ÚvodČeská nejKulturníRafael Kubelík – bývalý šéfdirigent České filharmonie
Kulturní

Rafael Kubelík – bývalý šéfdirigent České filharmonie

Fenomenální dirigent a houslista Rafael Kubelík (29. června 1914, Býchory – 11. srpna 1996, Kastanienbaum, Švýcarsko) se proslavil jako interpret děl českých a dalších slovanských skladatelů. Sedm let působil jako šéfdirigent České filharmonie a vidět ho můžete také v oscarovém snímku Jana Svěráka Kolja.
Rafael Kubelík se narodil ve středočeských Býchorech, v rodině světoznámého českého houslisty Jana Kubelíka a jeho ženy, maďarské hraběnky Marianne rozené Csáky-Széll. V letech 1928–1933 absolvoval pražskou konzervatoř, již v roce 1934 poprvé řídil Českou filharmonii a vyjel s ní také na koncertní turné do Itálie a Anglie. Jak se psalo v tehdejším tisku, „…všemi listy byl zaznamenán triumfální úspěch České filharmonie v Anglii pod vedením třiadvacetiletého dirigenta Rafaela Kubelíka, syna slavného otce Jana. Rafael měl štěstí, že jeho otec, poznav jeho nadání, dal mu již od čtyř let věku hudební vzdělání, jež rozvilo jeho talent tak, že nyní mu přináší světové úspěchy."

V pořadí čtvrtým šéfdirigentem České filharmonie v Praze se Kubelík stal na podzim 1941. Za druhé světové války pak co nejvíce uváděl díla, která lidem dávala novou víru a naději: Smetanovu Mou vlast, Sukův Svatováclavský triptych či Janáčkova Tarase Bulbu. Kubelík se během svého působení zasadil o postátnění České filharmonie, čímž pro hudební těleso skončilo padesát let existenčních nejistot, a jeho zásluhou rovněž Česká filharmonie založila mezinárodní hudební festival Pražské jaro; na jeho prvním ročníku v roce 1946 odehrála všechny koncerty. Kubelík dirigoval Českou filharmonii naposledy 5. července 1948, pak z Československa ovládaného komunistickou diktaturou emigroval.

Během svého působení v zahraničí Kubelík žil střídavě v USA a Švýcarsku. Intenzivně propagoval českou hudbu a rád uváděl díla Bedřicha Smetany, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů. Působil jako šéfdirigent Chicagského symfonického orchestru, umělecký ředitel a dirigent Královské opery v Londýně, šéfdirigent Symfonického orchestru bavorského rozhlasu v Mnichově či dirigent Metropolitní opery v New Yorku.

Rafael Kubelík se stal jedním ze symbolů českého zahraničního odboje proti komunistickému režimu. Ačkoli jej na sklonku života sužovalo onemocnění kloubů, po Listopadu 1989 se vrátil z exilu, aby v květnu 1990 řídil zahajovací koncert Pražského jara. O měsíc později pak po pětačtyřiceti letech společně s Českou filharmonií, Státní filharmonií Brno a Slovenskou filharmonií dirigoval v Praze Smetanovu Mou vlast.

V roce 1990 byl Kubelíkovi udělen čestný doktorát Karlovy univerzity v Praze a byl jmenován doživotním čestným šéfdirigentem České filharmonie, o rok později mu byl udělen Řád Tomáše Garrigue Masaryka. Zemřel ve Švýcarsku 11. srpna 1996 a po posledním rozloučení v Rudolfinu byly jeho ostatky byly uloženy na vyšehradském Slavíně vedle jeho otce.
Dušičky v Česku – dušičkové výlety, zajímavé hřbitovy, zvláštní pomníky a funerální stezky

Dušičky v Česku – dušičkové výlety, zajímavé hřbitovy, zvláštní pomníky a funerální stezky

Dušičky jsou jedním z nejvýznamnějších svátků u nás. 2. listopadu si připomínáme zesnulé příbuzné a blízké osoby. Mezi tradice patří návštěva hřbitova a ozdobení hrobů, v Česku se pokládají věnce a květiny a zapalují se svíčky. Oslava Dušiček se odvíjí od slavnosti Všech svatých, který připadá na 1. listopadu. V noci z 31. října na 1. listopadu slavili Keltové konec léta a nový rok, svátek Samhain. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice. Pro některé morbidní téma a místo, kam by nikdy dobrovolně nevkročili, pro jiné zase skvělý prostor pro rande, výlet nebo procházku se psem. Ostatně třeba o Olšanských hřbitovech se v poslední době píše v superlativech jako o zelených plicích Prahy – a komu by v pěkném podzimním dni vadilo, že kolem spočívají ostatky přibližně dvou milionů lidí?

