Úvod > Co chcete dělat? > Zaniklá obec Rolava

Zaniklá obec Rolava

Památky
Rolava je zaniklá obec v Krušných horách, která se nacházela přibližně 1,5 km severně od Přebuzi na Karlovarsku.
Obec Rolava nedaleko Přebuzi měla na počátku 20. let 20. století více než tisíc obyvatel, kteří nacházeli obživu zejména v rudném hornictví. S úpadkem hornictví hledali místní obživu v jiných činnostech, typické bylo paličkování a výroba perleťových knoflíků nebo šití rukavic.

V důsledku potřeb nacistického válečného hospodářství začal vznikat v roku 1940 nedaleko obce Rolava (Sauersack) hlubinný důl na cínovou rudu a tábor pro francouzské a později především sovětské zajatce.

Po válce důl převzaly Rudné doly Příbram, které však již nerentabilní těžbu neobnovily, pouze roku 1947 demontovaly dále využitelné zařízení a stroje včetně celé těžní věže. 

S výjimkou několika stavení fyzicky obec zanikla v 50. letech, po odsunu německého obyvatelstva a začlenění prostoru vesnice do hraničního pásma. 

Z rolavského areálu jsou dnes patrné především pětipatrové budovy zpracovatelského závodu, respektive úpravny, násypky, ve kterých stále zůstává nezpracovaná ruda, a zahušťovací nádrž.

V roce 2012 byl, díky výskytu chráněných druhů rostlin a živočichů, areál zařazen do národní rezervace Rolavská vrchoviště.
Celý popis
Naposledy změněno: 9. 10. 2019

Akce v okolí

7.12.
8.12.
Krušnohorské vánoční trhy na hradě Loket

Krušnohorské vánoční trhy na hradě Loket

Loket, Západočeské lázně

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Krušnohor Kraslice

Pivovar Krušnohor Kraslice

Kraslice, Západočeské lázně
Hotel Ochsendorf - ubytování v Horní Blatné

Hotel Ochsendorf - ubytování v Horní Blatné

Horní Blatná, Západočeské lázně
Hotel Modrá Hvězda v Horní Blatné

Hotel Modrá Hvězda v Horní Blatné

Horní Blatná, Západočeské lázně