubice počtem obyvatel patří k nejmenším obcím v Česku. Využijte nabídku turistických atraktivit. Zdejší zajímavostí je již proslulá venkovská galerie vyřezávaných soch, které jsou umístěné na prostranství v areálu penzionu Stará Hospoda. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

Neobjevená místa: výlety co nejdál do všech světových stran

Neobjevená místa: výlety co nejdál do všech světových stran

Vzdálenost vnímáme každý jinak: dvě stě kilometrů je pro někoho nepředstavitelná dálka, pro jiné jen maličkost. Vypravte se s portálem Kudy z nudy tam, kam je to z Prahy zmíněných 200 kilometrů anebo ještě o kousek dál. Našli jsme pro vás spousty zajímavých míst, rekordních vzdáleností i polohou.

Neratov

Neratov

Malebná vesnička v Orlických horách se v poslední době těší velkému zájmu: na svahu nad údolím totiž stojí impozantní poutní kostel s prosklenou střechou. Možná symbolická připomínka toho, že předchůdcem vesnice byla osada, která vznikla v 16. století vedle sklárny na potoce Neratovci.

Přebuz

Přebuz

Město Přebuz leží v srdci Krušných hor, v nadmořské výšce 886 m n. m., na křižovatce silnic z Nejdku, Šindelové a Stříbrné. První písemné zmínky pochází z roku 1553, kdy Viktorin Šlik udělil obci práva města, ale již ve 13. století se v okolí dolovalo a rýžovalo stříbro. Přebuz je nejmenší město v České republice.

Rejvíz – Zlaté Hory

Rejvíz – Zlaté Hory

Horská osada a nejvýše položená obec ve Slezsku leží v nadmořské výšce 780 metrů na náhorní planině mezi městy Jeseník a Zlaté Hory. K lákavým výletním cílům patří penzion, kde židle s vyřezávanými opěradly zpodobňují zdejší starousedlíky, a rozsáhlé rašeliniště s Mechovým jezírkem.

Naučná stezka Naokolo Hostětína Příroda

Naučná stezka Naokolo Hostětína

Jedná se o naučnou stezku v malebné krajině chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Tato naučná stezka je 6 km dlouhá a seznamuje návštěvníky s místními tradicemi a zajímavostmi: například kdo to byli miškáři nebo co všechno se vyrábělo z ovoce.

Další aktuality

Lidové pranostiky: říjen, císařské hody, Havelské ochlazení a devět počasí za den

Po teplém září zle se říjen tváří anebo Svatý Havel – devět počasí za den, říká o desátém měsíci v roce jedna z pranostik. Podzim už je v plném proudu, začíná padat listí a kaštany. Ke sklizni jablek, hrušek, švestek, brambor, ořechů a šípků vám na Kudy z nudy nabídneme nadílku mouder, pranostik a pořekadel o říjnovém počasí, ptácích odlétajících do teplých krajin a prvním sněžení.
16. září 2024 9:43
Životní styl

Jak si užít první podzimní neděli?

Všechno jednou končí, aby něco nového mohlo začít... Letošní zářivé léto je definitivně pryč a o slovo se přihlásil podzim. Přinášíme vám pár tipů, jak příjemně strávit právě tu první podzimní neděli.
16. září 2024 7:52
Životní styl

7 věcí, které nevíte… o filozofii a filozofech

Co spojuje osobnosti a jména Aristoteles, Tomáš Garrigue Masaryk, Jan Amos Komenský, František Palacký, Petr Chelčický, Erazim Kohák, Jan Patočka nebo Tomáš Halík? Patří mezi uznávané a respektované filozofy. S prastarou vědou si dnes leckdo neví rady, ale i filozofie může být zábavná a zajímavá, zvlášť když budete po jejích tajemstvích a zajímavostech pátrat s Kudy z nudy.
14. září 2024 9:32
Životní styl

K cestování nepatří jen zážitky a dobrodružství, ale i bezpečí, mír a tolerance

Také toužíte po zábavném cestování, plném jedinečných zážitků a dobrodružství? Nejste sami, podobnou vášeň sdílí miliony lidí na celé planetě. Současně je ale pro řadu cestovatelů nejvyšší prioritou bezpečnost, klid a jistota. Pojďte s Kudy z nudy zjistit, kam a jak se dá cestovat bezpečně a v míru.
13. září 2024 16:19
Životní styl

Pátek třináctého: pohroma nebo den jako každý jiný?

Jste pověrčiví? Bude váš pátek 13. 12. 2024 obyčejný anebo jedinečný? Pátek třináctého je pátek jako každý jiný, ale stejně má smolnou pověst. Pověra spojená s neštěstím na pátek třináctého je založena na několika historických událostech a symbolice. V letošním roce připadla třináctka na pátek 13. září a opakovat se bude ješzě v pátek 13. prosince 2024.
12. září 2024 18:00
Životní styl

Tajné české talismany aneb co nás chrání před pohromami?

Kde čerpat naději v časech, kdy je budoucnost tak temná, že je o ní lepší nemluvit a raději ani nepřemýšlet? Vydejte se s portálem Kudy z nudy třeba do Staré Boleslavi, na Blaník nebo do Beskyd. Tam všude totiž naši předkové hledali ochranu a víru v příznivý osud.
7. září 2024 11:50
Životní styl

Udržitelné cestování s Kudy z nudy: novinky a trendy 2024

Dovolená v přírodě, ráno s vůní čerstvě posečené trávy, k snídani mléko, sýry a pečivo od místních farmářů, odpočinek, ticho a pohoda venkova: tak možná vypadá váš sen o dovolené. Splnit si ho můžete na Kudy z nudy. Pro fanoušky udržitelného cestování máme spousty zajímavých tipů.
5. září 2024 14:01
Životní styl

Ukliďme Česko! Zapojte se do podzimní úklidové akce!

Desítky tisíc dobrovolníků vyrazí opět na úklid po nepořádných turistech a spoluobčanech. Hlavní termín podzimního úklidu je 20. září 2024. Letos jsou napříč Českem naplánovány stovky úklidů, vy se můžete zapojit jak do organizovaných akcí, tak sami za sebe. V loňském roce se úklidu zúčastnilo přes 22 000 lidí a podařilo se nashromáždit neuvěřitelných 170 tun odpadu.
5. září 2024 6:13
Životní styl