Jakub Hrůša – dirigent a hudební ředitel Královské opery v Londýně

Jakub Hrůša – dirigent a hudební ředitel Královské opery v Londýně

Když časopis Gramophone označil světově uznávaného českého dirigenta Jakuba Hrůšu (* 23. července 1981, Brno) za jednoho z dirigentů s hvězdnou budoucností, nespletl se. Hrůša se od září 2025 stane novým hudebním ředitelem Královské opery / The Royal Opera House v londýnské Covent Garden. Na tomto postu bude již druhým Čechem, před ním operu v polovině 20. století tři roky řídil Rafael Kubelík.

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů Památky

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů

Ze starého vyšehradského hřbitůvku, který zde stál již v roce 1260 vzniklo z podnětu probošta Václava Štulce v 70. letech 19. století vyšehradské národní pohřebiště. Samotný Slavín pak představuje společnou hrobku národních velikánů.

Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění Kultura

Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.

Česká filharmonie – nejvýznamnější český symfonický orchestr

Česká filharmonie – nejvýznamnější český symfonický orchestr

Česká filharmonie se záhy po svém vzniku stala nejvýznamnějším českým symfonickým orchestrem. Značné renomé si na evropských scénách vybudovala již před první světovou válkou a díky své tradici a úspěchům se stala jedním ze symbolů české kultury.

Poznejte naše slavné hudební skladatele a jejich oblíbená místa v Česku

Poznejte naše slavné hudební skladatele a jejich oblíbená místa v Česku

Nechte se vtáhnout do světa hudby! Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Leoš Janáček, Bohuslav Martinů – čtyři velká jména české hudby, která se stala světovým fenoménem. Máme pro vás i další jména a výlety za poznáním míst, kde rádi tvořili slavní skladatelé.

7 věcí, které nevíte… o filharmoniích, orchestrech a kapelách

7 věcí, které nevíte… o filharmoniích, orchestrech a kapelách

V rámci oslav Roku české hudby 2024 kolem našich uší neproplouvá jen hudba. Občas slyšíme výrazy z hudební terminologie, které sice známe, ale ne příliš důvěrně. Pojďte s Kudy z nudy otevřít vrátka do světa hudby a zjistit, co se skrývá za slovem filharmonie.

Praha 1

Praha 1

Jedinečná atmosféra uliček Starého Města a Malé Strany s galeriemi a kavárnami, vznosné barokní kostely, paláce a palácové zahrady, starobylý Karlův most, ostrov Kampa obtékaný Čertovkou, a nad tím vším Pražský hrad s katedrálou sv. Víta – to je historické centrum a srdce hlavního města, Praha 1.

Seznamte se: přehlídka nejznámějších českých hudebních skladatelů

Seznamte se: přehlídka nejznámějších českých hudebních skladatelů

S Kudy z nudy slavíme Rok české hudby 2024. Tradice se zrodila ze souhry náhod, protože v letopočtech končících čtyřkami si připomínáme nespočet výročí známých skladatelů a interpretů klasické i populární hudby. Se kterými se na Kudy z nudy můžete seznámit podrobněji?

7 věcí, které nevíte o… cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast

7 věcí, které nevíte o… cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast

Žádná česká hudba tak dokonale nevystihuje krásu české krajiny jako Má vlast, cyklus šesti symfonických básní hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Poprvé byla uvedena 5. listopadu 1882 na Žofíně a premiéry se tehdy zúčastnil i její autor. Teď si Mou vlast můžete vychutnat i na portálu Kudy z nudy se všemi zajímavostmi, pikanteriemi a překvapivými detaily z hudebního zákulisí.

Procházka po Praze s dirigentem Rafaelem Kubelíkem

Procházka po Praze s dirigentem Rafaelem Kubelíkem

Rafael Jeroným Kubelík (29. června 1914 Býchory – 11. srpna 1996 Kastanienbaum, kanton Lucern, Švýcarsko) byl český dirigent, skladatel a houslista. Fenomenální dirigent, skladatel a houslista Rafael Kubelík,proslul především jako interpret děl českých a dalších slovanských skladatelů. Byl též vyhlášeným odborníkem na skladby Gustava Mahlera či Bély Bartóka.

Gustav Mahler, Antonín Dvořák a hudba, která učarovala světu

Gustav Mahler, Antonín Dvořák a hudba, která učarovala světu

V roce 2011 si připomínáme výročí narození a úmrtí dvou věhlasných skladatelů. V květnu uplyne sto let od smrti Gustava Mahlera, v září 170 let od narození Antonína Dvořáka. Co mají společného? Dvořákovy i Mahlerovy skladby se neproslavily jen v jejich vlasti, ale po celém světě, a zájem o jejich hudbu trvá více než sto let.

Seznamte se: znáte nejlepší české dirigenty?

Seznamte se: znáte nejlepší české dirigenty?

Říká se, že co Čech, to muzikant. Při bližším seznámení s našimi hudebními velikány ovšem zjistíme, že by mohlo platit také pravidlo co muzikant, to znamenitý dirigent. Se kterými slavnými dirigenty se u nás na Kudy z nudy můžete setkat?

Dirigent Jakub Hrůša byl jmenován novým hudebním ředitelem Královské opery v Londýně

Dirigent Jakub Hrůša byl jmenován novým hudebním ředitelem Královské opery v Londýně

Senzační zpráva pro českou kulturu: dirigent Jakub Hrůša byl jmenován novým hudebním ředitelem Královské opery v Londýně! Svého místa ujme od sezony 2024/2025, a tak máte ještě tři roky na to, abyste si jeho vynikající dirigentské umění mohli vychutnat i u nás doma – a to nejlépe hned.

Palác Žofín na Slovanském ostrově v Praze Památky

Palác Žofín na Slovanském ostrově v Praze

V paláci Žofín na Slovanském ostrově se konají důležitá společenská setkání, kongresy, koncerty či plesy. Velký sál paláce Žofín pravidelně hostí největší osobnosti z ekonomického, politického a kulturního života od nás i ze zahraničí.

Karlova univerzita – první vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže

Karlova univerzita – první vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže

První vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže založil český král a římský císař Karel IV. roku 1348. Patří tak k nejstarším evropským univerzitám. U zrodu Univerzity Karlovy stály čtyři fakulty – teologická, svobodných umění, právnická a medicínská.

Vánoční trhy na Václavském náměstí v Praze

Vánoční oslavy v centru Prahy se opět nesou v duchu typických lidových Vánoc. Od 30. listopadu 2024 do 6. ledna 2025.
Praha 1, Praha

Noc kostelů 2025

Noc kostelů vstupuje v roce 2025 již do 17. ročníku celorepublikové akce. Uskuteční se v pátek 23. května.
Praha 1, Praha

Novoroční koncert u svatého Jakuba v Praze

Přijďte si poslechnout Novoroční koncert do baziliky svatého Jakuba v Praze. 1. 1. 2025 zde v 16 hodin Zazní slavnostní hudba pro dvě trubky a varhany.
Praha 1, Praha

Příběh Vánoc – výstava v klášteře minoritů sv. Jakuba

Užijte si sváteční atmosféru v unikátních prostorách Kláštera minoritů a procestujte kus světa.
Praha 1, Praha

Svatojakubské Vánoce

Navštivte svatojakubský vánoční koncert smíšeného pěveckého sboru.
Praha 1, Praha

Komentovaná prohlídka výstavy Timeless s výkladem Blanky Matragi

Patříte mezi obdivovatele tvorby designérky Blanky Matragi? Chtěli byste se s ní setkat a pocítit její pověstnou spontánnost a živelnost na vlastní kůži? Pak využijte příležitosti zúčastnit se komentované prohlídky výstavy „Timeless“ s výkladem samotné módní návrhářky!
Praha 1, Praha

Komentovaná prohlídka výstavy Timeless s výkladem Blanky Matragi

Patříte mezi obdivovatele tvorby designérky Blanky Matragi? Chtěli byste se s ní setkat a pocítit její pověstnou spontánnost a živelnost na vlastní kůži? Pak využijte příležitosti zúčastnit se komentované prohlídky výstavy „Timeless“ s výkladem samotné módní návrhářky!
Praha 1, Praha

Komentovaná prohlídka výstavy Timeless s výkladem Blanky Matragi

Patříte mezi obdivovatele tvorby designérky Blanky Matragi? Chtěli byste se s ní setkat a pocítit její pověstnou spontánnost a živelnost na vlastní kůži? Pak využijte příležitosti zúčastnit se komentované prohlídky výstavy „Timeless“ s výkladem samotné módní návrhářky!
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.
Praha 1, Praha

Galerie Rudolfinum

Galerie Rudolfinum byla založena 1. ledna 1994 jako státní instituce v rámci České filharmonie, se kterou sídlí v historické budově pražského Rudolfina. Galerie je samostatným hospodářským střediskem České filharmonie a spadá pod působení Ministerstva kultury České republiky.
Praha 1, Praha

Památník Františka Palackého a Františka Ladislava Riegra

Byt v domě, kde žili a tvořili František Palacký (1798-1876) a František Ladislav Riegr (1818-1903) v centru Prahy, uchovává původní životní a pracovní prostředí těchto výrazných osobností 19. století. Expozici odborně spravuje Oddělení starších českých dějin Historického muzea Národního muzea.
Praha 1, Praha

Národní galerie Praha dětem

V Národní galerii se baví a vzdělává celá rodina! Nechte se unést světem umění nejen skrze vlastní tvorbu v hernách, víkendových dílnách či ateliérech, ale i v interaktivních studiích přímo ve výstavách.
Praha 1, Praha

Muzeum Bedřicha Smetany v Praze

Budova muzea se řadí k nejkrásnějším novorenesančním stavbám v Praze. Nalézá se v sousedství Karlova mostu a náleží ke komplexu budov dřívějších Staroměstských mlýnů. Je odtud jedinečný pohled na řeku Vltavu a panorama Pražského hradu.
Praha 1, Praha

České muzeum hudby v Praze

České muzeum hudby schraňuje ve svých sbírkách více než 700 000 hudebních exponátů. Kromě notového archivu, sbírky hudebních nástrojů nebo hudební fonotéky také pozůstalosti Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany a dalších významných hudebních osobností.
Praha 1, Praha

Little Town hotel – přijeďte objevovat krásy Prahy s celou rodinou

Little Town budget hotel – nabízí levné ubytovaní přímo v centru Prahy, v blízkosti Pražského hradu, v tesne blizkosti Karlova mostu. Kazdy apartment ma vlastni kouplenou a plne vybavenou kuchyn. Děti do 18 let mají ubytování s rodiči zdarma.
Praha 1, Praha

Půjčte si kolo v Praze

Praha má tolik zajímavých zákoutí, která čekají na objevení a určitě nadchnou každého člověka milujícího nejen architekturu tak starého a malebného města, kde stavební slohy se prolínají mezi sebou už po tolik let. Půjčte si kolo a poznejte krásy města sami nebo s přáteli.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace

Tretter´s Bar v Praze – koktejlové opojení

Tretter's cocktail bar je asi jediným místem v Praze, kde si podává ruku dnešní doba s nostalgií 30-tých let Paříže či New Yorku. Hluboká červeň interiéru, na který je majitel patřičně hrdý, neboť ho sám navrhoval, baru dodává na opravdovosti.
Praha 1, Praha

Piknik nebo grilování uprostřed metropole

Zajít si na piknik s grilováním nebo opékáním špekáčků do pražských lesů už není problém. V rámci Projektu čisté a zelené Prahy, Pro zdravé město, začaly v lesích hlavního města Prahy vznikat pikniková místa a místa pro grilování.
Praha 1, Praha

Café Imperial v Praze – vyjímečný kulinářský zážitek

Secesní kavárna Imperial, která byla otevřena již v roce 1914, vždy patřila mezi nejznámější podniky v Praze. Café Imperial pod vedením Zdeňka Pohlreicha navazuje na svou prvorepublikovou slávu díky pohostinnosti, výtečné kuchyni a skvostné historické výzdobě.
Praha 1, Praha

Designový hotel Perla v Praze

Díky skvělé poloze mezi Václavským náměstím a Starým Městem mají hosté na dosah ruky veškeré pamětihodnosti starobylé Prahy. 64 klimatizovaných nekuřáckých pokojů nabízí atraktivní design a pohodlí.
Praha 1, Praha

Bugsy’s Bar v Praze

Byl vždy o krok napřed. Není tedy divu, že nás jako jeden z prvních v ČR seznámil s koktejlem Mojito, časopisem Newsweek byl začleněn mezi „The Best bars of the World“, vychoval mnoho úspěšných barmanů, v letech 2008 a 2009 získal v prestižní anketě ocenění „Nejlepší cocktail bar ČR“.
Praha 1, Praha

Koktejlový bar – to je Hemingway bar Praha

Podnik inspirováný Ernestem Hemingwayem, jakožto jedním z nejznámějších barových milovníků, který proslavil nejeden koktejl, najdete v Praze. Bar nabízí odpočinek, ale i ochutnávku více než dvě stě druhů rumů, ale i dalších destilátů, koktejlů a výběr nejušlechtilejších šumivých vín.
Praha 1, Praha

La Bodeguita del Medio – kubánský cocktail bar a Music restaurant v Praze

Kubánský cocktail bar a Music restaurant v koloniálním stylu staré Havany najdete v centru Prahy nedaleko Staroměstského náměstí. Čeká vás výběr ze 150 druhů míchaných nápojů, krátké i dlouhé karibské drinky, kubánské doutníky i speciality z čerstvých mořských ryb.
Praha 1, Praha

Buddha Bar Hotel Praha – luxusní ubytování v srdci Prahy

Pětihvězdičkový butikový hotel, který poskytuje ubytování v 35 luxusních pokojích a 3 apartmá se nachází v živoucím srdci Prahy jen pár kroků od Staroměstského náměstí.
Praha 1, Praha